İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - 1.6 Ecoboost Motor Yaktı

Erhan Karasu

Recommended Posts

Erhan Karasu
(düzenlendi)

21761767_10213414908942845_2714053178552

Selamlar arkadaşlar. Resimdeki kırık parça yüzünden aracım motor yaktı ve şimdi neredeyse bir araç parasına yeni motor yapılması gerekiyor. Aracım 2012 1.6 ecoboost tit.x paket. Cumartesi günü İzmir'den Çeşme'ye doğru yol alırken araç birden gaz kesmeye başladı, klima soğutmayı kesti ve ekranda akü ışığı yandı, hararete baktığımda sona dayanmıştı. Hemen sağa çekip stop ettim, kaputu açtığımda soğutma su haznesinin boş olduğunu gördüm. Yaklaşık 5 dakika fanın susmasını bekledim, durduktan sonra hazneye su ekledim ve kapağını kapattım. Marş yapıp motorun başına gelince haznenin bağlantı hortumlarından birinden su fışkırttığını gördüm ve tekrar motoru stop ettim. Sonrasında kaskodan çekici çağırıp aracı Ford Ustaeller özel servisine götürdüm. Sonuç; üst kapak ve alt blok onarılamaz derecede hasarlı ve dönmüş durumda. İçerideki aksamlarda da ciddi hasar var ve komple motor gerekiyor. Aracımın garantisi 2015 yılında bitti, fakat forumlardan araştırdığım kadarıyla ecoboost motorlarda soğutma suyu hortumu kırılması sonucu motor yakan birçok araç olmuş.Ve hatta Ford 1.0 ecoboost araçlarla ilgili bu hortumun değiştirilmesi için TSB yayınlamış. Şimdi karşımda iki seçenek var. Ya kendi imkanlarımla araca sıfır sandık motor değişimi yaptıracağım(maddi olarak çok sıkıntı verecek) ya da durumla ilgili Ford Otosan'ın sorumluluk üstlenmesini isteyeceğim. Aracım 2012 model ve 82000 km'de.

Sizlere birkaç sorum olacak;

1- 1.6 Ecoboost motorlarda bu sorunla ilgili yayınlanmış bir TSB var mı? 

2- Aramızda benzer veya aynı sorunları yaşayan arkadaşlar var mı? Var ise, sorunla ilgili nasıl bir sonuca ulaştılar?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Öncelikle gecmis olsun

Otosandan hic bir sey beklemeyin ama yine de sansinizi deneyin.

araba  su biteken veya hararet yükselince hic bir uyari vermedi mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Öncelikle gecmis olsun

Motorda aşırı ısınma diye ikaz verip kendini korumaya alması lazım ...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Motorda su kalmadığı için, motorun ısısını ölçemiyor. Suyun scıaklığı yerine blok yada yağ ısısını ölçseler birsürü motor kurtulurdu. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evet bu durum arkadaşın aracında başımıza gelmişti geçici olarak hortumu değiştirmiştik sonra garantiden değişim yapılmıştı. Bildiğim kadarıyla servisler bu araçlarda şikayet olmasa bile bakıma girdiklerinde bu parçayı değişiyorlar sizin aracınız neden atlanmış acaba zamanında.. ? Bence mutlaka durumu görüşün.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Şimdi, Ersen Tapan yazdı:

Motorda su kalmadığı için, motorun ısısını ölçemiyor. Suyun scıaklığı yerine blok yada yağ ısısını ölçseler birsürü motor kurtulurdu. 

Baktigimda hararet sondaydi demis Erhan Bey

Yorum bağlantısı
Erhan Karasu
29 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:

araç servis bakımlı değilse fordun sorumluluk alacağını hiç düşünmüyorum.

Garanti süresi dolana dek(2015)yetkili servislerde sonrasında özel servislerde bakımları yapıldı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
8 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Baktigimda hararet sondaydi demis Erhan Bey

İşte motorun ısısı müşüre geç ulaşıyor, işten geçmiş oluyor. Yoksa anlık hararet yükselmesinden bozulmazdı motor. 3-5 km susuz kullanılmıştır farkına varılmadan. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Karasu
26 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

Öncelikle gecmis olsun

Teşekkürler Eren bey, ne araçta su biterken ne de motor kapanıp hız kesmeye başladığında sinyal vermedi. Kenara yanaşıp durduğumda akü ışığı yandı sadece.

Yorum bağlantısı
Erhan Karasu
29 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

Çok geçmiş olsun. 

teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Ali Gök

imkanları sonuna kadar zorlayın tabiki inşallah otosan karşılar tamiratı . 

lakin değişik bir tavsiyede bulunacağım inşallah gerek kalmaz otosan karşılar ama kötü seneryada araca ecobost motor takmayın normal 1.6 tdci takmayı deneyin.

olabilirliği hakkında fikrim yok ama bir araba parası harcayacaksanız en azından sorunsuzluğu daha iyi olan dizel bir arabanız olmuş olur

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Ali Gök yazdı:

imkanları sonuna kadar zorlayın tabiki inşallah otosan karşılar tamiratı . 

lakin değişik bir tavsiyede bulunacağım inşallah gerek kalmaz otosan karşılar ama kötü seneryada araca ecobost motor takmayın normal 1.6 tdci takmayı deneyin.

olabilirliği hakkında fikrim yok ama bir araba parası harcayacaksanız en azından sorunsuzluğu daha iyi olan dizel bir arabanız olmuş olur

Olmaz.. 

Her aksam değişik.. Şanzıman diferansiyel, depo, yakıt hattı.. ecu, göstergeler, her şey değişik.. 

Mümkün mü.. isteyince evet.. Olur mu... olmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sandık ve çıkma motor fiyatlarını da araştırın mutlaka. Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
46 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Olmaz.. 

Her aksam değişik.. Şanzıman diferansiyel, depo, yakıt hattı.. ecu, göstergeler, her şey değişik.. 

Mümkün mü.. isteyince evet.. Olur mu... olmaz. 

doğru ya tek motor değil arka planı daha zor işin anladım...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Geçmiş olsun, otosan kıvıracaktır, TSB yayınlamış adam gibi ilanda ettiyse işiniz zor, şu olabilir, garanti bitene dek araç düzenli servis bakımına girmiş ise, servisin o hortumu mutlaka değişmesi gerekirdi, şase nosu girince bültenleri görmüyorlamı acaba, değişmesi gerek şey var, yazı var, servis neden uyarmamış, bunun üstüne gidilebilir sanırım.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Karasu
36 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Çok geçmiş olsun. Tahmini masraf ne kadar?

Yetkili servisde yaklaşık 25000 TL, özel servisde yaklaşık 12000 TL

13 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Sandık ve çıkma motor fiyatlarını da araştırın mutlaka. Geçmiş olsun. 

Hepsine baktım Tahir bey, sıfır sandık motor Ankara Ostimde buldum 8500 TL +KDV

Montajı ıvırı zıvırı 12000 civarına bitiyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Karasu
9 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Geçmiş olsun, otosan kıvıracaktır, TSB yayınlamış adam gibi ilanda ettiyse işiniz zor, şu olabilir, garanti bitene dek araç düzenli servis bakımına girmiş ise, servisin o hortumu mutlaka değişmesi gerekirdi, şase nosu girince bültenleri görmüyorlamı acaba, değişmesi gerek şey var, yazı var, servis neden uyarmamış, bunun üstüne gidilebilir sanırım.

Teşekkürler Ali bey,  Ford 2015 yılında 1.0 ecoboost  araçlarla ilgili TSB yayınlamış ve bu araçlardaki hortum değişimlerinin ücretsiz yapılması yoluna gidilmiş.Fakat aynı şeyi 1.6 ecoboost  araçları için yapmamışlar. Yayınlanmış olsa, ''bana niye haber vermediniz'' diyerek bunun üzerine temel kuracağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
5 dakika önce, Erhan Karasu yazdı:

Yetkili servisde yaklaşık 25000 TL, özel servisde yaklaşık 12000 TL

Hepsine baktım Tahir bey, sıfır sandık motor Ankara Ostimde buldum 8500 TL +KDV

Montajı ıvırı zıvırı 12000 civarına bitiyor.

Sandık motor daha mantıklı duruyor bu şartlarda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Tutar

Çok geçmiş olsun, 2010 yılında hyundai era aracımda benzeri basıma geldi, hortum patladı, araçta hararet gostergesi de yoktu, herhangi bir uyarı ışığı yanmadı, yolda kalıp çekici ile servise gidince farkedildi, garantiden yapıldı. 

Böyle birşey başıma gelse bende sandık motor terciğini kullanırdım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Gecmis olsun.

Arac c-max mi?

Ford otosan la mutlaka degisim veya onarim icin gorusun.

Yorum bağlantısı
Erhan Karasu
14 dakika önce, Mustafa Şimşek yazdı:

Gecmis olsun.

Arac c-max mi?

Ford otosan la mutlaka degisim veya onarim icin gorusun.

Teşekkür ederim, aracım Cmax. Otosan ile de Otokoç ile de görüştüm ''aracınızı buraya getirin, servis rapor tutsun Ford Otosan'a iletilsin, onlar değerlendirsinler ve ona göre ne yapılacağı belli olsun'' dediler. Daha sonrasında içeriden bir arkadaş vasıtası ile tekrar konuşunca ''Otosan bu tür arızaları, garanti süresi bittikten sonra ve servis dışı bakım yapıldıysa  kesinlikle kabul etmiyor'' dedi. Kısaca tüm çareler tükeniyor ve sandık motora doğru yol alıyoruz anlaşılan..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...