İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Patinaj Önleme Sistemi Çalışmıyor

Tümay Akyol

Recommended Posts

Tümay Akyol
(düzenlendi)

Merhaba,

2009 mondeo 1.6 ti vct aracim var.esp sistemim calisiyor.virajlar sert girip arac kaymaya basladiginda esp devreye giriyor.esp isigi yanıyor. fakat 1.viteste kalkarken patinaj cektiginde esp ışığı yanmiyor. yanmasi gerekmiyor mu

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Patinaj da ESP değil çekiş kontrol devreye girer. Lastikler iyi değilse belki ondan yapar

Yorum bağlantısı
Tümay Akyol

esp acik zaten.tcs ayri acilip kapatilamiyor.lastikler yeni

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Fordda tcs çalıştığında vag grubu gibi esp ışığı yanıp sönmüyor bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Benim mondeoda patinajda da yanıp sönüyor.Daha önceki c_max aracımdada patinaj çekerken yanıp sönerdi.Yanması lazım bence yada bir sıkıntı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

devrye girdiği zaman yanar söner de, ancak patinaj çekiyorsa devreye girmiyor demektir zaten

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Fordlarin tcssi ESP gibi fren ile devreye giren tip yenilerde sanırım. Gaz kesmeyen ama patinaja düşene fren yapan. Aynı araçtan kullandım. Çok sert patinajda küt küt fren yapardı bizdeki. Ama orda mevzu iki teker arası hız farkı. İki tekerde sariyorsa ve fark az ise belki ondan geç devreye giriyor olabilir. Hafif direksiyon acısı ile denenek lazım yine mı aynı. 

Bu arada şirket aracı Fluence var dizel EDC. Onda misal çekiş kontrol devreye girince araba çok fena saçmalıyor. Araç yığılıp kalıyor bi stop etmediği kalıyor. O yüzden tatlı tatlı patinaj yapıyorsa dert değil. Ama burn out tadında devreye girmiyorsa sıkıntı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ön iki teker patinaj ediyor olsa bile. Arkalar etmiyor.
Yine devreye girmesi gerekirdi.
Bence sorun var. Yazılımı kontrol edilmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Focus'ta geri geri çıkarken çamurda patinaj yapmaya kalkmıştı tık tık tık diye bir ses duydum meğer tcs imiş. Işık falan da yanmadı. Normaldir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
18 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

çok fena saçmalıyor

gaz vermeyi kes o an enjektörler işemesin

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Kış aylarında geniş arazi bulduğumda aracı kaydırmayı seviyorum. bu esnada esp devreye giriyor ve uyarı ışığı yanıp sönüyor. Mondeo da tcs ayrıca kapatılamıyor, patinaj yaptığımda esp ışığı yanıp sönüyor. patinaj esnasında esp ışığının yanıp sönmesi gerekiyor. aracınızı serviste veya arıza teşhis sistemi olan bir yerde kontrol ettirmenizde fayda var.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
16 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

gaz vermeyi kes o an enjektörler işemesin

Bozulsa da yeni Megane baksam :p ama müdüre hanım bozmadı ise bende hiç bişi olmaz

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tümay Akyol

şiddetli patinaj cektirmedim lastiklere kiyamadim.Ama obd de herhangi bir ariza kaydi yok.yalnız sunu hatirliyorum, yagmurlu bir havada gaza yuklendigimde esp isigi yanmisti.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Obd sadece motor beyni ile ilgili bilgi ve arızaları okuyor ABS ve airbag tarzı arızalari zaten görmez

Yani özel yazılım yoksa torque yada obd doctor tarzı yazılım ile baktığınızi varsayiyom

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...