İçeriğe Yönlendir

Focus III - Ses yalıtımı 450 TL

Fevzi Göktaş

Recommended Posts

Fevzi Göktaş

Bugün Kuşadası Ford servisine uğradım. Aracın alt tarafından yalıtım yapıyorlarmış. Normal de 850 TL.ç

Araca olan faydalarını yazmışlar.

Sizce 2015 dizel focusa yaptırmak fayda verir mi?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bence gereksiz. Kendiniz ses yalıtım malzemeleri alarak yapın daha iyi sonuç alacağınızı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Madem yetkili servis, yalıtımın getirdiği ses izolasyonunun hangi desibelden hangi desibele geldiini sorun. Aracın altına pütür halinde bişeyler sıkmak ses yalıtımı olur mu onu sorgulayın. Ses izole etmek böyle fıs fısla oluyorsa ne güzelmiş.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
14 dakika önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Madem yetkili servis, yalıtımın getirdiği ses izolasyonunun hangi desibelden hangi desibele geldiini sorun. Aracın altına pütür halinde bişeyler sıkmak ses yalıtımı olur mu onu sorgulayın. Ses izole etmek böyle fıs fısla oluyorsa ne güzelmiş.

Aynen Hüseyin beyin dediği gibi kaç desibel izolasyon sağlayacak mutlaka sorun.Hattta uygula öncesi ve sonrası reel ölçüm yapıyor musunuz diye belirtin.Hatta şart koşarak uygulama yapılmadan önce teste çıkın aynı güzergah ve hızlarda ses ölçümü yapın ve uygulama sonrası testi tekrarlayın eğer fark söylendiği gibi ise parayı ödersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

servisler nerden para alacağını iyice şaşırdı, servise gitmeye korkar oldum, aynı bi zamanlar sokak sokak dolaşan elektirikli süpürge kitlemeye çalışan satıcılar gibiler valla.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

koltukları taban halısını falan söküp yalıtım malzemesi ile yapıyorlar ise olabilir işlemin detayı nedir

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Lifte alıp 5-6 kutu pütür sıkarlar tamam. İşlem süresi 1 saat, yallah. Bizim springe yapmıştım güzel de olmuştu altını korumak adına ama ses olarak tek başına psikolojik etki yapar sadece. 2015 focusa ise hiç gerek yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz ki? Focus çok mu ses alıyor?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz ki? Focus çok mu ses alıyor?

Focus, sürüş dinamikleri beraberinde yol sesi ile meşhurdur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Focus, sürüş dinamikleri beraberinde yol sesi ile meşhurdur.
Focus 3 aslında yalıtım olarak eskiye oranla çok yol aldı ama bugün 2016 titanyuma bindim(17-18 km) 90-100 km deki lastik sesinin yüksekliği beni çok şaşırttı(motor sesi yoktu). Kuzende 2012 trendx var o daha sessiz gelmişti nedense(psikolojik muhtemelen).
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

17 jant koyuyorlar 225 lastik takıyorlar ondan sonra neden sesli diyoruz. Bence trend daha sessizdir. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Focus 3 aslında yalıtım olarak eskiye oranla çok yol aldı ama bugün 2016 titanyuma bindim(17-18 km) 90-100 km deki lastik sesinin yüksekliği beni çok şaşırttı(motor sesi yoktu). Kuzende 2012 trendx var o daha sessiz gelmişti nedense(psikolojik muhtemelen).

Şimdi sorun şu biz focus 2 ile kıyas edip 3 e şükrediyoruz. Lakin diğer markalar yerinde saymıyor dolayısıyla bu konuda çağ atlaması lazım yalıtım zayıf özellikle paspas altı taban, davlumbaz ve bagaj stepne kısmından fazlaca yol sesi alıyor. Koreliler bile iyi yol katetti i30 misalen. 92 model w124 e serisine biniyorum hayret ediyorum tık ses yok yol sesi focustan az. Yine ticari minibüs olan Transporter camı açınca kamyon sesi verir de içeriye gürültüyü bu denli aktarmaz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Focus 3 te iceri gelen lastik sesine inanamiyorum. Tamam lastiklerimin degisim zamani geldi, belki sertlestiler cok ses yapiyorlar, ama sen iceri alma kardesim bu sesi. Lastik kendi kendine ses cikartsin orda. [emoji51]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
10 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

17 jant koyuyorlar 225 lastik takıyorlar ondan sonra neden sesli diyoruz. Bence trend daha sessizdir. 

Abi benim araba 18 jant 235 taban var ona alışkın olduğum halde fazla geldi.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
18 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Siz arada bir Symbol'a binin, Focus çok sessiz diyeceksiniz :D

Kangoo ile geldim bugün işe :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Kangoo ile geldim bugün işe [emoji3]

Ford fiestamda michelin lastik kullaniyorum yumusak oldugu icin ses biraz azaliyor ancak yinede insani rahatsiz ediyor.

Kangonun heryeri plastik kaplama uzun yolda bir kere kullandim.fiestayi arar oldum.kamyon ruzgarina etkileniyor[emoji23]

Yorum bağlantısı
Yusuf Kara-2

Desibel değeri düşük lastik taktırıldığına ses ciddi şekilde düşüyor. (68 dba ve altı olursa çok fark eder.). Bunun yanı sıra ben hac-bek arabamı bagaj kısmından bitüself+ 1 cm kalınlığında bondeks denen yoğun süngerle kapladım, ön davlumbaz içlerini de yine aynı şekilde yaptım. goodyearın 68 dBA'lık lastiklerini taktım (lastik değişimi geldiğinde) sıcak asfaltta passat ve golfle aynı sesi yapıyor (120 lerle giderken 66-67 dBa ölçtüm. Sadece biraz motor sesi oluyor.)

Not: Bu arada aracım 2011 model focus comfort 

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yol sesinin bir kısmı arabadaki yayların ve tekerlek etrafındaki sacların titreşimden dolayı tınlaması.
Eğilim arka yaylara elinizle vurun ve tınlama sesini duyun, sonra arabaya binip başkasına yaylara vurdurun. Aynı ses arabanın içinde duyacaksınız. Yolda giderken yay sürekli tınlıyor ve ses içeri geliyor.
Yaylara ağır ama yumuşak bir malzeme değdiğinde bu dunlama kesiliyor. Yaya vurup hemen elinizle tuttuğunuzda kesildiğini göreceksiniz. Ben arka yayların içine süngerden oyuncak ufak top sokmuştum ve ses epey azalmıştı. Yada ziftli, bir tarafı folyolu ağır izalasyon malzemeleri var onunla sarılıp üzerine hortum yarılarak geçirilip sıkılabilir.Aynı ziftli folyolu malzemeyi davlumbazlarada birkaç parça yapıştırdığınızda problem %40 çözülür.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
İlker Yüksel

Ses bir vibrasyondur. Hem yapısal hemde hava ile iletilir. Araç tabanına yalıtım aslında çok işe yarar. Henkel MS 930 diye bir malzeme var, bu bildiğimiz pütürden farklı hatta pütür dahi değil, özel bir tabanca ile darbe şeklinde tabana atılırsa gürültüyü vibrasyonu bir hayli keser. Makyajlı Focus 3 tabanında bu malzemeden vardır. Eğer daha da iyi isterseniz taban halısı sökülecek Henkel Sp300 ısıtıp yapıştıracaksınız. Kesinlikle ama kesinlikle bitüself falan kullanılmaz. Sonuçta oradaki enerjinin emilmesi lazım ki vibrasyon ve iletimi dursun. Üstünede 180 dansite bondex kullanırsanız gürültü baya azalır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ak
On ‎20‎.‎09‎.‎2017 at 22:56, Köksal Yılmaz yazdı:
On ‎20‎.‎09‎.‎2017 at 22:51, Koray Demir yazdı:

205 55 16 Conti Contac 2 vardı aracımda tırtıklı asfaltta fevkalade ses yapıyordu.

Jant değiştim 215 50 17 dunlop sport fm800 aldım ve tırtıklı asfaltta lastik uğultusu nedir unuttum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ak
(düzenlendi)
22 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Ses bir vibrasyondur. Hem yapısal hemde hava ile iletilir. Araç tabanına yalıtım aslında çok işe yarar. Henkel MS 930 diye bir malzeme var, bu bildiğimiz pütürden farklı hatta pütür dahi değil, özel bir tabanca ile darbe şeklinde tabana atılırsa gürültüyü vibrasyonu bir hayli keser. Makyajlı Focus 3 tabanında bu malzemeden vardır. Eğer daha da iyi isterseniz taban halısı sökülecek Henkel Sp300 ısıtıp yapıştıracaksınız. Kesinlikle ama kesinlikle bitüself falan kullanılmaz. Sonuçta oradaki enerjinin emilmesi lazım ki vibrasyon ve iletimi dursun. Üstünede 180 dansite bondex kullanırsanız gürültü baya azalır. 

Macoustic daha prof. malzeme. Elin oğlu yurt dışında bu tarz ürünleri kullanıyor. Discovery, dtx kanallarında restorasyon programlarında dikkat ettiğim, hepsi bu tarz ürünleri kullanıyor. Bahsettiniz ürün hakkında bilgim yok ama biraz araştırdım, uygulaması biraz zahmetli gibi. ( Isıtmak vs.)

Ülkemizde bitüself tarzı malzemeler daha revaşta ama muhtemelen prof. malzeme kadar performans sergilemiyor. Aslında çokda ucuz bir malzemede değil, alternatifleri değerlendirilebilir.

tarihinde Zafer Ak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Yüksel
(düzenlendi)
4 saat önce, Zafer Ak yazdı:

Macoustic daha prof. malzeme. Elin oğlu yurt dışında bu tarz ürünleri kullanıyor. Discovery, dtx kanallarında restorasyon programlarında dikkat ettiğim, hepsi bu tarz ürünleri kullanıyor. Bahsettiniz ürün hakkında bilgim yok ama biraz araştırdım, uygulaması biraz zahmetli gibi. ( Isıtmak vs.)

Ülkemizde bitüself tarzı malzemeler daha revaşta ama muhtemelen prof. malzeme kadar performans sergilemiyor. Aslında çokda ucuz bir malzemede değil, alternatifleri değerlendirilebilir.

Bitüselfden yalıtım olmaz. Henkelin söylediğim ürünleri OEM fabrikasyon ürünler yani BMW-Mercedes -Fiat ve FORD montajda uyguluyor. Hatta würth gibi firmalar dahi sanayi firmaları olup fabrikalara oem malzeme satamazlar. SP100-200-300 daha ağır malzemeler olduğu için son dönemlerde kg azaltma amaçlı fabrikalar  LASD - Liquid Applied Sound Damping sistemine döndüler.(Terophon HDF)

Hatta F3 de kapılarda bu malzemelerde kullanılmıştır. Youtube aratırsanız ulaşabilirsiniz.

Sadece yalıtım ile doldurmak aracı sessizleştirmez. Hatta bu malzemeler ile kafanıza göre heryeri kaplar iseniz bu sefer yalıtır olmaktan çıkıp sesi iletir halede getirebilirsiniz.

Araç üzerinde kullandığınız takozlarun hidrolik yada ayarlanabilir hidrolik olmalıdır. D ve üstü seğmentteki rafine olma özelliği bunlar sayesinde gerçekleşiyor.

Ayrıca şasisi de ona göre olmalı hatta yalıtım şasiden başlar. Bazı yerlerde okuyorum araç şasisi çok rijid olmalı ki vibrasyon azalsın diyorlar. Evet kısmen doğru. Ses de bir vibrasyondur ve iletilmemesi gerekir. Ancak kısmen diyorum çünkü her rijit malzeme vibrasyonu azaltmaz.

Örnek vermek gerekirse çok sert çelik bir çubuk pig demirden çok daha rijit olmasına rağmen ses daha çok iletir.     

Stock bir araç üzerine doğru malzemeler ile doğru uygulamalar yapar iseniz güzel sonuçlar alınır. Mesala araştırılıp makyajsız F3 ön yan camları makyajlı F3 kesinlikle değiştirilmeli. Rüzgar sesi değişimine inanamayacaksınız. Taban halısı altına SP300 parça parça konularak 180 dansite bondex sünger ile kaplanmalı. Arka koltuk altına 1 cm bondex üstüne bariyer üstüne 1 cm bondex konmalı. Stepnenin olduğu bölge ve bagaj SP300 kaplanmalı. Bu işlemler ile mükemmel sonuçlar alınır. E serisi kadar sessiz bir ortam yakalanabilir. Ancak E serisi kadar rafine olmayabilir. 

tarihinde İlker Yüksel tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Erkurt diye yerli bir malzeme var yalıtım için, kaliteli diyorlardı ama piyasada bulmak zormuş sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...