İçeriğe Yönlendir

Focus III - Ses yalıtımı 450 TL

Fevzi Göktaş

Recommended Posts

Misafir
19 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Bitüselfden yalıtım olmaz. Henkelin söylediğim ürünleri OEM fabrikasyon ürünler yani BMW-Mercedes -Fiat ve FORD montajda uyguluyor. Hatta würth gibi firmalar dahi sanayi firmaları olup fabrikalara oem malzeme satamazlar. SP100-200-300 daha ağır malzemeler olduğu için son dönemlerde kg azaltma amaçlı fabrikalar  LASD - Liquid Applied Sound Damping sistemine döndüler.(Terophon HDF)

Hatta F3 de kapılarda bu malzemelerde kullanılmıştır. Youtube aratırsanız ulaşabilirsiniz.

Sadece yalıtım ile doldurmak aracı sessizleştirmez. Hatta bu malzemeler ile kafanıza göre heryeri kaplar iseniz bu sefer yalıtır olmaktan çıkıp sesi iletir halede getirebilirsiniz.

Araç üzerinde kullandığınız takozlarun hidrolik yada ayarlanabilir hidrolik olmalıdır. D ve üstü seğmentteki rafine olma özelliği bunlar sayesinde gerçekleşiyor.

Ayrıca şasisi de ona göre olmalı hatta yalıtım şasiden başlar. Bazı yerlerde okuyorum araç şasisi çok rijid olmalı ki vibrasyon azalsın diyorlar. Evet kısmen doğru. Ses de bir vibrasyondur ve iletilmemesi gerekir. Ancak kısmen diyorum çünkü her rijit malzeme vibrasyonu azaltmaz.

Örnek vermek gerekirse çok sert çelik bir çubuk pig demirden çok daha rijit olmasına rağmen ses daha çok iletir.     

Stock bir araç üzerine doğru malzemeler ile doğru uygulamalar yapar iseniz güzel sonuçlar alınır. Mesala araştırılıp makyajsız F3 ön yan camları makyajlı F3 kesinlikle değiştirilmeli. Rüzgar sesi değişimine inanamayacaksınız. Taban halısı altına SP300 parça parça konularak 180 dansite bondex sünger ile kaplanmalı. Arka koltuk altına 1 cm bondex üstüne bariyer üstüne 1 cm bondex konmalı. Stepnenin olduğu bölge ve bagaj SP300 kaplanmalı. Bu işlemler ile mükemmel sonuçlar alınır. E serisi kadar sessiz bir ortam yakalanabilir. Ancak E serisi kadar rafine olmayabilir. 

Adam biliyo ya :) Güzel bilgiler 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...