İçeriğe Yönlendir

Lastiklerde Nitrojen Kullanımı

Ali Osman Şimşek

Recommended Posts

Ali Osman Şimşek

Arkadaşlar merhaba 

Son zamanlarda lastiklerde nitrojen kullanimi artmış durumda bugün arkadaşım ile aracına lastik aldık nitrojen basıldı fakat işlem esnasında lastiğe vakum yapıldı.Vakum esnasında lastik öyle bir şekil aldiki içim gitti çalışan arkadaşa sordum bu kadar vakumun lastiğe zararı olmazmı ? Hiç birşey olmaz abi dedi faydalarını saymakla da bitiremedi.Uzun ömürlü olur sesi azalır yol tutuşu artar.Konu hakkında bilgilerinizi yada tecrübelerimizi yazabilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2006 da da yaygındı reklamı yoktu yutup yoktu o zamanlar. yol tutuş iddası ilginçmiş

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Nitrojen, oksijensiz havadır. oksijen olmadığı için ısıya duyarlığı düşüktür. Yanıcı özelliği olmadığından uçak lastiklerinde zorunlu kullanılır.Oto da faydası var mı;

Zararı olmadığı kesin. sıcaklık  değişimlerinden etkilenmediğinden lastikler   stabil bir basınçta kalır.bu da çabuk aşınmayı önleyebilir.Ses azaltır mı ,bana sanki azaltıyor gibime geldi ama sadece his. Özellikle sıcak bölgelerde ve ısı farkının çok olduğu yerlerde kullanmak da yarar var gibi.Arabamı alırken nitrojenli olarak teslim etmişlerdi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tpms sensörlü araçlarda uzun mesafe yolculuk veya ısıl farklar ile lastik havalarında değişim gözlemlenmiyor. Selçuk Keleş. O kullanıyor ve hatta bir ara denemişti. Basınç sabitti

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Hiç bulaşmamak lazım, uçan balona bile yanıcı gaz basan milletiz biz, Allah Muhavaza.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Zararı olmadığı kesin. sıcaklık  değişimlerinden etkilenmediğinden

lastik ısıtacam diye boşuna mı 180 e vuruyoruz yani gişe çıkışı?

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
23 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Lastik ısıtma ,:unsure2:King e özendin zahir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
29 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

araba böyle sanırım, ısıttığına göre :p

Yorum bağlantısı
Ali Osman Şimşek

Ramazan bey linkteki araştırmayı okudum çok faydalı bir bilgi teşekkürler.

Kısacası normal havanın içinde bulunan su lastiğin yapısında bozulmaya ve jantın oksitlenme sine neden oluyor.Ayrica yazıda lastik ömrünün 60000 km yada 5 yıl olduğu belirtiliyor. Nitrojen in uçak lastikleri ve yarış arabalarında kullanildigi da bir gerçek.Sonuc olarak şehir dışında 1 saat bile 140 km hızla sabit kalamayacagim için fazladan 30 TL ücret ödememe gerek yok sanırım.Yalniz bu vakum işleminin lastiğe zararlarina gelecek olursak sıfır lastik için problem olmadığı fakat 10000 km yada 2 yıl kullanılan lastik için riskli olduğunu bir kaç yerde yazılarını okudum.

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

eskiden çok tartıştığımız bir konuydu ve 2009 da ilk kullanmışlığım vardı. faydasını şöyle gördüm, vida, çivi girsede kısa sürede öyle kolay kolay inmiyordu. ısınma, yol tutuş vs. bilemiyorum.  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

nitro molekülleri daha büyük, o yüzden hava kaçırması az oluyor, ısınmasıda az, esas olayıda bu zaten, uçakta kullamım sebebinin temelide bu,  yol tutuşla ne gibi ilgisi var, sanmıyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lastik ısınmazsa lastik basıncı artmaz.
Basınç normal kalacağı için yol tutuş bozulmaz demek istiyor.
Ancak. Kayda değer bir artış olmadığını biliyoruz zaten.
Bu sebeple yol tutuş artar cümlesine, desteksiz bir yorum olarak bakıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Benim lastikçi sadece yazın kullanmak gerektiğini kışın lastiğe zarar verdiğini söylemişti. Acaba soğukta nasıl bir ses avantajı olabilir ki?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Daha geçen hafta dört lastik yeniledim. Lastikci arkadaşa sordum nitrojen basıyor musunuz diye abi boş şeylerle uğraşmıyoruz dedi. Bende çok ustelemedim.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Faydasini bilmem ama bende gereksiz bulanlardanim. Ola ki dustu basinc ihtimal sonucta. Hava bastirmak icin nitrojenci mi arayacaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...