İçeriğe Yönlendir

Tigra - Resimdeki Arıza Işığı Yanıyor

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Bugün akşam üzeri işten eve dönerken yoluda yarılamışken resmini yüklediğim ışık yandı.Motor stop etti ama ne direksiyonum yumuşadı nede frenlerim sertleşti çok enteresan.Emniyet şeridine çektim tekrar çalıştırdım ışık sönmedi,birkaç defa daha denedim ışık sönmedi bende bu şekilde devam ettim.Bu ışık yanık vaziyetde iken motorda herhangi bir performans düşüklüğü olmadı.Işık hariç herşey normaldi.(Bu ışık opel corsam varkende yanmıştı tamircim anahtarı okumamıştır yedek anahtarı dene düzelir demişti.O zaman yedek anahtarı denediğimde düzelmişti.)Eve gelince yedek anahtarla denedim ama ışık yine sönmedi.İnternette arama yaptım ama herkes ayrı telden çalıyor.Kimisi şanzıman kimisi motor arızası v.s uzuyor bu şekilde.Yanan ışık motor arıza ışığı değil.

kXjZNv.jpg

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Sanırım bakım periyodu geldiği için yanan lamba bu.Aracınızın marka modeli nedir?

Sorun değil rutin belli bir km dolunca yanan lamba bence.Resetleyince geçer .

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bence de bakım lambası. Aracın bakım zamanı veya kilometresi geldiğinde uyarı veriyor.

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar,fatih bey ışık yandıktan sonra motorun stop ettiğini söylüyor,farklı bir arızası var aracın bakım zamanı geldiğinde motor stop etmez ayrıca ikaz ışığını resetleyerek söndürmeniz arızanızı ortadan kaldırmaz sadece uyarıyı siler.Hergün canınızı emanet ettiğinizin aracınızın belliki bir derdi var,ivedi olarak yetkili servise gidip cihazı bağlatıp sorunun kaynağını bulunuz.

Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

opellerde bu arıza ışığıdır servis bildirim uyarısı değil, motor veya şanzımanla alakalı bir durumda yanar, bu uyarı geldiğinde araç kendini koruma moduna çeker, arıza tespit cihazına bağlayıp sorunu kontrol etmek gerekli

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

https://www.opel.com.tr/content/dam/Opel/Europe/turkey/nscwebsite/tr/04_Owner/02_Manuals/Vivaro/el_kitabi_kta_2450_14_baski_mart_2009.pdf

Yukarıda verdiğim linkte 70. sayfada yağ ile ilgili yani servis bakım zamanı geldiği ve yağın oksitlendiği için değişmesi gerektiği yazıyor.Daha sonra yağ ve filtre değiştirilip yol devam edilebilir.Yani arıza ile alakalı bir durum yok.Siz yağı değiştikten sonra reset atmazsanız büyük ihtimalle km ile bağlantılı olarak bir süre sonra tekrar yanacak.

8 saat önce, Batuhan Kılıç yazdı:

opellerde bu arıza ışığıdır servis bildirim uyarısı değil, motor veya şanzımanla alakalı bir durumda yanar, bu uyarı geldiğinde araç kendini koruma moduna çeker, arıza tespit cihazına bağlayıp sorunu kontrol etmek gerekli

9 saat önce, Serkan Ütebay yazdı:

Arkadaşlar,fatih bey ışık yandıktan sonra motorun stop ettiğini söylüyor,farklı bir arızası var aracın bakım zamanı geldiğinde motor stop etmez ayrıca ikaz ışığını resetleyerek söndürmeniz arızanızı ortadan kaldırmaz sadece uyarıyı siler.Hergün canınızı emanet ettiğinizin aracınızın belliki bir derdi var,ivedi olarak yetkili servise gidip cihazı bağlatıp sorunun kaynağını bulunuz.

Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç
2 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

https://www.opel.com.tr/content/dam/Opel/Europe/turkey/nscwebsite/tr/04_Owner/02_Manuals/Vivaro/el_kitabi_kta_2450_14_baski_mart_2009.pdf

Yukarıda verdiğim linkte 70. sayfada yağ ile ilgili yani servis bakım zamanı geldiği ve yağın oksitlendiği için değişmesi gerektiği yazıyor.Daha sonra yağ ve filtre değiştirilip yol devam edilebilir.Yani arıza ile alakalı bir durum yok.Siz yağı değiştikten sonra reset atmazsanız büyük ihtimalle km ile bağlantılı olarak bir süre sonra tekrar yanacak.

açıkçası ben de böyle biliyordum ancak bu lamba sonrası servis zamanını sıfırlasam da birşey değişmedi, lpg kaynaklı arızaya düştüğünde araç sadece bunu yakıyor normal arıza lambasını yakmıyordu, arızaları sildiğimde düzeliyordu

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Kullanıcı el kitabına baktım.Bakım zamanının geldiğini km saatinin yazdığı yerde gösteriyormuş.Zannedersem bu yanan ışık motor arızası.Yarın gidip göstereceğim.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Arkadaşlar resimdeki arıza ışığı motor arızası imiş.Arıza ise çoklu silindir ateşlememe sorunu.Usta bobinden kaynaklandığını söyledi.ALLAH dan yedek bobinim vardı onu taktık.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...