İçeriğe Yönlendir

ÖÇB Ameliyatı

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın

Aralık ayında halısaha maçında yere sağlam basma sonucu arkadaşın gelip topu almak isterken bana vurması sonrası dizim döndü ve aşırı bir ağrı oluştu. Daha sonra hemen buz tedavisi uyguladık 10 dk sonra kendimi iyi hissettim sanarak bir daha girdim daha topa koşarken tekrar döndü bacağım. Hemen hastahaneye gittik tabi MR sonucu vahim son Ön Çapraz Bağ kopuk tamamen hiç tutan yer yok.  Ankaraya Profesöre de gittim hepsi kesin ameliyat dediler. Bu zamana kadar erteledim. çok şükür iyiyim şu anda sadece koşma yaparken kendimi emniyetsiz hissediyorum ve merdiven inerken. Çok aşırı hareketsiz ayakta durduğumda ağrım oluyor. Halı saha maçı sonrası 2 kez daha döndü dizim. Bugün doktora gittim artık zamanı geldiğinden dolayı iş yerimdeki şeflerden ve müdürden  izin aldığımdan çarşamba ameliyat olacağım. Ameliyat sonrası tavsiyesi olan varmı acaba

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Öncelikle geçmiş olsun. Doktorlarınız bir takım öneriler sunacaktır. Sakın ihmal etmeyin. Ayrıca eşya vs kaldırma durumunda doğru kaldırma tekniklerini uygulamayı unutmayın tabi iyileştikten sonra. Düzenli beslenme iyileşme sürenizi kısaltacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Aralık ayında halısaha maçında yere sağlam basma sonucu arkadaşın gelip topu almak isterken bana vurması sonrası dizim döndü ve aşırı bir ağrı oluştu. Daha sonra hemen buz tedavisi uyguladık 10 dk sonra kendimi iyi hissettim sanarak bir daha girdim daha topa koşarken tekrar döndü bacağım. Hemen hastahaneye gittik tabi MR sonucu vahim son Ön Çapraz Bağ kopuk tamamen hiç tutan yer yok.  Ankaraya Profesöre de gittim hepsi kesin ameliyat dediler. Bu zamana kadar erteledim. çok şükür iyiyim şu anda sadece koşma yaparken kendimi emniyetsiz hissediyorum ve merdiven inerken. Çok aşırı hareketsiz ayakta durduğumda ağrım oluyor. Halı saha maçı sonrası 2 kez daha döndü dizim. Bugün doktora gittim artık zamanı geldiğinden dolayı iş yerimdeki şeflerden ve müdürden  izin aldığımdan çarşamba ameliyat olacağım. Ameliyat sonrası tavsiyesi olan varmı acaba

Doktorum fizik tedaviye çok ihtiyacım olmayacağını söylüyor fakat internet ortamında mutlaka fizik şart diyorlar kafa karıştı yani :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok geçmiş olsun.
Forumda bi arkadaşımızda daha benzer sorun vardı. Ama kim olduğunu hatırlayamadım şimdi.

Yorum bağlantısı
Erhan Güler
(düzenlendi)

ön çapraz bağ + 2 menisküs yırtığı ameliyatı oldum. Öncelikle çok geçmiş olsun Allah kimseye göstermesin. Ben de ertelemiştim baya dizim devamlı gire çıka menisküslere de zarar vermiş. Bir tanesini diktiler bir tanesini de parçalandığı için temizlediler. Gerçekten çok zorlu bir süreç. İnsan hiç yürüyemeyeceğini düşünüyor. Ameliyattan sonra çok iyi çalışmanız gerekiyor ama mümkün olduğunda dikkatli olmanız gerekiyor. Çeşitli batma şikayetleriniz olacaktır ama zamanla ondan düzeliyor. Açıkçası kendi adıma söylüyorum, dizim ne öçb kopmadan önceki gibi iyi nede ameliyat olmadan önceki kadar kötü. En azından girip çıkmıyor ama eskisi gibi de değil.. En önemlisi dizi tamamen açabilmeniz,açamazsanız sıkıntı yaşarsınız, bunun için de doktorunuz size gerekli hareketleri verecektir,harfiyen uyun. Dizin üstündeki kasları kuvvetlendirmek gerekiyor tekrar spora dönmek için ama ben 3 ay sonra saldım maalesef,umarım siz salmazsınız benim gibi :)

tarihinde Erhan Güler tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
9 dakika önce, Erhan Güler yazdı:

ön çapraz bağ + 2 menisküs yırtığı ameliyatı oldum. Öncelikle çok geçmiş olsun Allah kimseye göstermesin. Ben de ertelemiştim baya dizim devamlı gire çıka menisküslere de zarar vermiş. Bir tanesini diktiler bir tanesini de parçalandığı için temizlediler. Gerçekten çok zorlu bir süreç. İnsan hiç yürüyemeyeceğini düşünüyor. Ameliyattan sonra çok iyi çalışmanız gerekiyor ama mümkün olduğunda dikkatli olmanız gerekiyor. Çeşitli batma şikayetleriniz olacaktır ama zamanla ondan düzeliyor. Açıkçası kendi adıma söylüyorum, dizim ne öçb kopmadan önceki gibi iyi nede ameliyat olmadan önceki kadar kötü. En azından girip çıkmıyor ama eskisi gibi de değil.. En önemlisi dizi tamamen açabilmeniz,açamazsanız sıkıntı yaşarsınız, bunun için de doktorunuz size gerekli hareketleri verecektir,harfiyen uyun. Dizin üstündeki kasları kuvvetlendirmek gerekiyor tekrar spora dönmek için ama ben 3 ay sonra saldım maalesef,umarım siz salmazsınız benim gibi :)

Teşekkür ederim önerileriniz için ağır sanayii de çalışmaktayım fizik doktoruna başka bir konu için gittiğimde gösterdim bacak kasların uygun normalde ameliyat öncesi sonrası fizik gerekiyor ama sende sadece sonrası ameliyat sonrasında bakmak lazım dediler. Ben fizik tedavide yapılan işlemlerle evdeki yapılanlar bir olmayacak diye düşünüyorum doğru mu yanlış mı bilmiyorum. Benimkinde ilk bir ay içinde dönme gerçekleşti daha sonra 8 aydır çok şükür Yok ben ağırlık çalıştım ayaklarla zaten sürekli hareket halinde olduğumdan dönmedi belki de bilmiyorum.

17 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok geçmiş olsun.
Forumda bi arkadaşımızda daha benzer sorun vardı. Ama kim olduğunu hatırlayamadım şimdi.

Teşekkür ederim abi aşil tendon dan olan vardı ama öçb bilmiyorum olan varmı 

Yorum bağlantısı
Hasan Karayakalı

3 sene önce bende öçb+meniskus ameliyatı oldum. Doktorum beni 40 gün yürütmedi fizik tedaviye de göndermedi. Sonuç iki bacak arası kalınlık farkı 8 cm ye ulaştı. O farkı kapatabilmek için 3 senedir yapmadığım sey kalmadı desem yeridir. Ama dizim hala eskisi gibi değil. Bu ameliyatı madem olmaya karar verdiniz mutlaka bu ameliyatta uzmanlaşmış bir hekim tarafından ameliyat edilin.  Geçmiş olsun şimdiden. Rabbim kolaylik versin

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
52 dakika önce, Hasan Karayakalı yazdı:

3 sene önce bende öçb+meniskus ameliyatı oldum. Doktorum beni 40 gün yürütmedi fizik tedaviye de göndermedi. Sonuç iki bacak arası kalınlık farkı 8 cm ye ulaştı. O farkı kapatabilmek için 3 senedir yapmadığım sey kalmadı desem yeridir. Ama dizim hala eskisi gibi değil. Bu ameliyatı madem olmaya karar verdiniz mutlaka bu ameliyatta uzmanlaşmış bir hekim tarafından ameliyat edilin.  Geçmiş olsun şimdiden. Rabbim kolaylik versin

Olacağım kişi Kardemir Karabükspor futbolcularının ameliyatlarını da gerçekleştiren kişi bakalım hayırlısı inşallah 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok geçmiş olsun.

Ben :)

5 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Olacağım kişi Kardemir Karabükspor futbolcularının ameliyatlarını da gerçekleştiren kişi bakalım hayırlısı inşallah 

Geçmiş olsun öncelikle aynı problem bende de var. Ön çapraz bağ kopuk menisküs yırtık. 4 yıl oldu. Haziran ayında teravih namazında ayağa kalkamadım kilitlendim. Menisküs eklemin arasına girmiş bu sefer. Bende ameliyat olacağım. Doktorun ismini öğrenebilir miyim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Geçmiş olsun. Karabük’te olacağım be in ameliyatı müfit kemal Pehlivanoğlu doktorun ismi. Benimde sağ dizimde ara ara diz kapağı içine bir şey sıkışıp kirliyle gibi oluyor bu ameliyat sonrası bakalım neler olacak ben sol dizden olacağım. Sadece öçb ameliyatı tabi açınca görecekler menisküsde problem olup olmayacağını

1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Ben :)

Geçmiş olsun öncelikle aynı problem bende de var. Ön çapraz bağ kopuk menisküs yırtık. 4 yıl oldu. Haziran ayında teravih namazında ayağa kalkamadım kilitlendim. Menisküs eklemin arasına girmiş bu sefer. Bende ameliyat olacağım. Doktorun ismini öğrenebilir miyim?

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

Abi öncelikle geçmiş olsun Müfit hoca en doğru seçim olmuş çok iyi bir doktor kendisi. Fizik tedaviye kesinlikle git derim iyileşme sürecini kesinlikle hızlandırıyor. Malum olayı sen biliyorsun fizik tedaviyle çok şükür toparladı. Fizik tedavi belki şart değil diyebilirler ama kesinlikle iyileşme sürecini hızlı ve olumlu etkiliyor.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Bir saat önce, Mustafa Karaaslan yazdı:

Abi öncelikle geçmiş olsun Müfit hoca en doğru seçim olmuş çok iyi bir doktor kendisi. Fizik tedaviye kesinlikle git derim iyileşme sürecini kesinlikle hızlandırıyor. Malum olayı sen biliyorsun fizik tedaviyle çok şükür toparladı. Fizik tedavi belki şart değil diyebilirler ama kesinlikle iyileşme sürecini hızlı ve olumlu etkiliyor.

Biliyorum kardeşim sizede tekrar geçmiş olsun geçen baban araba sürüyordu sanırım yengen gördü belki de benzetti bilmiyorum. Gideceğim ben fiziğe kesin gergin gerekiyorsa gergin gidecem bir an önce işe dönmem lazım aynı zamanda 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

cok gecmis olsun... iyi dusunun iyi olsun hersey ..

Teşekkür ederim Alpay bey 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Evet ameliyat olduk sabAh 9.45 de girdim ameliyathane ye saat 10.10 da ameliyat başladı 10.50 de bitti ameliyatda tek duyduğum kulaklarıma gelen matkap ve çekiç sesi. Şimdilik uyuşukluk devam ediyor ve yavaş yavaş uyuşukluk gidiyor.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Çok şükür taburcu olduk hastahaneden. Ameliyat olduğun gün bacağımı hareket ettirmedi sebebi dizimin içinde diren olmasından dolayı hareket esnasında aşırı acı çekeceğimden kaynaklı. Doktor 1. Gün bacağımı yatağın kenarından sallandırarak yaklaşık 90 derece açıya kadar hareket ettirmemi istedi ve yukarı kaldırmamı (90derece değil illaki açabildiğin kadar dedi ne kadar açarsan o kadar iy dedi) çok şükür ben 90 dereceye kadar açtım bu işlemi her saat 10 dk yapıp egzersiz bitince 10 dk buz koymamı söyledi. Hergün sabah akşam gelip kontrollerimi yaptı ve yatış esnasından çıkana kadar anestezi ağrı kesici bağlıydı 10 dk ara ile gece gündüz ağrı kesici uygulandı sabah akşam takılan ağrı kesici serumlar hariç. 2. Gün doktorum yürümemi istedi ilk başta yürüme destek cihazı Walker ile denedim zorlanacağımı sandım fakat 2. Kalkışımda yürümek için ayağıma baskı uygulamamı istedi ve uyguladım. 3. Kalkışımda Walker olmadan yürüdüm ve bugün taburcu oldum 3. Gün hastahaneden yürüyerek çıktım çok şükür. Doktorum demişti buradan yürüyerek gideceksin demişti inanmamıştım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Harika bir haber. Tekrar geçmiş olsun. Doktorun tavsiyelerini uygulamaya devam. Güzel güzel günler dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Bir saat önce, Hacı Şenyurt yazdı:

Harika bir haber. Tekrar geçmiş olsun. Doktorun tavsiyelerini uygulamaya devam. Güzel güzel günler dilerim.

4 saat önce, Nuri Güngör yazdı:

Geçmiş olsun

4 saat önce, Ayhan Onaran yazdı:

Gözünüzaydın.. geçmiş olsun..

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Arif bey çok geçmiş olsun.

Teşekkür ederim Mehmet bey Allah razı olsun 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...