İçeriğe Yönlendir

Cruze - İlk Hızlanmalarda 1500-2000 Devir Arası Gelen Ses

Fatih Taş

Recommended Posts

Fatih Taş
(düzenlendi)

debriyaja basıp kavrama yapınca dediğim o klik sesini duyuyorum biraz sonra da gaz verince o sesin daha sürekli olanını duyuyorum, "debriyajdan ayağınızı çektiğinizde aracı ileri doğru ittirmiyorsa" demekle neyi kastettiniz pek anlıyamadım. debriyajdan ayak çekince araç ileri gider zaten.

aracı aldığım kişi 3000 km önce baskı balata değişti demişti, baskı balata değişmese şüphe duymayacaktım ama değiştiği için eski baskı balata çok fazla kullanılıp volanta zarar vermiş olup, yenisini volantı traşlamadan takmış olurlarsa böyle sesler çıkabilir değilmi?

tarihinde Fatih Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
2 saat önce, Fatih Taş yazdı:

debriyaja basıp kavrama yapınca dediğim o klik sesini duyuyorum biraz sonra da gaz verince o sesin daha sürekli olanını duyuyorum, "debriyajdan ayağınızı çektiğinizde aracı ileri doğru ittirmiyorsa" demekle neyi kastettiniz pek anlıyamadım. debriyajdan ayak çekince araç ileri gider zaten.

aracı aldığım kişi 3000 km önce baskı balata değişti demişti, baskı balata değişmese şüphe duymayacaktım ama değiştiği için eski baskı balata çok fazla kullanılıp volanta zarar vermiş olup, yenisini volantı traşlamadan takmış olurlarsa böyle sesler çıkabilir değilmi?

Volant tıraşlamak sağlıklı değil,kısa süreli çözümdür.Sizin aracın volantı sabitmi?hareketlimi?Vites atıp debriyajdan ayağınızı çektiğinizde ileriye doğru kaktırma varsa bu normal değildir.Eğer volant sabit ise yüzeyi aynalaşmıştır bu kaktırmayıda o nedenle yapar.Yani yapışır bırakırken hoplatır gibi olur.Eğer volant hareketli ise,balata değişiminde volantında değişimi daha sağlıklı olur.Hareketli volantlarda balata değişiminde volant değişiminide tavsiye ederler.Sabit volant hareketli volanta nazaran daha uzun ömürlü olur.Yalnız hareketli volant daha konforludur.Yanlışım varsa ustalar düzeltsin.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

bugün yetkili servisi aradım randevu aldım, telefonda sorunun motor bölümündengelen dizel sesi gibi geçici hırıltı olduğunu söyleyince egzantrik dişlisinden olabileceğini söylediler, pazartesi günü bir engel olmazsa artık yetkili servise gideceğim ancak egzantrik dişlisi arızasını arştırmıştım ilk çalışmada ses yapıp sonra sesin gittiğini duymuştum, bana ondan da değil gibi geliyor ya hayırlısı bakalım...

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

bugün bir video daha çektim ama eskisinden pek de iyi sayılmaz, nedense cep telefonuna kayıt yaparken, kulağımla çok rahat duyduğum ses bayağı bir azalıyor, sesin dışarıdan geldiğini düşünerek sesi dinleyin, 2 saniye sonra ses başlıyor, son iki saniyede yok oluyor... 

sesin 2000 devirde yok olması, bana egr valfini hatırlattı, bildiğim kadarı ile, egr, 0-2000 devir arası çalışıp  2000 devir gibi devreden çıktığına göre, bende sesi 2000 devire kadar duyup sonrasında duymuyorsam, egr ile ilgili birşey olabilir mi? yada nebileyim devir sensörleriyle ilgili birşey olabilirmi? kısa süreliğine egr iptal edip denesem, egr nasıl iptal edilir, fişi nerede bilen varmı?

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

okadar motorcu gezdikten sonra birde şanzımancıya gidelim dedik, şanzımancı inceledi, sesin şanzımandan grup dişlilerinden geldiğini söyledi, dişliler devirsiz kalınca boşluk yapıp ses çıkarıyormuş, o dişlilerin değişimi de olmuyormuş, komle şanzıman değişmesi gerekiyormuş...  çıkma şanzımanın 1500 tl civarı, 500 de işçilik, 2000 tl gibi bir maliyeti olacak bize, acaba yetkili servis fiyatı ne olur? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
58 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

okadar motorcu gezdikten sonra birde şanzımancıya gidelim dedik, şanzımancı inceledi, sesin şanzımandan grup dişlilerinden geldiğini söyledi, dişliler devirsiz kalınca boşluk yapıp ses çıkarıyormuş, o dişlilerin değişimi de olmuyormuş, komle şanzıman değişmesi gerekiyormuş...  çıkma şanzımanın 1500 tl civarı, 500 de işçilik, 2000 tl gibi bir maliyeti olacak bize, acaba yetkili servis fiyatı ne olur? 

Böyle gezilirse ne olurmuş?

Ben olsam gittiği yere kadar götürürdüm. Madem komple değişiyor, nerede trak orada bırak...

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

bu şekilde kullanmanın bir sorun çıkarmayacağını, sadece ses yapacağını söyledi ama o ses te hiç hoşuma gitmiyor, benzinli araba dizel gibi ses çıkarıyor... Benim anlamadığım, şanzımancı bana komple şanzıman değişir dedi, normalde şanzımanın içi açılıp revize yapılmıyor mu? arızalı dişli rulman yada yatak değiştirilmiyor mu? Aklımda bir teori daha var, şanzımancı dişlilerdeki boşluktan dedi ama yüzde yüz bundan emin değil, şanzıman yağı eksilip yada özelliğini kaybedip dişliler tam yağlama yapmıyor olabilir mi? yetkili servise gidince şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum belki düzeleblir... eski araçlarımdan birinde klima kompresörü buna benzer zırıltı yapıyordu, yağını tamamlayınca geçmişti mesela...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Debrijaınız ne zaman değişmişti? Yağ değişimi için şanzıman inecek muhtemelen. İyi bi işçilik çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

baskı balata birkaç bin km önce değişmiş, o esnada yağ da değişmiştir ama farklı yağ koyulunca ses yapabilir belki... bu ihtyimali de değerlendirmek lazım... bu gidişle usta olup çıkacağız yahu... şanzıman yağı değişirken şanzımanın inmesine gerek yok aşağıdan boşaltılıp biryerden dolduruluyor sadece yağ masrafı olacak.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş

şanzıman değiştirmeyi düşünüyorum ancak çıkma şanzımana da ne kadar güvenilir o da işin ayrı bir konusu, yetkili servis fiyatını daha sormadım ama enaz 3 katı tutar diye düşünüyorum, bu durumda çıkma ile değişim daha hesaplı, peki şanzımanı çıkmayla değişirken nelere dikkat etmeli?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 12.10.2017 at 23:44, Fatih Taş yazdı:

peki şanzımanı çıkmayla değişirken nelere dikkat etmeli?

İade garantili alın.. 

Kullanmadan anlamak mümkün değil. dolayısı ile dikkat edecek bir şey yok. 

Yorum bağlantısı
Fatih Taş

şanzımandan önce baskı balatayı değişelim dedi usta, baskıbalata malesef azalmış, yani aracı aldığım şahıs resmen yalan söylemiş :shok: neyse orası ayrı konu şimdi bu konuya dalıp asıl konuyu dağıtmak istemem, baskı balatayı valeo taktık, ses bayağı bir azaldı ancak yinede cam açıkken hissediliyor, eskisine göre ses yüzde 70-80 azaldı gibi, aynı zamanda debriyaj rulmanı da değişti, şimdi baskıbalata setini valeo, rulmanı FTW mi neydi ondan taktık, acaba bu ikisini orjinal GM taksaydık ses tamamen yok olurmuydu? 

Yorum bağlantısı
Azad Güneş

Benim araçta da aynı sorun var. Sonucu bildirirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
11 saat önce, Azad Güneş yazdı:

Benim araçta da aynı sorun var. Sonucu bildirirseniz sevinirim.

Azad bey nerdeyse 1,5 aydır bu ses için uğraşıyorum, 10 kişiye göstermişimdir, bazıları normal dedi, bazıları anlıyamadım dedi, bazıları şanzıman dedi, bazıları avans sesi dedi, ama işin çözümünü hala bulamadım, ancak yetkili servise hala uğrayamadım, belki orada aracı bildikleri için hemen söyleyecekler ama vakit bulup uzaktaki yetkili servise hala gidemedim, inşallah sonunda sesin kaynağını buluruz da sizin gibi diğer arkadaşlara da bir fikir olur.

Yorum bağlantısı
Azad Güneş

Böyle problemlerin kaynağını bulmak zor. Ben de biraz araştırfım ama kaynağını bulamadım. Size kolay gelsin. Siz belirli bir aşamaya gelmişsiniz. Umarım iyi sonuçlanır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Taş

arkadaşlar, sorunu hallettim, bir usta şanzıman yağını kontrol edelim dedi, biraz eksilmiş, koymuşken kaliteli yağ koyalım dedim motul şanzıman yağı koyduk, şimdi herhangi bir ses yok...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...