İçeriğe Yönlendir

Cruze - İlk Hızlanmalarda 1500-2000 Devir Arası Gelen Ses

Fatih Taş

Recommended Posts

Fatih Taş
(düzenlendi)

2010 lpg li chevrolet cruze aracımda vites değiştirip debrijay kavrayıp gaz vermeye başlandığı andan itibaren 1500-2000 devir arasında garip bir ses çıkıyor, bu ses metal sürtme sesi gibi, bana biraz dizel araçların hızlanmasında çıkan şakırtı sesini anımsatıyor. Bu ses sadece 1500 ve 2000 devir aralığında ve sadece araç çekişte yük altında iken çıkıyor, araç boşta iken gaz verince çıkmıyor, yokuş inerken gaz verince yine çıkmıyor ama yokuş yukarı gaz verince çıkıyor... Aracı daha hiç kimseye göstermedim, yetkili servis 2 saat uzakta, uygun bir zamanda sanayiye yada servise gideceğim ancak önbilgi olması bakımından konu açıp danışmak istedim, birde ufak video çektim, bu sesi motor sesinin yanında derinden gelen bir sürtme sesi olarak duyabilirsiniz....  (4, 13, 37 ve 46. saniyelerde ses başlıyor)

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Taş

ikisindede yapıyor, yani o ses lpg subap şıkırtısı sesi değil.. motor elemanlarından biyerlerden yada baskı balatadan eliyor gibi... tekerlek rulmanı böyle ses yapar mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
20 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Egzoz spiralinin sesi olabilir.

ozaman bir egzozcuya gösterelim. araç birkaç sene önce sol önden kaza yapmış, o bölgede biryerlerde gevşeme olmuş olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Uzaktan kesin birşey söylemek zor. Benimkisi bir tahmin ama kontrolde fayda var tabii.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Ses tam anlaşılmıyor ama , rolantide dizel gibi çalışıyorsa , veta ilk çalışmada tırrrr yapıp düzeliyorsa genelde eksantrik dişlilerinden oluyor.

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Motor ısınınca azalıyor veya kesiliyor mu ? Aynen devam mı ?

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

rölanti ve ilk çalıştırmada ses yok, sadece gaz verip hızlanırken 1500-2000 devir arası bu ses geliyor, ilk çalıştırmada vs ses yok, sadece giderken 1500-2000 arası, bunun harici bu sesi hiç duymuyorum, ısınmayla soğukla da bir ilgisi yok, hep böyle, sağ solu açık yolda giderken pek belli olmuyor, sağda yada solda duvar  yada engel vs varsa yankıdan bu ses daha net duyuluyor... videoda dikkat ederseniz, gaz verince 1500 devire gelince ses başlıyor, 2000 i geçince duruyor... sesin başladığı saniyeleri belirttim, o saniyelerde ses motorun kendi sesinin hemen altında cızırdama gibi duyuluyor...

tarihinde fatih taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Yani bu şekilde tahmin yürütmek çok zor en iyisi iyi bir usta bul birlikte birlikte bir tur atın

Yorum bağlantısı
Fatih Taş

bugün bir özel serviste ustaya gittim beraber sürdük ama usta chevroletci değil, daha önce aynı aracı kullanmışmı bilemiyorum, o sesin motor vuruntu sesnsörü ile ilgili normal bir durum olduğunu, hızlanmalarda ses çıkarabileceğini söyledi, sabit devirde giderken o ses yok, hızlanırken var... başka bir cruze kullanıcısının da yorumunu alsak, acaba o ses diğer cruse lerde de çıkıyormu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hava sesine benzer bir ses duyuyoruz o mu ?

Sesin geliş noktasını bulmak lazım. Kabinden mi duyuluyor, camı açıp dinlemek lazım. dışardan mı geliyor. 

Ben duyduğum sesi metal sesine benzetemedim.. 

Emiş sesi gibi geldi bana. 

Yorum bağlantısı
Fatih Taş

belirttiğim saniyelerde ses başlıyor, cam açıkken duyuluyor,  kapalıyken farkedilmiyor, videoda rüzgar hışırtısı sesi sesi gibi çıkmış ama aslında hafiften dizel motor şıkırtısı gibi bir ses... dikkat ederseniz belirttiğim saniyelerde ses başlayıp birkaç sn sonra 2000 deviri geçince yok oluyor, videoda ben çok rahat duyuyorum o sesi...

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

1. 2. ve3. viteste çok rahat duyuyorum hep aynı devidrde yapıyor. Kasnak dediğiniz, v kayışı, triger kayışı vs mi? Öncelikle hangi kasnaklara bakalım? En son triger yaklaşık 50 bin km önce değişmiş,  triger kayışı gergi rulmanı ses yapıyor olabilir mi?

tarihinde fatih taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Taş

bugün ezozdan olabilir düşüncesi ile bir egzozcuya alt tarafı kontrol etirdim, usta arka son susturucu denen parçanın içinden ses geldiğini, değişmesi gerektiğini söyledi, bu parça hırıltı yapabilir dedi, size göre o ses egzozdan glelebilir mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Taş

iki egzozcu ve bir motorcu egzozon bozuk olduğunu söyledi, bende önce egzozu değiştirip deneyeceğim, yan sanayi marka son susturucu kısmını netten aldım biriki güne gelecek, bu parçanın orjinalini nette hiçbiryerde bulamadım, satılan bir yer yok mu?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bizde 2011 modeli var ama otomatik o bahsedilen ses yok.Eskiden ivmelenirken tabiri doğru ise anırıyordu şanzımanı revizyona soktukdan sonra düzeldi.Umarım ucuza sıkıntınızdan kurtulursunuz.Cruze yakışıklı güzel bir araç.ALLAH kaza bela vermesin.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
2 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Bizde 2011 modeli var ama otomatik o bahsedilen ses yok.Eskiden ivmelenirken tabiri doğru ise anırıyordu şanzımanı revizyona soktukdan sonra düzeldi.Umarım ucuza sıkıntınızdan kurtulursunuz.Cruze yakışıklı güzel bir araç.ALLAH kaza bela vermesin.

cruze nin otomatik şanzımanı astra J ile aynıymış galiba değilmi?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, fatih taş yazdı:

cruze nin otomatik şanzımanı astra J ile aynıymış galiba değilmi?

Hiç fikrim yok,araştırmadım.Bizdeki plus addition olması lazım.Alırken satıcı öyle birşeyler söylemişti.Aracı hanım kullandığı için pek haşır neşir değilim araçla.Bütün parçaları opel ile benzerlik göstersede farklı gibi sanki.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

bugün egzozu değiştik yine aynı, motorcu ön bölümü inceledi birşey bulamadı, ne yapacağımı şaşırdım yahu... yetkili servise gitsem anlayabilirler mi acaba?

tarihinde Fatih Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)

birde şu dikkatimi çekti, hani vites değiştirip debriyaj tam kavrarken tam baskı balatanın oradan "KLİK" diye metalik bir sürtmem sesi gelir, işte benim şikayetim olan ses de aynen bu sesin sürekli olanı gibi... usta ihtimal olarak volant traşlamadan filan bahsetti, acaba o kısımlardan filanmı geliyor ses...

tarihinde Fatih Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
13 saat önce, Fatih Taş yazdı:

birde şu dikkatimi çekti, hani vites değiştirip debriyaj tam kavrarken tam baskı balatanın oradan "KLİK" diye metalik bir sürtmem sesi gelir, işte benim şikayetim olan ses de aynen bu sesin sürekli olanı gibi... usta ihtimal olarak volant traşlamadan filan bahsetti, acaba o kısımlardan filanmı geliyor ses...

Vites geçişlerinde debriyaja basıp vites attığınızda volantta herhangi bir zorlama gibi his belirtiyormu?Eğer sorunsuz geçip debriyajdan ayağınızı çektiğinizde aracı ileri doğru ittirmiyorsa bence volantta bir kısıntı yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...