İçeriğe Yönlendir

Engelli Araçlarına 70 bin Sınırı

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Serkan Toker

Vergisiz alınan araç 5 yılı dolunca normal piyasa fiyatından satılıyor, değer kaybı neresinde bu işin?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Aracın 2. Eldeki değer kaybından bahsediyorum, 2 yıllık bir araçta bile değer kaybı 30.000 TL yi buluyor 5 yılda ötv den kaynaklanan kazancınızında altında bir değere iniyor, yüz binlerce engellinin bir işi olmadığını bu bedeli ailelerinin karşıladığını unutmayalım

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Allah kimseye vermesin kimse de kusura bakmasın ama engelli yakını olmadan yorum yapanlar afaki konuşuyor. Annen baban da olsa evladında olsa engelli biri ile yaşamak ve onun ihtiyaçlarına koşturmak gerçekten zor heleki engelli indiriminden yararlanacak %90 engeli varsa. Devletin yapmış olduğu bir jest bir gönül almadır bu ve sınırlamak devlet adına hiç hoş bir durum değildir yakınları için de sonuna kadar haktır bence.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

5 yıl kullanacaksın deger kaybı olmasın istiyorsun. Hm tamam.

sorun ondan kaynaklanıyor zaten.
Ailesinin desteği ile c180 yahut passat gibi hiç engel ile ilgisi ve avantajı olmayan araçlar alınıyor. Forumlarda vito mu alayım diye sorana rastlamadım.

şu çözüm düzgün değil evet ama çözüm şart.

Bence olaya kendi açınızdan bakıyorsunuz, değer kaybı olmasın demedim, sadece 5 yıl sonra değer kaybının daha az olacağını düşündüğüm bir araç aldım. 1.600 cc nin üzerinde araç zaten alamıyorsunuz, sadece tekerlekli sandalye kullanan engelli kişileri düşünmeyin, sağ bacağı ortopedik engelli insanlarda var ve maddi durumu yetiyorsa devlet sadece bu konudaki bu imkanı sunmuşsa c180 alınmasındaki soru olayın neresinde ?
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Hakan Atuğ yazdı:

Aracın 2. Eldeki değer kaybından bahsediyorum, 2 yıllık bir araçta bile değer kaybı 30.000 TL yi buluyor 5 yılda ötv den kaynaklanan kazancınızında altında bir değere iniyor, yüz binlerce engellinin bir işi olmadığını bu bedeli ailelerinin karşıladığını unutmayalım

Ben işleri var demiyorum ancak 5. yılın sonunda arabayı satıp üstüne biraz ekleyerek yine sıfır vergisiz bir araç alınabiliyor diyorum. Engelli indirim mutlaka yapılsın ona itirazım yok maaş da alsınlar, onların bakımını üstlenen de alsın ama suistimal edildiği de açıkça ortada..

30.000 lirayı bulan değer kaybı iki yıl içinde oluyorsa araç D sınıfıdır diye düşünüyorum bu arada..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
50 dakika önce, Hakan Atuğ yazdı:

Bence olaya kendi açınızdan bakıyorsunuz, değer kaybı olmasın demedim, sadece 5 yıl sonra değer kaybının daha az olacağını düşündüğüm bir araç aldım. 1.600 cc nin üzerinde araç zaten alamıyorsunuz, sadece tekerlekli sandalye kullanan engelli kişileri düşünmeyin, sağ bacağı ortopedik engelli insanlarda var ve maddi durumu yetiyorsa devlet sadece bu konudaki bu imkanı sunmuşsa c180 alınmasındaki soru olayın neresinde ?

Mesele de bu... o da vatandaş ve yük olmak istemez sanırım devlete...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Devlet engelliye araç tahsis etsin. Vakti gelince değişim vs yapsın. Onca vekile milyonluk kaynak bulmayı biliyor :)

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

ÖTV siz araç alınıp piyasa fiyatına satarak nasıl zarar ediliyor(üstelik sürekli artan bir piyasada)? Isyerindeki abim astra h almıştı 32 bin tl ye geçen yıl kardeşine 45 bine sattı ilan verse 47-48 i vardı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Çatır çatır vergi kaçıranlar S serisine binsin, bunun önüne geçemeyen devlet C serisi alan engelliye taksın kafayı. Suistimal edenleri engellesinler efendim.

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
9 dakika önce, V.Ceyhun Emir yazdı:

Çatır çatır vergi kaçıranlar S serisine binsin, bunun önüne geçemeyen devlet C serisi alan engelliye taksın kafayı. Suistimal edenleri engellesinler efendim.

Vergi kaçırmanın önüne geçebilsek zaten ötv ye gerek kalmaz.. ;)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vergi kaçırmanın önüne geçebilsek zaten ötv ye gerek kalmaz.. [emoji6]
Siz bilgili bi amcaya benziyorsunuz. Vergiden kaçınmak için bilgi almak isterim bir ara
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Siz bilgili bi amcaya benziyorsunuz. Vergiden kaçınmak için bilgi almak isterim bir ara
Yerleştirme- ayrıştırma - bütünleştirme oops pardon bu kara para aklama aşamaları :D
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
44 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Vergi kaçırmanın önüne geçebilsek zaten ötv ye gerek kalmaz.. emoji6.png

Bende daha ne bilgiler var, uzlaşma için çağıran vergi memuru özür dileyerek cay ikram etti bana.. :D

7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Fotokopiyle çoğalmıyo mu bu dolar

Yeni teknoloji makineler paralarda kullanılan renklere karşı hassas hocam. Örneğin çektiğimiz herhangi bir belgede dolar yeşili varsa ve yüzölçümü para yüzeyine yakınsa ekranda ikaz çıkıp çekim yapmıyor makine. Çekimi bırakın bilgisayara tarama bile yapmıyor. TL de sadece 10 liralar çekiliyor o da maliyetini kurtarmaz.. :D

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Şehir efsanesi sanıyorduk dolar konusunu, iyiymiş. 

İlk zamanlar renkli makine sattığımız müşterilere kopyaya gizli bir filigran basılıyor ve hangi makine çekti biliniyor derlerdi. Ben hiç inanmazdım teknik müdürümüz kızardı bana. Gerçi o zamanlar kopyalar şimdiki gibi kaliteli olmadığından çocuk bile anlardı sahtesini..

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Engellinin arabaya bir defa bile oturmadığı hatta görmediği alımlar gördüm. Engelli Orduda araç beş yıldır Samsunda mesela. Biz adam olmayız.Bi boşluk bulduk mu ordan aynen devam. Ağaların yeşil kart hikayeleri gibi. Ahlak şart arkadaş.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Ekici

ÖTV muafiyeti
Engelliler için ÖTV muafiyeti, önergeyle düzenlenen maddeyle, motor hacmi 1600 santimetreküpü aşmayan ve vergisiz fiyatı 90 bin TL'yi geçmeyen araçlar için uygulanacak. Tasarının ilk halinde bu sınır 70 bin TL olarak yer alıyordu. Bu düzenlemeyle, şu anda vergiyle birlikte fiyatı 170 bin liraya kadar; yılbaşından sonra uygulanacak yeniden değerleme ile fiyatı 195 bin TL'ye kadar olan araçlar alınabilecek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...