İçeriğe Yönlendir

Engelli Araçlarına 70 bin Sınırı

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Ali Gök

adamın zaten hastalığı var bırakında istediği arabayı varsa parası alsın yahu. zaten devletin cebinden bişey çıkmıyorki 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Ali Gök yazdı:

adamın zaten hastalığı var bırakında istediği arabayı varsa parası alsın yahu. zaten devletin cebinden bişey çıkmıyorki 

Alamadığı vergi çıkıyor demektir. aynı zamanda gereksiz lüks çıkışı oluyor.

En güzel engelli arabası caddy veya doblodur yakını kullanıyorsa.

Kendi kullanıyorsa modifikasyona gelen HB araç. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

herkes tutmuş bi hortumun ucunu boşverin birazda onlar alsınlar zaten hayattan 1 gol yemiş adamlar 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

İşyerinde beraber çalıştığım bir abim astra h kasa almıştı, bu yıl 5 yılı doldu, kardeşine sattı, insignia aldı. Engeli büyük bir aparat gerektirmiyor. İyiki almış, insignia da lüks sayılmaz. Bazen sosyal medyada görüyorum, bagajdan çıkan aparatlar filan, çok büyük kolaylık. Engelli vatandaşlar için devletin tüm kolaylıkları sağlaması lazım ama Mert in dediği gibi çıkar kapısına dönüşmemeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Suistimal varsa devlet bunu çözebilir veya farklı şekilde düzenlemeye gidilebilirdi. Bu düzenlemeyle yine en çok yine ben ve benim gibi engelli arkadaşlar mağdur olacak, suistimal eden şahıs değil. 

Örnek; Hem ben, hem kardeşim engelli mecburen minibüs tarzı araçlar almak zorundayız. 1.6 motor hacmine sahip sınırlı sayıda vito tarzı araç var. Vito'nun vergisiz ülkeye girişi 78 bin TL.

Nasıl olacak şimdi? öncesinde custom'u vergili haliyle aldım, çektiğimi bir ben biliyorum. @Mehmet Ozyurek abi hatırlayacaktır, geçen yıl onuda konu ile ilgili rahatsız etmiştim, custom'a özel engelli taşıma aracı yazıldı diye 7500 tl sigorta primi çıkmıştı.

Stepway neyinize yetmiyor, sizin neyinize c180 diyenler varsa da vicdanınıza bırakıyorum.

Tekerlekli sandalye HB araca nasıl sığacak? Vatandaşın akülü aracı olduğunu varsayarsak caddy, courier'e nasıl sığdırabilir. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

transporter?

Mehmet hocam, öncelikle belirteyim konuyu kendi açımdan ele almaktayım. Custom'u almadan önce de bakmıştım Transporter'a iç yüksekliği bize uymadığı için custom'u tercih etmiştik. 

Transporter da 2.0 motor olduğu için ÖTV indirimi yok, zaten indirim yüzde 15 olarak uygulanıyor. Önceden sabit rampa tertibatı varken, şuan portatif engelli rampası kullanıyoruz.

a3f932_7c91c4bab3364fb5a8e351526457b9ec~

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bu baya bir büyük evet olmaz. bizim üniversiteye caddy ile gelenler oluyor. minibüsle de gelen gördüm.

Öğrencimin doktoru ise çoğu durumda akülüyü yasaklıyordu.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

Engellilik, içerisinde yüzlerce hastalığı barındırdığı için akülü araçlar kimisinin hayatını kolaylaştırmakta, kimisinin vücudunun körelmesine. Omur ilik felçlisi olabilir, belden aşağısı tutmayan arkadaşlar kolunu kullanabildiği için hem kendisi otomobilini sürebiliyor, hem de manuel tekerlekli sandalyesini kendisi sürebiliyor.

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

38 dakika önce, Ahmet Ekici yazdı:

Engellilik, içerisinde yüzlerce hastalığı barındırdığı için akülü araçlar kimisinin hayatını kolaylaştırmakta, kimisinin vücudunun körelmesine. Omur ilik felçlisi olabilir, belden aşağısı tutmayan arkadaşlar kolunu kullanabildiği için hem kendisi otomobilini sürebiliyor, hem de manuel tekerlekli sandalyesini kendisi sürebiliyor.

Tabi tabi. ancal halk akülüyü mutlak gerek sanıyor.

bu da mükemmel:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu konu benim görüşüm tamamen suistimal ediliyor. Sınırlama getirildiği iyi olmuş.. Hatta bazı markalarla görüşüp bazı modeller engelli aracı şeklinde daha uygun üretilip sadece onlar alındığında vergi affı sağlanabilir. Engelli araçları son dönemde hep lüks araçlar olmaya başladı. İşlevsiz araçlar alınıyor sırf lüks diye..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Suistimali engelle(ye)me, hakkı olanın hakkını elinden al, tam bize göre bir hareket.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Devletçe bu verilen imkan suistimale uğramasaydı zaten böyle bir fiyat sınırı getirilmezdi. Hasta yakını şu an hastanın tedavisinden çok nasıl ne kadar heyet oranı alırımın derdinde. Birçoğu hocam tedavi istemiyoruz siz sadece oran verin yeter diyorlar. Hastanenin sağlık kurullarında normal polikliniklerden daha fazla hasta görülüyor. Gerçekten ciddi ciddi suistimal ediliyor bu mevzu. Bu sınırlama çok isabet oldu diye düşünüyorum.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

İnsanların nasıl dertler le uğraştığıni bilmeden.Bu mahkeme sürecinin öncesinde rapor sürecinin nasıl olduğunu bilmeden. Sırf biz alamiyoruz onlarda almasin anlamına gelen yazılar ve düşünceler ... Bırakın insanlar bu haklarını kullansın. En fazla 1.6 litre hacimli araba alabilirler. Şimdi hemen 200 binlik 1.6 arabalar var diyenler cikacak. Adam gibi ülke olsunda Almanyadan 80 bine gelen arabayi 200 bine satmasin.

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Koray Demir
3 saat önce, Ali Gök yazdı:

Parası varsa zaten indirim ihtiyacı yoktur bu aşamada âli menfaatler gözetilerek bırakalım Devlet kazansın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
31 dakika önce, Hasan Basri Bayraktar yazdı:

İnsanların nasıl dertler le uğraştığıni bilmeden.Bu mahkeme sürecinin öncesinde rapor sürecinin nasıl olduğunu bilmeden. Sırf biz alamiyoruz onlarda almasin anlamına gelen yazılar ve düşünceler ... Bırakın insanlar bu haklarını kullansın. En fazla 1.6 litre hacimli araba alabilirler. Şimdi hemen 200 binlik 1.6 arabalar var diyenler cikacak. Adam gibi ülke olsunda Almanyadan 80 bine gelen arabayi 200 bine satmasin.

Yakınının engelini binek araba için kullanmak neden çok sık görülüyor? Forumlarda sürekli audi mi alayım c180 mi soruları dolaşıyor. Ben limitin doğru oldugunu düşünüyorum. Kaldı ki her halukarda pahalı. İkinci el de alabilirler. Destek degişmeli ikinci eli de kapsamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Yakınının engelini binek araba için kullanmak neden çok sık görülüyor? Forumlarda sürekli audi mi alayım c180 mi soruları dolaşıyor. Ben limitin doğru oldugunu düşünüyorum. Kaldı ki her halukarda pahalı. İkinci el de alabilirler. Destek degişmeli ikinci eli de kapsamalı.
Doğru. Zaten bir sınırlama olmalı
Hakime alacağınız arabanın marka ve modelini sorduracak bir durum olmalı. Normal fiyati 150 bine kadar olan araçlar mesela 85 bin 105 bin gibi indirimli rakama iniyorsa okey verilmeli.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Suistimale bende karşıyım ancak bunun önüne bana verilen hak gasp edilerek önüne geçemezsiniz. C180 alamaz da gider accent blue alır, maksat suistimal değil mi? 5 yıl sonunda ceplerine 10 lira girmez de, 3 lira girer. Suistimalin önüne geçilebildi mi? geçilemedi. Kendi açımdan helede bu kanun içerisine hafif ticari araçlar da dahil eklenirse yüzde 15 lik hakkım resme devletim eliyle gasp edilmiş demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

5 değil 10 yıla çıkarsalar görüşünüz nedir?

Hocam, 10 yıl satamamazlık kuralı yurt dışından getirilen araçlar için hali hazırda uygulanıyor. Ona da 3 yaşından küçük araçların getirilemez kuralı eklenince, hak sahipleri mecburen iç pazara yöneldi. Çünkü yurt dışından getirilen 3 yaşındaki araç, buradan ÖTV indirimli alacağı araçla hemen hemen aynı paraya denk geldi. 

5 yıldan 10 yıla çıkarılması, şahsım adına hak kaybından iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Böylece belki engelli aileler 5 yıl sonra satma amacından uzaklaşırlar ve gerçekten engellinin hayatını kolaylaştıran çözümlere yönelirler. Haklısınız.

Amaç para ise para yardım olarak da yapılabilir. Bu teknik bir ezeli hak değil sonuçta. Mevzuattır. Kaldırılabilir de konabilir de değiştirilebilir de. vergi gibi.

vergiyi diyelim bir vatandaş %20 den öderken %22 ye çıktığında %2 hak kaybına uğramaz. Devlet (yani kişinin grup olarak kurduğu örgüt) aidatları artırmıştır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...