İçeriğe Yönlendir

Şaft Tüneli Problemi

Murat Sürmeli

Recommended Posts

Murat Sürmeli
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere pek çok araçta şaft tüneli bulunmakta, kimisi 4x4 modeliyle aynı şase kullandığından, kimisi sağlamlık için, kimisi tasarımsal olarak vs. arka koltukta 3. kişinin oturmasına sorun teşkil edebilen bu çıkıntıyı korumakta. 1 çocuk 1 bebek ve bebeğin ağladığı zamanlarda annenin de arka bölgede oturması gerektiği için ve mevcut Golf'e sığılmadığından yeni bir araç bakıyorum uzun süredir. Ancak şaft tüneli konusunu şu ana kadar çok düşünmemiştik. Bebek/çocuk koltuğu cam kenarında olunca mecburen anne de ortaya oturmak zorunda kalabiliyor. Böyle durumlarda da dağ gibi şaft tüneli olan araçlar çok rahatsız ediyor. Fotoğraflardan, incelemelerden görebildiğim kadarıyla sedan tüm VAG grubu çok yüksek şaft tüneline sahip. Şaft tüneli dağ gibi olmayan veya hiç olmayan hangi modeller var bildiğiniz, ona göre detaylı olarak bakayım o modellere?

Not: Eğer gerekirse diye yazayım, bütçem 50-60 çok zorlarsam 65 bin. Otomatik tercih sebebim. Hatta olursa sorunsuz otomatik arıyorum ki sonrası arıza durumunda bütçem el vermeyecek tamirine vb masraflara. Sedan C veya D sınıfı yine tercih sebebim.

Teşekkürler

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hondanın bir modelinde yoktu diye hatırlıyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Uzakdoğu markalarda şaft tüneli pek olmaz. Olsa da max 5 cm yüksekliğinde olur.

2009 corollamda-2004 elantramda-2003 accentimde yoktu/az vardı.

S max ten bahsetmiyorum bile dümdüz, hanım sağdan sola geçerken ortada oturana takılmıyor bile ;)

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici

Dizel geniş konforlu kaliteli donanımlı şaft tünelsiz bir Aile aracı isterseniz,2012 ve sonrası C-Max modellerine bakabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Şimdiye kadar şaft tüneli olmadığını veya çok yüksek olmadığını düşündüğüm modeller şöyle, fotolardan eksik görmüş de olabilirim.

Honda Jazz, Civic, CR-V

Toyota Corolla, Avensis

Kia Sportage, Cerato (?)

Hyundai Elentra (?)

Ford S-Max

Seat Alhambra

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Cerato da elantranın benzeri zaten, ondan da kullandım 2007 modeldi :)

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
26 dakika önce, Ali Yasir Bilici yazdı:

Dizel geniş konforlu kaliteli donanımlı şaft tünelsiz bir Aile aracı isterseniz,2012 ve sonrası C-Max modellerine bakabilirsiniz.

Ali bey, ben 2014 C-Max kullanıyorum benimkinde var şaft tüneli. :) Siz Grand C-Max denmi bahsediyorsunuz. Onlar hakkında bi bilgim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Şimdi, Köksal Yılmaz yazdı:

Cerato da elantranın benzeri zaten, ondan da kullandım 2007 modeldi :)

Maşallah :) 

Hep şaftsız araba mı kullanıdınız yoksa bunların dışında başka araçlar da kullandınız mı :)

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
7 dakika önce, Hakan Gürsu yazdı:

Ali bey, ben 2014 C-Max kullanıyorum benimkinde var şaft tüneli. :) Siz Grand C-Max denmi bahsediyorsunuz. Onlar hakkında bi bilgim yok.

Benim aracımda da yok. İnanın mükemmel bir ayrıntı ve rahatlık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

C-Max eski kasalarda mı yok, yeni kasalarda mı yok acaba? C-Max'im olsun isterdim doğrusu :)

Gerçi S Max veya CR-V de ister gönül ama her istediğini alamıyor insan :D 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
5 dakika önce, Murat Sürücü yazdı:

Maşallah :) 

Hep şaftsız araba mı kullanıdınız yoksa bunların dışında başka araçlar da kullandınız mı :)

Murat abi kullandığım araçlar genelde uzakdoğu idi

2003 accent

2004 elantra

2007 cerato

2007 focus sedan

2009 corolla

2008 s max şeklinde, ailecek kullandığımız için şaft tüneli ve genel iç hacim hep önemli oldu. Bazen s maxe bile sığamıyoruz. Ona gelene kadar yazdığım tüm araçlarda şaft tüneli sıkıntısı olmadan rahatlıkla kullandık. Senin bütçeye göre ucuz kalıyor benim kullandıklarım, yeni kasalarında ise sportif görünüm için arka tarafları daralıyor bazı modellerin(focus 3 gibi).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Murat abi kullandığım araçlar genelde uzakdoğu idi

2003 accent

2004 elantra

2007 cerato

2007 focus sedan

2009 corolla

2008 s max şeklinde, ailecek kullandığımız için şaft tüneli ve genel iç hacim hep önemli oldu. Bazen s maxe bile sığamıyoruz. Ona gelene kadar yazdığım tüm araçlarda şaft tüneli sıkıntısı olmadan rahatlıkla kullandık. Senin bütçeye göre ucuz kalıyor benim kullandıklarım, yeni kasalarında ise sportif görünüm için arka tarafları daralıyor bazı modellerin(focus 3 gibi).

Focusta da şaft tüneli yok mu? Yanlış mı anladım?

Uzakdoğu araçları iyi güzel de çok konforsuz ve donanımsız oluyorlar genelde. Çok kararsızım şuan :s 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Murat Sürücü yazdı:

Focusta da şaft tüneli yok mu? Yanlış mı anladım?

Uzakdoğu araçları iyi güzel de çok konforsuz ve donanımsız oluyorlar genelde. Çok kararsızım şuan :s 

focus 2 de var ama çok az, bir golfün yarısından azdır yani. Tünelsiz araçlardan sonra alışmakta zorlanmadık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Sizin ilacınız Renault Scenic 1.5 DCI EDC.

Ama gel gelelim geçen sene 50-55 bin olan arabalara bu sene 70-75 bin tl istiyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

14 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sizin ilacınız Renault Scenic 1.5 DCI EDC.

bende scenic diyecektim, ama ben manuel derim:=)
otomatik benzinliler de olabilir isterseniz
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-65.000-km-de-otomatik-2008-model-scenic-sanruf-cam-tavanli-olani-488043983/detay
illa edc derseniz örn:
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-renault-demirkollar-plazadan-2012-cam-tavanli-orjinal-edc-469405180/detay

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Son kasa Kangoo'lar da da şaft tüneli 3-5cm olmalı.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Gizli bölme olmayanlar daha düz
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
40 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

Benzinli otomatikler hem performans olarak hem yakıt olarak bolca sömürüyor diye araştırmıştım bir zamanlar(tam otomatik ve ağır kasa nedeniyle).

14 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
24 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Kangoo ticari, konumuz aile otomobili :p

Ayrıca s max de hem gizli bölme var hem dümdüz :secret:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kangoo ticari, konumuz aile otomobili [emoji14]

Ayrıca s max de hem gizli bölme var hem dümdüz :secret:
Aile otomobili ticari kadar konforlu değilse biz ne yapalım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
50 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Bizim araçlar en boşuydu. İlk arkaya oturduğumda şok olmuştum. İlk kez Kangoo'da görmüştüm şaft tüneli olmayan aracı. Sene 2011, düşün abi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

C Maxlere biraz göz gezdirdim, özellikle 2012 modellere. Şaft tüneli yok gibi, dümdüz değil belki ama yeterince düz bence. Manuel vitesleri var o yıllarda ve temizini bulabilirsem almaya niyetlendim. Yokuşta kaydırmama olayı yeterli zaten bana, buralar çok iniş çıkışlı. Hill hold özelliği varmış sanırım 2012 Cmaxlerde. Smax biraz fazla büyük, yoksa ben Smax'i daha çok beğendim. Ancak park problemi yaşayabilirim. Scenic ve CRV de alternatifler arasında. Herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Cmax güzel araç, otomatik isteyince smaxe geçersin abi(benim gibi). Golften sonra c max de büyük gelir ama abartı değil tabi ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici
17 saat önce, Hakan Gürsu yazdı:

Hakan abi,2013 C-Max TitX Grand değil,Şaft tüneli çok çok az var ya da A4 le kıyaslıyorum bana yok gibi geliyor :)

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
4 saat önce, Ali Yasir Bilici yazdı:

Hakan abi,2013 C-Max TitX Grand değil,Şaft tüneli çok çok az var ya da A4 le kıyaslıyorum bana yok gibi geliyor :)

Çok yüksek değil ama var, sıfır değil yani. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...