İçeriğe Yönlendir

Tiguan 1.4 - MQB İlk Hafta Yorumları

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Merhaba

Konuşuluyor gerçi ama biraz daha detaylı bilgi verip aklında soru olanları aydınlatmak için yazayım dedim. 

Araç 2017 Tiguan MQB platformu 1.4 turbo motor 125 HP.  6 manuel vites. 140 ile giderken 3000 devirin çok az milim altında kalıyor. Resimleri aşağı paylaşacağım.

Arabanın oldukça hem de oldukça sessiz hale gelmiş olduğunu söylemeliyim. Diğer aracımı malum passat, öteki audi ve başka daha üst araçlara da biniyoruz arada. Bu baya sessiz olmuş. Hatta o kadar sessiz ki lastikten gelen yol sesi değişince ya da farklı bişey olunca aşırı dikkat çekmeye başlıyor. Bir de o sessizlik nedeniyle arabayı kim kullanıyor ben mi kullanıyorum derken hızlı gitme ihtiyacı duymuyorsunuz ve öndeki trafiğe yapışma ihtiyacı olmuyor. Dalıp gidiyorsunuz. Buna alışmam lazım çünkü eski çevikliğimi kaybettim bir haftadır. 

Yüksek sürüş pozisyonu güzel. Görüş oldukça rahat. Manevralarda park sensörleri animasyonlu. Bazı opsiyonlularda kamera var ama bende yok. 

Sedan araçtan sonra kullanımı tabi düz yolda ok ama engebeli arka bozuk yollarda sedan gibi kıvılırım burdan basar giderim demek yerine "ooo nolluyo" gibisinden bir tepki var. Bu diğer arkadaşların SUV araçlarında da vardı. Bunda rahatsız edici değil ama bilinsin istedim. Virajı çok zorlamadım rodaj dönemi bitince biraz ben de alışınca zorlamaya başlarım. Dönemez görünmüyor sanki sadece erken kopar.

Frenler yine kontrollu iyi. 

Motor tepkisi titreşimsiz. Benim passat Ea211 MQB olmayan eski model tsi. döküm blok ve turbo ön tarafta. Titreşim yine yok olsa da daha ben burdayım diyen ve ani tepki veren bri hali vardı. Bu araçta titreşim iyice kaybolmuş basınca devirleniyor, hızlanıyor ama bişey hissetmiyorum. ibreye bakıyorum aniden hızlanabiliyor. Koltuğa yeterince yaslanıyorum ama araba harr hurr yapmıyor. Passat aracımda bir sorun yok. Servis müdürü fazlası ile iyi dedi ama bu TSİ motoru daha iyi yapmışlar. Yeni gelecek 1.5 tsi overlap cycle motoru daha da rafine sanırım. 150HP mutlaka daha iyidir. 

İç koltuklarda yanal destek güzel olmuş. Her ne kadar kumaş da olsa fena olmayan bir görünüm var. 

Arka çok geniş. Üç bölgeli dijital klima var. Kontrol konsolunda değişik görünümler var. arkayı ayrıca SYNC edip tüm sıcaklıkları önden birlikte ya da ayrı ayrı da kontrol etmek mümkün. Arka koltuk önünde 12V var. 

Önde 12V var USB var. Araçta torpidoda CD çalar ve SD kart yuvası var. 

Koltuk altlarında çekmece var çok hoş.

Arka koltukların önündeki mesafe skoda süperb kadar var. Bu nedenle çoluk çocuk iki sıra  insan binebiliyor. Arka koltuklar arkaya yatık (kalkabiliyor da) bu sayede default pozisyonda oldukça rahat bir oturuş var.

Lastiklerim 215 65 17 tam istediğim boy. Geniş yanak. ince bacak. :) Hankook marka konmuş Kışlık ne alacağım bilmiyorum ama petlas 300, diğerleri 500 lira civarında şu an.

Lastik havaları 41 yapın diyor. Soğukta ise 33/38 diyor üzerinde arabanın.

Multimedya discover pro çok nitelikli olmuş. Birçok ayrı özelliği var daha sonra paylaşırım. Kanalların logoları geliyor ya da araçla ilgili değişik bilgiler va. Think blue (resimde) aracı ekonomik kullanmak için bir oyun yapmışlar.

YAkıt tüketimi oldukça düşük. Aracı aldıktan bu yana 600 km yaptım ortalamam 5.8 civarında. Biraz rodaj sonrası hızlı kullansam 6.5 larda sabitlenecek gibi duruyor. Yavuz sultan selim köprüsünden geçtim 140 sabit hızla minimum yakıtım 6.6 oldu.

Başka sorusu olan varsa yanıtlarım. Manevra direksiyon sertliği çok güzel olmuş. Ayrıca manevra sonrası aracın toparlaması da sedan araca göre daha değişik. Sürerken aracın önü görülüyor. 

Farlar halojen . arkalar led. Önler merceksiz. 

teknik detay isterseniz bulayım.

Herkese selamlar.

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

IMG_3622.jpg

IMG_3624.jpg

IMG_3625.jpg

IMG_3626.jpg

IMG_3629.jpg

IMG_3630.jpg

IMG_3631.jpg

IMG_3632.jpg

6 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Telefonla buradayım sistemi nasıl işliyor?

car.net diyorsun.. onu bilmiyorum. 

bir anahtarlık verdiler bluetoothlu. ayrı bişey ama begenmedim app sildim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arabayı unutacak kadar yaşlı değilim diyorsun yani hocam :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

passat tan sonra segment düşüşü farkını tolere edebilmiş mi tiguan paketi?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Kazasız belasız huzurla binersiniz inşallah hocam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

passat tan sonra segment düşüşü farkını tolere edebilmiş mi tiguan paketi?

Bence edememiş. Ancak ben rahat ettim şahsen.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Şehiriçinde yüksek konum ve kompakt boyutlar nedeniyle passattan daha kullanışlıdır bence. Ayrıca HB tasarım daha pratik. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
10 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ahh kodiaq mı olsa dedirtiir mi?

Bence hayır. Yeni uzunu gelecek galiba. Yeni  Q3/q5 ile keşke dedirtebilir. ( fiyat dışında)

Alamanyada 1.4 150 hp manuel 4x4 var bizde yok.

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin
(düzenlendi)

Hocam hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler insallah... 

tarihinde Ertan Alptekin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzel bir araba aldın Hocam.
Yüksek araç keyifli ve devrilmiyor merak etme. :)
Ben mondeodan çok daha sert kullanıyorum bir kez olsun ben bir suv’um demedi.
Onu yapan, yol tutuşu da düşünüyor. X5 gibi değil artık suv’lar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Hayırlı olsun,forumun yarısı suv'cu oldu. Yakında bir isim değişikliği daha gelebilir suvclub.tr :)

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Hayırlı olsun. Hatasız kazasız binmeniz dileklerimle.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

herkese tekrar teşekkürler hep beraber sağlıklı günlere.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu kadar güzel arabaya hala 90'lar tekonolojisi farlar... Nereden kısacağını şaşırıyor markalar.

Güle güle kazasız belasız kullanın hocam.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

90'lar

son teknoloci led ler le gece yol aldın mı hiç? 0kb pdf gibi hissedersin

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

son teknoloci led ler le gece yol aldın mı hiç? 0kb pdf gibi hissedersin

Evet abi, biraderin aracında var, xenon'dan daha iyiler valla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

farlarımdan memnunum. gece baktım yeterli. ama merceksiz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

aracında

kaç TL sıfırı o birader aracı

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Evet abi, biraderin aracında var, xenon'dan daha iyiler valla.

araç?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

araç?

A6

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

A6

315,325 felan yazanlardanmı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

315,325 felan yazanlardanmı?

O ne? Yeni modelleme diyorsan yok, 2015 ya da 2016 model araba.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...