İçeriğe Yönlendir

Tigra - Az Yaksın Diye Daha Neler Yapabilirim?

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Nihat Palolu

Bu 100 km yolu ev-iş arası yapıyorsanız, evi işe yakınlaştırmak iyi olur.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
13 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Bu 100 km yolu ev-iş arası yapıyorsanız, evi işe yakınlaştırmak iyi olur.

Çocukların okulu var,düzenlerini bozamam.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Valla bende günde 35 km yapıyorum baya yoruyor ara ara işe yakın ev değişikliği diyorum ama çocuğun düzenini bozmak daha fazla yorar gibi

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Piyasadaki en az yakan dizellerden her ikisinide kullanan biri olarak o güzergahta C max ile 5,5 civarı daha az yakan reno 1,5 dci ile 5 litre civarı yakardım.Yani 230-250krş civarı yakardımki sizin veriler de aşağı yukarı aynı. Dizel için 3,5 - 4 lt.gibi verilen rakamlar inandırıcı değillerdir, sıkarsanız bu kadar az yakabilirde 2 gün sonra sıkılınca gerçekler ortaya çıkmaktadır. Dizel almaya değmez lastiklerinizide düzenli kontrol edin üretici aracınız için ne tavsiye ediyorsa o kadar hava basın,ne eksik nede fazla...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ünlü kalp cerrahı, benim hastalarım genelde hızlı araba kullanan aceleci tipler diyordu.
Şom ağızlı bi sus
Valla bende günde 35 km yapıyorum baya yoruyor ara ara işe yakın ev değişikliği diyorum ama çocuğun düzenini bozmak daha fazla yorar gibi
Bişey olmaz gel baraya. Makul ücret karşılığı bakarız bebeye. Aylık 2000 tlye okey diyelim mi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Bişey olmaz gel baraya. Makul ücret karşılığı bakarız bebeye. Aylık 2000 tlye okey diyelim mi?
Sen mi bakacaksın yengem mi? Ona göre ödeme yapacam
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

alanya da iseniz cevre yolunu kullaniyosaniz hiz sabitleyicinizi 64 km ye ayarlayip yesil dalgadan faydalanin isikta beklememis olursunuz hem de kalkis durus en çok yakit yaktiran durumlardir munkun oldugunca hiz sabitleyiciyi kullanin gostergenizde anlik tuketim varsa oraya bakarak yokus cikarken ya da inerken hiz sabitleyiciyi devreden çıkariniz isiklari uzaktan bakip kirmizi yaniyosa gaz kesip yesile denk getirmek de tasarruf saglanir. ticarette mal alirken kazanilir deyimi vardir Alanya da opetlerde belli günler halk gunu oluyor o gunlerde depoyi fulleyerek ayrica opet worldcardla her yuze 5 tl world puan  kazanabilirsiniz.

kredi karti kullaniyosaniz bu da yaklaşık yüzde 10 12.5 kazandırıyor bu ay opette axess 4 tane yuze 40 tl cip para var bunlari takip edebilirsiniz.

ama en güzeli yolu paylasacak birini bulursaniz direk yuzde 50 ye gelebilir bla bla car a bakabilirsiniz 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

unutmadan yagmurlu karli buzlu sisli havalarda hiz sabitleyici kullanmak tehlikeli sonuclar doğurabilir bu tur durumlarda kesinlikle kullanmayiniz 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Mert Yeldan yazdı:
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Sen mi bakacaksın yengem mi? Ona göre ödeme yapacam

Esma bakacak. Malum üniversite zamanı geldi harçlık lazım

12 dakika önce, Ali Uymaz yazdı:

unutmadan yagmurlu karli buzlu sisli havalarda hiz sabitleyici kullanmak tehlikeli sonuclar doğurabilir bu tur durumlarda kesinlikle kullanmayiniz 

Mazda yağmur yağmaya başlayınca veya olası esp devreye girince cruise controlü kapatıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Esma bakacak. Malum üniversite zamanı geldi harçlık lazım

Mazda yağmur yağmaya başlayınca veya olası esp devreye girince cruise controlü kapatıyor

2011 focus 2.5 1.6 Comfort benzinli araca sahibim bizde maalesef kapatmiyor anca fren debriyaj ya da off dugmesi ile kapatılıyor internette gormustum ya da forumda okumustum tam hatirlayamadim olumsuz hava kosullarinda taklaya sebep oldugu yonunde hatirimda kalmis en buyuk ekonomi saglik oldugu için uyarma gereği hissettim abi.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
9 dakika önce, Ali Uymaz yazdı:

2011 focus 2.5 1.6 Comfort benzinli araca sahibim bizde maalesef kapatmiyor anca fren debriyaj ya da off dugmesi ile kapatılıyor internette gormustum ya da forumda okumustum tam hatirlayamadim olumsuz hava kosullarinda taklaya sebep oldugu yonunde hatirimda kalmis en buyuk ekonomi saglik oldugu için uyarma gereği hissettim abi.

2006 cmax kapatıyorduda 2011 nasıl kapatmıyorki? Hatta 1998 mondeo bile kapatıyordu ilginç?

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
8 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

2006 cmax kapatıyorduda 2011 nasıl kapatmıyorki? Hatta 1998 mondeo bile kapatıyordu ilginç?

abi bizim arabada arka camlar bile manuel ben hiz sabitleyici olduguna seviniyorum

esp olmadigi icin kapatmiyor olabilir 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Opel twinport motorlar 1.0 - 1.4 kullandım.Gerçektende dizelden daha iyi yakıt performansları var,ama sadece yakıt,malum benzinli ve turbosus olduğu için dizeller gibi performanslı değil.

Uzun yolda 80-90 gideyim yakıtdan tasarruf edeyim sıkıntısı yok,120 bandında seyir etsende şuanki yakıt fiyatları ile 22 kuruşu her halukarda yaktırabiliyorsun.İş şehir içi tüketime geldiğinde durumlar çok farklı oluyor.O yakıt cimrisi araç gidiyor yerine farklı bir araç geliyor.Gerçi bu durum motorsikletdede aynıdır.Şehir içi dur kalklar yakıtları en çok harcadığımız yerler.Belediyelerimize bağzen çok sitem ediyorum.Neden trafiği kontrol etmek için ışık koyup kolaya kaçarlar.Işık koyduklarında binlerce aracı durdurup kaldırıp bir okadar petrol tükettiriyorlar.Bunun yerine battı çıktı yapsalar veyahut akıllı ışık sistemi gibi (gerçi bu akıllı ışık sistemi kazalara sebebiyet veriyor) çözümler üretseler daha iyi olmazmı.Bunu göreve talip olan hizmet aşkı ile yanıp tutuşup oy almak için bin fırıldaklık çeviren belediye başkanlarına söylüyorum.Seçildikden sonra neden hizmet için o bin fırıldaklıkları çevirmezler :)

Bu gün lastiklere 34 bar hava bastım hızımıda 80-90 arası 2.5 deviri geçirmeden 100 km yaptım ama yakıt tüketiminde azalma olmadı aksine dahada arttı :) yarın ilk işim lastikleri 32 bara düşüreceğim.110 km hızlara çıktığım zamanlarda bile bukadar çok yakmamıştı.Çok düşük hızlarda araç sürmek az yakıt yaktırmıyor.Hız sabitleyiciyi her fırsatda kullanıyorum.Rampa aşşağı inişlerde kapatıyorum.Keskin dönüşlere gelmeden kapatıyorum.Birde merak ettiğim aracın üstünü açsam tüketimi nekadar etkiler acaba.Genelde hız sabitleyici açık iken anlık yakıt tüketimi 80-90-100 km lerde 5.0-5.9 gibi değişiyor 6.5 çıktığı oluyor  yol durumuna göre.Hafif yukarı eğimlerde 7.0 7.6 görüyorum.Rampaya geldiğimde işler tamamen değişiyor.En fazla 12 değerlerini görüyorum ama devir 4 bin üzerine çıktığında anlık tüketimem bakmamak daha iyi :) .

15 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Motor alın ?

Var zaten ama sabahları havalar soğuk olduğu için yaza kadar motor işi bitti.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Ali Uymaz yazdı:

Yok hocam, uyarınız doğru ve yerinde. Çoğu araç anca aquaplaning veya buzda kayma olunca devreden çıkıyor ani hızlanma gördüğü için. Gerçekten ciddi risk

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Dün 100km kullanım verim.6.2 litre yakıt tüketmişim.Doğruluğunu teyit etmek için depoları fulledim,petrolden aldığım litre ile aracın göstermiş olduğu litreyi kıyaslayacağım.6.2 litre lpg 2.88-tl den 17,85 kuruş benzin 5,35-tl den 33,17-tl yapıyor.

Yalnız şunu farkettim bu az yaktırma hastalık olmaya başladı.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
On 14.10.2017 at 21:59, Ali Uymaz yazdı:

abi bizim arabada arka camlar bile manuel ben hiz sabitleyici olduguna seviniyorum

esp olmadigi icin kapatmiyor olabilir 

Benim s max te esp var ve cc yi kapatmıyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
17 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Benim s max te esp var ve cc yi kapatmıyor.

Kamyonla esp yi devreye sokacak ne atraksiyon yapıyosun merak ettim doğrusu :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Kamyonla esp yi devreye sokacak ne atraksiyon yapıyosun merak ettim doğrusu :)

İstanbul bebesiyik her yerde esp yakarık :D

Şaka şaka bi kere kontrollü girdim trafik dışında çalıştığını gördüm, daha aramam sormam :)

Kamyon diyip geçme abi :D

kamyon makas gif ile ilgili görsel sonucu

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Son rekorum bu bununda altına inmedi inmezde.Kalkışlarda elektirikli motorum olsa hybrit gibi bu verinin altına inerim orası kesin :) Bıçkın sürerim ben derseniz bu araçda 6.9 litre 100 km.

9DgMGk.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...