İçeriğe Yönlendir

Tigra - Az Yaksın Diye Daha Neler Yapabilirim?

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Araç 1.4 benzin&lpg opel tigra b tt.Günlük 100 km yol yapıyorum.Bunun 25 km yoğun şehir içi trafikde geçiyor.Yakıt tüketimim uzun yolda 110-120 km hızlarda,şehir içi kalkışlarda 1.2 vites 3 bin devir çevirttiriyorum.2.2 veya 2.5 devirde vites değiştirmeye kalkarsam,motor büyüklüğü ne olursa olsun dizel araçlar hemen arkamdan sıkıştırmaya başlıyor.Bu şartlarda tüketim 23-tl oluyor.Lpg 2,84-tl den alıyorum.Aytemiz veya opetten.Genellikle opetten yakıtı temin ediyorum.

Dün 90km üzerine çıkmadım şehir içide 2.5 devirin üstüne çıkmadım,sıkıştıranlarıda görmezden geldim.Yeter ama bir yere kadar neticede oda yakıt tüketiyor.Pervasızca yeşilden kalkarken araca abanmakda şöförlük değil.dünkü tüketimim 17-tl idi.Bunu daha aza indirmek için bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok makbule geçer.

90km hızla giderkende yol bitmiyor.Benden daha yavaş gidenler olduğu için sollamalar çok oluyor ve buda çok sıkıcı oluyor.90 km hızla gidiyorum önümdeki 80 km hızla gidiyor ama bizi sollucak araçlar oluyor tamda benim öndekini solluyacağım zaman bize yetişiyor.Ya hız düşürmek zorunda kalıyorum yada hızlanmak hal böyle olunca tararrufda çöpe gidiyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yol güzelse lastik havalarını bir kaç psi fazla basın.
Mümkün olduğunca yavaş gidin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
33 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Yol güzelse lastik havalarını bir kaç psi fazla basın.
Mümkün olduğunca yavaş gidin.

Mantıklı,dönüşte deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
3 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Sehir ici 3000 devir vites degisimi icin cok fazla degil mi?

Bu sadece kırmızı ışıklarda kalkışda.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yavaş kalkın siz , selektör yapanın turbosu batsın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

İmkan var ise elektrikli Fluence Z.E. tam size göre 100 km 7 ya da  7,5 tl elektrik faturasına denk ediyor kullanıcılarının deneyimlerine göre. Ortalama menzilleri 140-150 km civarı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

100 km 23 TL gayet makul bir rakam.

Bu araba ile bundan daha iyisi olmaz.Zorlamayın.

20 sene İstanbulda 55 km günlük yol yaptım çalışma hayatımda.

Ben de yakıt tüketimini çok kafaya takarak sizin gibi yapmıştım.

Az yakıt yakmak için freni az kullanayım derken yada gaza az basarken çok tehlike atlattıgım oldu.

Önce güvenlik.Bazen gaza köküne kadar basıp bir yerden acilen çıkmak da gerekir.

Sorunuza dönecek olursak başka bir araç dışında çare gözükmüyor.

23 kurus gayet iyi bir değer.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

23 kuruş yakmış yakabileceği en iyi değerlerden biri bu.Dahada olmazsa araca yelken monte ettirilip yelken ile rüzgar enerjisi kullanılabilir :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
11 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

23 kuruş yakmış yakabileceği en iyi değerlerden biri bu.Dahada olmazsa araca yelken monte ettirilip yelken ile rüzgar enerjisi kullanılabilir :)

Fena olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bundan daha az yakmasinin tek yolu kullanmamak :) dizelden az yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

böyle korkarak araba sürmeyi hiç sevmiyorum parasıda batsın yakıtıda yakacağı 3-5 kuruş fazla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
50 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

böyle korkarak araba sürmeyi hiç sevmiyorum parasıda batsın yakıtıda yakacağı 3-5 kuruş fazla

Baksen,demek 3-5 kuruş fazla.Aylık 600-tl yakıt parası veriyorum elbette az yakması için uğraşırım.Dolmuş daha uygun olsa dolmuş ile gider gelirim.Yorumlarımıza dikkat edelim .Varsa az yakması için bilgin birikimin hay hay dinlerim,eğer yoksa fikrin bu türden yorumlarda yazma.Ben 40 yaşındayım ev geçindiriyorum 3 çocuk yetiştiriyorum.Elbette herşeyi düşüneceğim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ani hızlanmadan kaçınmak
Ani frenlerden kaçınmak
Mümkün olduğunca üst vitese yüksek devir çevirmeden çıkmak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Emre Öğüt yazdı:

Herşey para değil. Yaktğınız yakıt fosil yakıt. Dünyanın ortak malı. Hem hani israf haramdı?

Zengin olmamız bize israf etme yetkisi vermiyor. "bizim" dediğimiz mallar gelip geçici şeyler hayatımızda.

Bu bağlamda özellikle araplara oldukça sitemkarım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
25 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Ani hızlanmadan kaçınmak
Ani frenlerden kaçınmak
Mümkün olduğunca üst vitese yüksek devir çevirmeden çıkmak

Bunun çok faydası var,elimden geldiğince diğer araçlar müsade ettiğince yapmaya çalışıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ağır vasıta şoförü gibi kullananin. 3 bin dd ben gazlarken yapıyorum :) tabi Opel motoru nasıl bilmiyorum ama motor grafiğine bakın zaten torkun %80i 2000 dd altında veriyordur. Dsg mantığı ile vites atın. Çekiş varsa seri şekilde son vitese geçin. 2000 dd geçmeden de seri vites geçişleri ile hem hızlı hem ekonomik sürersiniz

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ayrıca sakin kullanmanın kazalara karşı ve strese karşı avantajı var. Bu sayede arabalar pert olmuyor sigortalar düşüyor hastalık ve sinir ilacı alanların harcaması azalıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

ayrıca sakin kullanmanın kazalara karşı ve strese karşı avantajı var. Bu sayede arabalar pert olmuyor sigortalar düşüyor hastalık ve sinir ilacı alanların harcaması azalıyor.

Sol şerit çok stresli. Hani boş olsa rahat rahat gitsen neyse. Sürekli birileri atlıyor sola millet sağından geçiyor felan.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ünlü kalp cerrahı, benim hastalarım genelde hızlı araba kullanan aceleci tipler diyordu.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Olsun ayni durumdayim bende Astra J kullaniyorum sehir ici 10 hatta 11 litre inatlasmadigim surece 2000 rpm de degisirim yol ve trafik sartlarina gore.
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
33 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ağır vasıta şoförü gibi kullananin. 3 bin dd ben gazlarken yapıyorum :) tabi Opel motoru nasıl bilmiyorum ama motor grafiğine bakın zaten torkun %80i 2000 dd altında veriyordur. Dsg mantığı ile vites atın. Çekiş varsa seri şekilde son vitese geçin. 2000 dd geçmeden de seri vites geçişleri ile hem hızlı hem ekonomik sürersiniz

Bu aklıma gelmemişti.Genelde aracı yormayalım mantığı ile bunu böyle yapmıyoruz ama çekiş varsa üst vitese geçmekte ne gibi zarar olur.

2 dakika önce, Metin Akbal yazdı:
4 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Olsun ayni durumdayim bende Astra J kullaniyorum sehir ici 10 hatta 11 litre inatlasmadigim surece 2000 rpm de degisirim yol ve trafik sartlarina gore.

Ama bendeki gitmiyor alt devirlerde çok canlı değil.

5 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Ünlü kalp cerrahı, benim hastalarım genelde hızlı araba kullanan aceleci tipler diyordu.

Az önce önlere 34 bar bastım,bir an korkmadım değil tekerler jantdan çıkar diye :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kıs geliyor yağmur çamur yazlık lastiklere fazla hava basıp başınıza iş almayın. Ayrıca bu sefer lastiklerde düzensiz aşınma yapıp başka sıkıntılar çıkarır uzun süre kullanımda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
12 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kıs geliyor yağmur çamur yazlık lastiklere fazla hava basıp başınıza iş almayın. Ayrıca bu sefer lastiklerde düzensiz aşınma yapıp başka sıkıntılar çıkarır uzun süre kullanımda

Denicem sadece,ne kadar fark edecek gözlemleyeyim.Zaten alanyada havalar çok sıcak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...