İçeriğe Yönlendir

Dizel Araçta Ne Kadar Yağ Eksilmelidir?

Hakan Gülsoy

Recommended Posts

Abdussamed Acar
Mazda da var hocam dediğin gibi dpf kaynaklı mazot karışımı

Yakmasa da harcıyo [emoji4] mazotu kullanması hiç efektif değil, bizimki bırak mazotu yağı bile yakıp harekete çeviriyo :) japon ne anlar zaten dizelden [emoji4]))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yakmasa da harcıyo [emoji4] mazotu kullanması hiç efektif değil, bizimki bırak mazotu yağı bile yakıp harekete çeviriyo [emoji4] japon ne anlar zaten dizelden [emoji4]))
Tüm dpf olanlarda durum aynı. Mecbur yağa karışmak zorunda :)
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Tüm dpf olanlarda durum aynı. Mecbur yağa karışmak zorunda [emoji4]

bozuk bence :))
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Yağ eksiltme için kitapçığa bakınız.Araç kitapçıkları biraz abartılı eksiltme değerlerinden bahseder.En son toyota corolla dizel için kitapçıkta eksiltme değerine bakmıştım her 1000 km de 1 litre yağ eksilmesi normal diyordu.Sanırım kendilerini garanti altına almak için abartılı değerler veriyorlar.Teorik ve pratik değerler çok farklı olabiliyor.Ama en iyisi kitapçıktan olması gereken değere bakmak ,eğer o değerin üstünde bir tüketim var ise sorun etmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Araç kitapçığını da açıklama yapılıyor 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Bunca yıldır dizel araç kullanırım, öyle dediğiniz gibi 1,5 lt eksilttiğini görmedim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

silindir içinde yanan her yakıt yanma odasından kartere eser miktarda olsa girer. benzin uçardı bu yüzden çubukta eksilme görür ve kokusunu alırdık. yağ içine inen mazot uçmaz ve zaten ikisi de yağ türevi olduğu için ayırd da edilemez. dpf lilerde çalışma psrensibi gereği seviye daha da bir yükselir. yağ değişim uyarısı olması da bu yüzden zamane motorlarında.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yeni nesil dizelleri bilmiyorum... 

Mondeo hiç eksiltmezdi. Qashqai'ye de ilk başlarda baktım eksiltmiyordu, artık bakmıyorum hiç. :)  Zaten 7,5 litre yağ var, 4 litre de koysak itiraz etmiyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Doğan Arşiray

Mercedes dizellerde hiç eksilme olmuyor yada fark edilecek kadar büyük miktarda olmuyor diyelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 19.10.2017 at 14:23, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yeni nesil dizelleri bilmiyorum... 

Mondeo hiç eksiltmezdi. Qashqai'ye de ilk başlarda baktım eksiltmiyordu, artık bakmıyorum hiç. :)  Zaten 7,5 litre yağ var, 4 litre de koysak itiraz etmiyor.. 

Mesajım hala geçerli :)

Qashqai ye bakmıyorum hala.. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

hale bak, doğayı kirletmesin dpf var, ama dpf yağa mazot karışıtıryor, yağı bozuyor, lafta doğayı koruduk, ülem yağ mındar oldu, motor tırt oldu nerede  kaldı doğa, hadi canım sizde.....

egr-dpf  saçmalıktır.  düz katalizörse iyidir, eski tip.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Celal Aydın

248.000 km’de 1.4 tdci Fiesta’mda henüz bir eksiltme yok.

Bugüne kadar 15.000 km’yi beklemedim bakım için. 

10.000’de bir bakıma girdim, ondan olsa gerek. Belki 15 binde girsem eser miktarda eksiltme yapabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

1.9 TDI aracım 240.000km’de. 7000km’de yarım litre eksiltiyor. 10.000 bakımına kadar 700ml’yi buluyor. Yağ eksiltme durumu yağ markasına göre değişiyor.

Ancak benim araçta altta yağ terletme fazla. Onun için Liqui Moly’nin yağ kaçak önleyicisini aldım. Bu bakımda kullanacağım. Faydasını göreceğimi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
1.9 TDI aracım 240.000km’de. 7000km’de yarım litre eksiltiyor. 10.000 bakımına kadar 700ml’yi buluyor. Yağ eksiltme durumu yağ markasına göre değişiyor.
Ancak benim araçta altta yağ terletme fazla. Onun için Liqui Moly’nin yağ kaçak önleyicisini aldım. Bu bakımda kullanacağım. Faydasını göreceğimi düşünüyorum.

VW grubu araçların hemen hemen hepsinde mevcut yağ eksiltme, benim gözlemlerime göre. Biraz motor teknolojisinden, biraz da kullanım tarzından olsa gerek.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Aşırı eksiltmeye rastlamadım şu ana kadar. Bakımdan bakıma 1lt fazla eksiltmediği sürece sorun yok. 

(Kılavuzda 1000(bin) km’de 1lt eksiltebilir yazıyormuş.) 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
3 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Aşırı eksiltmeye rastlamadım şu ana kadar. Bakımdan bakıma 1lt fazla eksiltmediği sürece sorun yok. 

(Kılavuzda 1000(bin) km’de 1lt eksiltebilir yazıyormuş.) 

10.000 km 1 litre eksiltebilir diye bilirim ama 1000 km de 1 litre eksiltirse 5000 km de yağ kalmaz motorda

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Dci 105. 275.k
20.k bakım aralığı. 4.5 litre yağ konur 4 üstü alınır.

Abi 20k boyunca aynı hava filtresi mi kullanılıyor yoksa değişim veya temizlik var mı?
Benim esas merak ettiğim, 10k da bir bakım gereksiz mi, 15k diyor Ford, bana fazla gibi geliyor, çok mu titizim :)
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
6 saat önce, Ali Gök yazdı:

10.000 km 1 litre eksiltebilir diye bilirim ama 1000 km de 1 litre eksiltirse 5000 km de yağ kalmaz motorda

Dediğim gibi 10.000’de 1lt sorun olmaz da kılavuzda aynen öyle yazıyor 1000km’de 1lt eksiltebilir diye. Nasıl oluyorsa artık

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

devir düşükken yüksek viteste zorlayarak şehir içi kullan, yada tapa gaz git, bak bakalım kaç lt. eksiltiyor, 1000km de 1 lt. kasap sürücüler için, bunlar dizel araçtan uzak durmalı ,klavuzda açıkca belirtememiş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Babamın kangoo 200k da eksiltme göstermedi hiç, benim accerd 3 silindir, focus 2, cerato crdi, smaxde de eksiltme fark etmedim.

1000 km de 1 lt eksilten olsa olsa ağaç motoru olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi 20k boyunca aynı hava filtresi mi kullanılıyor yoksa değişim veya temizlik var mı?
Benim esas merak ettiğim, 10k da bir bakım gereksiz mi, 15k diyor Ford, bana fazla gibi geliyor, çok mu titizim default_smile.png

10.k çok erken bir süre. 70 model motor, 50 model yakıt veya yağ kullanmıyoruz.
20.k olunca mazot hariç diğer filtreler yenileniyor. Mazot 40 veya 60.k

1000 km de 1 lt eksilten olsa olsa ağaç motoru olur

:sandalye:
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzinli mondeolarım az az eksiltirdi. Dizel mondeoda görmedim. Qashqaide de eksiltmiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...