İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Turbo - İntercooler - Motor Verimi Hakkında

Ozan Koc

Recommended Posts

Ozan Koc
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba;

Geçen hafta başı 2012 tit x model cmax arac satın aldım, expertiz yaptırdım motor verimi ile ilgili aşağıda fotografını paylaşıyorum, expertiz yapan arkadaş intercooler borusunu gösterdi terleme yapmış temizletmelisin birde gaza biraz yüklen turbo tembelleşmiş dedi,

Sizce motor verimi nasıl yukarı çıkarabilirim, ankara'da işin erbabı bir usatnız varmıdır.

teşekkürler.

8N85Oa.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Dizel bir motorun %72 çıkması hiç de normal değil , 82 bg ciddi gelmedi bana . Tembel turbo ilk defa duydum. 

En son 180 bin km'de focus sattın test sonucu %95

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Test merkezlerinin dyno testlerine çok itibar etmemek lazım turbo tembelliği ilk defa duydum motorda kaçak yağ yakma vs yoksa aracın akselarasyonu muadil araçlar gibiyse ani gazlamalarda ileri atıkıyorsa sorun yoktur 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

En doğru ölçüm bence, komreksiyon testi yaptırmak. Ve yapılabiliyorsa Bilgisayardan anlık yakıt ve turbo  sisteminin basınç değerlerine bakmak.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

120bin km deki aracta bu kadar kayip normal degil. Ancak dyno cihazinin duzgun calisip calismadigini bilmiyoruz. Bence siz kendiniz 0-100 olcumu yapın yolda ve fabrika verisi ile karşılaştırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Turbonun  düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu test sonucuna göre bence aracın moturunun %85 güçte olduğunu gösteriyor. Tekerlekteki gücü orjinal motor gücüne oranlayıp %72 demek nasıl bir iş anlamış değilim.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Turbo tembelliğine kanaat getirirken herhalde basınç ölçümü falan yapmadılar. Siz benzer bir araba denk getirip karşılaştırın bence daha sağlıklı bilgi verir aracınız hakkında. Arabanız hayırlı olsun, motor gücü tatminkardır hacmine göre, zamanla kendiniz de alışırsınız daha önce bu tip araç kullanmadıysanız..

Yorum bağlantısı
Ozan Koc

3 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Turbo tembelliğine kanaat getirirken herhalde basınç ölçümü falan yapmadılar. Siz benzer bir araba denk getirip karşılaştırın bence daha sağlıklı bilgi verir aracınız hakkında. Arabanız hayırlı olsun, motor gücü tatminkardır hacmine göre, zamanla kendiniz de alışırsınız daha önce bu tip araç kullanmadıysanız..

turbo devrinde gaza yüklenince şahlanıyor, tembellik turbo devrinde gaza basmadıgından felan kast etti sanırım yüksek devirde kullanmamı önerdi arkadas, vites değişimi 1.5-2bin devirden sonra değiştir gibi.

Bir saat önce, Emre Öğüt yazdı:

hortumlarda kaçak var mı kontrol ettiniz mi 

intercooler un giriş hortumunda terleme var sadece

Yorum bağlantısı
Ozan Koc
5 saat önce, Yücel Meta yazdı:

En doğru ölçüm bence, komreksiyon testi yaptırmak. Ve yapılabiliyorsa Bilgisayardan anlık yakıt ve turbo  sisteminin basınç değerlerine bakmak.

bu dediklerinizi yetkili servistemi yaptırmalıyım yoksa özel servisler de bu tip donanımlar mevcutmudur.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Dizel pompa enjektör tamiri  bakımı yapan (Bosch servisleri gibi) güvenilir bir yer olabilir.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
25 dakika önce, Ozan Koc yazdı:

bu dediklerinizi yetkili servistemi yaptırmalıyım yoksa özel servisler de bu tip donanımlar mevcutmudur.

Kullanın gitsin, sıkıntı olursa gidersiniz araba daha yeni sayılır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ozan Koc
52 dakika önce, Yücel Meta yazdı:

Dizel pompa enjektör tamiri  bakımı yapan (Bosch servisleri gibi) güvenilir bir yer olabilir.

41 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Kullanın gitsin, sıkıntı olursa gidersiniz araba daha yeni sayılır. 

Teşekkür ederim, anormal bir çekiş verim düşüklüğü yaşarsam artık bir uzmana gösteririm.

iyi forumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Aracınızı kazasız belasız günlerde binin. Cmax Güzel arabadır değerini bilin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Fabrika çıkışı motor verisi tekerlek gücü olarak verilmezki ? Bu ölçümdede 98 hp çıkmış zaten. Bu kadar fark gayet normaldir bu km.de.Ölçüm hatalı olabilir alınan mazot biraz kötü olabilir, bakım zamanı geçikmiştir, havanın nemi çok olabilir vs.vs.Bu tip ölçümlere vereceğiniz parayı bir fakire verin karnı doysun çok daha iyi olur....

Tork değeride tam çıkmış bence aracınızda yapılacak hiç bir iş yok...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...