İçeriğe Yönlendir

Sonradan Takılan Supercharger Zarar Verir mi?

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Bir atmosferik motora sonradan supercharger ilave edildiğinde motorda ve şanzımanda ne gibi zararlar olur?Doğal olarak yüksek sıkıştırma yapacağı için motor  yüksek ısıya maruz kalacak.

Bunun ile alakalı birkaç yazı okudum.Ortaya çıkacak fazla ısı motorda vuruntu yapacaktır deniyor.Bu vuruntu ateşleme sisteminin beklenenden daha erken silindir içinde ateşleme gerçekleştireceği için oluyor(karbratörlülerde).Hiç bir zararı olmadığı söyleniyor.Bu yüksek ısı harerete neden olmazmı?Şanzıman dişlilerini yontarmı,krank bu kuvvete dayanırmı.Fabrikanın supercharger koyduğu atmosferik motorlar ile bizim elimizde ola superchargersız atmosferik motorlar aynımıdır (soğutma ve dayanıklılık açısından)

Özet olarak güvenle takılabilirmi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Konuyu detaylı olarak bilmiyom ancak sürekli vuruntu ile çalışan motorda eninde sonunda sorun çıkar. Çünkü silindir üst ölü konuma gelmeden meydana gelen yanma, hem krank miline hem de piston koluna (biyele) zarar verir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

En iyi ihtimalle piston kolları kırılır :)

Bu modifikasyon yapılırken tüm parçalar optimize edilmeli.Şanzuman dahil belli bir güçten fazlasını kaldıramaz.Soğutma sistemi v.s herşey elden geçirilmeli.

Daha önce sadece chip tunning ile piston kolu kıranları biliyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
51 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Araba ne ?

42 dakika önce, Yücel Meta yazdı:

206 mı?

Enjeksiyonlu herhangi bir atmosferik motorlu araçlar 1.2 cc den başlayıp 3.0 cc veya daha yüksek cc olan araçlar.Sadece öğrenmek istiyorum.Fabrikanın koymayıp sonradan ilave edilip araca hiç bir zararı olmadığını beyan eden bağzı muhteremler var.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
18 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

En iyi ihtimalle piston kolları kırılır :)

Bu modifikasyon yapılırken tüm parçalar optimize edilmeli.Şanzuman dahil belli bir güçten fazlasını kaldıramaz.Soğutma sistemi v.s herşey elden geçirilmeli.

Daha önce sadece chip tunning ile piston kolu kıranları biliyorum.

Ve özellikle fren sistemi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
16 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Enjeksiyonlu herhangi bir atmosferik motorlu araçlar 1.2 cc den başlayıp 3.0 cc veya daha yüksek cc olan araçlar.Sadece öğrenmek istiyorum.Fabrikanın koymayıp sonradan ilave edilip araca hiç bir zararı olmadığını beyan eden bağzı muhteremler var.

Hiçbir zararı olmaz denilemez de çok zahmetli iştir, manifold işlem görecek emme ve egzos tarafı. Şahinlere takıyorlardı bizim buralarda ama verimli olmaz zor bir işlemdir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Blok tasarımı kaç bar kaldırıyor bilinmeli. Sonrasında 0.1 bar gibi çıtır değer ile araç hiçbir oynamaya gerek kalmadan keyifle sürülür. Ha ben 2 bar basıp 100 bg motoru 300 bg yapacağım veya isterim derseniz yapacak kişiye açık çek vermeniz gerekir

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Blok tasarımı kaç bar kaldırıyor bilinmeli. Sonrasında 0.1 bar gibi çıtır değer ile araç hiçbir oynamaya gerek kalmadan keyifle sürülür. Ha ben 2 bar basıp 100 bg motoru 300 bg yapacağım veya isterim derseniz yapacak kişiye açık çek vermeniz gerekir

Performansı %20 gibi arttıran superchargerlar sorunsuz kullanılabilir o zaman.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yüzdelik kesit ancak ciddi mühendislik hesapları ile olur. Taktım şu kadar güç aldım olmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kısaca olmaz diyelim. Deney makinesi olur. Trafikte kullanılabilen düzgün bişey çıkmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Demir
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Avro , saat hesabı olur heralde abi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

superchargher yerine turbo daha rahat uygulanır, mekanik ömürden de iilaki gidecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ameriakada 2,0 focuslar için hazır supercharger kit satılıyordu.. 

99 sonrası 2 kasa mondeolara da uyabilir.  

Denemek isteyene duyrulur :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...