İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - 97 Glx Stop Etme ve Gaz Sorunu

Cem Yılmaz

Recommended Posts

Cem Yılmaz

Merhabalar, 97 model 2.0 glx aracımda debriyaj bitişi sonrası yolda kalmamın ardından geçen tamir sürecinden sonra henüz çözemediğimiz bir sıkıntı çıktı araç gazda iken vitesten boşa atıldığında devir 0 a kadar düşüyor ve araba istop ediyor ve bu bana kullanımda çok sıkıntı çıkartıyor araçla yola çıktığımda sürüş içerisinde en az 5-6 kere oluyor bu durum Bursa sanayide sarıgazda dahil bir çok gazcıya gittim o anda ayarlanıyor ama sanki ayarlar sonra kaybediliyor gibi 1 hafta sonra tekrar başlıyor ve bunun yanında 2000-2500 devirlerde gazda arabada langır langır sarsıntı oluyor gaza basıp deviri yükseltince anında geçiyor düşük hızlarda çok fazla oluyor ve arabadan artık soğutmaya başladı beni

Bir ara tamircim egr ayarlarından olabileceğini falan söyledi bakmak lazım dedi ama bundan mıdır onuda bilemiyorum

Bu olayların giderken arabanın silkinmesi (ki bıraksam araç istop edecek kadar yüksek bir sallama sn lik durkalk dur kalk gibi langır langır sallama bu) benzinde şuanda kadar 3 kere devir 0 a düşüp istop etme oldu ama gazda yüzlerce olmuştur aracın boğaz kelebeği temizlendi dibinde bir miktar atık birikmiş tamamen temizlendi ama benzinde de langır langır olma durumu düzelmedi

Şöyle mesela benzinle çalışıyor sonra kalkışta 1.viteste araç gaz yemiyor 3-4 sn sonra birden bire kopuyor gidiyor acayip hızlanıyor yani yağ gibi kayar şekilde bir gidiş yok 

gazda 3.vites hızlanıyorum gazdan ayağımı çektiğimde silkinmeden gaz yavaş yavaş düşmüyor akıcı şekilde , gazcı ayarı yapıyor o gün tamam sonra herşey yeniden başlıyor gazcıyla akraba olacağız artık git gel sanayiye

Bunun dışında gazda yüksek devirde çeiş gidiş hızlanış çok iyi benzinde bile bu kadar iyi değil neredeyse ama istop etme ve silkinme olayını aşamadık hala 

Bu konuda tecrübe önerileriniz varsa çok memnun olurum teşekkürler şimdiden

söylediğim yüksek silkinme bu arkadaşlar

buda devirin 0 a düşüp aracın istop etmesi araç gazda bu arada

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Regülatör motor sıcakken sıcak mı? Kablo tesisatı kontrol edildi mi? Özellikle enjektör tesisatı. Benzin enjektörlerine gelen kablolar yani. Onları kontrol ettirin. Kelebeğin orda enjektör kablolarının girdiği kalın soket var onu kontrol ettirin. Tamamen benzinde kullanırken sıkıntı yoksa ve gazda yapıyorsa bu durumu gaza yoğunlaşmak lazım.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Lpg li araçlarda benzin sisteminde ateşleme sorunu varsa lpg ayarı tutmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç lpg ye hiç geçilmeden benzinle kullanılıp gözlenmeli.. 

Araç tamamen sorunsuz hale geldikten sonra lpg ayarına bakılmalı ve sorunlar var mı bakılmalı.. 

Şu anda sorun lpg de mi, benzinde mi, ateşlemede mi kestiremiyoruz.. 

Yorum bağlantısı
Cem Yılmaz

Arkadaşlar forumdaki bazı okuduklarıma istinaden maf sensörünü söküp yaklaşık 3-4 km deneme yaptım ne benzinle kalkıştaki gaz yememe sorunları nede gazdaki düşük devirdeki silkinmeler ve langır langır sallanmalar birden yok oldu ama bu sefer araçta benzinde de rölantide dengesizlikler oluştu benzinde çok az olurken her seferinde vites boşta iken devir 0 a düşüp istop etmeye başladı ve benzinde boşta iken 500 devir le 1200 devir arasında yükselme alçalmalar olmaya başladı mafı takınca benzindeki bu rolanti dengesizliği düzeldi ama diğer sorunlar yine ortaya çıktı

Bu rolanti dengesizliği ile silkinmeler birbirinden ayrı sorunlar heralde buji takımı kablo vs den mi kaynaklı diye ona bilhassa baktıracağım ama maf bozuk olsa taktığım zaman benzinde rolanti durumu yine düzelmezdi heralde maf'ın ayarı bozuk olma yarım çalışma ihtimali var mı dersiniz

Ayrıca boğaz kelebeği ve maf sensör 3 ay önce temizlenmişti tamir sırasında teşekkürler

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Ateşleme problemi gibi geldi bana, bobin, kablo, buji üçlüsü yenilenmeli...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Yılmaz
23 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Maf sensörünüz sağlam.

Peki Mehmet hocam sağlam olduğuna sevindim :) amadevir sorunu haricindeki çok yüksek silkinmelerin maf söküldüğünde düzelmesi neye dalalet olabilir acaba , devir sorununu ateşlemeyle ilgili herşeyi değiştirip deneyeceğim ama maf'ı söktüğümde silknme langır langır sallanma vs den eser kalmadı 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ateşlemeden başlayın bence.
Sağlıklı veri alamayan motor kafasına göre çalışır. Ama bunu yaparken de ya tüketim artar. Yada başka bir şartta bozuk çalışır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Yılmaz
(düzenlendi)

Ustalar bujiler için (0242236574) - İRİDYUM ATEŞLEME BUJİSİ[HR7NI332W] bujisi bulduğum fiyat 4 adet için 122tl , kablo takımı olarak MOTORCRAFT fiyat 182tl olarak belirledim daha uygun fiyat bulamadım internette ama ateşleme bobini konusunda takıldım 97 mondeo araç için hangi ateşmeleme bobinini almalıyım acaba tavsiyeniz ve varsa internetten bir link iletebilirmisiniz lütfen teşekkürler

tarihinde Cem Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Fecri Acar

merhabalar benim 98 mondeo glx otomatik aracımca bir kaç gündür gaz pedalına yüklendiğm halde arac boştayken devir 4000 gecmiyor viteste cekmiyor son yakıt aldıgımda farkettım benzin ve lpg de böyle

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Fecri Acar yazdı:

merhabalar benim 98 mondeo glx otomatik aracımca bir kaç gündür gaz pedalına yüklendiğm halde arac boştayken devir 4000 gecmiyor viteste cekmiyor son yakıt aldıgımda farkettım benzin ve lpg de böyle

Boşta devir yükselmez bu sorun değil de, 

En son yapılan bakımlar nedir ne zaman yapıldı,

Silindir kompresyonları ölçülmeli.  

Ateşleme sistemi kontrol edilmeli, buji değişmedi ise değiştirilmeli. 

Egzoz sistemi kontrol edilmeli tıkalı ise değişmeli. 

Baskı balata kontrol edilmeli, bitik ise değiştirilmeli. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fecri Acar

merhabalar aracım sabah calıstıgında tek marşla duzenli çalışıyor tüpe geçtiğinde silkinme oluyor stop ediyor.kaputu açtığımda enjektörlere giden hortum baglantısından tüp kacırdıgını farkettim tüpcü tüp kesici görevini yapmıyor deyip değiştirdi araba artık çalışmadı  ta ki motor soğuyana kadar tüpçü kalorifer peteği tıkalı olduğu için dolaşım olmuyor ondan yapıyor dedi arabamı bir an önce satmak istiyorum hiç hevesim kalmadı:(

Yorum bağlantısı
Fecri Acar
On 11.01.2018 at 14:59, Fecri Acar yazdı:

3 dakika önce, Fecri Acar yazdı:

merhabalar aracım sabah calıstıgında tek marşla duzenli çalışıyor tüpe geçtiğinde silkinme oluyor stop ediyor.kaputu açtığımda enjektörlere giden hortum baglantısından tüp kacırdıgını farkettim tüpcü tüp kesici görevini yapmıyor deyip değiştirdi araba artık çalışmadı  ta ki motor soğuyana kadar tüpçü kalorifer peteği tıkalı olduğu için dolaşım olmuyor ondan yapıyor dedi arabamı bir an önce satmak istiyorum hiç hevesim kalmadı:(

motor sıcakken araba marş aldığı halde çalışmıyor eğer çalışırsa da düzensiz çalışıyor acayip sesler geliyor vuruntu oluyor

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
3 saat önce, Fecri Acar yazdı:

motor sıcakken araba marş aldığı halde çalışmıyor eğer çalışırsa da düzensiz çalışıyor acayip sesler geliyor vuruntu oluyor

Su deposunu açıp bakın gaz kousu var mıdır. Motor sıcakken regülatörü kontrol edin sıcak mı. Regülatör vadesini tamamlamış da olabilir. Gaz kesici arızalı olabilir. İki yakıtı karıştırıp çalıştırmayı zorlaştırıyor olabilir. Kısaca sorun gaz kaynaklıysa bazı parçaları değiştirin. Benzinde sorun yoksa en azından gaz sistemini komple degisseniz bile 1500 lira masrafınız olur. Aracı satsanız masrafı var diye ucuza gidecek, başka araç alsanız bundan fazla tekrar masrafınız olacak. Satmak tek çare değil benim açımdan 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fecri Acar
20 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Su deposunu açıp bakın gaz kousu var mıdır. Motor sıcakken regülatörü kontrol edin sıcak mı. Regülatör vadesini tamamlamış da olabilir. Gaz kesici arızalı olabilir. İki yakıtı karıştırıp çalıştırmayı zorlaştırıyor olabilir. Kısaca sorun gaz kaynaklıysa bazı parçaları değiştirin. Benzinde sorun yoksa en azından gaz sistemini komple degisseniz bile 1500 lira masrafınız olur. Aracı satsanız masrafı var diye ucuza gidecek, başka araç alsanız bundan fazla tekrar masrafınız olacak. Satmak tek çare değil benim açımdan 

teşekkür  ederim derviş bey regülatör gaz kesici ve gaz fıltresi yeni değişti .değiştikten sonra daha kötü oldu.dediğiniz gibi yakıt konusunda da dengesizlik var araba tekliyor çekiş kötü.dün sanayiye gittim ford trasit ustası aracı cihaza bağlayalım neyi var neyi yo k hepsi çıkar dedi acaba çıkarmı

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Fecri Acar yazdı:

teşekkür  ederim derviş bey regülatör gaz kesici ve gaz fıltresi yeni değişti .değiştikten sonra daha kötü oldu.dediğiniz gibi yakıt konusunda da dengesizlik var araba tekliyor çekiş kötü.dün sanayiye gittim ford trasit ustası aracı cihaza bağlayalım neyi var neyi yo k hepsi çıkar dedi acaba çıkarmı

Çıkar tabi, arıza kaydı varsa belli olur ancak tahminimce soun lpg kaynaklı. Ya doğru düzgün ayar yapılamadı ya yapılan işte bir eksillik var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fecri Acar
2 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Çıkar tabi, arıza kaydı varsa belli olur ancak tahminimce soun lpg kaynaklı. Ya doğru düzgün ayar yapılamadı ya yapılan işte bir eksillik var

ben aracaın başında bekledim herhangi bir kabloyu degistirdigini gormedim  ayar icin 3 kez gittim ayar tamam diyor

Şimdi, Fecri Acar yazdı:

ben aracaın başında bekledim herhangi bir kabloyu degistirdigini gormedim  ayar icin 3 kez gittim ayar tamam diyor

benzinde de aynı sıkıntılar var

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan

Merhabalar konu açmak istemedim benim de benzer bi sorunum var.97 Mondeo 2.0 otomatik. Araç motor soğukken tek marşta tık çalışıyor 

gaza geçerken yığılıyo sanki frene basarmış gibi çoğu zaman stop ediyor gideceğim yere gidip motoru durdurup tekrar çalıştırmak istediğimde naparsam yapayım benzinde çalıştıramıyorum gazda çalıştırabiliyorum o zaman da rölantide yükselme oluyor   

Benzer bir problem ile karşılaşan var mı ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lpg sisteminde sorun olduğu aşikar. oraya odaklanın. sistem kaç yıllık?

Yorum bağlantısı
Okan Can Akşan
16 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

lpg sisteminde sorun olduğu aşikar. oraya odaklanın. sistem kaç yıllık?

Sistemin kaç yıllık olduğunu bilmiyorum Çağlar bey ama lpgde iken sorun yok araçta hatta çekişi daha iyi gibi benzine göre 

motorum sıcakken benzinde çalışmıyor araç gaz düğmesine basılı tutup çalıştırabiliyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg ye geçmediğiniz sürece sorun yaşamıyorsunuz.
Lpg donanımında sorun var. Bozuk bir parça var.
Benzini kesemiyor ve boğuluyor olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fecri Acar
On 11.01.2018 at 17:52, Mehmet Ozyurek yazdı:

Boşta devir yükselmez bu sorun değil de, 

En son yapılan bakımlar nedir ne zaman yapıldı,

Silindir kompresyonları ölçülmeli.  

Ateşleme sistemi kontrol edilmeli, buji değişmedi ise değiştirilmeli. 

Egzoz sistemi kontrol edilmeli tıkalı ise değişmeli. 

Baskı balata kontrol edilmeli, bitik ise değiştirilmeli. 

abi atesleme sistemi kontrol edildi bujiler değişti arabanın çekişi düzeldi egzoz spiralinde ufak sızma var ,baskı balata iyi denildi ama araba dengesizleşti,çok yaktığı için (1km=1tl benzinde daha fazla)tüp ayarı yaptırayım dedim basınc 1,8 miş tüpçünün deyimiyle 1,0 düşürdü tur attım araba gaz yemiyordu daha sonra biraz arttırdı 1,6 yaptı bu sefer araba vitesteyken stop etmeye ve zor calısmaya başladı tekrardan tüpçüye gittim eski ayarını yapmasını istedim benzindede düzenli çalışmayınca tüpçü tüple alakalı bir sıkıntı değil deyip aradan çekildi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...