İçeriğe Yönlendir

Anahtarsız Çalıştırmada Güvenlik Açığı

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon
(düzenlendi)

Anahtarsız çalıştırılan bir aracınız var. Bir restorana geldiniz, kapının önüne kilitleyip bıraktınız. Anahtar cebinizde, masanıza oturdunuz.

Arkanızdan portatif sinyal arttırıcı ile anahtarın kapsama alanını arttıran kişi ile araç başında kapılara elini yaklaştıran iki kişi var. Mesafe araca ulaştığı an, kapıya elini götüren arabayı açıyor ve arabayı çalıyor. Anahtar cebinizdeyken aracınız gidiyor maalesef.

Bu açığa sahip araçların listesi:

https://www.adac.de/_mmm/pdf/Keyless_Liste-geprüfte-Fahrzeuge mit Motorrädern 20171016_257944.pdf

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

çalışır vaziyette anahtardan uzaklışırsa, araç devam ediyor herhangi bir şey olmuyor öyle mi? mesela güvenlik amaçlı tırlarda uykulu olduğunda uyarır devam edersen motor stop edecek vaziyete gelir. öyle bir şey olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Direksiyon vs herşey aktif oluyor zaten.

çalışır vaziyette anahtardan uzaklışırsa, araç devam ediyor herhangi bir şey olmuyor öyle mi? mesela güvenlik amaçlı tırlarda uykulu olduğunda uyarır devam edersen motor stop edecek vaziyete gelir. öyle bir şey olmaz mı?
Mazda bir kere çalıştığı vakit anahtarı yanında tutmana gerek yok. Alarm ötüyor 3 dakika o kadar
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Direksiyon vs herşey aktif oluyor zaten.

bir etkinlikte benim garaj kapısının kumandasıyla diğer araçların kumandalarını etkisiz hale getirmiştik hatırlarsan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

bir etkinlikte benim garaj kapısının kumandasıyla diğer araçların kumandalarını etkisiz hale getirmiştik hatırlarsan.

Benim araç açılmamıştı. Ancak sendeki olay farklı, frekansı karıştırıyor senin garaj kumandası. TV anteni mübarek :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
9 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

Çalışır vaziyette anahtarın pili bitmesi halinde hangi senaryo işliyorsa o işliyor sanırım. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu açığı kapatmanın yolu nedir, şimdi bu listeye göre hırsızlık artar mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Benim aracim calisirken anahtarla disari cikarsam hemen uyari vermeye basliyor. Muhtemelen benden uzaklassa bir sure sonra stop edecektir. Ama aracin icinden birsey calmak icin kullanilabilir.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
5 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Çalışır vaziyette anahtarın pili bitmesi halinde hangi senaryo işliyorsa o işliyor sanırım. 

İmmobilizer gibi sadece çalıştırırken diyorsun, hımm :good1:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Benim araç açılmamıştı. Ancak sendeki olay farklı, frekansı karıştırıyor senin garaj kumandası. TV anteni mübarek :D

:)  Biliyorum, frekansı karıştırdığı oluyordu o. Burdaki olay başka.

Benim hep aklımda olan birşey bu, araç sahibi kaldırım kenarına bıraktı aracı, bakkala girdi. kaç metre kartların normal etki alanı. Görüş açısı dışındaki kapılardan araç içi hırsızlığı da yapılabilir. Sen kapılar kilitli diye rahat davranırsın, arka planda...

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek
20 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

bende ki kumanda da jammer mübarek :D 

Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Ben de bunun gibi bir şeyin mümkün olma ihtimalinden dolayı tedirgin oluyordum, demek ki mümkünmüş. :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Elindeki de sac parçası gibi birşey galiba.Öyle elektronik komplike bir alete falan benzemiyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
1 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Elindeki de sac parçası gibi birşey galiba.Öyle elektronik komplike bir alete falan benzemiyor.

Aynayla cine-5 şifresi çözme işine benzemiş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
20 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Benim hep aklımda olan birşey bu, araç sahibi kaldırım kenarına bıraktı aracı, bakkala girdi. kaç metre kartların normal etki alanı. Görüş açısı dışındaki kapılardan araç içi hırsızlığı da yapılabilir. Sen kapılar kilitli diye rahat davranırsın, arka planda...

Aracın 1 metre uzağına kadar çekim mesafesi. Hatta anteni bagaj tarafındaki kaputu açmaya gitsen kitliyor bizimki. Ekstra birşey kullanmadan çok güvenli sistem. 

Clio için yazıyorum risk olan yerlerde kapıyı kumanda ile kitlersek eller serbest iptal edilebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Listeyi tam anlayamadım. Anlayanlar açıklaya bilir mi?
Listedeki tarihten önce üretilen araçlar için mi, tarihten sonra üretilen araçlar için mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tarihten sonraki üretilenler. C-HR'dan örnek alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Ben de o şekilde tahmin etmiştim ama teyid edeyim istedim [emoji4]

Daha eski yada diğer bir değişle daha ilkel olanlarda sorun yok yani. Teknolojinin zararları [emoji1]

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
54 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

No teknoloji, no sorun

Mekanik iyidir...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Tabiki hatırlıyorum. Bunak değilim ben. Saksı muamelesi yapma bana yapma
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

en büyük kolaylık merkezi kilit ve uzaktan kumanda,( aracı stop ettirdikden sonra arkaya uzan kitlemeye çalış, bir de pencere açıksa in pencereyi kapat sonra kilidine bas) gerisi var olan sistemi süslemek renklendirmek gibi bişey, eksikliği çok önemli değil bence. bi bagaj kapağını ayakla açmak biraz kolaylık elleri dolu olan için, ona bişey diyemem:=)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...