İçeriğe Yönlendir

H7’ye daha güçlü bir rakip : H18

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Geçiş kolay olsun diye duyunu H7 ile aynı yapmışlar. H7 1550 lümen iken H18 1700 lümen ama asıl performansı geometrisinde, bu nedenle daha küçük (ve hafif) reflektörde daha iyi performans veriyor. Bu da, led opsiyonlu modellerde farın büyüklüğünün  aynı kalmasını sağlıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Geçiş kolay olsun diye duyunu H7 ile aynı yapmışlar. H7 1550 lümen iken H18 1700 lümen ama asıl performansı geometrisinde, bu nedenle daha küçük (ve hafif) reflektörde daha iyi performans veriyor. Bu da, led opsiyonlu modellerde farın büyüklüğünün  aynı kalmasını sağlıyor.
H7 yerine olacak o zaman.
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sayılır. Zaten halojenin devri çoktan kapandı, ucuz ve yönetmelik yeterli bulduğu için kullanılıyor. Bu nedenden ötürü ızun süredir pek bi geliştirme olmuyordu, bu da iyi bana kalırsa.

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

ı love you halojen; lambası bozulur 10 tl ye degiştir,beyin bozulma derdi falanda yok..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sayılır. Zaten halojenin devri çoktan kapandı, ucuz ve yönetmelik yeterli bulduğu için kullanılıyor. Bu nedenden ötürü ızun süredir pek bi geliştirme olmuyordu, bu da iyi bana kalırsa.
1700 lümen 12 voltta. Araçlar 14 volt. Oldu sana 2000 lm. Led ile aynı güç mis gibi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gayet yeterli bir ışık.. Tabi farın dizaynı da önemli.. 

Qashqainin çok güzel bir aydınlatması var, ampuller standart halojen.. performans ampulü takma gereği bile duymadım.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

halojenin verdiği yol ağaç aydınlatmasını verecek led daha yogh.. başına gelen anlar çamurdan yola çıkmaya çalışırken dağ başında

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
halojenin verdiği yol ağaç aydınlatmasını verecek led daha yogh.. başına gelen anlar çamurdan yola çıkmaya çalışırken dağ başında
Bi ara mazda ile gezelim gecenin karanlığında
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
6 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bu doğru. Grafik dersinde anlattığım konulardan biri. Önemli olan ışığın miktarı değil hangi bantlarda yayın yaptığı (spektrum) ve bizim gözümüzün hangi bantlarda daha iyi çalıştığı.

Halojen bu konuda en üstün olan.

spectral_responses2.png

incandescent= normal ampul flamanlı

Gözümüz ise kırmızı ve yeşil spektrumunda en duyarlı. Ayrıca kırmızı aydınlatma yaptığınızda çubuk hücreler gözdeki uyarılmadıkları için gece görüş iyileşir. (bkz: seat)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

not: Cool White da (araç ledleri vesaire ) bir mavi bileşen nedeniyle beyaz görülür ama cisimlerden yansıyıp gözümüze geri giren spektrum azdır. 

aslında günışığında (sol üst) mavi de var ama gözümüz mavide az duyarlıdır. Bu nedenle onu pek göremeyiz.

duyarlılık gözümüzdeki üç tiip hücrede aşağıdaki gibidir. maviyi az görürüz. Bu nedenle mavi ışık 100 watt bile olsa onu 15 watt gibi görürüz.

page1-390px-AbsorptionCurves.pdf.jpg

dikkat ederseniz warm white ve halojen nisbeten gözümüzün spektrumuna uyumlu yayınım yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
15 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

gecenin karanlığında

çok günlü ise makul

15 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Grafik dersinde anlattığım konulardan biri.

ormanda uygulamalı eğitim yapalım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
18 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

ormanda uygulamalı eğitim yapalım

Mangal?

infraredi anlatırız

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hatırlatılması bile gereksiz ,, depodaki yakıt gibi yani mevcutlu

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

led farlarda gün ışığı gibi yananlar var mı? mesela ev tiplerinde beyaz sarı ve gün ışığı oluyor ya, far olarak sis farı haricinde gerçi onlar sarı gibi de, halojen gibi renk veren led var mı? (benim en bilgisiz olduğum konu araçlar da fardır heralde)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...