İçeriğe Yönlendir

Alınan Yakıt ve Gittiği Menzil

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Akaryakıt istasyonlarından aldığınız yakıtların yapabildiği menzili,ve tekrar aynı akaryakıt istasyonuna geldiğinizde aracın harcanan litre sarfiyatı ile pompada depoya konan litre miktarını karşılaştırdığınız oldumu.Eğer oldu ise bariz farklar çıktımı?diğer akaryakıt istasyonları ilede aynı denemeleri yapanlar oldumu?

Ben yakıtlarımı opetten almaya özen gösterirdim.Bir ara oktanı daha iyi diye shellde dadandığım olmuştu.Lpg en uygun aytemiz ve opet verdiği için yoluma ters olduğu için aytemizdan arada alırdım.Bu az yaktırma muhabbeti bende başladı başlayalı daha dikkat eder oldum.Opetten aldığım yakıt gerçekten verdiği menzil daha sonra tekrar aynı istasyona geldiğimde ödediğim ücret beni mutlu etmedi.Bende son denememi aytemizden yaptım.

İlk dolumu aytemizden yaptıkdan sonra 198 km yol yaptım.Aracın bilgi ekranında 12.1 litre toplamda tüketim yapıldığı yazıyordu.Ortalama tüketimde 6.1 lt.Pompada 13.17 litre yakıt koydular.Lpg yi benzinden fazla yaktığım için biraz fazla idi.Ben %30 fark beklerken pompada %10 luk bir fark gördüm.Buda beni ziyadesi ile mutlu etmişti.Aynı yakıtı opetten alsa idim 45-tl öderdim.Daha önceki denememde verileri fotoğraflamadım ama aynı sürüş tarzı aynı yol vardı.

Daha önce opetin verdiği dizel akaryakıtın diğerlerinden daha ince olduğunu duymuştum dizel aracım olmadığı için pek itibar edip deneme şansım olmadı.Diğer opetler farklı olabilirler neticede akaryakıt istasyonları bağzı filimler çevirebilirler firmalarında bundan haberi olmaya bilir.Ben aldığım yakıtlara ve elimdeki verilere göre yorum yapıyorum.Bulunduğum ilçedeki opete bundan böyle uğramayacağım kesin.

3pvrP4.jpg

RO1mBj.jpg

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

2.88 iyi fiyat Karabük’te shell de 3.17 Opet de 3.22 

Bende çok yaptım hesap kitap artık yapmıyorum psikolojim bozulmaya başladı. Sonuçta kullanıyorum bitince alıyorum başka çare Yok. Fakat shell den başka yerden alınca arabam sapıtıyor sesi çekişi çok bariz değişiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg zamanımda süreli Milangaz kullanırdım. memnundum.

Lpg de tam doğru ölçüm yapmak mümkün değil. Seri kullanırsınız basınç düşük kalır, depoda 1-2 litre lpg kalmış olmasına rağmen araç benzine geçer. 

Sakin kullanırsınız depo sonuna kadar biter. Filtre kirlidir, yine benzine erken geçer. depoda gaz kalır. yeni bakımdan çıkarsınız, lpg'nin tamamını yakar. 

Pompanın basıncı yüksektir daha çok lpg basar. 

BEnim fikrim : Lpg'de ince hesap yapamazsınız. Aracınızın sorunsuz çalıştığı bir marka ve onu satan istasyon bulunca fazla kurcalamadan devam etmek gerek. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
(düzenlendi)

http://XE9VmR.jpg Gidilen mesafe 790km bu mesafeler hava sıcaklıgına bağlı olarak değişir mutlaka.yeni seçim opet artık opete devam kesinlikle....

tarihinde Erdem Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Fuelio diye bir program kullanıyorum. Sürekli yakıt alınca giriyorum yaptığım km ve aldığım litreyi. 

2 Yıldır her alışımda düzenli kullandığımdan dolayı güzel bir istatistik sunabiliyor bana. 

Geçen sene 1.705 LT mazot almışım ve 6.630 TL ödemişim, bu sene 1.477 LT almışım ve 6,747 TL ödemişim.  Akaryakıt zammını da burdan görebilirsiniz tabi. 

Bu yılki ortalama tüketimim 8,15 lt/100km ve 0,343 tl / km

Böyle bir program ile sizde takip edebilirsiniz, ortalama tüketimi burdan görürsünüz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Kurban Bayramının son günü yola çıkmak zorunda kaldığımız için Balışeyh (Kırıkkale) Ankara arasını çok sıkışık trafikte 3 saatte gidebilmiştik. Sıkışık trafik dahil, Kayseri - Yozgat - Ankara - Karabük - Bartın yolculuğumuzda 785 km yol yapmışız, 47 lt harcamışız. Araç daha 4000 km civarında idi. 

Kuruş hesabı yapmak bana yanlış geliyor, önemli olan km ve lt hesabıdır.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Yalnız LPG satan yerlerde makinalarda bar farkı olabiliyor. Bunu da dikkate almak lazım.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
9 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Yalnız LPG satan yerlerde makinalarda bar farkı olabiliyor. Bunu da dikkate almak lazım.

Yoğunluğu ayarlayan bir cihaz varmış veya ona benzer birşey o çalıştırılmadığı zaman pompadan araca aktarılan yakıtda değişiklik olabiliyormu.Bağzı firmalar özellikle onu çalıştırmıyormuş.

22 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Lpg zamanımda süreli Milangaz kullanırdım. memnundum.

Lpg de tam doğru ölçüm yapmak mümkün değil. Seri kullanırsınız basınç düşük kalır, depoda 1-2 litre lpg kalmış olmasına rağmen araç benzine geçer. 

Sakin kullanırsınız depo sonuna kadar biter. Filtre kirlidir, yine benzine erken geçer. depoda gaz kalır. yeni bakımdan çıkarsınız, lpg'nin tamamını yakar. 

Pompanın basıncı yüksektir daha çok lpg basar. 

BEnim fikrim : Lpg'de ince hesap yapamazsınız. Aracınızın sorunsuz çalıştığı bir marka ve onu satan istasyon bulunca fazla kurcalamadan devam etmek gerek. 

Düzenli olarak bakımı yapılan araçlardaki akaryakıt verilerinde anormal bir değişiklik olmaz.Seri kullanım haricinde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...