İçeriğe Yönlendir

Citroen C5 - Araç Danışma Citroen C5 1.6 e-HDI Confort MCP

Hasan Ali Gürsoy

Recommended Posts

Hasan Ali Gürsoy

Merhaba arkadaşlar.

Boyutları itibari ile hoşuma giden bir araçtır kendisi. lakin Ford focus cvt şanzımandan kelli dilim yandığı için Bu aracın kronik bir sorunu var mıdır?

Ve ya aman alma diyeceğiniz bir sebep vs varmıdır. Özellikle büyük kalemler , mesela şanzıman.

Ben kullanıcıyım ve beni 3-4 sene taşıyacak böyle bir araca ihtiyacım var.

Tabi muadil araçları da düşünebilirim tabi. Mesela kia ceed de dikkatimi çekiyor.

biraz beygir düşük lakin tork un 270 nm olması bu açığı kapatacak gibi. Aracın 1500kg olması beygir gücücün beni tatmin etmeyeceği izlenimini doğurdu bende lakin chip yordamı ile 140 ps ye kadar halledilebilir diye düşünüyorum.

Değerli fikirlerinize muhtacım. şimdiden teşekkürler.

Örnek

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-citroen-citroen-avcar-otomotiv-den-2013-model-c5-1.6-e-hdi-confort-mcp-490568827/detay

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Mayıs ayından bu yana kullanıyorum. Genel itibariyle memnunum.

Focus 1'den sonraki konfor beklentimi fazlasıyla karşıladım.

Ebat olarak geniştir. Kilo olarak da ağırdır. Bu sebeple ilk kalkışlarda yavaştır. İvmelendikçe ritmini bulur. 

Yazılım yoluyla tork ve gücünde artış sağlandığını okuyorum forumlarda. 270 NM'den 350 NM'lere çıkan

tork artışlarından söz ediliyor ki bence ilk kalkışlardaki hantallığını da atacaktır bu şekilde.

Üzerindeki motor Focus 2 TDCi ile aynı. Kornik sorun olarak titreşimli çalışma ve ertesinde Volant değişimi

olarak yazılmış. 

CVT'den sonra MCP şanzıman konforsuz gelecektir size. Vites geçişlerinin yolcularca bariz hissedildiği bir

vites yapısı vardır. Sorun etmezseniz bunu sizi üzecek bir tarafı yoktur.

Fikir vermesi açısından forumda daha önce açılmış başlıkları tarayabilir; ya da en azından şu başlığa bir

göz atabilirsiniz.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/291840-c5-veya/?tab=comments#comment-3195302 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Vites geçiş yavaşlığı dışında çok sorun çıkartan bir şanzıman değil bildiğim kadarıyla.Çok konforlu ve gayet sessizdir.D sınıfındaki belkide en yumuşak süspansiyonlara sahip.Bagajı sınıfının gerisinde ama yükleme ağzı baya geniş kullanışlı yani.İçi dışarıdan göründüğü kadar geniş değil.Ön cam çıtası uçması dışında pek kronik sorunda duymadım.5 yıldır 2012 modelini kullanan arkadaşım var onunki manuel ama hiç bir arıza yaşamadı.1.6 dizel olup en az yakan D sınıfı araçlardan biri.Benim mondeo ve arkadaşın 1.6 dizel passat ından az yakıyor kesin.

Ceed bence C5 e alternatif olacak bir araç değil ancak sürerseniz anlarsınız.Performans olarakta manueli gayet güzel kaçıyor üzeceğini sanmam sonuçta ilk hedefi ekonomi olan bir motor bu öyle spor araç performansı beklerseniz hata olur.

Ama sunroof lu model tercih etmenizi öneririm daha güzel gösteriyor bu aracı ,ayrıca koyu gri bir rengi var çok güzel tabi siz bilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

kullanıcı değilim araştırmadımda ama bildiğim birşey varki gerçekten traktörden farksız ses çıkarıyor yada benim karşılaştıklarım öyle sırf bu yüzden asla almazdım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
29 dakika önce, Mesut Eyibil yazdı:

kullanıcı değilim araştırmadımda ama bildiğim birşey varki gerçekten traktörden farksız ses çıkarıyor yada benim karşılaştıklarım öyle sırf bu yüzden asla almazdım.

Dizel olup traktör gibi ses çıkartmayan araç yok ki zaten :)

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Şimdi, Ahmet Türedi yazdı:

@Ahmet Türedi hocam bu traktör gibi sesi çıkaran vw gurubuysa kullananlara ninni gibi geliyor(eski 3 silindirli  polo :rolleyes: tam bir traktör), nedense PSA bu sesi çıkarırsa Fransız olduğu belli oluyor denir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy
(düzenlendi)
Bir saat önce, Yücel Meta yazdı:

@Hasan Ali Gürsoy focus satıldı galiba 

Yok hocam keyfekeder koydum satışa. Kullanıcısını bulursam Galericilerin ve ya al sat yapıcıların verdiğinin bir iki bin tl üstüne verme planım var. 33-34 gibi. zor ama imkansız değil. çünkü biliyorsunuz şanzıman 7 bin tl içeri girmeme sebep oldu. ama artık aracıma güveniyorum. verdiğim kişi de gönül rahatlığıyla binebilir. Hayrını görür en azından. neyi var neyi yok ise yazdım dürüstçe. Bir gün acil satması icap ederse de bindiğine sayar rahatlıkla satar diye düşünüyorum.

İlan bu 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-ford-focus-tdci-trend-otomatik-473873157/detay/

tarihinde Hasan Ali Gürsoy tarafından düzenlendi
güncelleme.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

valla bir dönem 1 sene kadar focus 2.5 kullandım onun sesi bunun sesi yanında hiçbişey di bana göre :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

daha önce 1,5 sene yarı otomatik 2011 comfort e-hdi mcp kullandım. halende 2009 düz sxpk kullanıyorum.

araca focus tan sonra bineceğiniz için size üst sınıf bir araca binme duygusunu fazlasıyla yaşatacaktır.

süspansiyon sistemi çok yumuşak. sxpk da lastik ebatı 245-45-18 olduğu için şehir içi bozuk yollarda salınması fazla oluyor. 

comfort ta 225-55-17 vardı bence kullanıma daha uygun.

otomatik aracın 1500 kg. olması sebebiyle kalkışlarda yavaş. ancak bu aracı spor kullanmak için kimsenin alacağını düşünmüyorum.

kronik sorun koltuk döşemeleri spor koltuk olması sebebiyle kenarlarından yıpranıyor ve döşeme tamiri yapılamıyor. ortadaki bilgi ekranı 4-5 yılda okunamayacak kadar silikleşiyor. ( çinden getirtip kendim taktım 30 dolar. )

kısacası tam bir fiyat performans aracı bana göre...  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Halil Güler

aslında araçta air süspansiyon var o kadar sallanma yapmaması lazım bozuk yollarda aracı yükselttiğinizde sallanma olmaması lazım....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
aslında araçta air süspansiyon var o kadar sallanma yapmaması lazım bozuk yollarda aracı yükselttiğinizde sallanma olmaması lazım....
1.6 HDI larda yok maalesef, beşik gibi uzun yolda ama konforlu :) vites de düzgün olsa C4 Picasso alacaktım ama çok kötü ilk iki vites geçişi.
valla bir dönem 1 sene kadar focus 2.5 kullandım onun sesi bunun sesi yanında hiçbişey di bana göre [emoji4]
Aynı motor :) Toyota d4d sessiz bence bunların yanında.
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Özgur Özdal

merhaba 2012 c5 mcp navigasyon çalışmıyor. sd kartı kontrol edin uyarısı var. ekran görüntüsünü yükleyecektim ama yükleyemedim.

Yorum bağlantısı
Özgur Özdal

storage card\Ar_prima_arm_slc_v1.34_rar.exe

ekranda bu mesaj var. dosya yuklu ama  herhangi bir işlem yapamıyorum.

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Haftasonunda hayırlı bir işe iştirak etmek amaçlı olarak İskenderun'a kadar gidip geldim. Ortalaması 45 C dereceyi bulan hava koşullarında klima bir an için bile susmadı. Ve fark ettim ki benim havalandırma fanı ses yapmaya başlamış. Tatlı tatlı tıkırdıyor her dönüşünde=) İnterneti biraz taradım ama C5'lerde bu fana nereden ulaşılabiliyor; bulamadım. Bilen var mıdır? Ya da bi yol gösterecek?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

inşaallah havalandırmanın yönlendirme kapakları ile ilgili sorun yoktur.

epey masraf açıyor diye duymuştum...

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk
(düzenlendi)
18 saat önce, Ahmet Çankaya yazdı:

inşaallah havalandırmanın yönlendirme kapakları ile ilgili sorun yoktur.

epey masraf açıyor diye duymuştum...

Havalandırmanın yönlendirme kapakları ile ilgili her hangi bir işlem bu zamana dek yapılmadı. Aldığımda nasılsa şimdi de aynı şekilde duruyor.

Sözünü ettiğim ses olayı yeni başlayan bir durum ve ben bunun fandan kaynaklandığını düşünüyorum. Tahminim fanın -ve fan milinin- toz tuttuğu yönünde ve dönerken balans kaçıklığından dolayı ses yapıyor. Kolayda olsa döküp temizlemeyi denerdim ama yerinin kolayda olmaması sıkıntı. Youtube'da "Nasıl ulaşılır?" videosu var mıdır? diye baktım ama bulamadım.

Artık çözümü bulana kadar böyle kullanacağız:/

tarihinde Barış Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Emre Akbas

bu aracı bende almayı düşünüyorum inceleme videolarından araştırdığım kadarıyla yakıt konfor açısından problem yok şanzıman arızalansa bile uçuk rakamlar istenmiyor bu şanzımana ben otomatik düşünüyorum otomatikte tek dezafantaş vites geçişleri gibi duruyor onun haricindeki tüm standartlar bana uyuyor umarım istediğiniz gibi bir araç alabilirsiniz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...