İçeriğe Yönlendir

Kuga - Start/Stop Özelliği Çalışmıyor

Hakan Atuğ

Recommended Posts

Hakan Atuğ
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, otomatik vitesli kuga aracım 2.5 yaşında ve bir süredir (start/stop özelliğinin devreye girmesi için gereken tüm koşulların oluşmasına rağmen) frene bastığımda arabam otomatik stop etmiyor. Bu durum neden kaynaklanabilir?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Akü zayıflayınca yapar.Uzun yol yaptıktan sonra akü yeterli şarj olunca tekrar çalışması lazım.Eğer 200-300 km lik yol yaptığınız halde yinede devreye girmiyorsa akü değişim zamanı yaklaşmış demektir.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

En fazla 100 km yol yapıyorum :) servise götürüp aküyü de kontrol ettireyim. Akü 2.5 senede ömrünü yitirir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu konuda bahsetmiştim biraz.. Bu şartlar oluşmasına rağmen çalışmıyorsa servisten destek almalısınız. 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Mehmet bey yazınızı okumuş tam benim sorunumun konusu demil ama “cevap yazma yetkiniz yok” yazını görünce hevesim kursağamda kalmıştı [emoji3]

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim araçta 3-5 ay önce start-stop devreye girmez oldu. Aküyü yeniledikten sonra düzeldi. Yaz-kış fark etmiyor akü buna sebep oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Burada konuşalım Hakan Bey :) 

Orası ansiklopedi bölümü, oradaki diğer sohbetler de silinecek zaten :)

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Kuga’daki akünün yaklaşık ömrünü bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Kuga akü alırken marka önerisi veya dikkat edilecekler ile fiyat bilgisi verebilecek arkadaşlar var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
59 dakika önce, Hakan Atuğ yazdı:

Kuga’daki akünün yaklaşık ömrünü bilen var mı?

Genelde 2 yıldan sonra akü performansı düşüyor.. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

start stop özellikli aküler çok pahalı,açıkcası gittiği yere kadar gitsin.ben kullanırken start stop fonksiyonunu devre dışı bırakıyorum zırt pırt araç stop ediyor.DPF içinde zararlı olacağı kanısındayım.Sürekli marş motoruda devreye girip çıkıyor.

Bu arada arkadaşım golf aracına 630 TL ye start stop özellikli akü aldığını söyledi 2 hafta önce.Bilginize olsun.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Okuduğum kadarı ile en ufak bir frene basmada araç stop edip tekrar çalışmasından dolayı marş motoruna zarar vermemesi için bu özelliği devre dışı bırakın deniyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu durum sadece park sırasında rahatsız edebilir.. 

Park manevrası sırasında stop etmemesi için emniyet kemeri çözülebilir.. 

Bunun dışında yolda pek rahatsız edecek bir şey değil. Marş dinamosunun da kolay bozulacağını sanmıyorum.. Benim aracımda olsa ben kullanırdım. 

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Mehmet bey, Bahsettiğim gibi aracımda araç içi kamera kullanıyorum hardwire kit ile doğrudan elektrik alabildiğim bir kabloya monte ettirdim. Araç kilitleyip gittiğim zamanda da kayıt yapıyor ana akü 11.5 v altına düşünce aküyü korumak için akımı kesiyor. Bu durum aküyü erken tüketmiş olabilir mi? Yoksa 2.5 yıldır kullandığım için akünün ömrünü doldurmuş mudur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kamera, araç çalışmadan uzun süre kalıyorsa aküyü boşaltabilir.. Ancak akünün erken bozulmasına sebep olmaz. Çalışınca dolacaktır yine. 

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

B7 Passat, yaklaşık 1 aydır çalışmıyor. Kitapçığı okudum, gerekli şartların hepsini akü hariç sağlıyorum. Ben de sebebi olarak aküyü yazdım bir köşeye. Aküyü değiştirince düzelecek diye kendimi teselli ediyorum :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Akünüz jel akü. Ve bitmek üzere.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
45 dakika önce, Özdemir Deniz yazdı:

B7 Passat, yaklaşık 1 aydır çalışmıyor. Kitapçığı okudum, gerekli şartların hepsini akü hariç sağlıyorum. Ben de sebebi olarak aküyü yazdım bir köşeye. Aküyü değiştirince düzelecek diye kendimi teselli ediyorum :D

Servise gitmedin mi :)

Havalar soğumaya başlayınca direnci düştü demekki akünün. 

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
44 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Servise gitmedin mi :)

Havalar soğumaya başlayınca direnci düştü demekki akünün. 

abi gittim sonra gel dediler, gidesim gelmedi sonra :D

akü orjinal akü ise 5 yıllık şu an, uçmuştur muhtemelen

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Bugün aracı servise götürdüm ve bana akü 12.5 v altına düşerse tüm araçlarda start-stop özellikli çalışmaz dediler. Ne derece doğru bilmiyorum. Çakmak girişinden akü durumunu gösteren bir apartı aliexpress den getirtmiştim bu cihaz 13.4 v gösteriyor. Yarın servise bırakacağım arabayı 8 saat şarj edip test edeceklermiş

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
50 dakika önce, Hakan Atuğ yazdı:

Bugün aracı servise götürdüm ve bana akü 12.5 v altına düşerse tüm araçlarda start-stop özellikli çalışmaz dediler. Ne derece doğru bilmiyorum. Çakmak girişinden akü durumunu gösteren bir apartı aliexpress den getirtmiştim bu cihaz 13.4 v gösteriyor. Yarın servise bırakacağım arabayı 8 saat şarj edip test edeceklermiş

Şarj sırasında değil de.. Araç çalışmazken kaç volt olduğuna bakın Hakan Bey.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Akünüz jel akü. Ve bitmek üzere.
Jell akü ise, Mutlu marka, 60 ah sabit tesis aküsü fazlasıyla iş görür. Bunu duyduğuma sevindim.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...