İçeriğe Yönlendir

Astra J nin Tavanını Deldim Tavan Lambasını Taktım

Ramazan Başkan

Recommended Posts

Ramazan Başkan

Benim gibi çocuğu olanlar için sıkıntı olan tavan lambasının yokluğu sebebiyle bir çözüm buldum biliyorsunuz Astra J 2015 boş modelinde arka tavan lambası yok arkası hiç aydınlık değil bu yüzden gece yolculuğu sıkıntılı oluyordu ama  artık değil:D

Sırayla resimleri ekleyeyim sizlerde bakın bakalım beğenecek misiniz

önce İnternet ten ince led lambayı sipariş ettim 1 cm kalınlığında başka seçeneğim yoktu çünkü tavanın o bölümdeki suntayı lamba kadar kesmek istemiyordum ve sadece minik bir delikle işi bitirmek için bu lambayı sipariş ettim

NOplmP.jpg

2. işlem olarak tavana arka bölumune maket bıcağı ile  1 cm den küçük bir delik actım  ince torna vidayı bastırırak sunta bölümü deldim 

a1LdmO.jpg

3. işlem olarak telle(metal teli klavuz olarak kullandım) önce on tavan aydınlatmasında gitmeye çalıştım gidemedim sonra arka tavandaki stop gurubuna gitmeye çalıştım gidemedim tel ulaşmadan hep bir engele takılıyordu sonra çözümü sağ arka yolcu bolumu nün  tavan tutma kolunu  söküp oraya ulaşmakla buldum oraya direk ulaştım hiç zorlanmadım.

YODqmz.jpg

8NMPAV.jpg

sağ arka kapının hemen üstünden tavan döşemesinin arasından çıkan telin ucuna mavi elektrik hat kabloyu bağlayarak içeriden asılarak içeriye kabloyu çektim

DyPBpz.jpg

içeriye cektim

mJ34mV.jpg

Eygron.jpg

sonra led lambayı bağladım

jQ8XZJ.jpg

lambanın altına yapıştırıcı sürerek kapının oradan kabloyu asılarak hiç boşluk kalmayacak seklide tavana yapıştırdım

2ErnAv.jpg

ZOZM4A.jpg

kapağını taktım

Ma00L2.jpg

kabloyu arka sağ yolcu bölumunu oradan kapı fitilinden geçirerek on yolcu bölmesinin oradaki soketler e ulaştım burada bağlantıyı nereye yapıyım diye düşünürken led lamba olması ve lambanın kalitesini bilmediğimden sadece geceleri kullanmak için gösterge panellerinin bağlantılarına bağladım farlarını acınca lambaya akım gidiyor lambalar kapalıyken led lambam çalışmıyor bu bana güvenli geldi bağlantıyı bu şekilde göstergelerden aldım buda gündüz yanıyorken ki şekli gece resim çekmek nasip olmadı aydınlatma olarak gayet iyi hatta aydınlatması fazla bile:d

QpaaZG.jpg

buradaki resimlerde genel duruşu ile ilgili bakabilirsiniz 

XE00Lj.jpg

bLrrJ0.jpg

d7PPkr.jpg

konunun anlatımında ve yazımında yapmış olduğu hatalar için şimdiden özür dilerim yapmak isteyenlerin yapabileceği kolay bir uygulama ben korksam da sonunda bu şekilde ortaya çıkan bir durum olması sebebiyle mutluyum:d

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Elinize sağlık güzel çalışma olmuş neden üretici arka tavan lambası koymamış ki tuhaf

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
18 dakika önce, Erman Uzun yazdı:

Elinize sağlık güzel çalışma olmuş neden üretici arka tavan lambası koymamış ki tuhaf

üst modeli satma hıkayesi sanırım ama bizim için cok büyük eksiklikti

4 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Elinize sağlık. Lambanın linki var mı acaba ?

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/tavan-lambasi-sicak-beyaz-dokunmatik-12v-34-ledli-sanel-sta12ww34aab-302705873

dokunmatik tavan lambası diye ararsanız coğu alışveriş sitesinde ortalama 50 tl ye cıkıyor

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ramazan bey orijinal gibi olmus. Elinize saglik. Buradan sebeple ayak aydinlatma da yaparsiniz :D

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
6 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Ramazan bey orijinal gibi olmus. Elinize saglik. Buradan sebeple ayak aydinlatma da yaparsiniz :D

4 tene led aldım oda hazır sayılır:-) son işimde olacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
Bir saat önce, H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Elinize sağlık. Çok güzel olmuş.

Şimdi, Ahmet Ertugay yazdı:

Güzel ve orjinal olmuş, elinize sağlık.

teşekkür ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Ellerinize saglik.
Kullanimi kolaylastirmak adina benim de bir tavsiyem olacak.
Baglantiyi on tavan aydinlatmadan alsaniz ve bu baglantilardan sabit olan akimi dokunmatik anahtara, merkezi kilitin acilmasiyla tetiklenen akimi dokunmatik anahtari pas gecip direk ledlere verirseniz cok daha kullanisli ,orjinal olacagina inaniyorum...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
20 dakika önce, Hasan Yıldız yazdı:

Ellerinize saglik.
Kullanimi kolaylastirmak adina benim de bir tavsiyem olacak.
Baglantiyi on tavan aydinlatmadan alsaniz ve bu baglantilardan sabit olan akimi dokunmatik anahtara, merkezi kilitin acilmasiyla tetiklenen akimi dokunmatik anahtari pas gecip direk ledlere verirseniz cok daha kullanisli ,orjinal olacagina inaniyorum...

aynen dediğinizi yapmak istedim ancak olayı cozemedim birde lambada cok hassas bir bağlantı kurmuşlar dokunmatiği pas gecip direk bağlantı sağlayabilmem için ledlerin oö cam kapağını acmam gerekecekti buda dokunmatiğe zarar verecekti bu riske giremedim  kullandığım lamba enson kullanacağım lambadır ancak ince olması sebebiyle tercih ettim hala lamba arayışı içindeyim daha iyisini bulursam dediğiniz sistemi yapabilirim  .

ayrıca soylediklerinizi yapınca örnek veriyorm sabit akımı ön tavandan aldım gece ışıkları yaktım sabit hattan akım geliyor oldu ya kapıları actım dokunmatiği pas gecen bağlantıyada akım gelecek  hem sabit hattan hemde merkezi kilitten akım gelince aynı anda sıkıntı olmazmı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

aynen dediğinizi yapmak istedim ancak olayı cozemedim birde lambada cok hassas bir bağlantı kurmuşlar dokunmatiği pas gecip direk bağlantı sağlayabilmem için ledlerin oö cam kapağını acmam gerekecekti buda dokunmatiğe zarar verecekti bu riske giremedim  kullandığım lamba enson kullanacağım lambadır ancak ince olması sebebiyle tercih ettim hala lamba arayışı içindeyim daha iyisini bulursam dediğiniz sistemi yapabilirim  .

ayrıca soylediklerinizi yapınca örnek veriyorm sabit akımı ön tavandan aldım gece ışıkları yaktım sabit hattan akım geliyor oldu ya kapıları actım dokunmatiği pas gecen bağlantıyada akım gelecek  hem sabit hattan hemde merkezi kilitten akım gelince aynı anda sıkıntı olmazmı 
Hayir sikinti olmaz farkli yollardan da gelse sonucta ayni kaynaktan ayni volt ve amper de akim gelecegi icin sikinti olmaz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...