İçeriğe Yönlendir

Sebepsiz Sürekli Bel Ağrısı - Algoloji, Romatoloji, Nöroloji?

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Hayırlı akşamlar arkadaşlar.

2017 Ocak'tan itibaren bel ağrısı çekiyorum. Fıtık zannedip devlet hastanesinde beyin cerrahına göründüm, MR istedi, fıtık başlangıcı dahi olmadığını söyledi. Çok yoğun olduğu için gözden kaçırmış olabileceğini düşünüp, yakın ilçedeki başka bir devlet hastanesi beyin cerrahına göründüm, durumu anlatıp ikinci bir görüş istedim. Röntgen istedi, iki adet çekindim. Daha önceki MR ile birlikte röntgenlere birlikte baktı, "Bir şeyiniz yok, strestendir. 3 ay boyunca 10 kg'ın üstünde ağrlık kaldırmayın. Yazdığım ilaçları kullanın." dedi.

Yazılan ilaçları kullanmaya başlayınca dikkat dağınıklığı, ağır uyku hali vs yaşadım. Merak edip ilaçları araştırdım, haberim yokken antidepresan yazmış doktor bey. Kortizon iğne vermiş, aşırı kilo (şişkinlik) yaptığını biliyorum. İlaçları kullanmadım. Ağrıyı kesmek değil, sebebini öğrenmek tedavi etmek istiyorum. Biraz baştan savılmış hissettim açıkçası kendimi.

Fıtık olmayıp fıtıkla birlikte benzer belirtileri olan kişiler Romatoloji, Algoloji gibi bölümlerde de çare arıyorlarmış.

Şimdi bir üniversite profesöründen randevu aldım 1 ay sonrasına, beyin cerrahisi.

Algoloji bölümünü bugün duydum. Sebepsiz kronik ağrılara da bakıyormuş. Ancak MHRS'den direkt randevu alamıyorum. Takipli hasta olmak gerekiyor sanırım, yeşil alan meselesi heralde. Beni algolojiye hangi bölüm sevk edebilir? Bir bilginiz var mı?

Bir de Romatoloji'yi de mi denesem? Devlet hastanelerinde pek doktoru bulunmayan bir bölüm sanırım.

Bir bilginiz, fikriniz, görüşünüz varsa duymak isterim. Teşekkür ederim.

Not: Kilo fazlam var. 103 kg Bir saat bir yerde oturunca, ayağa kalktığımda C şeklinde birkaç adım atıyorum. 20 adım sonra düzeliyorum. Yürürken pek ağrım olmuyor ama ayakta sabit durunca leğen kemiğimin üstü, bel kısmı ağrıyor. Ellerimde ayaklarımda hissizlik ağrı olmuyor. Röntgen ve MR'lar temiz. Majezik -Duo hapını aldığımda o gün ağrım olmuyor. (Çok çok elzem olmadıkça ilaç almadım ömrümde. Bu sebeple olsa gerek ağrı kesiciler anınd fayda ediyor. Ancak ben ağrının sebebini öğrenmek istiyorum.)

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Genellikle bel ağrısı ayaklara vurmuyorsa bu gerçekten bel ağrısıdır yani fıtık olmaz.

En iyi tedavi kaplıca benzeri yerlerde sıcaksu masajı.O bölgenin sıcaksu ile teması rahatlatır.Bel ağrısı aşırı kilodan dolayıda olabilir.Bence iyi bir diyet ve spor yaparak iskelet kasları güçlendirin.Normalde 75 kilo olmanız gerekirken 103 kilo iseniz 28 kilo bir yükü sürekli taşıyorsunuz demektir.

Sağlıklı beslenin ve  spor yapın en önemli tedavi budur.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Bekir bey boy kaç. Eğer 1.90 veya üzerinde değilseniz en az 10 kilo verin bence ağrılarınız hafifler.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Kabızlık ya da benzer sorun var mı?

Hayır hocam.

Bir saat önce, Hakan Gürsu yazdı:

Bekir bey boy kaç. Eğer 1.90 veya üzerinde değilseniz en az 10 kilo verin bence ağrılarınız hafifler.

Boy 1.75. Epey fazlam var evet. En fazla 88 mi olmam lazim boy kilo endeksine gore?

Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yatagınız yumuşaksa da olabilir

Cok da yumusak degil yatagim ama 4 yıllık. Bu etkiler mi acaba?

1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Genellikle bel ağrısı ayaklara vurmuyorsa bu gerçekten bel ağrısıdır yani fıtık olmaz.

En iyi tedavi kaplıca benzeri yerlerde sıcaksu masajı.O bölgenin sıcaksu ile teması rahatlatır.Bel ağrısı aşırı kilodan dolayıda olabilir.Bence iyi bir diyet ve spor yaparak iskelet kasları güçlendirin.Normalde 75 kilo olmanız gerekirken 103 kilo iseniz 28 kilo bir yükü sürekli taşıyorsunuz demektir.

Sağlıklı beslenin ve  spor yapın en önemli tedavi budur.

Ahmet hocam dikkate alacagim. Tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Eğer mr ve tahliller temiz  ise ağırlığınız belinize baskı yapıp oradaki sinirleri sıkıştırıp ağrı yapıyor olabilir. 
Birde şöyle bir durum var. Antidepresan bazı ilaçların yan etki olarak kuvvetli ağrı kesme ve tedaviye dönük kullanım amaçları var. Neredeyse tüm depresanlar uyuşukluk ve uyku hali yapar. Öyleki ağrı için antidepresan kullanıp secdeye gidip kalkamayan bir tanıdığım var:biggrin: Alışmak bir müddet zaman alıyor. Ama alışılıyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kilo vermeyi denemediysen dene.
Deneyip başarılı olamadıysan bu konuda doktora git bence.
Kilonu 75-80’e düşür. Ağrın geçmezse o zaman çare ara.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Sizin ağrı tarzı bir yakınımda vardı. Gitmediği doktor kalmadı.

Son gittiği eski toprak bir doktor, ( röntgen falan istememiş, metre ve pergel ile vücudunu ölçüp biçmiş ) her akşam yatağa sırt üstü yat, kolların vücuduna bitişik avuç içlerin yatağa bakacak şekilde pozisyon al. Bacaklar bitişik şekilde dizlerini önce kendine çek, daha sonra ayaklarını havaya kaldır indir, 20 kez tekrarla bir süre sonra birşeyin kalmaz demiş. Doktorun dediğini yapmış şimdi iyiyim diyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bekir bey geçmiş olsun. Öncelikle Romatoloji için üniversite hastanelerine gitmeniz gerekir. Tavsiyem mesai dışı öğretim üyesi ücreti ödeyerek bir profesöre görünmeniz. Algoloji için sanırım önce iç hastalıkları sonra onlar yönlendirecektir.

Gelelim sizin şikayetlerinize. MR temiz olduğu için gerçekten çok stresli bir dönemdesiniz. Yada kilonuz fazla. Kilo fazla ise ya spor ya az yiyerek fazla hareket ederek kiloyu vereceksiniz. Stres çoksa kaçınamıyorsanız antidepresan ilaçları alacaksanız maalesef başka çaresi yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Ayakta  durdugunuz zaman  mesela bir kuyrukta sıra beklediğinizi varsayalım, hareket etme isteği olusuyorsa  bulunduğunuz yerden birkaç adım atma isteği olusuyorsa  ve hareket ettiğinizde rahatlıyorsanız bel düzleşmesi olabilir ağrı bu sebepten olabilir. Omurganın doğal S eğriliği düzleşmeye başlarsa S harfinin baş tarafında ise boyun düzleşmesi ,orta kısmında bel düzleşmesi,alt kısımda ise kuyruk sokumu dur. Tedavisi genelde fizik tedavi ile çözülür 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
5 saat önce, Yalçın Dağlıoğlu yazdı:

Tedavisi genelde fizik tedavi ile çözülür 

Aynen katılıyorum. Fizik tedavi bölümüne göründünüz mü?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Hocam geçmiş olsun algoloji bölümüne birden fazla bölüm sevk edebiliryor.

Biz dedem için fizik tedavi doktorundan  sevk almıştık anadolu yakasında sadece ümraniye eğitim araştırmada hastanesinde var.

özel hastanelerde ücreti 350 ile 600 arası muayne ücreti istiyorlar.

Size tavsiyen manupülasyon tedavisini bir araştırın faydası olabilir.Uygulamayı işin ehli ftr cinin yapması gerekiyor.

Benim boynumda düzleşme ve 3 adet fıtık başlangıcı vardı 6 seansta çok şükür hiçbirşeyim kalmadı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
12 saat önce, Bekir Çelik yazdı:

Bir de Romatoloji'yi de mi denesem? Devlet hastanelerinde pek doktoru bulunmayan bir bölüm sanırım.

Çok genç olmasına rağmen,  kızım da böyle bir ağrı  vardı .Skolyoz  (omurga eğriliği)  şüphelendiler bu çoğu kimsede maalesef var . Emar vs temiz hafif bir ödem görünce romotologa  yönlendirdiler. Bir genetik test istedi yaptıracağız  sonra bakacak.İstanbul devlet hastanelerinde romotolog var.Sizde  ödem görseler yönlendirirlerdi diye düşünüyorum.Yine de gözükmekte fayda var.  Tıbbı tavsiye veremeyiz ama Damdan düşen misali, diğer arkadaşların dediği gibi kilo, en büyük etken . Kilo vermeye çalışın. Ufak da bir öneri ; ayakta durunca ağrıyor demişsiniz . bir ortopediste görünün, taban düzleşmesi gibi bir sorun mümkün olabilir. Bir ayağınıza daha fazla yük binerse bu ağrı olur. Ortopedik ayakkabılar genelde bu sorunu çözer.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Önce kilo verin 84 kilo olunca benim de bel ağrısı başlıyor.80 kilo altına inince rahatlıyorum.Boyum 1.80 cm bu arada.Bir de hareketsiz bir yaşamınız varsa kapıya barfiks asıp her gün çekebildiğiniz kadar mekik çekin.Bir de barfiks asılı kalarak dizlerinizi karnınıza çekin.Genellikle kaslar zamanla özelliğini kaybediyor ve bu bel ağrısı olarak belirti veriyor.Vücudunuza yapışmayan ve ter tutmayan iç çamaşırı giyin.Fizik tedavi bu işi çözer ama geçici çözüm olur.En önemlisi kilo vermek.75 kg üstü zarar size.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

mr da sinire bası ve röntgende bel düzleşmesi çıkmamış, fıtığı ve bel kaymasını eledik. geçmiş olsun bu çok iyi bir şey. 

sorununuz kiloya bağlı da olabilir, ama olacak diye bir kaide yok. olsa dizinizde ağrıyı daha çok hissederdiniz. gene de  bir kaç kilo vermekte fayda var. düz taban olmadığınızı var sayıyorum. 

bence sorununuza sebep mesleğe bağlı stres kaynaklı adale gerilmesi olabilir. belinize sıcak nemli havlu uygulayıp ağrı kesici ve kas gevşetici kremlerinizi sürün ve de sıcak tutun. 

özellikle bu mevsim geçişlerinde havaların soğumasıyla ağrıyı daha çok hissedersiniz. dr. B vitamini verdiyse onu da mutlaka kullanın. 

boş yere sonu LOJİ ile biten yerlere gidip daha çok strese girmeyin. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Böbrekleriniz nasıl? İdrara çıkmada sıkıntı var mı? Bel ve böbrek ağrısı çok karıştırılabiliyor. Ben 1-2 ay böbreklerim için doktora gittim. Ama böbrek değil belfıtığı başlangıcı imiş benimki...sizde tersi bir durum olabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ciddi fazla kilonuz var. 75 ideal kilonuz bu civarlara düştüğünüzde ağrı probleminiz büyük ihtimalle çözülecek. Bence önceliğiniz diyetisyene gidip kilolarınızdan kurtulmak olsun.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

İlginiz alakanız için teşekkür ederim. Ortak tavsiyeniz kilo verme işlemine başladım, 100.5'teyim şuan. İşyerine de araba yerine yürüyerek gidip geliyorum. Önce kilodan bir kurtulalım, doktorlara bahane kalmasın gidince. :) Cümleten teşekkür ederim. Bilahare detaylı cevap yazacağım. Hürmetler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
On 22.10.2017 at 23:21, H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Böbrekleriniz nasıl? İdrara çıkmada sıkıntı var mı? Bel ve böbrek ağrısı çok karıştırılabiliyor. Ben 1-2 ay böbreklerim için doktora gittim. Ama böbrek değil belfıtığı başlangıcı imiş benimki...sizde tersi bir durum olabilir.

Cenk hocam, iletinizi okuyunca kafamda bir ampul yandı resmen. Afedersiniz idrarımı tutmak zorunda kaldığımda bel ağrımın arttığını hatırladım. Acaba mı dedim, nefrolojiden randevu aldım hemen. Eğer böbrekte bir sıkıntı varsa bilelim, yoksa da kafamızdan eleyelim. Teşekkür ederim. Size de geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Teşekkürler. Böbreklerde sıkıntı var mı? Gittiniz mi doktora? Öncelikle ürolojiye gitseydiniz, nefroloji daha ciddi durumlar için...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sağlık konusunda mutlaka ama mutlaka tavsiye ile birşey yapmayın ancak filkir verme olarak fıtık uzmanlık alanım, Naim Süleymanoğlu ile aynı ay fıtık olmuştum, sene MÖ.. uzman fıtık hastasyım yani. fıtık ayağa vurur çıkış noktası olarak his olarak, hangi sinir sıkışmışsa yani beyin orada ağrı sinyali verir.

ağrınızın kaynağı  kas olabilir.  O bakımdan da bir tetkik yaptırın derim. geçmiş olsun, yaşam kalitesini inanılmaz aksattan bir yer bel.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bekir Çelik

Konuyu açmadan önce, Selçuklu Üniversitesi'nde namlı bir beyin cerrahından randevu alöıştım, 39 gün sonrasına. Muayeneye gittiğimde önceki MR ve röntgenlerimi de beraberimde götürdüm. Tahmin ettiğim gibi asistan arkadaşlar ile görüştüm. MR'ı incelediler, sonra onları alıp hocalarına götürüp danıştılar. Sonuç: bel düzleşmesi dendi. İlaç yazdılar, yüzmek iyi gelir dendi.

Teşekkür ederim ilgi ve alakanız için muhteremler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...