İçeriğe Yönlendir

Yeni Octavia Danışma

Mustafa Erkan

Recommended Posts

Mustafa Erkan

2001 yılında Focus 1 ve 2009 yılında focus 2.5 ile devam eden Ford maceramızı sonlandırmayı düşünüyorum. Aklımda Skoda Octavia 1.2 Ambition 86 Hp modeli var. Aracı iki defa gidip yakından inceledim. 

Araçta + olarak gördüğüm ve beğendiğim özellikler;

1-İç hacmi tam aradığım gibi oldukça geniş. (4 kişilik ailemizde boy ortalaması yüksek Ben 185,  oğlan 190cm )

2-Bagaj devasa 568 lt .

3-Donanım olarak aradığım üç harflilerin hepsi mevcut.

4-Yakıt tüketimi çok düşük neredeyse  dizel kadar ekonomik.

5-Motor hacmi ve vergi dilimi en düşük gurupta.

6-Renk istediğim gibi beyaz ve güzel bir opak renk

7-Avrupa menşei li bir araç ve Vw  gurubu.

8-Yeni kasa en az 5-6 yıl güncel

9-Tork 160Nm

10-Plastik kalitesi oldukça tatminkar.

11-Deri direksiyon- Vites ve Hillholder.

12-Bu fiyata başka araba olmaması (70500 e pazarlık ettim )

Araçta - olarak gördüğüm ve beğenmediğim özellikler;

1-86 Hp gibi düşük güç. 

1-Plastik kapaklı kara jantlar

2-Önsis farları yok.

3-Cruze control yok

Çevremde Skoda kullanan arkadaşım yok. İnternette yaptığım araştırmalarda şöyle şikayetlere rastladım.

1-Dsg şanzımanlarda sık sık arıza görülüyor ( Ben manuel alıyorum )

2-Boyada vernik atması ( Opak renk aldığım için bu sıkıntı olmaz gibi geliyor)

3-Servislerinin sıra vermesi ve nazlı olması ( Bu beni  düşündürüyor )

4-Garanti prosüdürlerinin çok berbat olması, bozulan hemen hiçbirşeyin garantiye girmemesi ( Bu da beni düşündürüyor )

Son olarak dışarıdan yedek parça temini ??? (Ford ta tüm orjinal parçalar dışarıda da serviste de satılıyor ).

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Not: Onu al bunu al demeyin kriterim  0 km garantili araç olması, Yeni Megane 4 1.6 joy ve Astra J kasa 1.6 düşünmüyorum. Bütçe sonun sonu  70500 . 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ben olsam alırım, octavia bu platformda en mantıklı araba. Motor da yeterlidir diye tahmin ediyorum, tsi , düşük devirde yüksek tork. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Aksine vag Garanti durumu çok iyidir. Bir çok şeyi iyi niyet adı altında garantiye sokar

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ön sis farı ve alaşım jant estetik zaten şart değil. Hız sabitleyici olsa iyi olurdu, o lazım. Fiyat çok uygun ,neredeyse d segment araba. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vag grubunda modifiye çok kolaydır,  başka markalarda 10 röle ile yapamadığımızı yarım satır kod ile vagcomla yapabilirsiniz.. 

Bu sebeple, o araca hız sabitleme takılabilir.. Sizin için önemli ise bunu sorun etmeyin. 

Bence doğru karar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgen Acar

araç zaten ağırdır d sınıfı içi dolu iken yokuş yukarı klima açık ve 86 beygir işinizi görür mü ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
7 dakika önce, Özgen Acar yazdı:

araç zaten ağırdır d sınıfı içi dolu iken yokuş yukarı klima açık ve 86 beygir işinizi görür mü ?

turbo araç kullandınız mı? araç çekmeyecek olsa üretici o riske girer mi?

octavia C araçtır. Jetta ile aynıdır.

elbette bir 2.0 TFSI A4 gibi çekmeyecektir :)

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Bence boş donanım bir araç almayın doldurması çok masraflı oluyor OEM bir jant alsanız 2000liradan başlar bir sis farı tesisatı farı far anahtarı vs 1000lirayı bulur bu liste uzar gider

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

hocam çekmeyecek araç tabi ki yoktur ama gazı rahat yiyen araç vardır bir de yavaşça hızlananı vardır 1.2 her ihtiyacı karşılayacak türden olsa 1.4 ü olmazdı zaten,turbo benzinli araç kullanmadım belki çok iyi bir motor da olabilir bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
10 dakika önce, Emre Öğüt yazdı:

Bence boş donanım bir araç almayın doldurması çok masraflı oluyor OEM bir jant alsanız 2000liradan başlar bir sis farı tesisatı farı far anahtarı vs 1000lirayı bulur bu liste uzar gider

Arkadaş 72 doğumlu dolduracağını sanmıyorum. :)

Yorum bağlantısı
Sedat Oral

Octavia görev adamı geniş iç mekan tatminkar diz mesafesi devasa bagaj.. bir tek ruhu eksik o da göreceli bir kavram.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1.0tsi çok daha kuvvetli gözüküyor. Onu tercih etme şansınız yok mu?

86hp günümüzde artık düşük bir beygir sayısı. Yeterli mi? Evet. Ama daha fazla olursa daha iyi olur tabii ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1250 kg. 86 bg zorluk çıkarmaz gibi ancak, yük artışı olunca bayırlar işkence olacaktır yazın sıcağında.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
6 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Aksine vag Garanti durumu çok iyidir. Bir çok şeyi iyi niyet adı altında garantiye sokar

Yazdığım garanti yorumu şikayetvar com sitesinde birçok defa tekrarlanmış.

6 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

86 hp turbo mu? 

baktım turbo.. alın..

https://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=19246

Evet mehmet bey araç 1.2 turbo 86 hp 

5 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Vag grubunda modifiye çok kolaydır,  başka markalarda 10 röle ile yapamadığımızı yarım satır kod ile vagcomla yapabilirsiniz.. 

Bu sebeple, o araca hız sabitleme takılabilir.. Sizin için önemli ise bunu sorun etmeyin. 

Bence doğru karar. 

Doğru mehmet bey. Uygun rakamlara takildigini skoda clup sitesinde okudum.  

5 saat önce, Özgen Acar yazdı:

Aracin sofor dahil boş agirligi 1225 kg.  

5 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Arkadaş 72 doğumlu dolduracağını sanmıyorum. :)

Haklisiniz aracta sadelik ve işlevsellik arayan bir yapim var.

4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

1.0tsi çok daha kuvvetli gözüküyor. Onu tercih etme şansınız yok mu?

86hp günümüzde artık düşük bir beygir sayısı. Yeterli mi? Evet. Ama daha fazla olursa daha iyi olur tabii ki.

Fiyatlari sadece motor degişikliginde 13 000 tl yukseliyor. Yani olsa dükkan bizim :) 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

86 bg baktınız kesmiyor, chiple 110bg e rahat çıkar bu motor. Zaten normalde bu beygiri üretiyor, sizin alacağınız baya kısılmış hali.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 saat önce, Mustafa Erkan yazdı:

Fiyatlari sadece motor degişikliginde 13 000 tl yukseliyor. Yani olsa dükkan bizim :) 

Uçmak gibi bir beklentiniz yok anladığım kadarıyla. 

Sonuçta beklentilerinizi karşılıyor. 

Bu duruma göre, oldukça mantıklı bir kararmış gibi görünüyor. 

13 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:

Ben 1.2 tsi 90 hp polo var 0 100 değerim 10.8 sn

Benim 150 beygir de ancak bu kadar yapabiliyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Mehmet Bey haklısınız, aile aracı olacak genç nesil diyor ya " Nefes alsın yeter"  :biggrin: . İş yerinde bir arkadaşta varmış skoda. Bende yeni öğrendim. Kendisi olumlu dönüş yaptı. Forumdaki yorumlarda olumlu görünüyor. Haydi hayırlısı diyorum. Nasipte varsa olacak inşaallah.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
6 saat önce, Mustafa Erkan yazdı:

Çok afedersiniz ama Yuh. Bu ne farkmış yahu... Alıp yazılım attırın siz buna :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Simdiden hayirli olsun. Performans konusunda yorumum yok. Bos bir vag i doldurmak gayet kolaydir. Yeni modellerde yedek parca konusunu pek bilmem ama eski Bora kullanicisi okarak bircok oem parcaci mevcut. Eskileri satan yenilerinde parcasini satar.

Jant konusu arac zaten 5x112 piyasada zibille jant lastik bulunur uygun fiyatlara. Biraz sabirli davranmaniz gerek. Kapak jantlari da kislik kullanirsiniz.

Yorum bağlantısı
Yücel Gezgin

Araçta her şey güzel,sadece isimden kaybediyor. (Skoda)

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Araç manuel olduğundan dolayı garanti çokta önemli değil bir güzel hafif yazılım attırırsınız olur biter octavia gerçekten güzel bir araç konfor anlamında olsun her anlamda olsun

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

octavianın tek sıkıntısı ticari kullanan çok ve bu nedenle kötü şöför çok aşırı hız yapan dalan geçen emniyet şeridinden dolanan arabadan inip kavga eden çok oluyor. Böyle bir imaj biraz var.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben olsam bu aracı alırdım, turbo olduktan sonra kangoonun 65 eşşeği bile kendini hissettiriyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...