İçeriğe Yönlendir

Bitcoin Hakkında Bildikleriniz

Emre Demir

Recommended Posts

Emre Demir
13 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Piyangoda sistem belli deger belli. Bilmeden ben konuşmam. Akıl veriyorsunuz ama üretilen deger nedir? Bitcoin ile gidip oto aldıgınızda kimin alınteri?

Emekçi madencilerin , para yatırıp bir sürü sistem kuranların :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Dogruya dogru. Fakat baska bir dogru daha var. Dogruyu kimden ogrendigimiz! Burdaki cevap visa. Bitcoinin yaklasik bir yasina gelisinden itibaren buna benzer soylemler basladi ve hep vardi. O andan itibaren visa, master, avrupa konseyi kontrolunde euro hareketlerinin global hareketlerinin takibi icin kurulan sanal takip ve veri merkezi birimi, vb gibi merkezler belli araliklarla bu soylemleri hep dile getirdiler.
Bende bazi rakamlar vereyim. Teyit icin google amcaya muracaat edebilirsiniz. 2012 rakamlariyla visanin global veri merkezinde 14 super bilgisayar mevcut. Her birisi saatte 9 terawatt tuketime sahip. Bu durum mastercard cephesinde 13 super bilgisayar ve adet basina 10.2 terawatt seviyesinde. Euro icin kurulan veri merkezi bu ikisinin toplamina yakin durumda.
Bu veriler finans sektoru calisanlari (bankaci, borsaci, vb) tarafindan bilinmez. En azindan cogu bilmez. Bilmeleri gereken bilgiler sinifinda degil cunku. Lakin sektor liderleri bitcoin ve benzerleri icin kendi midelerindeki kusmugu kustuklarinda bende sorarim bunlara; senin elin temiz mi? Kazancin helal olup olmadigini sorgulamam dahi! Orasi malum. Ahlaki durumunu hic sorguya mahal yok! Zaten para satmak meselesiyle sanal paradan farklari yok sistem kuruldu kurulali. Yani onlar olmayan parayi sata sata simdiki tomarlari sayacak makina bulamazken, bitcoinde ortada uretim yok, mal yok, nal yok, vs gibi soylemleri bosa ediyoruz. Nali atin ayagina takan okyanusu gecti. Biz ayak uydurmak icin hala ayak suruyoruz. En yenilikci zihinlerden oldugunu iddia edenlerimiz dahi. Bende dahil. Bir kurusluk coinin yok. Ama dusunmuyor da degilim. Tek problemim dini ve ahlaki hassasiyetlerim. Yanlis anlasilmasin kimseye ne din ne ahlak satmaya calismiyorum. Lakin her coine tu ka ka demeden once bankada, borsada, ne kadar paramiz olduguna, doviz stogumuza bakmamiz lazim. Kisinin ahlakinin inandigi dinlede olculebilirligune inaniyorum. Soyle ki; ben muslumanim. Inancim geregi helal kazanc pesinde olmam gerekir. Faiz ve benzerlerindan uzak durmayi birakin semtine ugramamam lazim. Ama mahalle meydaninda actigim toto loto bayiinden, sokagin kosesine actigim bakkal/markette sattigim ickiden kazandigim parayla hacca, umreye gidip bir karis sakalla basimda takkeyle gezerken vay kapitalizm vay siyonizm soylemleri beni sadece ahlaksizin dik alasi yapar.
Ne oldugumuz da onemli, ne dedigimiz de. Tum bu sebeplerden oturu hem finans sektorunun su anki halinin tamamina, hemde sanal paraya karsiyim. Yakin zamanda tanidigim birinden duydugum cok hosuma giden bir soz var; agiz tadiyla yiyeceksen, alin teriyle kazanacaksin.
Lakin gunumuz ortaminda memursan maasin bankada. Ucretli calisansan maasin bankada. Kendi isini yapiyorsan para transferi icin yine bankaya mecbursun. Hadi ben cok temizim diyenin bazisi bakiyorsun mulk zengini. Kira geliri var. Yahu arkadas zaten yasa var belli miktarin ustunu banka yoluyla almak zorundasin kiralarinin.
Vesselam... Bisa kurek cekmeyelim. Hayirli gunler.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Emeksiz yemek olmaz, olmamalı. Oluyorsa birilerinin emeğini gasp ediyorsundur. Senin cebine giren para kimin cebinden çıkıyor? Uzak durmakta fayda var BENCE :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bugün itibariyle güzel bir karla bende bu işe son verdim.

Al sat için sürekli takip etmek gerekiyordu. Psikolojik olarak çok yordu beni.

Tek tavsiyem; kesinlikle hırs yapmayın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
(düzenlendi)

Öyle bir döneme girdik ki, yurt dışına kaçan her bir kuruş bize olmasa da belki evlatlarımıza birer mermi olarak gelebilir. Bitcoin tamam, çok iyi tuttu, tutmasını sağlayan en önemli şey de talep. Biz de bu sistemi ve bunun gibi yenilikleri takip etmezsek ileride daha büyük zararda olacağız belki ama daha kesin bir şey var. 0,7 milyon kilometre karelik müthiş bir coğrafyada yaşayan 80 milyon küsur insanız. Biz gerçekten üretmeye başlarsak bitcoin de mitcoin de bize yetişemez. Artık biraz daha milli olmakta fayda görüyorum.

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

783,562 km²

Almanyanın iki katı, İran'ın yarısı...Rusyanın yirmide biri...Avusturalyanın onda biri. Milyon km2 değil yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
14 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

enerjinin elektrik halinin bir başka yüzüne de dkkat çekelim: elektriğin milliyeti olmayan zamanlardayız, yani balkonuna çatısına gerekli güneş pilini, rüzgar gülünü kurabilen yaşamını sürdürebilecek en azından destekleyebilcek enerjisini sağlar, doğalgaz, petrol vb. türevlerinin milliyeti vardır ama.

Bu bölümde de vatan millet sakarya önemsiz hale gelecek. bir dağ başında veya herhangi bir dağ başında veya herhangi bir kumsalda bitkoyni,rüzgar gülü ile takas edip x-wing le seyahatimiz de edersek bu iş tamamdır. biri fişi çekene kadar...

pasaporta da gerek kalmaz.

16 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Yüzlerce kripto para var şu an.

bir sürü var da hekırlar bitkoyni sevdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Musa Değerli

Her yatırım kadar kuşkulanılması gereken birşey olarak bakıyorum şahsen.En basit mantıkla yumurtaların hepsini aynı sepete koymadan gayet iyi kazandıracak bir görüntüsü var.Ben tesadüfen tanıştım ,küçük küçük takılıyoruz seviyeli bir birlikteliğimiz var :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
52 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

enerjinin elektrik halinin bir başka yüzüne de dkkat çekelim: elektriğin milliyeti olmayan zamanlardayız, yani balkonuna çatısına gerekli güneş pilini, rüzgar gülünü kurabilen yaşamını sürdürebilecek en azından destekleyebilcek enerjisini sağlar, doğalgaz, petrol vb. türevlerinin milliyeti vardır ama.

Bu bölümde de vatan millet sakarya önemsiz hale gelecek. bir dağ başında veya herhangi bir dağ başında veya herhangi bir kumsalda bitkoyni,rüzgar gülü ile takas edip x-wing le seyahatimiz de edersek bu iş tamamdır. biri fişi çekene kadar...

pasaporta da gerek kalmaz.

Petrol bitmeden temiz enerji kullandirtmayacaklar bize. Ne bitmez 30 seneymis. Her sene yeni kuyu bulunuyor ve her sene 30 yillik petrolumuz kaliyor...

Ben gunes enerejisi ile elektrigimi kullanmak istedim. Bunun icin firmalarla gorustum. Bana cikardiklari maliyet pilsiz olarak 10bin euro civarindaydi. Sebekeye satis neredeyse bedavaya yapiliyor ve ben aksam kullandigim elektrigi normal parasi ile satin aliyorum. Yaklasik 20 senede kendisini amorti ediyor ve pek de temiz enerji kullanmis olmuyorum. Bu nedenle yapamadim.

Aslinda devletler buna el atsa. Her catiya gunes paneli koyulsa, bu paneller  bedava veya en azindan maliyetine olsa o zaman elektrigin tamami gunes, ruzgar vs gibi yollardan uretilebilir.

dunya olarak enerjiyi gercekten temiz halde kullanilabilir hale getirmeli ve petrolu de diger gerekli isler icin kullanmaliyiz.

Yoksa mevsimler cok degisti, gecen elma kadar dolu yagdi, yeni arabam pert oldu vs demeye daha cok devam ederiz

Yorum bağlantısı
Musa Değerli

Neden tokat? Sisteme girip magdur mu oldunuz
Genelde böyle bir sonuç veriyor.Bir merkezde toplanan paralar.Para aktar kazan şeklindeki modeller genelde hüsran ile sonuçlanıyor.Hiçbirşey olmasa devlet el koyar hop noluyor diye bu da dolaylı tokat :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
4 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

783,562 km²

Almanyanın iki katı, İran'ın yarısı...Rusyanın yirmide biri...Avusturalyanın onda biri. Milyon km2 değil yani.

Düzelttim :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Düzelttim :)

kes yapıştır yaptım büyük çıktı kötü amaçlı değil. 

Laf arasında birşeyler öğreniriz diye yazdım. yanlış anlaşılmasın.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar abi önce neyin hacklendiğine bir bak lütfen. Bitcoin mi hacklendi yoksa coin borsaları mı? :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Aslinda devletler buna el atsa.

herkes güneşten rüzgardan elektrik elde ederse? sınırları kim korumak isteyecek? el atmak istemeyebilir?

18 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Çağlar abi önce neyin hacklendiğine bir bak lütfen. Bitcoin mi hacklendi yoksa coin borsaları mı? :) 

sevdi... hoşlandı... hekleyen heklenen koyin yok, helkenen şey aslında piyasa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bitcoin'deki hızlı yükseliş ve vatandaşın bir anda kripto paralara yönelmesi sonrası bu gelirlerin vergilendirmesi gündemde. Kripto paralar için 'emtia' olarak adlandırılırsa gelir vergisine tabi olacak. Diğer olasılıklar ise menkul kıymet geliri ya da para olarak değerlendirilmesi...

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/bitcoine-vergi-geliyor-maliye-spk-ve-mb-kripto-paralari-inceliyor,riHhA6CgEUqJgGXs7RWlgA

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
55 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

'emtia'

ne menkul ne gayri menkul ne de para sıfatı taşıyamıyor, malum kripto para diye bir adlandırması oluşturuldu, yoktan var oldu. maliye bakanları tüm dünyada önce adlandırmayı çözecek

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

misal, "kuzu şiş"... bir bakmışsın var bir bakmışsın yok.. Nereye gitti?

Takas yapılır... 2 şiş = bir pirzola  vs

oldu mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kaz

dana devirsen almayacaklar seni sanayiye :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...