İçeriğe Yönlendir

Ka - Yeni Aldığım Aracım ve Sorunları

Levent Adıgüzel

Recommended Posts

Levent Adıgüzel

Merhaba arkadaşlar, 2 hafta önce 98 model klimasız bir ford ka satın aldım. Çok beğendim. Özellike yokuşlarda falan motoru çok güçlü. 2. viteste her yeri tırmanıyor. Dönüşleri çok sağlam ve güven veriyor. ( 130'u geçmiyor tabi arabam)  Genel olarak gerçekten iyi ki almışım diyorum. Hatta sonrası için bu arabayı satıp 2009 falan bir KA almak çok istiyorum. Ama tabi ilk arabam olduğu için biraz sıkıntılı bir araba satın almışım bunu şuan anlıyorum. Birden çok problemim var ve bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1 - Aracım çok yakıyor. LPG takılı ortalama 76 liralık gaz alıyor ve ben 260-270 km yol gidebiliyorum şehir içi.

2- Sabahları araç rölantide stop ediyor. Çalıştırıp tüpe geçene kadar hafif gaz vermem gerekiyor. 10 dakika falan sürüyor. Bununla ilgili forumda okuduğum hemen hemen her şeyi yaptırdım. Sibop ayarları dışında ( burada asıl sorun ortaya çıkıyor gittiğim ustalar pek iyi değildi. Ankara'da usta tavsiye edebilecek birileri varsa çok memnun olurum)

3- vites değişimlerinde özellikle 1*2 aralığında gaz mı yoksa debriyaj mı yapıyor bilmiyorum ama böyle tak diye bir ses geliyor araç hafif tekliyor. debriyajlar bitiyor olabilir mi?

4-aracın sol ön tekerinden geldiğini düşündüğüm tak tak tak sesi var. genellikle fren kullandığımda ya da boşta yokuş aşağı giderken geliyor balatalarım yeni onlarda bir sorun olmadığını söyledi usta ama problemi bulamadı enteresan şekilde ..

5-kaloriferim sadece sıcak üflüyor soğuğa geçmiyor.

6- göstergelerinin değiştirmek istiyorum hem çok kötü haldeler hem de ışıkları neredeyse yok gibi 98 model KA'lara gösterge takılabiliyor mu? takılıyorsa nereden temin edebilirim? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
6 dakika önce, Levent Adıgüzel yazdı:

Merhaba arkadaşlar, 2 hafta önce 98 model klimasız bir ford ka satın aldım. Çok beğendim. Özellike yokuşlarda falan motoru çok güçlü. 2. viteste her yeri tırmanıyor. Dönüşleri çok sağlam ve güven veriyor. ( 130'u geçmiyor tabi arabam)  Genel olarak gerçekten iyi ki almışım diyorum. Hatta sonrası için bu arabayı satıp 2009 falan bir KA almak çok istiyorum. Ama tabi ilk arabam olduğu için biraz sıkıntılı bir araba satın almışım bunu şuan anlıyorum. Birden çok problemim var ve bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1 - Aracım çok yakıyor. LPG takılı ortalama 76 liralık gaz alıyor ve ben 260-270 km yol gidebiliyorum şehir içi.

2- Sabahları araç rölantide stop ediyor. Çalıştırıp tüpe geçene kadar hafif gaz vermem gerekiyor. 10 dakika falan sürüyor. Bununla ilgili forumda okuduğum hemen hemen her şeyi yaptırdım. Sibop ayarları dışında ( burada asıl sorun ortaya çıkıyor gittiğim ustalar pek iyi değildi. Ankara'da usta tavsiye edebilecek birileri varsa çok memnun olurum)

3- vites değişimlerinde özellikle 1*2 aralığında gaz mı yoksa debriyaj mı yapıyor bilmiyorum ama böyle tak diye bir ses geliyor araç hafif tekliyor. debriyajlar bitiyor olabilir mi?

4-aracın sol ön tekerinden geldiğini düşündüğüm tak tak tak sesi var. genellikle fren kullandığımda ya da boşta yokuş aşağı giderken geliyor balatalarım yeni onlarda bir sorun olmadığını söyledi usta ama problemi bulamadı enteresan şekilde ..

5-kaloriferim sadece sıcak üflüyor soğuğa geçmiyor.

6- göstergelerinin değiştirmek istiyorum hem çok kötü haldeler hem de ışıkları neredeyse yok gibi 98 model KA'lara gösterge takılabiliyor mu? takılıyorsa nereden temin edebilirim? 

Hayırlı olsun. Öncelikle KA ile 150'yi görebilmeniz gerekiyor. Bir kompresyon testi ve debriyajın durumu ile motor hakkında kısa bi bilgi edinebiliriz.

1- TL olarak bilemiyorum. LT olarak neye tekabul ediyor?

2- Ankara'da Tuncay usta'dan bahsederler. Forumda usta önerileri kısmında araştırınız mutlaka.

3- Tekleme ile debriyajın alakası yoktur. Başka bi sorun olmalı.

4- Ustanızı değiştirin. Gelen ses çok hoşuma gitmedi.

5- Kalorifer paneli ya da kalorifer musluğunuz arızalı. İkisinin de kontrolü forumda anlatıldı. Mutlaka göz atın.

6- Bu da forumda mevcut.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Ben 115 tl lpg ile şehir içi 250 km gidiyorum.Lpg şu anda 3.17 burda.Tl ile hesaplamak çok mantıklı değil.Sizin hesaba göre ortalama 8.5 lt lpg yapar ki,bu çok normal bir değer.

Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay
(düzenlendi)

ön tekerden gelen tak tak sesleri için z rot,amortisör ve amortisör takozlarına baktırın.

tarihinde Doğukan Çoktay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gurur Aytekin
(düzenlendi)

Hocam Ankara’da boşuna usta aramana gerek yok Tuncay usta, Öner otomotive uğra bütün dertlerine deva olur kendisi :)

tarihinde Gurur Aytekin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Levent Adıgüzel

Arkadaşlar yanıtlarınız için herkese teşekkür ederim. Pazar günü aracı Tuncay Usta'ya götürüp baktırmayı planlıyorum tüm detayları bitince tekrar yazarım 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 saat önce, Levent Adıgüzel yazdı:

Arkadaşlar yanıtlarınız için herkese teşekkür ederim. Pazar günü aracı Tuncay Usta'ya götürüp baktırmayı planlıyorum tüm detayları bitince tekrar yazarım 

Pazar günü tatil günleri kapalılar bilginiz olsun.

Yorum bağlantısı
Gurur Aytekin

Hocam gitmeden önce arayın randevu alın tuncay usta yoğun oluyor geri dönmeniz gerekmesin. Geri çevirmezde biraz beklersiniz

Yorum bağlantısı
Musa Değerli

Salıncak alt tabla muhtemelen.Plastik kısımları iyice yenince boşluk yapıp o sesi çıkartıyor.Viraj demiri de ses çıkartıyor ama alttan vuruyor gibi bariz güçlü bir tak sesiyse Tabla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...