İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Vites Sorunu

Turan AL

Recommended Posts

Turan AL

Herkese Merhaba. Dün Sivas’tan Erzurum’a yola çıkmıştım. 25. Km geldiğimde rampada vitesi 5 den 4 e çektim. Rampayı sıyırdım o şekilde. Sonrasında vitesi 5 e çekmeye çalıştım ama vites kolu boşta sallanıyor gibi oldu 5 e geçmedi. Kenara çektim vitesleri kontrol ettim. 1 2 5 ve geri viteslere geçmiyor. Sadece 3 ve 4 e geçiyor.     Vites kolu çok boşaldı sallanıyor. Sorun neyden kaynaklanıyordur. Hangi parçayı kontrol ettirmeliyim. 

Araç 97 MONDEO ghia

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Vites kolunu sökebilirseniz yanında yönlendirme halatları var, onlardan bir tanesi yuvasında çıkmış/kırılmış olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Şanzımana giden halatın ucun da bir parça var o eskiyor veya yerinden çıkmış . O parça maalesef tek başına yok.Komple halat Yenisi varsa bile çok pahalı .İyi bir usta tamir eder. Becerirseniz  motorun oradan aşağı baktığınızda   vitesi oynattığınız da oynayan bir parça var.  uzun bir tornavida ile onu sağa ,sola iterek  1-2 vitese geçmesini sağlayabilirsiniz. Bir tamirciye kadar gider. Vites değişmez 1 de veya 2 de takılı kalır.(debriyaj çalışır)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turan AL
2 dakika önce, Haşmet Güngör yazdı:

Şanzımana giden halatın ucun da bir parça var o eskiyor veya yerinden çıkmış . O parça maalesef tek başına yok.Komple halat Yenisi varsa bile çok pahalı .İyi bir usta tamir eder. Becerirseniz  motorun oradan aşağı baktığınızda   vitesi oynattığınız da oynayan bir parça var.  uzun bir tornavida ile onu sağa ,sola iterek  1-2 vitese geçmesini sağlayabilirsiniz. Bir tamirciye kadar gider. Vites değişmez 1 de veya 2 de takılı kalır.(debriyaj çalışır)

Vites kolunun olduğu bölgede mi bahsettiğiniz eskimiş yada yerinden çıkmış olabilecek parça Haşmet Bey. 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
31 dakika önce, Turan AL yazdı:

Vites kolunun olduğu bölgede mi bahsettiğiniz eskimiş yada yerinden çıkmış olabilecek parça Haşmet Bey. 

yok  şanzımana giren parça vites koluna bakın ama oradan olacağını sanmıyorum. Başıma geldi. 2 viteste takılı kaldı. zar zor sanayiye gittim.

Yorum bağlantısı
Turan AL

Benim ki takılı kalmadı hocam. 3 ve 4 e takabiliyorum şuanda. Boşa da alabiliyorum. 1 2 5 ve Geri vitese alınmıyor

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)

Düzgün anlatamadım , öyle oluyor  dediğim  parçayı ittiriseniz    bu sefer de 3 4 e geçmez  1-2 ye geçer.  arabayı çektirmemek için  Geçici çözüm. %99 dediğim parçada sorun çıkacak. 3. vitesle zorlanırsınız gitmeye 2 ye takmaya çalışın.

.

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turan AL

Anladım hocam. Dediğiniz bölgeleri kontrol edeceğim araç yanına gittiğimde. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Turan AL
On 28.10.2017 at 14:59, Haşmet Güngör yazdı:

Haşmet bey bugün dedğiniz bölgeyi kontrol etme fırsatı bulabildim. Şanzıman a giden kablolardan biri yuvadan çıkmış gibi görünüyor. Üstten baktığımda o şekilde gördüm. Vitesi oynattığımda belli oluyor. Acaba o bölgede bir kırılma mı olmuştur yoksa benim gördüğüm gibi yuvadan mı çıkmıştır. Yuvadan çıktı ise tekrar sabitlenebilir mi yuvaya kelepçe tarzı bir sıkıştırma  ile. 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Turan bey o parça plastik veya benzeri bir şey   yerinden çıkmış ise sorun yok . kırılmış veya deforme olmuş ise  tel, kelepçe vs ile sıkıştırılarak kullanılabilinir.  Maalesef  sadece o parça yok. komple tel var o da bulunsa bile baya pahalı. İşinin ehli bir usta tamir eder diye düşünüyorum.  Benimkini Bolu Ford servisi yapmıştı, bir daha bozulmadı. (yedi göllerde kalmıştım :)) ama nasıl yaptıklarını göremedim. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Turan AL

Parçanın yenisi komple 1100 tl civarında. Fiyatı gördüğümde şok oldum. İnşallah en basit şekliyle kurtarabiliriz. Çok Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. 

Yorum bağlantısı
Turan AL

Sanayiye gittim bugün. Çok şükür halat kopmamıştı. Gözlemlediğim şekilde halatın uç kısmı şanzıman tarafında yerinden çıkmıştı.Geçici olarak yerine oturttu usta hemen. Eli o küçücük yere nasıl girdi anlayamadım :) Müsait bir zamanda götürüp kalıcı çözüm için çalışacağız. 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Güzel, geçmiş olsun bela bir parça. sanayiye nasıl gittiniz.

Yorum bağlantısı
Turan AL

aracı yokuş aşağı park etmiştim. vites boşta çalıştırıp  biraz hızlandırıp 3 e taktım. kırmızı ışıkların az olduğu bir güzergahtan sanayiye kadar gittim. 1 defa düz zeminde durmak zorunda kaldım. 3. vitesle kalktı o zeminde de sorun yaşamadım. bugün de tekrar gittim. lifte kaldırıp güzelce inceledik o bölgeyi. lastik kısmı tamamen bitmişti halatın.biz de buji kablosu parçasından oraya uygun genişlikte bir parça kestik ve sıkıca geçirdik. Artık çıkmaz dedi usta. İnşallah yolda kalmayız artık :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...