İçeriğe Yönlendir

Sac Jant Alaşım Jant Bijon Farkı

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Araçta orjinal alaşım jant var. Kışlık lastikleri sac jant takacam. Alaşım jant bijonu saç jant ile sıkıntı olur mu. Süratli kullanırım. Normalde birinin bijonu birine uymuyor muhabbeti vardı ama herhalde saç jant bijonu alaşım jantta kullanılmıyordu. Yanlış mıyım. Sonuçta stepne yi alaşım jant bijonu ile kullaniyoz

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Alüminyum jant bijon yatağı derinliği teneke ile aynı değil. kangoda farklı stepne teneke ve bijonları farklı

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Benim kullanacagim jantın biri stepne zaten. Diğeri stepne mı duz kata jant mı bilemedim araç 2006 Fiesta :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bijon sende somun şeklinde mi yoksa arkası kapalı tip mi, birde bijon somunu ile jantın birleşim yerinin radusü önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

mk2 mondide de saçın ki, ayrı, çeliğinki ayrıydı.. saç jantı aldığım kişi saçtakileriçeliğe olmayınca yeni bijon somunları almış.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bunlar kışlık lastik takılı olan jantın resmi büyük ihtimalle alaşım jant bijonu ile kullanmışlarf852e7dd42184ad5fb376f1ff79c4bbe.jpg556fc33ab52108488be4ca5e915a968b.jpg149b6dc375482411b8928b1cb0f77519.jpg

Bu stepne.

Şimdi ben stepneye de bı adet kışlık lastik takip diğer tek janta ek yapacam. Ama üstündeki alaşım jant bijonlarla evvelden kullanmışlar gibi.851f5a044b5faed3e84534d31e5f2ca9.jpgcfa412b3ca3ec69c201f72d1d2cff1ca.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Parçacılar da uygun somun bijonlar var, onlardan takın riske girmeyin. Sağlam olsa bile saplamaya zarar verip kesebilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Demir jantınkinin alaşıma kesin uymuyor.. Kopup giden jantlar gördük.. 

Bence risk alma, komple bijonları değiştir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim kisliklar teneke yazliklar alasim jant ama bahsedilen sikinti yok? Astra J arac.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

stepnenin amacı en yakın lastikçiye fazla zorlamadan götürmek olduğu için ondakı durum farklı.
kış boyu kullanılacak jant, lastik ve bijon vs gibi parçalarda birinci öncelik güvenlik olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Jantların yapısı farklı olduğu için bijon somunları farklı. Google görsellerde arama yap farkı görürsün.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Alaşım jant bijonunu Fiestam varken demir jantta çok kullandım hiçbir sıkıntı olmadı. Yivli kısmı teneke janta tam oturuyordu..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

Meğer zaten biz Allah'a emanet gidiyor musuz. Kaç tane adam kac tane usta kaç tane lastikçi bu bijonlari söktü taktı şimdi saymadım. Ama geçen bı kaç ay önce tekerlerden hirt hırt diye ses geliyordu. Sağ porya değişti. Tabi değişti mi gözümle görmedim ama değişmiştir herhalde. Ses kesmisti. Ufak bı titreme de vardı sanki bilyadan diye şüpheleniyordum. Neyse. Geçen bı virajı sert döndüm. Sonrasında yine teker döndükçe direksiyon düz değilse hırt hırt her turda ses yapmaya başladı. Aracı krikoya alıp tekerleri çeviriyom ses yok.bos teker 70 80 km dönüyor babanızın demiyor. Ama araç yere basınca ses var.

Neyse porya değişen ustaya gösterdim ses artsın daha net anlarız dedi. İyi güzel. Ama sinirim bozuluyor. Sert kullanamıyom bı yerler mı kopacak diye tin tin gidiyorum.

Sonuç bu gün İstanbul da isim vardı dedim tıngır mıngır gideyim Osman usta baksın. Usta baktı bijonlar gevşek söktük baktık bijon janta emaneten takılı. :) Neyse tüm bijonlar değişti. Büyük ihtimalle önceki sahibi teneke jant için aldığı bijonlari alaşım janta takmış. O kadar lastikçi vs de demiyor ki kardeş senin bijonlar bu janta uymuyor. Bizde sürekli balans yaptırıyoz. Aradaki fark resimde.

Allah koruyor şükür.

42bc6c736568c9b60a4ad2e9542a166f.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

angaradan böyle emanet gelmişiz biz de haberimiz yok geçmiş olsun

Sanki araba 100 beygir arttı. Piskolojim bozulmuş basamiyom diye. 

Altimdaki makinaya guvenemeyince stres yapıyom. Güya stres atmalik biniyoz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Jantların fırlayanını gördük bu forumda.. 

Mondeo ağır tabi hatırlıyorum o arabayı :)

Cangonun tadı yerine geldi. Tutamıyorum küçük enişteyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...