İçeriğe Yönlendir

Transit - Mk1 Panorama 1971 Karavan

İlker Güvener

Recommended Posts

İlker Güvener
(düzenlendi)

1987'de babamın aldığı emektarımız Ford Transit, benim çocukluğumun ilk hevesi, araba kulanmayı ve tamir etmeyi öğrendiğim, tamamını ezbere bildiğim ve neredeyse her yerini babamla birlikte söküp taktığımız, içinde saatlerce müzik dinlediğim, hayaller kurduğum ve ilk gençliğimin tüm heyecanlarına ortak olan değerli bir varlık. O arabayı bulma şansım yoktu çünkü 2000 yılında artık yürüyemez hale geldiği için babamın bir arsaya bıraktı, sonra da belediye alıp hurdaya attı. Geçtiğimiz yaz sonu izlediğim yenileme programlarından gaza gelip, Eşimle bir tane asıl bir tane de parça ihtiyacı için donör olarak kullanmak üzere Bursa'dan Murat Seren'den 2 tane ford transit mk1 aldık. Araç az sayıda üretilmiş ve günümüze birkaç tanesi ulaşmış olan Panorama modeli yani tavan camları ve havalandırma orijinal. O nedenle bu kadar geriden bir restorasyona giriştik yoksa daha iyi durumda araçlar vardı.

Bütün boyayı kazıdım. Biraz kaporta işi çıktı onları kaportacıda hallettik. Sonra toplam 3 boyacı macerası sonunda boya işi de bitti. Toplama işinin büyük kısmını kendim yaptım. Bu arada birkaç kez Bursaya parça ve krom kaplama işi için gitmem gerekti. Orijinal motoru 1700 cc V4 65 HP. Panorama bittikten sonra elimde boş bir gövde kaldı. Onun da ön kısmını kapılardan itibaren kesip kapattım. Çekme karavana dönüştürdüm. Çekici olan aracın arka tarafında açılır çift kişilik yatak ve altında çekmeceleri var. Römorkta ise tek kişilik yatak, altında mutfak ve ön kısımda wc var. Römorka yeni dingil yapıp ağırlığını 640 kiloya kadar düşürdüm, tekerlek çaplarını da düşürünce çekmesi daha kolay hale geldi. Bu yaz Kaz Dağlarını aşıp İzmire kadar konaklayarak gittik. 

Dy7zEm.jpgjQy0LD.jpgByLJEQ.jpgZO9vWo.jpgo6OG2R.jpglbOJLg.jpgV3roAj.jpgrJOWjP.jpgjQy0Qn.jpg2EJLEj.jpgEyPGy8.jpgByLJyv.jpgZO9vOZ.jpgo6OG6k.jpglbOJbb.jpgV3ro3r.jpgnJOzJl.jpgvJjkJ6.jpgrJOWDP.jpgPOl8V8.jpgg9OdGN.jpg9DmMz8.jpgMadNQ9.jpgEyPGjq.jpgPOl8j7.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 28
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Çok çok güzel. Kendi emeğinizin eseri paha biçilemez.:nazar:

Grafiker olsam bende yapardım :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhteşem. Tek kelime muhteşem. Ellerinize sağlık.
Maşallah.

Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Hani derler ya hayallerim ötesinde ...Elinize sağlık keyifle huzurla binin.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Muhteşem olmuş. Elinize yüreğinize sağlık. Müşterisi çok olur güzelliğin.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Gerçekten çok güzel olmuş,ellerinize sağlık...??

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
(düzenlendi)

Mükemmel bizim köy de mavisi vardi bu mk1 in gecen samanlıkta gördüm hali fena idi zaman olsa alınıp toplansa ne güzel olur

tarihinde Zafer Bakar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhtesem olmus. Ellerinize sağlık. Aracin icinden biraz daha foto gorebilme sansimiz var mi? Motoru, konsolu vs?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Harika olmuş bunu kullanmak bayağı eğlencelidir Tır kullanıyor gibi olmalı...:nazar:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Emeklerinize sağlık, çok güzel olmuş. Ama daha çok fotoğraf olsa tadı damağımızda kaldı.

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Hayran kaldım çok güzel bir emek ve uğraş eseri olmuş resmen aşık oldum Maşallah:nazar::bravo:. Bu arada Emrah serbes sonunda T yok..:biggrin: 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Emeğinize sağlık maşallah... Daha fazla foto koyarsanız seviniriz... :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
(düzenlendi)

Yaktın ulan beni Çiçek Abbaaasss :D Maşallah harika olmuş kazasız belasız.

tarihinde Zafer Bakar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Maşallah çok güzel görünüyor, emeğinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araç harika, römork frenlimi. sürüşü hakkında yorum yapabilirmisiniz. 65 beygir çekişi nasıl. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...