İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Far Camındaki Çatlak Sebebiyle Tüv'den Ağır Kusur

Özgün Önder

Recommended Posts

Özgün Önder
(düzenlendi)

Herkese selamlar,

2006 Model Ford Mondeo 2.0 TDCi Ghia araç sahibiyim,

Aracımın muayenesi dolduğu için geçtiğimiz haftalarda muayene istasyonuna aracı götürdüm, 

Yapılan testler sonucunda arabamı ağır kusurlu olarak trafikten men ettiler. Ağır kusur sebeplerini okuduğumda ise tam anlamıyla dumura uğradım. Aracı 2016 Ocak'ta almıştım, aldığım günden beri kullandığım şekliyle:

-Sağ ön farın köşesinde parmak ucu kadar bir çatlak (ne su geçiriyor, ne buğulanma yapıyor), renginde parlaklığında yanmasında vb hiçbir problem yok,

-Arka sinyal lambalarının rengi. (bildiğim kadarıyla orijinal renkteler, bana sarı görünüyorlar ama beyaz olduğunu iddia etmişler)

Arka sinyallerin rengini değiştirebilirim onda sorun yok ancak, sağ ön farı orijinal alamam, hepimizin bildiği gibi zenon farların fiyatları oldukça pahalı. Yan sanayi alıp aracıma karşıdan baktığım zaman farların birbirinden farklı görünmesini de istemiyorum. Bu yüzden orijinal çıkma far camı aramaya başladım. Ankara'da Tuncay usta ile görüştüğümde bana tanıdığı birkaç numara verdi ve bunlardan 1 tanesi farı kendisine yollarsam, elindeki bozuk bir farın camı ile bunun camını değiştirebileceğini 200 tl ye halledebileceğini söyledi. (ben mayıstan beri İstanbul'da ikamet ediyorum burada çevrem sıfır)

Sizlerden ricam iste, başka nasıl bir çözüm bulabilirim? Bahçeşehir'de oturuyorum, araç men edildiği için trafiğe çok çıkamıyorum (arayıp farı nasıl tamir ettireceğim dediğimde çekici ile gitmem gerektiğini söylediler, çalışan far ile böyle bir çözüm bulmalarına çok sinirlendim) İkitelli sanayide çıkmacılar olduğunu duydum, burada benzer fiyatlara (50 civarı yukarı olmasında sıkıntı yok) halledebilir miyim? Ve son olacak tavsiye edebileceğiniz yerler var mıdır?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Farınızda bir sıkıntı yoksa muayeneden geçene kadar başka bir far takın, sonra da geri sökersiniz.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Anlaşmalı servislerden Maslak noname servisle görüşün, osman ve fatih ustalar sağolsunlar elden geleni yaparlar.far tamiri vs ne gerekiyorsa fikir alabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
6 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Farınızda bir sıkıntı yoksa muayeneden geçene kadar başka bir far takın, sonra da geri sökersiniz.

Keşke bulabileceğim bir yer bilsem.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
12 dakika önce, Özgün Önder yazdı:

Keşke bulabileceğim bir yer bilsem.

İlker Kemal beye sorun ancak onda tahminimce xenon yoktur halojen vardır. Farın tamirini de yapabilir belki.Elinde çıkma far varsa camını değiştirir.

0532 387 1018

Eğer herhangi bir cumartesi sabahına Tuzla muayene istasyonundan randevu alıp gelirseniz benim farı takarız.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Benzer birşey benimde başıma geldi

Farlarım kararmıştı ama kararmadan değil içindeki bir parçanın sabit olmamasından ağır kusurlu oldu.

Çıkma buldum 150 ye hiç uğraşmadım hem temiz kararmamış fardı taktırdım.

Eğer farınız dediğiniz gibi sadece çatlak varsa idareli birşey bulun taktırın. ama sök tak 100 e mal olacaksa çıkma 50 tl farkedecekse ve aracı uzun süre kullanacaksanız çıkma taktırın derim

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
39 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

İlker Kemal beye sorun ancak onda tahminimce xenon yoktur halojen vardır. Farın tamirini de yapabilir belki.Elinde çıkma far varsa camını değiştirir.

0532 387 1018

Eğer herhangi bir cumartesi sabahına Tuzla muayene istasyonundan randevu alıp gelirseniz benim farı takarız.

İlker Bey ile görüştüm, kendisi 1 hafta gibi bir sürede farı bulabileceğini, değişim yapıp muayeneyi geçirebileceğini söyledi sağolsun. Yardımlarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
(düzenlendi)
On 02.11.2017 at 17:04, Mehmet Ozyurek yazdı:

İlker yapar.. 

Güvenin ve bekleyin bence. 

Kendisiyle görüştüm beklemeye geçtim, teşekkür ederim.

Bu arada farın fotoğraflarını çektim, merak eden arkadaşlar bakabilirler. 

MaV72g.png

lbqlPX.jpg

tarihinde Özgün Önder tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Aslında far işine girmişken içindeki merceği de değiştirseniz , bu farlar hatalı üretim benim gözümde. Ne aydınlatıyor ne bir işe yarıyor. Halojen far bunlardan iyi aydınlatıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cem’in yorumuna +1
Orjinal balast ve ampulleri kullanırsınız. Sadece mercek ve işçilik.
Bu fırsatı kaçırmayın.
İlker bana 2-3 takım far yapmıştır. İçşiliği başarısı on numaradır. Memnun kalırsınız.
Bixenon bir mercek ile bu araç çağ atlayacak.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aslinda bu aracin far camlari kolay ayriliyor cikma cam falan bulursaniz oda isinizi gorur. Ayrica mercek yorumlarina katiliyorum simdiye kadar gormuyormusum diyeceksiniz mercek degisimi yaptirirsaniz.

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Trafikten men edilecek kadar büyük bir sorun mu bı far camında kırık anlamadım 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Far camı çatlak da buğu yapar hem aydınlatma performansı düşecek hemde Xenon ışığının dağılma ihtimali olacak. Zaten xenonda far yıkama mantığı da benzer. Kirli far da aynı şekilde hem aydınlatma performansıni düşürüyor hemde ışığın düzensiz kırılması ile karşıdakilerin gözünü alıyor

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özgün Önder

Evet arkadaşlar. Yaptıklarımı sizlerle paylaşıyorum. Öncelikle Otoclub forumdan bizim farlar ile ilgili gerçekten uzman olan birisini öğrendim, kendisinin telefonunu alarak danıştım ve kendisi bana, xenon olmasa bile çıkma bir far bulursam camını değiştirebileceğini, kendisi de arayacağını söyledi. Ben far ararken bilgi almaya devam ettim. Far uzmanı bana, bizim farların camını özel bir malzemenin tuttuğunu, ısıtınca gevşediğini, soğuyunca camı tuttuğunu, silikon vb kullanılmadığını, yarım saatlik bir iş olduğunu söyledi. Ben farı ararken sorduğum farcılar, farın 1 gün onlarda kalacağını, silikon vb kullanacaklarını söylediler ve ben böylece onların birşey bilmediklerini anladım :) İkitelli sanayide 100 tl ye çıkma, camı sağlam xenon olmayan bir far buldum, onu aldım, far uzmanı arkadaşa götürdüm, kendisi yarım saatte ve sadece 50 tl alarak hem benim orjinal farın camını, hem de arka sinyalleri sarısıyla değiştirdi. Bulduğum xenon olmayan far da orjinalden çıkma olduğu için farım orjinal kaldı :) Komple bu işlemler farı benim almam ile 150 tl ye, yani tabir-i caizse bedavaya halloldu. Dün aracı tekrar muayeneye götürdüm ve araba muayeneyi geçti.

Herkese fikirleri için teşekkür ederim. :)

Ayrıca sorularınıza ve tavsiyelerinize cevap olarak; mercek değişimini durumumu ayarladığım zaman yapacağım, aslında gözlerim iyi görür, mevcut farlardan sıkıntı yaşamıyorum ama daha fazla aydınlık tabii ki daha iyi olacaktır. 

Camdaki kırık bile sayılacak kadar büyük sorun değildi, hatta içine ne su ne de buğu alıyordu, oto yıkamacılardaki tazyikli su ile yıkayınca bile içine su almıyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...