İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Direksiyon Kutusu Problemi

Yusuf_Ekici

Recommended Posts

Yusuf_Ekici

Herkese merhabalar.

2012 tdci titanyum fiestam var severek ve isteyerek aldim aldiktan sonra karsilastigim bir takim problemler oldu en can sıkıcı olani ise önden gelen tespit edilemeyen seslerdi.bu konuda gerek internet gerekse ustalarla yaptigim gorusmelerde arizanin kaynagi hep farkli yerler olarak soyleniyordu.

Ariza tam olarak 

1-direksiyonda hafif gezmeler

2-120 ve ust hizlarda seyrederken hafif virajlarda direksiyonu hafif dönderdigimde arac sag sol yaparak kontrolsuz hale geliyordu.

3- duz yolda ilerlerken minik cukurdan gecince sag ve soldan gelen lok lok sesler 

4-ayrica direksiyondaki hafif bosluk vardi

5-sag veya sola tam manevra yaptigimda dista kalan tekerlerden surtunme sesi gelmesi 

6-cukurlardan ve tumseklersen gecerken dirksiyonun kendi kendine sag ve sola hafif donmesi 

Her ustanin yaptigi tespit farkli oldugundan ne yapacagimi bikemiyordum guvendigim bir ustaya yaptirdigim ariza tespit sonucu sag ve sol salincaklar sol aks sag sol rotiller degisti bir kac gun sessiz olan arac yine ayni sesleri vermeye basladi yaklasik bir ay sonra farkli bir ustaya tekrar arizanin ne oldugunu sordugumda sorun direksiyon kutusu oldugunu soyledi fiyati yuksek olunca sokme takma parca fiyati 1000 tl gibi bir rakam cikinca bende vazgecmistim ve pekde inanmamistim ford servisine bu durumu soyleyip fiyat aldigimda 4500 tl gibi bir rakam cikar dedi.Bu sorun beni cok rahatsiz ediyordu arac arizali ve herkes farkli yerlerden olabilecegini soyluyordu amortisor z rot amortisor ust takoz ... en son artik herseyi goze alip farkli bir usta ile birlikte araci lifte kaldirip akslari rotilleri amortisorlerini iyice kontrol ettikten sonra direksiyon kutusundaki boslugu farkettik ve kontrol ederken cikan ses aracin icinden gelen sesle ayniydi ustaya guvenip direksiyon kutusunu degistirmeye karar verdim, orjinal parca fiyati 500 tl yan sanayi 350 tl yan sanayi olan kutunun tabikide orjinalini tercih ederek taktirdim araca binip bir kontrole gittigimde aracin deyim yerinde ise yag gibi olmustu ne kadar sevindim anlatamam hemen cukurlara girip araci test ettim ve sorunum cozulmustu.okudugunuz icin tesekurler.bu yaziyi paylasma amacim 2009 ve ustu fiestalarda direksiyon kutusu arizasi kronik oldugunu yaptigim arastirmalar neticesinde ogrendim benim gibi ayni sikintidan sikayeti olan arkadaslara bir fikir vermektir.saygilar.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok geçmiş olsun.
Ben de. 500 liraya çözdüğünüz soruna servisin 9 kat fiyat çekmesine takıldım.
Bunun hiç bir vicdanda yeri yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

birçoğunda değişmeden bile halloluyor, usta ehilse geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
(düzenlendi)

Oncelikle gecmis olsun.

Benim aracta direksiyon sagdan sola veya soldan saga yaptigimda tik diye bir ses geliyor.Usta kutu degisimi ile duzelecegini soyledi ama gereksiz bir degisim olacagini belirtti.Çunku baska bir rahatsizlik vermiyor.
Benim merak ettiğim bizim direksiyon sistemi.
Hidrolik degil galiba cunku hidrolik sivi kutusu yok.Ama bazi kaynaklarda elektrik destekli hidrolik diyor.

tarihinde Hasan Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf_Ekici

Mehmet bey servisin fiyatına hiç şaşırmadım fiyatlandırma işlemi sökme için ayrı ücret takma işlemi için ayrı ücret faturalandırması.Çağlar bey değişip değişmeme konusunda tereddüt yaşamadım çünkü söküp tamir eden birisiyle görüşme fırsatı buldum 1 ay sonra aynı sıkıntı başladı dedi bu iş belkide tamir eden usta ile ilgili.

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)

araç 1.4tdci fiesta 2011. direksiyon kutusunu 2 ay önce orjinal trw marka 500tl 150tl işcilik ile değiştirdim.Parkeli yollarda lok lok vurma yapıyordu. şimdilik problem yok.direksiyon kutusunu değiştirdikten sonra açı sensör ayarını yaptırmayı unutmayın rot ayarından sonra yapılıyor pc ile.1 hafta önce servise uğradımda ne kadara değiştin diye sorgular 500 tl dedim.nasıl oluyor ya bizde 3500 tl parça sadece dedi servis kabule bakan eleman.

tarihinde Deniz Öztürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf_Ekici

Hasan bey benim araca getirdiği parça elektrikli direksiyon kutusu , hidrolik değil dedi.Ayrıca direksiyon sola veya sağa dönüşlerinde tık sesi belkide mafsal dedikleri bir parça var oda sık sık arıza veren bir parça belki sıkıntı oradadır ama araştırıp net sorunu anlayacak bir ustaya denk gelmenizi umarım.

Şimdi, Deniz Öztürk yazdı:

araç 1.4tdci fiesta 2011. direksiyon kutusunu 2 ay önce orjinal trw marka 500tl 150tl işcilik ile değiştirdim şimdilik problem yok.direksiyon kutusunu değiştirdikten sonra açı sensör ayarını yaptırmayı unutmayın rot ayarından sonra yapılıyor.bilgisayar ile.

Deniz bey ben sadece rot ayarı yaptırdım  açı sensör ayarını servis yapar heralde bulunduğum ilçede böyle bir imkan yok malesef ,acaba yaklasık tahmini ne kadar bir maliyet çıkar.

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)

75 tl serviste.her rot ayarından sonra ve akü kutup başını çıkardıktan sonra direksiyon ağırlaşıyor bende.açı sensörü ayarı yaptıktan sonra yumuşuyor.Size tavsiyem aliexpress sitesinden modifiye edilmiş elm327 cihazı alıp kendiniz yapmanız.çok basit direksiyon düz dururken bilgisayardan komut veriyorsunuz sadece hem de dediğim cihaz ile gizli özelliklerini vs açabilip ms can yani aracın tüm beyin protokollerine erişebiliyorsunuz yazılım güncelleme vs fiyatı ise kargo dahil 11 dolara aldım ben.yolda şuanda

tarihinde Deniz Öztürk tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yusuf_Ekici
7 dakika önce, Deniz Öztürk yazdı:

75 tl serviste.her rot ayarından sonra ve akü kutup başını çıkardıktan sonra direksiyon ağırlaşıyor bende.açı sensörü ayarı yaptıktan sonra yumuşuyor.Size tavsiyem aliexpress sitesinden modifiye edilmiş elm327 cihazı alıp kendiniz yapmanız.çok basit direksiyon düz dururken bilgisayardan komut veriyorsunuz sadece hem de dediğim cihaz ile gizli özelliklerini vs açabilip ms can yani aracın tüm beyin protokollerine erişebiliyorsunuz yazılım güncelleme vs fiyatı ise kargo dahil 11 dolara aldım ben.yolda şuanda

Tesekkürler cok saolun tavsiyeleriniz icin.bu bahsetmis oldugunuz cihazi kullandiktan sonra yorunlarinizi merak ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
14 saat önce, Yusuf_Ekici yazdı:

Herkese merhabalar.

2012 tdci titanyum fiestam var severek ve isteyerek aldim aldiktan sonra karsilastigim bir takim problemler oldu en can sıkıcı olani ise önden gelen tespit edilemeyen seslerdi.bu konuda gerek internet gerekse ustalarla yaptigim gorusmelerde arizanin kaynagi hep farkli yerler olarak soyleniyordu.

Ariza tam olarak 

1-direksiyonda hafif gezmeler

6-cukurlardan ve tumseklersen gecerken dirksiyonun kendi kendine sag ve sola hafif donmesi 

bu yaziyi paylasma amacim 2009 ve ustu fiestalarda direksiyon kutusu arizasi kronik oldugunu yaptigim arastirmalar neticesinde ogrendim benim gibi ayni sikintidan sikayeti olan arkadaslara bir fikir vermektir.saygilar.

Yusuf bey, benim aracın direksiyonunda da sizdeki 1 ve 6 numaralı sorunlar var. 2009 üstü Fiestalardaki kronik elektrikli direksiyon sorununu duydum bende ama orijinal parçayla değiştirince çözüm oluyormu. Sonuçta orijinal parçayla aynımı tekrarlayacakmı ileride acaba?

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

2009 Ford fiesta aracımda 3 numaralı sorununuza istinaden bende işçilik dahil 150₺ ye direksiyon kutusunu tamir ettirmiştim. Yaklaşık 1.5 sene oldu. Bir sorun yok şimdilik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf_Ekici
9 saat önce, Onur Çelebi yazdı:

Yusuf bey, benim aracın direksiyonunda da sizdeki 1 ve 6 numaralı sorunlar var. 2009 üstü Fiestalardaki kronik elektrikli direksiyon sorununu duydum bende ama orijinal parçayla değiştirince çözüm oluyormu. Sonuçta orijinal parçayla aynımı tekrarlayacakmı ileride acaba?

Onur bey benim aracin sıkıntısı bana gore cok can sıkıcıydı 2012 full aracta arkadaslarla gezerken ufacik bir cukurda onden lok lok seslerin gelmesi ve bunu aciklayamamam cok garip bir duyguydu.sizin aracin bahsetmis oldugunuz problemleri kanaatımca kutunun bozulma belirtileri ama en son noktaya kadar idare etmenizi tavsiye ederim ayrica kutuyu degistireli 3 gun oldu tumseklerde cok hafifte olsa direksiyonda oynama var ama eskisine gore bana yok gibi geliyor.belki açı sensörü ayari denilen ayari yaptirdiktan sonra duzelir.

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
17 saat önce, Yusuf_Ekici yazdı:

Onur bey benim aracin sıkıntısı bana gore cok can sıkıcıydı 2012 full aracta arkadaslarla gezerken ufacik bir cukurda onden lok lok seslerin gelmesi ve bunu aciklayamamam cok garip bir duyguydu.sizin aracin bahsetmis oldugunuz problemleri kanaatımca kutunun bozulma belirtileri ama en son noktaya kadar idare etmenizi tavsiye ederim ayrica kutuyu degistireli 3 gun oldu tumseklerde cok hafifte olsa direksiyonda oynama var ama eskisine gore bana yok gibi geliyor.belki açı sensörü ayari denilen ayari yaptirdiktan sonra duzelir.

Çok teşekkürler Yusuf bey biraz daha kullanayım bakalım artar ve kötüleşirse çözüm yolları ararım. Açı sensörü ayarını yapayım bende Elm cihazım geldikten sonra belki düzelme olur biraz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Serkan Kar

Merhabalar. Bu ses sorunu bende de vardı. Direksiyon kutusunu tamir ettirdim ve ses şuan yok. 

Açı sensör kalibrasyonu için servisten randevu almaya çalıştım. Dönüş yaptılar ve ilk önce ariza tespiti  yapmaları gerektiğini söylediler.

Yok mu Ankarada geçerken uğrayıp yaptırabileceğim bir yetkili servis veya özel servis? Zaten 5 dakikalık iş olduğunu söylüyorsunuz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...