İçeriğe Yönlendir

Brc Servislerininde Merhamet Aramayın

Orhan Şahin

Recommended Posts

Orhan Şahin

Selam arkadaşlar gecenin bu saatinde geçtiğimiz pazartesi günü iki ayrı brc bayisi ve başka bir lpg servisi ile  yaşadığım olayı beraberinde gazcıların ne zihniyette para kazanandıklarını anlatacağım. Geçtiğimiz pazartesi günü araba gaza geçmedi bende öğlen arası 3 sene önce taktırdığım brc servisine gittim. Usta baktı regülatör contası zarar gördüğü için antifiriz eksiltiğini  bu sebepten motor suyu eksik olduğu için gaza geçmediğini söyledi. Gerçektende beynin yan tarafı yeşillenmiş ıslaktı neyse biraz su koydu araba gaza geçti ve bu regülatörün sürekli su eksilteceğini değişmesi gerektiğini söyleyip ben fiyatı sorup 600 tl rakamını duyunca şok oldum. Neyse ustaya bunun contasını değişseniz fiyat pahalı şu an o kadar gücüm yok deyince bunların tamiri olmuyor malesef cevabını alıp oradan ayrıldım. 

Kartaldaki meşhur başka bir brc bayisine gittim gelen ustaya kabutu açarak beyinde su kaçıran yeri elimle gösterdim tamam abi hallederiz deyince içimdeki sevincimi belli etmedim. Neyse usta arabayı bırakın 3 saat sonra gelip alın dedi memur olduğumu yemeğe çıktığımı arabayı yarın bırakacağımı söyleyip borcumun kaç tl olacağını sordum.  İykide sormuşum yoksa öncekinden daha beter üzecekti. Contayı değişmeye kaç tl istedi sanırsınız 250 conta 100 tl işçilik toplamda 350 tl neyse oradanda üzülerek ayrıldım. Bu sefer şansa kadere deyip ***** lpg servisi yazan bir yer görüp birde buraya sorayım dedim. Burdaki ustaya kabutu açıp durumu anlattım elinde conta takımı olmadığını contaların internette ***** com satıldığını getirtirsem 100 tl karşılığında takacağını söyleyince içimden oh dedim.

Ustanın konuşmasından merhametli ve biri olduğu belliydi ustaya yanına gelmeden önce iki yere daha gittiğimi ve birinin beyin değişmesi gerektiğini diğerinin contayı değişmeye 350 tl istediğini söyleyince abicim anlatmana gerek yok biz neyin kaça alındığını kaça takıldığını çok iyi biliyoruz. Vatandaş süslü yetkili bayilerde tatlı dile kanıp 3 katı para ödemeye alışmışsa biz ne yapalım.  Ayrıca kendisininde 15 yıl ikinci gittiğim brc bayisinde usta başı olarak çalıştığını duyunca adamın harbiliğinden etkilendim. Neyse **** com sitesinen ettiğim sipariş  iki gün sonra iş yerine geldi öğlen arası 100 liraya takacak ustanın yanına gittim.

Adam iki çay içene kadar motor soğusun işe yetişirsin merak etme dedi gelen contayı eline alıp bunun bayilere gelişi en fazla 50 tl  beyninde 250 - 300 tl  yeni beyin takılması halinde en az 300 tl kazandıklarını itiraf etti. Neyse fazla uzatmayacağım usta sağ olsun 40 dakka sürmeden beyni söküp parçalara ayırıp temizledi diyafram ve contaları yenileyip beynin artık sıfıra çıktığını en az 5 sene sorun yaşamadan kullanabileceğimi söyleyip gaz ayarı yaptı. Sizlere acizane tavsiyem benim gibi brc sıralı beyinde su kaçağı yaşarsanız parçaları internette dolu alıp birine taktırın hatta elinizden iş geliyorsa kendiniz yapın. Servisin ve parçayı aldığım sitenin adresini vermek isterdim ama şikayetim yayınlanmaz diye veremiyorum. Ve sizlere soruyorum kapısında akşama kadar full araba çakılı olup yarım saatte conta değişip 300 tl kar eden esnaf akşamaca kaç bin tl kazanır aldığı para helalmidir. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Takip ettiğim başka bir forumda bugün aynı konu açıldı arkadaşdan 250₺ parça 100 ₺ işçilik istemişler (kit başka marka) toplam da 300 e pazarlık edip yaptırmış ertesi gün internet de beyin fiyatının 120 olduğu nu görünce veryansın ediyor. Adamlar müşteri kazanmanın değil cebine girecek paranın peşinde helal haram fark etmiyor maalesef [emoji17]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Gaz kesici iç filtrenin 30-40.000 km de bir değişmesi gerektiğini öğrendim İzmitteki brc bölge servisine gittim  .

Adamlar isim yapmış  ustaya soruyorum bu filtrenin değişmesi gerekiyormuş 10 senedir değişmedi diyorum .

Bu filtrelerin değişmediğini ve arıza yaptığında değiştirildiğini söyledi ,ısrarla değiştirelim dedim bu sefer elinde filtrenin olmadığını bu filtrelerin artık üretilmediğini komple  gaz kesicinin değişmesi gerektiğini ve 250 tl masrafının olacağını söyledi , Allahtan  internet denen olay var  filtreyi buldum 2 normal filtre + 2 tane gaz kesici filtre kargo dahil 35 tl ye sipariş verdim.

Kendim değiştirdim. Filtre o kadar dolmuş ki gözenekler görülmüyordu :)

5-10 tl lik filtreyi de artık 70 liraya takmaya başlamışlar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

aslında bu krizi fırsata çevirmek gerekiyor.
temiz bir yer açıp fiyatları ayan beyan yazacaksın adam akıllı yüzde 50 kar + işçilik yapsan adamlar sıra olur.

atiker 2 adet filtre var orjinal toptan geliş 20 TL.
standart regülatör 60tl
enjektörler 50 lira.

ustaya gidiyorsun

filtreler 50 lira +50 lira işçilik
regülatör 350 + 100 işçilik
Enjektör değişimi 250+50 işçilik.

gerçi maymun gözünü açtı nette videoları var bir çok kişi bakımını yapıyor artık.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu yazdıklarımız aslında olması gerekendir. Meslek kıymetli bir şeydir. Elinden iş gelen işini kendisi görür, göremeyen gider ücretini verir yaptırır. Esnafı insafsizlikla suçlamadan önce bir dükkan nasıl dönüyor bakmak lâzım. Hazır dükkan açma fikri de gelişiyor madem yazalım. Yüzde yüz alış rakamının üstüne koymadan satan dükkan sermayeyi yiyip devren satılık tabelasını asar. Mesela öğretmen ne yapıyor ki desek olur mu, öğretme işinin uzmanı öğretmendir çünkü. Ben mesleğimle ilgili çok insan yetiştirdim ama senede bir tane. Sınıf yapsaydım 30 kişilik hepsi başka kanala geçerdi kesin. :D İnternette şu kadar dediğimizde internetteki adam belki arka sokakta bir dükkanda iki kişi çalışıyor, ısınma, yol, sigorta masrafı yok, müşteriye çay ikram etmiyor, yeri geliyor yemek ikram etmiyor vs. Yâni aklına yatan varsa ufak şirin bir kafe açıp 1 liraya malolan kahveyi 2 liraya satarak esnafligi deneyebilir. Yüzde yüz kâr, rakam güzel.. ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
16 saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

Gaz kesici iç filtrenin 30-40.000 km de bir değişmesi gerektiğini öğrendim İzmitteki brc bölge servisine gittim  .

Adamlar isim yapmış  ustaya soruyorum bu filtrenin değişmesi gerekiyormuş 10 senedir değişmedi diyorum .

Bu filtrelerin değişmediğini ve arıza yaptığında değiştirildiğini söyledi ,ısrarla değiştirelim dedim bu sefer elinde filtrenin olmadığını bu filtrelerin artık üretilmediğini komple  gaz kesicinin değişmesi gerektiğini ve 250 tl masrafının olacağını söyledi , Allahtan  internet denen olay var  filtreyi buldum 2 normal filtre + 2 tane gaz kesici filtre kargo dahil 35 tl ye sipariş verdim.

Kendim değiştirdim. Filtre o kadar dolmuş ki gözenekler görülmüyordu :)

5-10 tl lik filtreyi de artık 70 liraya takmaya başlamışlar :)

Kesici içi filtre dedikleri nerede, mümkünse fotoğraf (kendi çekiminiz ya da netten) verebilir misiniz. 

Ekteki filtrelerden hangisi, üstteki sarı olanlar mı?

https://www.lpgyedekparca.com/brc-tip-besli-filtre-seti

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz
40 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Kesici içi filtre dedikleri nerede, mümkünse fotoğraf (kendi çekiminiz ya da netten) verebilir misiniz. 

Ekteki filtrelerden hangisi, üstteki sarı olanlar mı?

https://www.lpgyedekparca.com/brc-tip-besli-filtre-seti

evet o fakat 2 tipte var  dikkat edin . bu videodaki benim filtrenin yanında tertemiz :)

örnek video :

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...