İçeriğe Yönlendir

Biz Ne ile Uğraşırken, Avrupalı Ne ile Uğraşır?

Fevzi Göktaş

Recommended Posts

Mustafa Şimşek

Alman otomotiv devi, suyla çalışan dizel üretiyor

Bu arkadaş ne demek istemiş...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yerin altındaki biterse. Biz de kendimiz yaparız demişler.

Hitler kısmen haklı mı ne.
Bu almanlar kadar çalışkan prensipli üretken tanımadım ben.
Çinliler var bi de ama emsal olamazlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ergün Kol
(düzenlendi)

Dünya'daki en büyük bor yatakları bizde ve ülkenin 3 tarafı deniz ile çevrili ama zahmet edip deniz suyunu hidroliz ederek elde edeceğimiz hidrojeni yakıt olarak kullanacak bor pili ile çalışan araç geliştiremiyoruz.

tarihinde Ergün Kol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yerin altındaki biterse. Biz de kendimiz yaparız demişler.

Hitler kısmen haklı mı ne.
Bu almanlar kadar çalışkan prensipli üretken tanımadım ben.
Çinliler var bi de ama emsal olamazlar.

+1

Tarih göstermiştir ki Hitler şu tespitinde de tamamen haklı çıkmıştır.

''Dünyada tek bir ülke olsaydı, sanayisi almanlardan, ordusu Türklerden, kevaşesi fransızlardan olurdu"

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Göktürk
Bir saat önce, Koray Demir yazdı:

+1

Tarih göstermiştir ki Hitler şu tespitinde de tamamen haklı çıkmıştır.

''Dünyada tek bir ülke olsaydı, sanayisi almanlardan, ordusu Türklerden, kevaşesi fransızlardan olurdu"

Kaynak?

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk
2 saat önce, Koray Demir yazdı:

Hitler'in bu tespiti/sözü nerede yaptığına dair kaynağı merak ettim açıkçası?

2. Dünya Savaşı üzerine özel ilgim olduğundan, konuyla ilgili erişebildiğim kaynakları okumaya özel özen göstermişimdir.

Lakin okuduklarım arasında böylesi bir şeye rastladığımı hatırlamam.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hitler i oven bi forum mu olduk artik?
Almanlarla Hitler i nasil eslestiriyorsunuz?Almanya da okullarda Hitler in yaptiklarini hatırlatıp onun nasil utanç kaynagi oldugunu anlatan dersler var. Onlar bile utanirken biz Türklerin bunlari demesi...

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)
8 saat önce, Barış Göktürk yazdı:

Hitler'in bu tespiti/sözü nerede yaptığına dair kaynağı merak ettim açıkçası?

2. Dünya Savaşı üzerine özel ilgim olduğundan, konuyla ilgili erişebildiğim kaynakları okumaya özel özen göstermişimdir.

Lakin okuduklarım arasında böylesi bir şeye rastladığımı hatırlamam.

Kaynağım yok siz daha iyi bilirsiniz var mı böyle bir şey?

6 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Almanlarla Hitler i nasil eslestiriyorsunuz?Almanya da okullarda Hitler in yaptiklarini hatırlatıp onun nasil utanç kaynagi oldugunu anlatan dersler var. Onlar bile utanirken biz Türklerin bunlari demesi...

Övgü Alman sanayisine ve Türklere idi de neyse..

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hitleri övmedik. İyi oku Sani’cim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim niyetim övgü değildi.
Almansa konu, överim.
Adamlar çalışkan prensipli başarılı sağlam dürüst.
Hiç bir şeyi sallama yapmıyor. Hiç bir şeyi iki günlük yapmıyor.
Pensesi de böyle. Arabası da.

Konu da alakasız yere çekilmeden ilerlerse sevinirim.

Alakasız mesajları sileceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Benim niyetim övgü değildi.
Almansa konu, överim.
Adamlar çalışkan prensipli başarılı sağlam dürüst.
Hiç bir şeyi sallama yapmıyor. Hiç bir şeyi iki günlük yapmıyor.
Pensesi de böyle. Arabası da.

Konu da alakasız yere çekilmeden ilerlerse sevinirim.

Alakasız mesajları sileceğim.

Almanlari tabii ki ovelim. Ama gunumuz sanayisi 45te sifirdan başladı. Ustune ustluk bi de dogu bati ayrimi gecirdi. Geçmişle alakalari kalmadi yani.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Alman gavurunda bir tane içe açılan kapı görmedim. 50cmden büyük camlar tel kafesli. Güneş görmeyen memleket panel tarlası. 94 yılından beri forklift işindeyim ve bu sektörde de açık ara öndeler. İnsanın yaşamını kolaylaştırmak için ne varsa yapıyorlar ama insanlık olarak gerideler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sağlamlığına birşey demem de elektronikte çok zorlayıcılar. Siemens cep veya telsiz telefon kullananlar anlar demek istediğimi. Elektronikle japon bir numaradır. Alman araba yapsın ama hile yapmadan. 3-5 dolar için hile yapan da çanak tutan da birdir. Yenemediği bileği öpecekti..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün Rahmetli erbakanın bir videosu denk geldi.
Savaş sonrası üniversite için gitmiş.
Okulun camı yoktu. Kalorifer yanmıyordu. Laboratuar kullanılmaz haldeydi. Duvarla da kurşun delikleri vardı Okulun karşısından bir garaj kiralayıp laboratuar yapmıştık dedi.

50 yılda, amerikanın korktuğu bir ülke olmak. Sağlam bir çalışma ve prensip gerektirir.

Arkadaşım almanya doğumlu. 30 yıl sonra ilk okuluna gitti eski evlerine gitti.
Sokağın kaldırımı aynı. Bisikletimi bağladığın yer aynı hiç bir şey bozulmamış diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sağlamlığına birşey demem de elektronikte çok zorlayıcılar. Siemens cep veya telsiz telefon kullananlar anlar demek istediğimi. Elektronikle japon bir numaradır. Alman araba yapsın ama hile yapmadan. 3-5 dolar için hile yapan da çanak tutan da birdir. Yenemediği bileği öpecekti..
Japon endüstriyel elektronikte gerilerde kalıyor artık.
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
16 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Japon endüstriyel elektronikte gerilerde kalıyor artık.

Benim dediğim kullanım kolaylığı, kullanıcı dostu cihazlar üretiyorlar..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Benim dediğim kullanım kolaylığı, kullanıcı dostu cihazlar üretiyorlar..
Kullanıcı dostu bana yaramaz. Taş mı yiycez yahu
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
6 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kullanıcı dostu bana yaramaz. Taş mı yiycez yahu

Kaçta uyandin bugün? Kullanım kolaylığı diyorum hemşerim, bozulmaz demiyorum. Yoksa bende bu servetimi japon makinesi tamir ederek yaptım. Bugün TokerTwinTowers da oturuyorsam f16 ya biniyorsam japonlar sayesinde.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Uyumadım ki gece. Bende hala gecekondu da oturuyorum. Capon portifleri tamir etmeye başlayayım

Almanın Makinaları daha kolay arayüze sahip bizde. Capon arıza yapınca anamız ağlıyor.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Uyumadım ki gece. Bende hala gecekondu da oturuyorum. Capon portifleri tamir etmeye başlayayım

Sürekli para isteyen akrabalar türemesin diye öyle dediğini biliyorum, merak etme belli etmem ben ilk beşe girdiğini gebzede. Aramızda.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşım almanya doğumlu. 30 yıl sonra ilk okuluna gitti eski evlerine gitti.
Sokağın kaldırımı aynı. Bisikletimi bağladığın yer aynı hiç bir şey bozulmamış diyor.

Bunun en buyuk sebebi ulkenin savastan cikmis olmasidir. Ulke sifirdan ve duzgun mimari ile kurulabildi.
Amerika icin de aynisi gecerlidir. 200 senelik bi tarihi oldugu icin yerlesim daha düzenli yapilabildi.
Bizim ulkemizde ise ac abi 1800 lu haritayı, oturdugun sokagi yine gorursun. Nerede oturdugumu biliyorsun sen, 1700 lu yillarda bile burada ana cadde duruyor. Ara sokaklar ise 1940 li yillarda yapılmis ve kare düzende kusursuz isliyor. 30 seneyi askin oturdugum yerdeyim hala altyapi yenilenmedi mesela.
Bir de ulkenin nasil yonetildigi onemli. Servet abi ne yazmis, insanin kolay yasamasi icin her sey yapilmis demis. Biz de ise rant icin her sey yapiliyor.
İstanbul u bilenler, cendere caddesindeki yeni yapılanmayi gormustur mutlaka. Tek gidis tek geliş olan caddeye yigdiklari avm ve gökdelenleri gorseniz, dibiniz duser. 2 sene sonra yolu genisletmek akillarina geldi.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aramızda.. [emoji6]

Aferim. Sağır sultan aradı şimdi. Hebele hübele bişeyler dedi.
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Üst komşum almanyadan emekli, yıllarca işe giderken yemeğini yanında götürmüş. Şefte kendi getiriyordu müdür de diye anlatıyor. Ancak şu günlerde orada da yaşamak pek kolay değilmiş, Çin heryeri etkiledi, 50 sene önce üretmeye başlasaydı Çin, bugün bambaşka bir dünya olurdu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...