İçeriğe Yönlendir

Yeni Fiesta VII - 1.5 TDCİ Aldım.

Emre Candan

Recommended Posts

Emre Candan
(düzenlendi)

Yeni Fiesta konusunu bulamadım buraya açayım dedim. 

Alan var mı? Ben sipariş verdim, üst üste test sürüşleri de yaptım ama 1.0 versiyon var test arabası, ben dizel aldım. Frenleri fazlasıyla gelişmiş makyajlı eski kasaya göre. 

1.25 Fiesta'mı da sattım. 1.5 dizele geçmekle iyi mi yaptım bilmiyorum, benzine yetişemiyordum artık. 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Candan
8 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Hayırlı olsun, güzel araba. Çok geziliyorsa mecbur dizel alınacak

Gereksiz ve fuzuli gezmiyorum genel olarak, ancak yinede kız arkadaşla dışarı çıkmak veya haftalık 1-2 defa alışveriş, 1-2 defa herhangi bir iş için çıkmak bile benzinli araba ile dayanılacak gibi değil. 

En son yazın 2 günde 200TL benzin aldım şehir içinde ve 300km zor yaptı araba, yeter satacağım dedim sattım. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.25 az yakar aslında düşük devirde, yıllık yapılan km ye bakmak lazım

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
3 saat önce, Emre Candan yazdı:

iriktir

En son yazın 2 günde 200TL benzin aldım şehir içinde ve 300km zor yaptı araba, yeter satacağım dedim sattım. 

300 km ye 200 TL benin çok astronomik bir rakam. bir sıkıntı olmalı yada çok agresif kullanıyorsun.

Ben mazota bile yetişemiyorum. 200 TL ye dolduruyordum depoyu. Parayı biriktirdim tam 200 TL:biggrin: yanaştım pompaya, ''doldur be pompacı'' dedim 210 TL tuttu. zam gelmiş meğer :unsure2:Gittim 10 TL borç buldum ödedim parayı :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Güler2

Donanım opsiyon renk ve fiyatlardan bahsedebilir misiniz? Hayırlı olsun bu arada. Araba fena olmamış fakat dış görünüş olarak ve öznelliğini ve sportifliğini kaybetmiştim gibi geldi bana biraz. Canlı olarak hiç görmedim. Arkadan özellikle biraz mercedes B serisini andırdı bana.

Yorum bağlantısı
Emre Candan
6 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

300 km ye 200 TL benin çok astronomik bir rakam. bir sıkıntı olmalı yada çok agresif kullanıyorsun.

Ben mazota bile yetişemiyorum. 200 TL ye dolduruyordum depoyu. Parayı biriktirdim tam 200 TL:biggrin: yanaştım pompaya, ''doldur be pompacı'' dedim 210 TL tuttu. zam gelmiş meğer :unsure2:Gittim 10 TL borç buldum ödedim parayı :D 

Klima açık ve sürekli Ankara yokuşlarında sürünce normal. 9 litre yakıyor ortalama şehir içinde. Bazen az yaktığı durumlar da oluyor ama genel olarak benzin pahalı olduğu için yetmiyor da diyebiliriz. 

9 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

1.25 az yakar aslında düşük devirde, yıllık yapılan km ye bakmak lazım

Şehir dışında az yakıyor 5.2 litre ile gidip geldim çoğu yere. Yıllık ortalama 15-20.000km arası en fazla. 

Bir saat önce, Burak Güler2 yazdı:

Donanım opsiyon renk ve fiyatlardan bahsedebilir misiniz? Hayırlı olsun bu arada. Araba fena olmamış fakat dış görünüş olarak ve öznelliğini ve sportifliğini kaybetmiştim gibi geldi bana biraz. Canlı olarak hiç görmedim. Arkadan özellikle biraz mercedes B serisini andırdı bana.

Donanım klasik Ford daha doğrusu Otosan başarısızlığı ne yazık ki. Orta paket yok, Trend veya Titanium var. Arada da çok fark var. Trend + X paket aldım ben, direkt beyaz aldım, beyaz renk üzmüyor beni, diğer renkler kiri ve çiziği belli ediyor, ayrıca ekstra 2000TL civarı fiyat farkı var diğer renklerin. Ekim sonu gitiğimde fiyat 76.500TL'ydi, geçen hafta gittim 78.500TL olmuş zamdan etkilendim. 

Araba trafiğe çıkmadı daha Türkiye'de ama tam 2 defa zam yedi.

Geçen ay başı 74.500TL'ye çıktı lansman fiyatı, sonra Ford Options diye bir tefe sistemi getirdiler, 74.500TL'lik arabaya 30.000 peşinat + 45.000TL taksik + 30.000TL son ödeme araba 100.000TL'ye geliyor ve  bunun için Options kullananlara 2000TL ucuza veriyorlar. 74.500TL'yken Options'a özel dediler ve normal fiyatı 76.500TL'ye çektiler, geçen hafta da kur zammı diye 78.500TL yaptılar ve dediğim gibi daha lansman arabası siparişler yarın gelecek hepsi gümrükte bekliyor. 

Ford'u artık Doğuş oto satın almalı bence. Otosan ile olmuyor bu iş. Bayiye gittim yeni çıkan Fiesta sadece bir adet var içeride. Diğer arabaların hepsi tüm şubelerde Ranger-Kurye-Custom-Transit, adamlar ticariden başlarını döndürmüş binek araba yok içeride. Test arabaları bile 1 adet Fiesta 1 adet Ranger, Mondeo-Focus-Kuga hiç birinin test arabası yok. 

Yorum bağlantısı
Burak Güler2
10 dakika önce, Emre Candan yazdı:

Klima açık ve sürekli Ankara yokuşlarında sürünce normal. 9 litre yakıyor ortalama şehir içinde. Bazen az yaktığı durumlar da oluyor ama genel olarak benzin pahalı olduğu için yetmiyor da diyebiliriz. 

Şehir dışında az yakıyor 5.2 litre ile gidip geldim çoğu yere. Yıllık ortalama 15-20.000km arası en fazla. 

Donanım klasik Ford daha doğrusu Otosan başarısızlığı ne yazık ki. Orta paket yok, Trend veya Titanium var. Arada da çok fark var. Trend + X paket aldım ben, direkt beyaz aldım, beyaz renk üzmüyor beni, diğer renkler kiri ve çiziği belli ediyor, ayrıca ekstra 2000TL civarı fiyat farkı var diğer renklerin. Ekim sonu gitiğimde fiyat 76.500TL'ydi, geçen hafta gittim 78.500TL olmuş zamdan etkilendim. 

Araba trafiğe çıkmadı daha Türkiye'de ama tam 2 defa zam yedi.

Geçen ay başı 74.500TL'ye çıktı lansman fiyatı, sonra Ford Options diye bir tefe sistemi getirdiler, 74.500TL'lik arabaya 30.000 peşinat + 45.000TL taksik + 30.000TL son ödeme araba 100.000TL'ye geliyor ve  bunun için Options kullananlara 2000TL ucuza veriyorlar. 74.500TL'yken Options'a özel dediler ve normal fiyatı 76.500TL'ye çektiler, geçen hafta da kur zammı diye 78.500TL yaptılar ve dediğim gibi daha lansman arabası siparişler yarın gelecek hepsi gümrükte bekliyor. 

Ford'u artık Doğuş oto satın almalı bence. Otosan ile olmuyor bu iş. Bayiye gittim yeni çıkan Fiesta sadece bir adet var içeride. Diğer arabaların hepsi tüm şubelerde Ranger-Kurye-Custom-Transit, adamlar ticariden başlarını döndürmüş binek araba yok içeride. Test arabaları bile 1 adet Fiesta 1 adet Ranger, Mondeo-Focus-Kuga hiç birinin test arabası yok. 

Liste fiyatı üzerinden hiç indirim yapmadılar o zaman? Ford options sistemi de çok çakalca işliyormuş. Pes doğrusu. Fordun müşteri desteğinden de servislerinden de pek memnun değildim zaten. Ama keyifli arabaları var :) Tekrardan hayırlı olsun. 1.25 motordan sonra 1.5 dizel hem ekonomik hem daha keyifli gelecektir.

Yorum bağlantısı
Emre Candan
Bir saat önce, Burak Güler2 yazdı:

Liste fiyatı üzerinden hiç indirim yapmadılar o zaman? Ford options sistemi de çok çakalca işliyormuş. Pes doğrusu. Fordun müşteri desteğinden de servislerinden de pek memnun değildim zaten. Ama keyifli arabaları var :) Tekrardan hayırlı olsun. 1.25 motordan sonra 1.5 dizel hem ekonomik hem daha keyifli gelecektir.

Biraz indirim aldım tabi ki ama kişiye özel bir rakamdı, etrafa yayma dediler. :) Öyle büyük bir indirim değil zaten. Lansman fiyatı olduğu için yapamıyoruz dediler fazla bir şey, tanıdığım vardı bayide onunla görüştüm. 

Ben genel olarak Ford servisinden ve satış sonrası desteklerinden memnunum 5 yıldır, o biraz da şans işi sanırım. Ayrıca Ford'dan genel olarak zevk alıyorum, VW ve grubu araçlar mesela bana kütük gibi geliyor sürüş zevkleri sıfıra yakın. 

Bakalım dizelin performansı ve yakıt tüketimini çok merak ediyorum memnun edecek mi acaba? Teşekkür ederim daha iyisi sizin olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
2 saat önce, Emre Candan yazdı:

Biraz indirim aldım tabi ki ama kişiye özel bir rakamdı, etrafa yayma dediler. :) Öyle büyük bir indirim değil zaten. Lansman fiyatı olduğu için yapamıyoruz dediler fazla bir şey, tanıdığım vardı bayide onunla görüştüm. 

Bizde alırken öyle dediler. Bizim komşuda aldı onada öyle demişler. Çakallar :biggrin:

Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanın inşallah.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Candan

Aracı dün teslim aldım, ilk izlenim fazlasıyla olumlu. 

Fren ve süspansiyon fark edilir ölçüde iyileştirilmiş. Özellikle süspansiyon konforu beni tatmin etti. 

Trend paket eskisi gibi boş değil, bluetooth ile sesli komut SYNC 1.0, telefon rehberi aktarma, arama-cevaplama, youtube vs... gibi yerlerden kablosuz aux kullanımı, far sensörü, aydınlatmalı torpido, 2 adet usb, telefon tutacağı, 6 kademeli klima (eskisi 4 kademe) bardaklık içlerinde ki çıkarılabilen kauçuk kaplamalar, piyano black detaylar gibi iyi özellikler var. X paket ile verilen jantlar hoşuma gitti. 

Motora gelecek olursa 215nm tork etkisini hissettiriyor, sonuç olaraj 1.3CDTI Astra'ları madara eder bu araç mesela. 

Şehir içinde 6. vitesi istemiyor genel olarak, ancak Ankara için Konya yolu, Eskişehir yolu veya Anadolu bulvarında kullanılır. Ancak yine de çok kullanmadım, iyice test etmem lazım. 1250 devirden sonra araç canlı, 1750-3000 devir arası en performanslı devirler. 

19km ortalama hız ile 5.2 tüketim verdi ama ben dikkate almıyorum. Araç daha 40km'de. 

Standart 6 hoparlörlü ses sistemi yine iyi, bass'lar çok kaliteli 

Ambiyans aydınlatma var yazıyordu Trend pakette ama yok, onu bayi de bilemedi. Onu araştıracağım. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hayırlı olsun , güzel araba ama hala iki hava yastığı affedilmez bir eksik

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hayırlı olsun. Fotoğrafları da görmek isteriz. Ford acayip olmuş sanki belki bayiler arasında farklılık vardır. Ben araç alırken focus da baktım trend x almak için. Liste fiyatından 200 TL indirim yaptılar sadece. Bilmiyorum ne kadar doğru artık trend x stok olarak olmayacak sadece sipariş üzerine üretilip gelecek 30 gün teslim süresi var dediler.

Yorum bağlantısı
Emre Candan
6 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Hayırlı olsun , güzel araba ama hala iki hava yastığı affedilmez bir eksik

Ben donanım takıntısılı biri değilim, 2 hava yastığı da hayat kurtarıcı bir güvenlik donanımı. Zaten istesen de fazlasını alamıyorsun şuan. 

3 saat önce, Akan Belen yazdı:

Hayırlı olsun. Fotoğrafları da görmek isteriz. Ford acayip olmuş sanki belki bayiler arasında farklılık vardır. Ben araç alırken focus da baktım trend x almak için. Liste fiyatından 200 TL indirim yaptılar sadece. Bilmiyorum ne kadar doğru artık trend x stok olarak olmayacak sadece sipariş üzerine üretilip gelecek 30 gün teslim süresi var dediler.

Tanıdık lazım yoksa indirim yapmıyorlar pek evet. 30 gün teslim süresi olur mu bilmiyorum ama ben 30 Ekim'de gittim konuşmaya, 10 Kasım'da gelecek dediler, 10 Kasım'da gittim gelmemişti daha dün teslim aldım. 20 gün sürdü. 

Bir saat önce, Onur Doğan yazdı:

Hayirlisi olsun resim isteriz :)

Teşekkür ederim ama resim eklemeyi düşünmüyorum. :)

Yorum bağlantısı
Emre Candan

Bireysel satışı düşünen Doğuş'da Polo'ya 2 hava yastığı koyuyor. 

Bu hava yastığı konusu biraz görgüsüzlüğe giriyor forumlarda ve bizim ülkede. 

Sırf satarken ve alıp akrabalara 4-6-8 hava yastığı var diye hava atmak istiyor herkes. 

2 hava yastığı NCAP testlerinden yeterli puanı alıyor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Güvenlikten tasarruf olmaz demiş gavur. Zaten almanlarda, ingilizlerde, vs   teyp, klima , otomatik cam olmayan modeller var, yan hava yastıksız model yok.  Bizdeki zihniyet bundan uzak. 

Kiada, İbizada 6 hava yastığı standart ülkemizde.

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Candan
6 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Güvenlikten tasarruf olmaz demiş gavur. Zaten almanlarda, ingilizlerde, vs   teyp, klima , otomatik cam olmayan modeller var, yan hava yastıksız model yok.  Bizdeki zihniyet bundan uzak. 

Kiada, İbizada 6 hava yastığı standart ülkemizde.

Mantık olarak haklısın, normalde ESP nasıl zorunlu hale getirildiyse, 4-6 hava yastığı da zorunlu olmalı. Ancak ben Fiesta almak istiyorum ve para versem bile 2 hava yastığından fazlası yok. Dert etmiyorum o yüzden. 

Hava yastığı fazla diye de daha düşük kaliteli ve kalas gibi Ibiza veya Kia almam. 

Benim merak ettiğim başka bir konu var;

Trend pakette ambiyans aydınlatması standart yazıyor ancak arabada yok. Otosan'ı arayıp soracağım, söküldü mü ne yapıldı acaba gümrükte veya depoda merak ettim. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Dün seat ibiza 1.0 dsg sinin test sürüşünü  yaptım. Tahminlerimden çok daha güzel seri bir araba Sürüşü de oldukça keyifli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mantık olarak haklısın, normalde ESP nasıl zorunlu hale getirildiyse, 4-6 hava yastığı da zorunlu olmalı. Ancak ben Fiesta almak istiyorum ve para versem bile 2 hava yastığından fazlası yok. Dert etmiyorum o yüzden. 

Hava yastığı fazla diye de daha düşük kaliteli ve kalas gibi Ibiza veya Kia almam. 

Benim merak ettiğim başka bir konu var;

Trend pakette ambiyans aydınlatması standart yazıyor ancak arabada yok. Otosan'ı arayıp soracağım, söküldü mü ne yapıldı acaba gümrükte veya depoda merak ettim. 

Esp zorunlu değil. Bizler esp sizleri almadığımız için esp li yapıyor artık ford.
Siz de hava yastıksızı almayın.
Katalogta söyler üretimde şaşar onlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Araç alırken ikinci el bile olsa esp olsun diye uğraşıyorum. Mesela corolla da olmasaydı almazdim. Ha kaç kere lazım olur bilemem ama lazım olduğunda hayat kurtaracağını biliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Candan

B segmentte keyif veren tek araç var bana göre o da Fiesta, diğerleri oyuncak gibi tamamen elektronikleşmiş hissiz direksiyon ve dıştan A segment boyutları ve tasarımları. Fiesta hep dıştan büyük duruyor rakiplerine göre bu benim için bir kriter. Neyse o zevk meselesi. 

Katalog da şaşma olayı sıkıntı bakalım soruşturacağız. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...