İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Motor Rektifiye İçin Kayseri'den Usta Tavsiyesi

Abdullah Duman

Recommended Posts

Abdullah Duman

Selam arkadaşlar,

Abimin 2000 model Fiesta'sı var. Motor rektifiye istiyormuş. Kayseri'de tavsiye edebileceğiniz güvenilir bir yer var mı?

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
(düzenlendi)

Yaşar usta, güncel iletişim bilgilerini bilmiyorum.

tarihinde Cemal Demirezen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 dakika önce, İnan Çınar yazdı:

Şubatta böyle bir adres vermiş kendisi

54aafa96c302a357df8a497a7c25dc6e.jpg

Bu bilgi güncel.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Abdullah Duman yazdı:

Selam arkadaşlar,

Abimin 2000 model Fiesta'sı var. Motor rektifiye istiyormuş. Kayseri'de tavsiye edebileceğiniz güvenilir bir yer var mı?

Yaşar Usta, Eski ustalardan Osman Usta ile çalışıyor. 

Alternatif olarak Oto Deva.. Erdal Usta yardımcı olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Abdullah Duman
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yaşar Usta, Eski ustalardan Osman Usta ile çalışıyor. 

Alternatif olarak Oto Deva.. Erdal Usta yardımcı olacaktır. 

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet Köprübaşı

Arkadaşlar merhaba, yeniyim burada, ben arabamı yeni aldım 10 gün oluyor. 97 flair 1.25 kaporta temiz sorunsuz içinde sıkıntılar var ama halledilir.benim sorunum yağ eksiltme araç orjinal 98 binde sözde.ama sanırım 198 bin olmalı. Neyse onu göze alarak aldım zaten, ilk arabam bide acemiliğime geldi arabayı yeni öğreniyorum.kullanması keyifli iyi hızlanıyor.ama yağ eksiltiyor, aldığımda bir ustaya baktırdım karter contası değişmeli sızdırıyor.dedi. Baktık hakikaten sızdırmış karterin etrafında yağ var. Ama damlatmıyor asla.ve karterin altında bir kaynak yapılmış daha önce. Şimdi ben ilk gün aldığımda bi baktim yağ çubuğun ucunda biraz ekledik, sonra ustam bir litre daha koydu, idela seviyeye geldi yağ. Ama bir hafta geçti toplasan 50 km gittik.dün bi baktım çubuğun ucunda kalmış yağ.gittim iki litre koydurdum biyerde şimdi takip ediyorum bakalım ne olacak.karterdeki sızıntıdan bu kadar olamaz heralde. Çünkü hiç damlama yok sadece karterin dışı yağlanmış.arkadan mavi dumanda görmedim.ne diyorsunuz bu işe istanbul Ümraniye civarında iyi bir motor ustası bilen varmı.umarım çok masraf çıkarmaz 

Yorum bağlantısı
Ahmet Köprübaşı
(düzenlendi)

Hoşbulduk sağolun, valla anlayamadım daha, biraz daha yağını takip edip iyi bir ustaya baktırmam lazım.bana adam gibi bir usta lazım aslında.umarım motora zarar vermem.aslında hiç başka sorun yok , ne kadar eksiltiyor tam kestiremedim daha, birde yeniyim ilk arabam.

tarihinde Ahmet Köprübaşı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Köprübaşı

Tam 50 km mi 2lt mi emin değilim ama buna yakın.sıkıntı var biyerde birde ilk arabam ya canımı sıktı.biraz takip edip altına üstüne bakayım, sizi gene rahatsız ederim hocam sağolun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motoru alttan güzelce yıkayıp ertesi gün Ustaya gidin. Baksınlar güzelce.

Yorum bağlantısı
Ahmet Köprübaşı

Sağolun hocam o şekilde yapıp götüreceğim 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yağı tamamen boşaltıp orjinal  numarasında doldurun ki eksiltmeyi takip etmeniz kolay olsun . Sizin eklediğinizle içindeki yağın numaraları ( kalınlıkları )farklı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Köprübaşı

Haklısınız ersen bey, komple yağı değiştirmek lazım.sanırım 5w 30 ford fiesta için

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Tongay
On 22.02.2018 at 16:50, Ahmet Köprübaşı yazdı:

Haklısınız ersen bey, komple yağı değiştirmek lazım.sanırım 5w 30 ford fiesta için

5w30 baska yağ kullanmayın her ne kadar km yüksek yüksek yağ kullanalım dese de kitaptaki değer 5w30 dur. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Köprübaşı
(düzenlendi)

Selamlar arkadaşlar, abiler,

Yukardaki şikayetlerime çözüm bulamadım, şüphelendiğim durum oldu. Motor yağ yakıyor, i..ne nin biri sorunlu arabayı itelemiş bize :) neyse ilk kez milli olduk :) yağ eksiltme vardı şurdan mı buradanmı derken, arabadan anlamayan ilk kez araba kullanmaya başlayan ben bu arabanın yağ yaktığını söylüyordum, yıllardır araba kullanan yakınlarım hatta arabayı alırke. Gösterdiğim usta bozuntusu da anlamadı   yok bişey dediler.neyse arabada gaz verdikçe bir cızırtı gelip duruyordu sesler arttı.gittim bir yere dediler egzozcuya git egzoz spraili yırtık değiştrirsin, değiştirdik ses kesildi, mutlu ayrıldım. Sonra başka yağ eksiltme için tekrar bir ustaya gittim(İstanbul kadosan) baktılar, dedi yağ yakıyordur, gaz verdik.verdik baktık mavi duman biraz da yağmı sumu bişeyler çıktı egzozdan belkide suydu onu tam anlayamadım, çünkü egzoz siyah kurım olmuş suda olsa yere siyah attı, duman bayavar ve açık renk mavi yada beyaz atıyor, egzoz sprali değişince fark ettik dumanı çünkü yırtık olunca spralden kaçırıyordu arkadan duman görünmüyor du  spralden sonra hemen farkettik . Dedi.motor yapılacak. Rakam ne dedim 5000 i bulur dedi şekerim düştü başım döndü :) belki 4500 ede biter dedi :)eyvallah dedim ayrıldım oradan başka yere gittim bugün (Ümraniye oto sanayi) orasıda motor yapılacak rektifiye dedi

Fiyatıda 3500 falan tutar dedi. Araba 1997 fiesta 1.25 zetec 15000 e aldım masraflarla 16000 oldu daha 1000 masrafı var rektefiye hariç 17000 olur.rektefiye ile 20000 tl,  böyle kullansam nolur dedim bişey olmaz yağı ekler devam edersin sorun yaratmaz dedi, siz ne diyorsunuz şimdi satsam 10-12 verirler bu halde. Bu durumu gizleyip satamam ben kansız değilim, yaptırsam (düşünüyorum) 20000 tl bulacak araba.

Fikir verirseniz sevinirim arkadaşlar. Ustalar, aslında güvendiğim bildiğim usta olsa 3000 daha harcar yıllarca binerim, ama şu 1 aydır bu piyasayla muhatap oldum, burada dürüst ustaları tenzih ederim ama, %90 sahtekar. Sizin önerileriniz önemli bir akıl verin.birde ben fanın çalıştığını hiç duymadım belkide fan müşürü bozuk. Onu bilmiyorum hiç fan açılmadı galiba, aklıma bile gelmedi, şimdi biyerde okurken aklıma geldi, belkide var olan sorunu ben kullandıkça büyüttüm.ama emin değilim çünkü hararet göstergesi normal hep, su eksiltme de yok.kaputu açınca fan hiç aklıma gelmedi bu çalışyormu bakim diye,   sadece yağına suyuna bakıyorum.farzedelimki çalışmıyor.ben İstanbul içinde 50 km dur kalk yaparak kullandım ara sıra toplasan 300 400 km oldu.fan çalışmasa farkettirirmiydi bana

Yorum bağlantısı
Ahmet Köprübaşı
(düzenlendi)
On 05.03.2018 at 23:02, Gökhan Tongay yazdı:

5w30 baska yağ kullanmayın her ne kadar km yüksek yüksek yağ kullanalım dese de kitaptaki değer 5w30 dur. 

Yok hocam zaten durum kötü :) 10 40 koyuyoruz hemde nerede denk gelirse 1 litre 2 litre motor yağ yakıyor 

Yorum bağlantısı
Ahmet Köprübaşı
9 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Gözü kapalı teslim edebilirsiniz aracınızı:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/254633-osman-ve-fatih-maslakta-no-name-servis/?do=findComment&comment=3166662

Ne eksiği varsa söylerler, yaptıkları işin de arkasında olurlar. Bilmediğiniz birilerine teslim etmektense, bilindik birilerine gitmek her zaman iyidir.

Aklımda vardı zaten bu ustalar, gideceğim oraya inşallah.bazı yerlerde araba eski model diye bakmak istemiyor böyleleride var tabi, ama osman ustaların namını çok duyduk burada bir gösterelim, en azından forumdan geliyoruz deriz, bakalım ucuza kurtarabilir miyiz,  yoksa durum vahimmi

Sağolun tavsiye için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay
Aklımda vardı zaten bu ustalar, gideceğim oraya inşallah.bazı yerlerde araba eski model diye bakmak istemiyor böyleleride var tabi, ama osman ustaların namını çok duyduk burada bir gösterelim, en azından forumdan geliyoruz deriz, bakalım ucuza kurtarabilir miyiz,  yoksa durum vahimmi
Sağolun tavsiye için.

Her gecen gün sorun çözülmezse büyür bilginiz olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bilinen bir ustaya gidin.
3500 diyenin rakamına güvenmeyin.
Sökene kadar 3500 der. Toplarken saatte bir arar. Şurası da şöyleymiş değişiyorum der. Rakam 6 bini bulur.
İstanbuldaysanız Osman’a gidin.

Yorum bağlantısı
Ahmet Köprübaşı

Tavsiyeler için sağolun, fanım çalışıyor mu hiç farkedemedim. Ama hararet hep normal de sorun yok. Hararet normal aralıklarda iken fan için endişelenmeye gerek varmı yoksa. Fanın çalıştığını mutlaka görmelimiyim.

12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bilinen bir ustaya gidin.
3500 diyenin rakamına güvenmeyin.
Sökene kadar 3500 der. Toplarken saatte bir arar. Şurası da şöyleymiş değişiyorum der. Rakam 6 bini bulur.
İstanbuldaysanız Osman’a gidin.

Bildiğim usta yoktu, yeni yeni tanışıyor um ustalarla, tanıştıkça,  soğuyorum.

Ama osman ustalar aklımda sağolun

Yorum bağlantısı
Mahmut Aslan

Merakla takipteyim lütfen gelişmeleri ara ara yazın buraya 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...