İçeriğe Yönlendir

1.4 2012 Polo Triger Kayış Değişim Periyodu?

Fatih Duru

Recommended Posts

Fatih Duru
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba, Fiestanın Düz benzinli, Dizel ve Otomatik versyonlarını severek kullandım ve mutlu şekilde ayrıldım. Ve değişiklik olması sebebi ile fiestanın tek rakibi saydığım POLO aldım. Aracım 2012 Model 1.4 Comfortline 49.000km de Benzinli. Aracımdan memnunun fakat triger olayı kafamı karıştırdı. Yetkili servislerde 90.000km diyen de var 120.000 diyende var Doğuşa sorduğumda 180.000 km dediği bile oldu fotoyu paylaşıyorum :) Fakat bugün bir sanayi ustası baktı. Ohooo sen çok bile gitmişsin bir an önce değiştir bunu dedi. Az ilerde başka bir usta baktı. Aşırı bi aşınma yok bi sorun görünmüyor dedi. E böyle olunca herzamanki gibi tüketici olarak arada kaldım. Konu hakkında tavsiyeleriniz varsa çok memnun olurum.

jQpg2g.jpg 

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

5 yıl dolduran kayışlar km dolmasa bile değişmesi gereklidir.Riske atılmayıp değiştirmeli bence.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
7 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Eksik bilgi var ama. Yıl bazlı değişim yok mu yoksa VW'de?

Onceden 4 yil 90 bin km idi. Ama sonra yila bagli yipranma gozlenmediginden 90 bin km nin baz alinacagini yine de riskin kullanicida oldugunu aciklamisti.

Konu sahibi arkadasim triger her zaman risk demektir. Koptumu kopar belirtisi olmaz. 500 lira degisim masrafi olacakken 1500 2000 liraya motoru kucaga alabilirsiniz. Tamam kayis degismese bile gergi rulmani var devirdaimi var osu var busu var.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.4 16v motorda erken kayış koparma sorunları okumuştum, erkenden değişmeli.

Yorum bağlantısı
Burak Uzel

VW artık yıla bağlı olarak triger değişimi yapmıyor. Sadece yapılan kmyi baz alıyor. Belirtilen kmyi doldurduğunuz zaman sadece triger değişiyor. ister 2 senede yapın ister 8 senede yapın.

Araç kitapçığınız varsa onda yazan değişim aralığını baz alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
9 dakika önce, Burak Uzel yazdı:

VW artık yıla bağlı olarak triger değişimi yapmıyor. Sadece yapılan kmyi baz alıyor. Belirtilen kmyi doldurduğunuz zaman sadece triger değişiyor. ister 2 senede yapın ister 8 senede yapın.

Kimler gelmis kimler gelmis :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

mk4 aracımı aldım aradan 2 yıl gecmişti ne triger kayısı ne gergisine nede devirdaime baktırmıştım ve bakım yapmıştım. bir gün günlerden bayramın 2. günü gezerken bir kitler devirdaim 3bine maal olur.

ümrünü tamamlayan parca beni değiştir diye sessizce bekler ve bardak taşar cebini ıslatır.

diycem o ki günü gelen ömrü biten parcagı değiştir. kafa iiiraatt. :)

Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Kimler gelmis kimler gelmis [emoji4]

Eyvallah Metin hocam :)
Senin takip ettiğin forumları biz de takip etmeye çalışıyoruz. Bazen yardımcı oluyoruz bazen yeni şeyler öğreniyoruz. Takılıyoruz işte :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Duru
11 saat önce, Burak Uzel yazdı:

Evet benzer bilgiye bende ulaştım. Hatta az önce VW canlı destekten aldığım bilgi de 180.000km'de bir şeklinde. İşaretler bunu gösterirken şuanda bu masrafı yapmak ne kadar mantıklı bilemedim. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Fatih bey, Poloyu bilmiyorum ama genelde araçlarda triger dıştan bakmakla görülmez, kapalı muhafaza içindedir.Gösterdiğiniz ustalar bir takım sökme işi yapılmadan dıştan mı baktı? Peşpeşe 2 usta bakmış, Poloda dışardan görülebiliyor mu? yoksa V kayışına mı baktılar.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
(düzenlendi)
26 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Fatih bey, Poloyu bilmiyorum ama genelde araçlarda triger dıştan bakmakla görülmez, kapalı muhafaza içindedir.Gösterdiğiniz ustalar bir takım sökme işi yapılmadan dıştan mı baktı? Peşpeşe 2 usta bakmış, Poloda dışardan görülebiliyor mu? yoksa V kayışına mı baktılar.

Bende onlar bakınca farkettim gayet kolay biyerde polo benzinli 1.4 motorda. Hemen sol tarafta bi plastik koruma altında. Fiestamdaki gibi gizli biyerde değil.

Bilgi amaçlı aşağı foto paylaşıyorum. Kırmızı halka içinde.

XENmRo.jpg

tarihinde Fatih Duru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ama yine de muhafaza içinde. O plastiği söküp mü baktılar, kolayca sökülüyor mu o plastik.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
7 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Ama yine de muhafaza içinde. O plastiği söküp mü baktılar, kolayca sökülüyor mu o plastik.

Aynen ufak bir iki tırnak tutuyor. Sigorta kutu muhafazası gibi birşey. Yarın bide ben kendim inceliycen yıpranma varmı diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

bende görüneşe göre ( o araba daha cammıs cıncıkmışş motora yığılma yapmayın yeterli.

Yorum bağlantısı
Fatih Duru
4 saat önce, Okay Kaygusuz yazdı:

bende görüneşe göre ( o araba daha cammıs cıncıkmışş motora yığılma yapmayın yeterli.

Okay bey tam anlamadım yazdığınızı ? ama zaten motora yüklenmek söyle Dursun trafik olan yerlere bile girmemeye çalışıyorum.  Malum benzin 5.68

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)
33 dakika önce, Fatih Duru yazdı:

Okay bey tam anlamadım yazdığınızı ? ama zaten motora yüklenmek söyle Dursun trafik olan yerlere bile girmemeye çalışıyorum.  Malum benzin 5.68

motorun temizligine bakarak yorumladım. :)

yani motor freni roterdam vites kücülterek frenleme durma... yapmayınız. o sekilde kayış kopar sente atlar

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

ilk marşta kayış kopup subap yakalamayan kartal görmüştüm. Adam ne sevinmişti çalışınca :)

Yorum bağlantısı
Fatih Duru

Ben inatla sordukça onlar da aynı şekilde bilgi veriyorlar. Gerçi bu sefer 90.000km'ye düşürdüler :D Ama o km'ye kadar bir değişim gerekmediğini yazdılar. Görüntü aşağıdaki gibidir.

LOXP1a.jpg

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

VW de 2012 den sonra zaman sınırı kalktı. Kilometre dikkate alınıyor. Ama yine de en fazla 5 sene de bir değişmesi garanti olur

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
10 saat önce, Fatih Duru yazdı:

Ben inatla sordukça onlar da aynı şekilde bilgi veriyorlar. Gerçi bu sefer 90.000km'ye düşürdüler :D Ama o km'ye kadar bir değişim gerekmediğini yazdılar. Görüntü aşağıdaki gibidir.

LOXP1a.jpg

diger mesjın fotografını veya yazısını kopyalayıp ona gönderecen caprazlama ben kime inanacagım yaa nekadar sahtesiniz :) diyecen

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Duru
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

180 bin abartı idi zaten.. 90 bin iyidir :)

Bende öyle düşündüm :D ki 180.000 i sanırım 10 yılda falan yaparım ben.

Bunlarda kayışlarımın fotoları :) Evet bakma ile anlaşılmaz yinede yıpranmış gibi gelmedi bana.

V3GlYj.jpg

EyBV3B.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...