İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Değişik Bir Duman Sorunu

Furkan Akyol

Recommended Posts

Furkan Akyol
(düzenlendi)

Arkadaşlar  Merhaba. Arabamda  son zamanlarda değişik bir problemle karşı  karşıyayim..

Aracımda  bu sorunun ilk defa oluşu  arabanin yokuşta bir konumdayken  oldu.

Arabanin kontağını  cevirdigimde değişik  bir titreme ile calisan arabadan inanilmaz bir pis kokuku duman atti ve duman cok yoğundu.  Neyse kontağı  hemen  kapadim ve biraz  bekledikten sonra çalıştırdım  sorun olmadi. Aradan 1 2 hafta gecti düz  zeminde herhangi bir problem olmadi  ama yine yokusta araba bekledikten  sonra ilk calistirmada pis kokulu yogun bir duman atıyor.  Bu durum arasira oluyor ama kontağı  kapatıp  bekleyip geri calistirinca düzeliyor.  Sizce bu sorunumuz neden  olabilir? Şimdiden  teşekkürler 

Not: araba dizel ve dumanın rengi beyaz 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Akyol

Ilk marsta olmadi mesela sabah calistirdim 25 km yok gittim park ettim hafif yokuş.  Sonra 2 3 saat snra calistirinca duman atti. Kontagi kapatip açınca  düzeliyor  ama her zaman olmuyor.. ayrica bu olunca araba hafif  tekler gibi çalışıyor 

Yorum bağlantısı
Furkan Akyol
(düzenlendi)

Korkutmayın  beni arkadaslar:) enjektorlerde filan bir sıkıntı  olabilir mi? Çünkü  her zaman olmuyor. 

Arkadaslar asagidaki fotoda baska bir forumda dizel arabada olan sorunun tepkisi benim sorunumla uyuşuyor.  Ve sorunun kizdirma bujisinden oldugu soylenmis ne diyorsunuz?

kXR7Pq.png

tarihinde Furkan Akyol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Benzeri enjektör bakımından sonra başıma geldi. Tam gaz ayarını yapmadıkları için 3 bin deviri geçince enjektörün birisi açık kalıyormuş arkayı bembeyaz dumana veriyordu.

Sökülüp tekrar ayar yapıldı şuan böyle bir durum yok.

Enjektör işeme yaparsa sis bombası yoğunluğunda dumana sebep oluyor. Eğerki çiğ yanma var ise bu kez siyah oluyor.

Yoğun beyaz sadece mazotun anlık buharlaşmasından dolayı oluyor, siyah ise zengin karışımdan dolayı yetersiz hava olduğundan sıkıştırma açığı mazot ile tamamlanmaya çalışılır bu yüzden çiğ yanma olur. Benim son 1 yılda yoğun sanayi trafiğinde yaşadığım olaylar bunu gösteriyor.

İlk çalışmada varsa mazot tam ısınmadan atıldığı için kızdırmalardan dolayıda olabilir. 

Not: Enjektör, pompa ve turbo hassastır özellikle pompa ve enjektöre bosch enjektör servisi hariç kimse elini sürmesin. Sanayide ne olduğu bilinmeyen bir pompacıya iş verilirse hem paranız gider hem aylarca git gel yaparsınız hemde sorununuz çözülmez. 

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Akyol

arkadaşlar.  Sorun halloldu. Enjektörler tıkanmış  temizlettim. 150tl ye mal oldu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Akyol
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

150 tl ye yapılan işlem nedir?

Ustam var ona bırakmıştım.  Oda enjektörleri söküp   trmizlettigini söyledi.  Yanlis  hatirlamiyorsan

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun. devamlı aynı ustaya gitmenin faydsaını da güzel bir örnekle görmüş oluyoruz :nazar:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...