İçeriğe Yönlendir

TÜVTÜRK Araç Muayene Kusur Tablosunda Değişiklik Yapıldı!

Sefa Şerif

Recommended Posts

Sefa Şerif

TÜVTÜRK araç muayenesinde "ağır kusur" kurallarında değişiklik yapıldı. İşte detaylar...

arac-muaneye-kusur-tablosunda-degisiklik

Hepimiz biliyoruz ki muayene sıfır araçlar için ilk 3 yıl sonrası, 3 yaşından büyük otomobiller için 2 yıl ve ticari araçlar için her yıl tekrarlanmaktadır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın üzerinde çalışma yaptığı TÜV kuralları yönünde kusur tablosunda değişikliğe gidildi.

Yeni kurallar arasına son zamanlarda gündemi oldukça meşgul eden cam filmi yasağı da eklendi. Ayrıca yine geçtiğimiz aylarda Türkiye çapında illerin belediyeleri ile ortak bir çalışma altında yapılan ve skandallara yol açan kameralı denetim sistemleri (EDS) yönünde de yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Buna göre plakalarda vida ve benzeri ayrı metal parçalara izin verilmeyecek.

EDS sisteminin okumasını engelleyecek folyo ve APP cinsi plakalı arabalar TÜVTÜRK’ten geçemeyecek.

Ağır kusurlu araç kapsamında görüşü engelleyecek şekilde cam hasarı olan araçlar da ağır kusurlu sayılacak.

Şu anda düzenleme getirilmeye çalışılsa da cam filmi ağır kusurlu araç olarak değerlendirilecek.

Ayrıca plaka köşe zemini yönetmelikte mavi renk geçmektedir. Zemini kırmızı olan araçlar da ağır kusura alınacaktır. Plaka üzerine sadece folyo yapılması dışında üzerinde herhangi bir boya veya yanıltıcı-yansıtıcı madde varsa da muayeneden geçmesine engel teşkil edecektir.

Kısaca araç plakaları TŞOF (Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu) tarafından belirtilen standartlara uygun olması gerekiyor.

Haber Kaynak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Cam filmi abi, alt tarafı arabanin camına yapıştırılan bi film tabakası ya. Koskoca devlet bi düzenleme getirip karar budur diyemedi. Yazık.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Plakadaki vidadan haberim yoktu. Benimkiler köşede, yazıyla alakası yok. Yine de sorun olacak galiba. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
26 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Plakadaki vidadan haberim yoktu. Benimkiler köşede, yazıyla alakası yok. Yine de sorun olacak galiba. 

Mahmut ne zaman muayene? Bende de yanlardaydı, söktüm ama delikler var.  Rakamlarla temas etmeyen yerde. 26 aralık benim muayene. Seninki önceyse bi bilgi verir misin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

13.11.2017 tarihli muayene kağıdı paylaşıldı, cam filmi hafif kusur geçiyordu.

10 gün kadar ağır kusur sayıldı sanırım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
17 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Mahmut ne zaman muayene? Bende de yanlardaydı, söktüm ama delikler var.  Rakamlarla temas etmeyen yerde. 26 aralık benim muayene. Seninki önceyse bi bilgi verir misin.

2018'in sonunda abi. Kasım gibi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Plakanın herhangi bir yerinde vida istemiyorlar Mahmut.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Berber
Bir saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

42 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Çok yakın zamanda yaptırdım, plaka harf ve rakamları ile ilgili olmadığı zaman sorun olmuyor sanırım. Benim kenarlarda iki vida vardı, hiç sorun teşkil etmedi, geçirdiler. (Bursa-Merkez )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Plakada delik kabul edilmiyor silikonla delikleri doldurup gecenler var.Aralik ayinda muayene var Hic ugrasmayip plaka bastırdim.Bu arada App plaka halen basilmaya devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
55 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Plakanın herhangi bir yerinde vida istemiyorlar Mahmut.  

Bende vida yok, delikleri kaldı. 2 deilk, muayeneye gitöeden önce  delikleri silikon- alçı- sakız gibi birşeyle kapatıp beyaz yeri beyazla, mavi yeri maviyle rütuş yapmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Cumartesi günü kenar çerçecesinde vida olan plaka ile muayeneden geçirdiler.Harf veya rakam aralarında vida varsa sorun olur demişler.

Yorum bağlantısı
Ufuk Memiş

Abi cam filmi ağır kusur demişsiniz. Ama tuvturk sitesinde cam filmi hafif kusur olarak yazıyor.

Yorum bağlantısı
Sefa Şerif
Bir saat önce, Ufuk Memiş yazdı:

Abi cam filmi ağır kusur demişsiniz. Ama tuvturk sitesinde cam filmi hafif kusur olarak yazıyor.

Sistemi yenilemedikleri içindir. Son cam filmi yasağından sonra ağır kusurlu olduğu söylendi. 

5 saat önce, Erdal Aydın yazdı:

Cam filmi abi, alt tarafı arabanin camına yapıştırılan bi film tabakası ya. Koskoca devlet bi düzenleme getirip karar budur diyemedi. Yazık.

İşte olan yine bizlere oluyor.

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
7 saat önce, Sefa Şerif yazdı:

Buna göre plakalarda vida ve benzeri ayrı metal parçalara izin verilmeyecek.

EDS sisteminin okumasını engelleyecek folyo ve APP cinsi plakalı arabalar TÜVTÜRK’ten geçemeyecek.

Ayrıca plaka köşe zemini yönetmelikte mavi renk geçmektedir. Zemini kırmızı olan araçlar da ağır kusura alınacaktır. Plaka üzerine sadece folyo yapılması dışında üzerinde herhangi bir boya veya yanıltıcı-yansıtıcı madde varsa da muayeneden geçmesine engel teşkil edecektir.

Şöforlar odası önce standardı belirlenmiş plaka bassın. 

Bildiğim kadarı ile İstanbul ve İzmir'de 2 farklı font kullanılıyor, Ankara'da farklı bir font kullanıyor, Aydın'da ise 3 farklı font kullanılıyor. Diğer illeri bilemeyeceğim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bildiğim kadarı ile İstanbul ve İzmir'de 2 farklı font kullanılıyor, Ankara'da farklı bir font kullanıyor, Aydın'da ise 3 farklı font kullanılıyor. Diğer illeri bilemeyeceğim. 

İki farklı ili geçtim, gebze cemiyette Mayıs 25 26 gibi ben plakamı bastırdım, 3 gün sonra bacanak bastırdı. Plakamızda aynı seri, benim 002 onun 003. Bacanağın 4 ile benim dört farklı idi :D
  • Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu
3 saat önce, Evren Barış Özbek yazdı:

Bildiğim kadarı ile İstanbul ve İzmir'de 2 farklı font kullanılıyor, Ankara'da farklı bir font kullanıyor, Aydın'da ise 3 farklı font kullanılıyor. Diğer illeri bilemeyeceğim

Aydın dan alınmış 2 tane Duster geldi şirkete plakaları app den daha güzel:)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Artık çoğu yer plakaları daha güzel basıyor. Benim plakam oldukça güzel incecik değil benim hoşuma gitti. Geçen hafta arkadaşa Zonguldak da yeni plaka bastırdık eskiye göre oldukça güzel kalın rakamlar güzel.
Bu arada cam filmi ile ilgili olarak da şu an ceza yazılması durduruldu. Bir karar çıkana kadar ceza uygulamasına son verildi. Bununla ilgili yazı bile gönderilmiş bölgelere en azından benim bulunduğum ilde böyle.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan
10 saat önce, Akan Belen yazdı:

Artık çoğu yer plakaları daha güzel basıyor. Benim plakam oldukça güzel incecik değil benim hoşuma gitti. Geçen hafta arkadaşa Zonguldak da yeni plaka bastırdık eskiye göre oldukça güzel kalın rakamlar güzel.
Bu arada cam filmi ile ilgili olarak da şu an ceza yazılması durduruldu. Bir karar çıkana kadar ceza uygulamasına son verildi. Bununla ilgili yazı bile gönderilmiş bölgelere en azından benim bulunduğum ilde böyle.

Özellikle Ereğlinin Fontu çok güzel abi .Ama benim plaka 4 haneli olduğu için Ereğli de basmadılar.Çok bitişik olduğu için ceza yazıyorlarmış.Bende gittim Alaplı da bastırdım.

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

kasım 12 de benim connect ile girdim muayeneye.. Ankara Gölbaşı tüvtürk de.. 
Aracımda 17" karpuz jant vardı..
Amerikan parklar vardı
Arka sislerde çakar vardı..
3 numara komple film vardı.. 
Aracım da siyah kaplama vardı..
Plaka da vidalar vardı..

tabi ilk girişte muayeneden kaldı :D Agır kusur olarak yazdıkları şey plaka - arka sislerde ki çakarlar ve son olarak muayeneye girmeden önce çalışan 4'lüler çalışmadı :D 
neyse agır kusurlarımızı giderip öğleden sonra tekrar girdik ve geçtik.. 2 sene kafamız rahat :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin
1 dakika önce, Ufuk Memiş yazdı:

Erkan bey yani cam filmi hafif kusurmu yazdılar size ozaman

Abi Cam filmi ve kaplamalara hafif kusur bile yazılmadı :D 

yarın fotograf çekip paylaşırım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ufuk Memiş
Abi Cam filmi ve kaplamalara hafif kusur bile yazılmadı [emoji3] 
yarın fotograf çekip paylaşırım [emoji4] 
Abi süper ya benimde yıl sonu muayene var camlar filmi kara kara düşünüyordum acaba nolur diye[emoji4]
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Ya bu arada yanlış bilgi vermeyim şimdi eylül 30 da bitmiş muayene ben ekim 12 de girmiştim çok özürdilerim..  Ama aynı şekilde istasyondan istasyona da farklılık gösterebilir.. Yine aynı şekilde yıl sonuna kadar filmler ile ilgili bi karar verirler sanırım.. yarın yine kaldıgım da verdikleri raporu paylaşırım eksik veya yanlış bilgi varsa netleşir abi :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...