İçeriğe Yönlendir

2009 mondeo 2.0 tdci manuel yakıt tüketimi

Arif Akşit

Recommended Posts

Arif Akşit

Selamlar öncelikle kendimi tanıtmam gerekirmi bilmiyorum onun için ufaktan tanıtayım.ben arif 2009 mondeo 2.0 tdci manuel sahibiyim. manisalıyım adıyamanda işim gereği ikamet ediyorum.Haziranda aldım aracımı.Şimdi meramımı anlatayım aracı ilk aldığımda şehir içi yakıt tüketimim yol bilgisayarında 9,5 10 litre civarındaydı ama aldığım yakıtla yaptığım ölçüm bu değerlerin yaklaşık 1- 1.1 litre falan üstündeydi hep yani 10,5 11 litre.aracı alır almaz tüm bakımlarını yaptırdım yağ ve filtrelerin tamamını değiştirdim.bakım yönünden sıkıntı yok araç 193bindeydi kilometre orjinal.2006 mondeo 2.0 tdci olan yakın arkadaşımın şehir içi yakıt tüketimi 7,5-7,7 bandında baktım benimki çok yakıyor enjektörleri maraşta bosch dost pompada tamire soktum sadece çok kirlendiği için temizlendi ve tamir takımı takıldı 550 lira civarı bir ödeme yaptım şimdi yakıt tüketimim yol.bilgisayarında 8-8,5 civarı ama gerçekte bundan 1 litre fazla yani 9-9,5 litre civarı bu tüketim normalmi turboda bir sorun ötme falan yok enjektörlere bakım yapılmadan öncede ne duman atma ne geç çalısma ne işeme hiçbirşey yoktu  yakıtım düştü ama normalmi eski kasayla yeni kasa arasında bu kadar fark? En son depoyu fulledim 210 kilometre yaptım 90 i şehir dışı 120si şehiriçi gittim aynı pompadan tabanca atana kadar fulledim 18.40 litreye yakın aldı yani 100 km de  8.75 litre falan 90 şehir dışı 120 şehir içi totalde210 kilometrede.(yol bilgisayarı 7,6 gösteriyor) Normalmi ? Eski kasa bu yeni kasa arasındaki yakıt farkı yoksa sorunmu var bu sitede gördüm otomatik aynı kasa 5.8 litre falan yazmış şaşırdım çok fark var

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

yakıt biraz fazla, bendeki otomatik olasına rağmen şehir içi 8 i geçmezdi şehir dışı kullanımda 5.2 yi gördüm, sürekli pompadan ölçüm yaparım araç bilgisayarlarına pek güvenmem...

debriyaj balatanız ne durumda ? 

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bende de 2008 model dizel manuel var ve ben şehir içinde şu an 6,7 litre ile geziyorum ki havaların soğumasına ve soğuk motor kullanmama rağmen, öncelikle Hasan beyinde dediği gibi baskı balata kaçırıyor olabilir ona bir baktırın bir de yüksek devir kullanıyorsanız benzinli gibi ona dikkat edin bence, kolay gelsin... 

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Kullanım alışkanlığından olmasın. 2.0 gidyor.diye bastığınızdan olabilir mi 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eray Karaduman

Bende de 2010 mondeo dizel otomatik var. ş.dışı 5,5 şehir içi 6,7 civarı gösteriyor ancak pompaya yanaşınca 1 lt fark ediyor. yani ş.içi 7,5 - 7,8 lt arası değişiyor. 

Yorum bağlantısı
Arif Akşit

Baskı balatamda bir sorun yok yeni ayarında devirlide kullanmıyorum bundan önceki aracımda dizeldi.başkaca ne sorun olabilir acaba yazılımda falan sıkıntı olabilirmi ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fordların hepsi gerçek tüketiminden daha az gösterir.
90 şehir dışı 120 şehir içi 8 litre de normal gibi.

Yorum bağlantısı
Arif Akşit
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fordların hepsi gerçek tüketiminden daha az gösterir.
90 şehir dışı 120 şehir içi 8 litre de normal gibi.

210 km de 100 kilometrelik yakıt 8,75 litre normal diyosanız tamam hocam sıkıntı yok

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yakıt konusunda Mersinli agaların dedikleri ile kıyaslamayın kendinizi araç bozuk sanarsınız. Onların memleketi yaktırmıyor.

Bende otomatik mk4 ile 8 9 litre minimum yakıyorum ve yol pc her seferinde 1 lt az gösteriyor.

2006 MK3 2009 MK4'e oranla daha az yakıyor, bizde DPF var oda yakıtın artmasına sebeplerden birisi, ayrıca MK4 daha ağır jantları daha büyük vs.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Arif Akşit yazdı:

210 km de 100 kilometrelik yakıt 8,75 litre normal diyosanız tamam hocam sıkıntı yok

210'un 120 si şehir içi... Bence normal. 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Bende mk4 otomatik vardı 7-5 lt gösterirdi araç ancak pompa ölçümlerinde 9 lt civarı çıkardı. MK 4 mondeo çok yakıyor. Sonra BMW 5.20 d geçtim oda şehir içi 8 lt lerde dolaştı. Kısaca 2.0 motor araçlar çok yakıyor şehir içi. Mondeo segmentinde en fazla yakanı ama segmentinde ise en ucuzu. Fiyat fayda anlamında en doğru araç

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Yakıt işi biraz farklı bi durum şartlara göre çok değişken bir yapısı var..

Mondeo Mk4 kullanırken hep dikkat ettiğim bazı hususlar vardı bu sayede yakıt ekonomisi yaptım diyebilirim...

Sürekli düzgün yakıt kullandım, lastiklerimin havasını hep kontrol ettim, enjektör ve pompayı kontrol ettirdim, motor üzerindeki sensörleri sağlam olsalar bile değiştirdim, 200 bin yapmış bir dizel motorun sensörlerinin ECU ya doğru bilgileri göndermesi önemli... yağı ve filtreleri yılda hem kış hem yaz şeklinde 2 kere değiştirdim...

bu sadeye pompa ölçümlerim hep 7-8 lt arasında çıktı bir seferinde şehir dışı yola gittim yaz aylarında klima full açık ve 120-140 km hız ile sabitledim, istasyondan çıkarken doldurdum 1050 km yapıp tekrar doldurduğumda depo 52 lt yakıt almıştı... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Akşit

Çok sağolun arkadaşlar demekki herşey normal.su serptiniz sağolun.bakıyorum adam 5.8den falan bahsediyor insanda diyor ki benimki bozuk mu ? mondeo 2000 motor başka birşey ya zevkli keyifli.linea 1.3 dizel aracım bile şehir içi 7 7,5 litre yakıyordu koskoca 2000 motor ağır siklet boksör kılığındaki mondeo' nun bu yakıtı da bence normal arada 1,5 2 litreye yakın fark var lineayla oda normal

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...