İçeriğe Yönlendir

Focus I - Sanal Hararet Problemi !!!

Niyazi Emre Sobay

Recommended Posts

Niyazi Emre Sobay

Öncelikle merhaba arkadaşlar bu sanal hararet olayı bende de olmaya başladı. Araç ford focus 1 2000 model ambiante. Aracı alalı 1 yılı geçti 2 hafta önce yolda giderken arıza lambası yandı (sarı dişli içerisinde ünlem) 2 saniye sonra söndü o an hararete dikkat etmedim. Arıza lambası yanınca tabi birden panik yaptım ayağımı gazdan çektim hızım da ortalama 100 civarıydı neyse hemen sanayiye gittim makineye bağlattım termostat la ilgili bir şey falan dedi usta bende ne alaka gibisinden düşündüm kendimce, sanayiye gidene kadarda herhangi olumsuz bir durum olmadı. Ertesi gün okula giderken hızım 110 120 civarındayken arıza lambası tekrar yandı bir baktım hararet kırmızıda hemen vites küçülttüm ayağımı da gazdan çektim hararet ortaya geri geldi okula gidince kaputu açtım su deposunda su köpük köpük olmuş. Memleketten bir usta aradım durumu anlattım fan açmamıştır dedi. Sanayiye gidip elektrikçiye gösterdim kontrol etti fan da ya da tesisatta bir sorun yok dedi sen antrifrizi değiştirt patlak kaçak varsa belli olur dedi antrifrizi değiştirttim kırmızı olandan koydu afyonda ikamet ettiğimden dolayı -30 civarına ayarladı sanırım havasını tam olarak aldı mı emin değilim. Bu seferde araç 120 140 arasında yapmaya başladı ancak arıza lambası yakmıyor hararet kırmızı ya geliyor ayağımı gazdan çekiyorum 2 3 saniye sonra ortaya düşüyor.

soğutma sistemi ve hararet sorunları başlıklı konuyu komple okudum hatta forumda ki hararetle ilgili problemleri komple okudum

10 15 gündür saçma sapan harcamalar yapmamak için araştırıyorum bekliyorum

Kısacası Afyonda önerebileceğiniz bir usta var mı? yardımcı olursanız çok memnun olucam teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Dişli arasında ünlem şanzıman arızası demek değil mi?

Hararet birden azalıyorsa termostat arızalı olabilir.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

9 yıl kullandığım Focus 1 aracımda 3-4 kere başıma geldi bu sahte hararet olayı. Benim tespitime göre soğuk havalarda araç tam ısınmadan devirli kullandığımda ortaya çıkıyordu. 3-4 kereden fazla olmadığı için herhangi bir işlem yapmadım. Sorununuz gerçekten sahte hararetse birkaç borudan oluşan bir düzenek takılarak sorun çözülüyor. Ford ustaları bu düzeneği biliyor. Ama önce hararetin gerçek olup olmadığını teyit etmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Mustafa Karaca yazdı:

2. Ve 3. Bujinin arasındaki sensörü değiştirin sorun çözülecektir. 

Sensör hatası da olabilir tabi ama bu durum kronik. 

Araçta kronik bir tasarım hatası var. Bununla ilgili ford tarafından yayınlanmış teknik servis bülteni var. 

Bültene göre, harici bir bağlantı ile suyun dolaşım şekli değiştiriliyor, üst kapakta hava birikmesi önleniyor. 

Esas sorun üst kapakta hava birikmesi ve bloğun soğuyamamasıi havayı atar atmaz da suyla buluşan blok aniden soğuyor, çünkü su soğuk ve gerçekte bir hararet yok..

Burada sorun şu : 

Üst kapak hava sebebiyle aşırı ısınırsa eğilip yamulabilir. Yalancı desek de sonuçta üst kapak ısınıyor.. Diğer bir sorun da, araç gerçek hararet yaparsa, yalancı bu diyip, motoru komple yakmak..  

Bu sebeple bu sorun çözülmeli.. 

Ayrıca başka bir teknikle.. Sensörün altına pul koyup, sensörü bloktan uzaklaştırıp, harareti daha geç okumasını sağlayanlar var.. 

Yorum bağlantısı
Niyazi Emre Sobay
52 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sensör hatası da olabilir tabi ama bu durum kronik. 

Araçta kronik bir tasarım hatası var. Bununla ilgili ford tarafından yayınlanmış teknik servis bülteni var. 

Bültene göre, harici bir bağlantı ile suyun dolaşım şekli değiştiriliyor, üst kapakta hava birikmesi önleniyor. 

Esas sorun üst kapakta hava birikmesi ve bloğun soğuyamamasıi havayı atar atmaz da suyla buluşan blok aniden soğuyor, çünkü su soğuk ve gerçekte bir hararet yok..

Burada sorun şu : 

Üst kapak hava sebebiyle aşırı ısınırsa eğilip yamulabilir. Yalancı desek de sonuçta üst kapak ısınıyor.. Diğer bir sorun da, araç gerçek hararet yaparsa, yalancı bu diyip, motoru komple yakmak..  

Bu sebeple bu sorun çözülmeli.. 

Ayrıca başka bir teknikle.. Sensörün altına pul koyup, sensörü bloktan uzaklaştırıp, harareti daha geç okumasını sağlayanlar var.. 

yok pul falan koydurmam abi neredeyse 100 sayfayı geçik yazı okudum forumda bütün teknikleri öğrendim :D araçta T boru dediğiniz parça mevcut kontrol ettim 

afyonda sorununu çözüpte bana usta öneren biri olana kadar kimseye gitmeyi düşünmüyorum en son focus 1 kullanan taksicilere falan sorucam

11 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Dişli arasında ünlem şanzıman arızası demek değil mi?

Hararet birden azalıyorsa termostat arızalı olabilir.

bende baktım şanzıman arızası gösteriyor ama bi daha yanmadı aracı makineye bağlattığımda da şanzıman arızası diye

bişey çıkmadı

Yorum bağlantısı
Niyazi Emre Sobay
4 saat önce, Faruk Dogantas yazdı:

Hava var araçta ama ustasını bulmak zor 

afyonda bulamazsak en son ihtimal ankaraya gelirim burda yola gidecek paranın on katı masraf yapıp çözüm alamama ihtimalim var :)

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Dikkatimi ceken bir durum var ford araçlarda bu hararet olayı yoğunlukta birçok forumda ford ve hararet yan yana Allah sükür bende yazın bir defa yaptı sonra daha olmadı ama bakıyorum günlük konularda nerdeyse bir tane hararet konusu mevcut 

Yorum bağlantısı
Faruk Dogantas
(düzenlendi)

Araç çalışırken yada motor sıcakken konulan antifiriz yapıyor 

tarihinde Faruk Dogantas tarafından düzenlendi
Harf hatası
Yorum bağlantısı
Niyazi Emre Sobay
38 dakika önce, Erman Uzun yazdı:

Dikkatimi ceken bir durum var ford araçlarda bu hararet olayı yoğunlukta birçok forumda ford ve hararet yan yana Allah sükür bende yazın bir defa yaptı sonra daha olmadı ama bakıyorum günlük konularda nerdeyse bir tane hararet konusu mevcut 

aracı alalı 1 yılı geçti 2 hafta önceye kadar hiç bir problem yaşamadım, başıma gelince kronik olduğunu öğrendim 

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

1997 model Zetec motor Mondeo'da ne yalancı harareti ne de gerçeğini çok şükür  bu güne kadar yaşamadım. 2000 Focus'ta da aynı motor yok muydu? Neden hava yapıyor ki? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Fatih Emre yazdı:

1997 model Zetec motor Mondeo'da ne yalancı harareti ne de gerçeğini çok şükür  bu güne kadar yaşamadım. 2000 Focus'ta da aynı motor yok muydu? Neden hava yapıyor ki? 

1 kasa makyaj öncesi, 1,6 benzinli focuslar.. 1999, 2000, 2001 genelde yalancı hararet sorunu yaşayanlar bunlar.. 

Mondeo hararet yaparsa.. gerçektir.. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben eski arabamda bu durumu aynen öyle çözmüştüm. ?

7 saat önce, Niyazi Emre Sobay yazdı:

yok pul falan 

Bence pul koydurun sorun çözülür ? ben eski aracımda bu sorunla karşılaştım ve öyle çözdüm 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence pul koydurun sorun çözülür [emoji39] ben eski aracımda bu sorunla karşılaştım ve öyle çözdüm 

Çözmemiş. Gizlemişsiniz. Fark var :)

Çözüm. Tsb de tarif edildiği gibi ek bağlantı yapmak galiba.

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

8 senelik focus 1 tecrubesiyle soyluyorum.
Aracinizda lpg var muhtemelen ve lpg regulatoru motor blok seviyesinin ustunde monte edilmis.
Cozum , termostat acmis halde regulatorden cikan hortum cikarilip duzenli su akisi saglanana dek beklemek(yakalsik 3-5 sn) (isiya dayanikli bir eldiven kullanilmali ve dikkatli olunmali), akabinde hortum yerine takilip soğutma sivisi tamamlanip keyfinize bakabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çözmemiş. Gizlemişsiniz. Fark var :)

Çözüm. Tsb de tarif edildiği gibi ek bağlantı yapmak galiba.

Bir sıkıntı yaşatmadı bana çok şükür ? garanti bir çözüm daha iyidir illa ki ama sanal hararet de can sıkıcı. Hatta bende yokuş inerken ve çıkarken harareti artıp azalıyordu.

Bunlar hep kırmızı antifiriz koyunca başlamıştı

Yorum bağlantısı
Niyazi Emre Sobay
10 saat önce, Hasan Yıldız yazdı:

8 senelik focus 1 tecrubesiyle soyluyorum.
Aracinizda lpg var muhtemelen ve lpg regulatoru motor blok seviyesinin ustunde monte edilmis.
Cozum , termostat acmis halde regulatorden cikan hortum cikarilip duzenli su akisi saglanana dek beklemek(yakalsik 3-5 sn) (isiya dayanikli bir eldiven kullanilmali ve dikkatli olunmali), akabinde hortum yerine takilip soğutma sivisi tamamlanip keyfinize bakabilirsiniz.

tam olarak yerini tarif edebilirseniz yapmaya çalışıcam Hasan abi

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Araca daha sonradan monte edilen bir parca oldugu icin yeri her aracta sabit degil.Lpg montaji yapan ustanin keyfine gore bir yere monte etmistir.Muhtemelen motor blogunun arkasinadadir.Lpg sisteminizin markasina gore regulatoru internette aratırsanız kendi regulatorunuzun resmini gorup aracinizda bulmaniz kolaylasir.İki adet sogutma sivi baglantisi var uzerinde.Konuma gore uste kalan hortumu cikarip, hem hortumdan hem regulatorden duzenli su akisina mutakip tekrar hortumu yerine takin.yalniz su kaynama noktasi sicaklignda oldugundan COK DİKKATLİ olun.
Yorum bağlantısı
Niyazi Emre Sobay
9 saat önce, Hasan Yıldız yazdı:
10 saat önce, Niyazi Emre Sobay yazdı:

Araca daha sonradan monte edilen bir parca oldugu icin yeri her aracta sabit degil.Lpg montaji yapan ustanin keyfine gore bir yere monte etmistir.Muhtemelen motor blogunun arkasinadadir.Lpg sisteminizin markasina gore regulatoru internette aratırsanız kendi regulatorunuzun resmini gorup aracinizda bulmaniz kolaylasir.İki adet sogutma sivi baglantisi var uzerinde.Konuma gore uste kalan hortumu cikarip, hem hortumdan hem regulatorden duzenli su akisina mutakip tekrar hortumu yerine takin.yalniz su kaynama noktasi sicaklignda oldugundan COK DİKKATLİ olun.

tamam abi müsait bi zamanda deniycem, inşallah olur

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Orjinal antfrizi kırmızı antfrizdir.... Yeşil yada mavi antfriz yalancı hararete sebep oluyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Çakır
On 22.11.2017 at 00:43, Niyazi Emre Sobay yazdı:

Öncelikle merhaba arkadaşlar bu sanal hararet olayı bende de olmaya başladı. Araç ford focus 1 2000 model ambiante. Aracı alalı 1 yılı geçti 2 hafta önce yolda giderken arıza lambası yandı (sarı dişli içerisinde ünlem) 2 saniye sonra söndü o an hararete dikkat etmedim. Arıza lambası yanınca tabi birden panik yaptım ayağımı gazdan çektim hızım da ortalama 100 civarıydı neyse hemen sanayiye gittim makineye bağlattım termostat la ilgili bir şey falan dedi usta bende ne alaka gibisinden düşündüm kendimce, sanayiye gidene kadarda herhangi olumsuz bir durum olmadı. Ertesi gün okula giderken hızım 110 120 civarındayken arıza lambası tekrar yandı bir baktım hararet kırmızıda hemen vites küçülttüm ayağımı da gazdan çektim hararet ortaya geri geldi okula gidince kaputu açtım su deposunda su köpük köpük olmuş. Memleketten bir usta aradım durumu anlattım fan açmamıştır dedi. Sanayiye gidip elektrikçiye gösterdim kontrol etti fan da ya da tesisatta bir sorun yok dedi sen antrifrizi değiştirt patlak kaçak varsa belli olur dedi antrifrizi değiştirttim kırmızı olandan koydu afyonda ikamet ettiğimden dolayı -30 civarına ayarladı sanırım havasını tam olarak aldı mı emin değilim. Bu seferde araç 120 140 arasında yapmaya başladı ancak arıza lambası yakmıyor hararet kırmızı ya geliyor ayağımı gazdan çekiyorum 2 3 saniye sonra ortaya düşüyor.

soğutma sistemi ve hararet sorunları başlıklı konuyu komple okudum hatta forumda ki hararetle ilgili problemleri komple okudum

10 15 gündür saçma sapan harcamalar yapmamak için araştırıyorum bekliyorum

Kısacası Afyonda önerebileceğiniz bir usta var mı? yardımcı olursanız çok memnun olucam teşekkürler.

hocam bende afyondayım. 7 sene önce eskort aracımda ısınma sorunu vardı afyonda gezmediğim usta kalmadı ta ozaman 300 350 tl ücret istediler göğüs sökülecek falan filan.. Ekmek Teknesi Ford Özel servisde durumu çözmüştüm ve diğerleri gibi yapmadı problemi inceledi kalorifer giriş çıkış hortumlarından sırayla basınçlı su vererek tesisatı temizledi uğraştı termostatı değiştirdi 45 tl bi ücretle işimi halletti..... şimdi yeni focus 1 sedan aldım onda da hararet göstergesi bir iniyor bir çıkıyor bi problem var muhtemelende termostatdan.. vesselam neyse ben yarın oraya aracımı götüreceğim yada bdahaki hafta sonu sınıktı yaşayacağını sanmıyorum ama tabi 7 sene önce ile şimdi birmidir bilemem ama ben 7 sene önceki yaptığı ustalık için gözüm kapalı gideceğim.... unutmadan afyonda sana hasfordu tavsiye ederler muhtemelen inanın ben hiç memnun kalmadım olaki gidersende kesinlikle halil ustayla görüş kesinlikle ama tavsiye etmiyorum yinede...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Focus1 de sanal hararet sorunu maalesef kronik. 

Termostat değişip havası alınmalı. Düzelmez ise, Otosan'ın Teknik servis bülteninde tarif ettiği gibi ek bir tahliye bağlantısı yapılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Niyazi Emre Sobay
21 saat önce, Yücel Çakır yazdı:

hocam bende afyondayım. 7 sene önce eskort aracımda ısınma sorunu vardı afyonda gezmediğim usta kalmadı ta ozaman 300 350 tl ücret istediler göğüs sökülecek falan filan.. Ekmek Teknesi Ford Özel servisde durumu çözmüştüm ve diğerleri gibi yapmadı problemi inceledi kalorifer giriş çıkış hortumlarından sırayla basınçlı su vererek tesisatı temizledi uğraştı termostatı değiştirdi 45 tl bi ücretle işimi halletti..... şimdi yeni focus 1 sedan aldım onda da hararet göstergesi bir iniyor bir çıkıyor bi problem var muhtemelende termostatdan.. vesselam neyse ben yarın oraya aracımı götüreceğim yada bdahaki hafta sonu sınıktı yaşayacağını sanmıyorum ama tabi 7 sene önce ile şimdi birmidir bilemem ama ben 7 sene önceki yaptığı ustalık için gözüm kapalı gideceğim.... unutmadan afyonda sana hasfordu tavsiye ederler muhtemelen inanın ben hiç memnun kalmadım olaki gidersende kesinlikle halil ustayla görüş kesinlikle ama tavsiye etmiyorum yinede...

bende arabayı orda bilgisayara bağlatmıştım ama bu hararet sorunu ile ilgili bi sıkıntım yoktu siz uğradıktan sonra ne oldu bitti bi bilgi verebilir misiniz ben ona göre

gidip konuşayım

17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Focus1 de sanal hararet sorunu maalesef kronik. 

Termostat değişip havası alınmalı. Düzelmez ise, Otosan'ın Teknik servis bülteninde tarif ettiği gibi ek bir tahliye bağlantısı yapılmalı. 

abi T bağlantısından bahsediyorsan baktım o var araçta

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...