İçeriğe Yönlendir

Geçmişe Yönelik Kasko Yaptılar Emsal mi Dolandırıcılık mı?

Ramazan Başkan

Recommended Posts

Ramazan Başkan
(düzenlendi)

Gecen sene başımdan gecen olayı anlatmak istiyorum hala kafamı kurcalayan sorular var hem bunlara cevap bulurum hem de emsal bir karar diye düşünüyorum belki de işinize yarar artık karar sizin

Gecen mayıs ayında Ankara tarafından araç aldım aracı aldığım şirket bana kaskoyu ve trafik sigortasını benden yaptıracaksın dedi bende kabul ettim,  ödemeleri her şeyi tamamlayıp aracı üzerime aldım sonra şirket hemen trafik sigortamı yaptı ben de  kaskoyu bekleme başladım aracı aldığım gün işlerimin uzun sürmesi patlayan far ların tamiri derken geç saatlerde kaskom un yapılıp yapılmadığını dikkate almayarak Konya ya doğru yola çıktım ancak aşırı yorgunluk sebebiyle evime gelemeden  kaza yapıp takla attım olay yerine kendim trafik polisi çağırdım gelen polisler kasko sorgulaması yapıp kaskomun olmadığını  bundan dolayı tutanak tutamayacaklarını bildirdiler bende kasko ödemesini yaptığımı  bu olayı mahkemeye taşıyacağımı bildirip en azından rica ederek alkol kontrolü ve fotoğraf çekimi yaptırdım polisler olay yerinden ayrıldı

Kendi imkânlarımla aracı ikamet ettiğim yere çektirdim ertesi günü aracı aldığım şirket yetkililerine ulaşıp paramı aldığınız halde niye kaskomu yapmadınız diye kızdım onlarda kaskomun olmamasının sebebinin kendilerinden kaynaklandığını bu olay sonucunda mağdur olmayacağımı bu olayı kendilerinin çözeceklerini söyleyip zaman istediler benden bende gerekli zamanı ,aracın kaza fotoğraflarını kazadan önce aldığım yakıtın fişlerini istediler bende gönderdim

Bu faturaları ve resimleri büyük bir sigorta firması na gönderdiklerini bu büyük sigorta firmasının Genel Müdürlüğünün olayı çözeceğin söyleyip beni beklemeye aldılar

En önemli kısın burası. Kazadan tam 33 gün sonra aracıma geçmişe dönük kasko yaptılar(kaza mayısta oldu bana haziran ayında tanzim tarihini haziran girdiler ve kasko başlangıcı olarak mayıs ayı girerek aracımı kazadan 1 gün öncesi yani aldığım tarihte kaskosunu başlattılar

Sonra kaza yaptığım tarihi ve saatini tam girerek o an kaskomun görünmediğini açıkça yazarak geçmişe yönelik kasko yapıldığını bildirerek kaza beyanı doldurup başvurumu yaptım (aracımın tamir edilmesi ya da perte çıkarılması için)

Sonra aracı aldığım ertesi günü kaza yapmam nedeniyle şüpheli görüldüm kasko araştırmacısı gönderdiler beraber gerçekten kaza yaptığı ispat etmeye çalıştık

Kaza bölgesi trafik polislerine gittiğimizde bana sahtekârsın dolandırıcısın geçmişe yönelik kasko yaptırmışsın diyerek o gece çektikleri fotoğrafları ve alkol muayene raporunu vermediler. Hâlbuki ben dolandırıcı değildim sadece mağdurdum

Her neyse telefon dökümlerimden kendi çektiğim fotoğrafların tarih ve saat bilgilerinden gerçekten kaza yaptı mı ispatladık ve aracım perte çıkarılıp tarafıma aracı aldığım fiyatın 3 bin tl fazlasına ödeme yapıldı. Bu şekilde mağduriyetim giderildi.

Burada sorum su hatanın büyük oranı benim kaskomu beklemeliydim yola çıkmamalıydım bunu kabul ediyorum. Ancak polisin dediği gibi ben sahtekar mıyım kasko şirketi 33 gün geriye yönelik kasko yapmasında benim yapacağım bir şey var mıydı? Ne yapabilirdim

2 sorumda şöyle  33 günlük geriye yönelik kasko yapılması  gibi vb  başına olay gelen var mı kendi sigortacım böyle bir durumun olması imkânsız diyor

3.sorum kaza yaptığım aracıma 1200 tl ye kasko yaptırmıştım şimdi kaza yaptım pert ödemesi aldım tekrar araç aldım aynı sirket teklif vermez derken 700 tl ye kasko yaptı bu nasıl oluyor

kasko şirketi ismini paylaşmadım sıkıntı olmaz ise  paylaşırım da.....

tarihinde Ramazan Başkan tarafından düzenlendi
değişiklik
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Polisimiz robin hood luk yapıyor. hata poliste. verileri vermesi lazım.

Belli ki kasko firması meseleyi iyi niyet çerçevesinde değerlendirmiş ve çözmüş. 

Ben poliçe gelmeden prim ödemem ve yola çıkmam.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Polisimiz robin hood luk yapıyor. hata poliste. verileri vermesi lazım.

Belli ki kasko firması meseleyi iyi niyet çerçevesinde değerlendirmiş ve çözmüş. 

Ben poliçe gelmeden prim ödemem ve yola çıkmam.

benim en büyük hatam o policemi almadan cıkmam dı 

Yorum bağlantısı
Akan Belen

En iyi emmi bilir bu işi. İki ucu açık bir durum bana kalırsa. Evet bunu dolandırmadak içinde yapan olabilir. Ama siz paranızı odemissiniz işlemi yapmışsınız sonuçta.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
17 dakika önce, Akan Belen yazdı:

En iyi emmi bilir bu işi. İki ucu açık bir durum bana kalırsa. Evet bunu dolandırmadak içinde yapan olabilir. Ama siz paranızı odemissiniz işlemi yapmışsınız sonuçta.

Olay olur olmaz  önce emmiye danıştım şirket büyük sirket  mecbur senin işi cözecekler demişti dediği gibide çözdüler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

kasko parasını sizden tahsil edip kasalarında bekletiyor veya o parayı kullanıyorlar, sonra bir kaza veya kaskoya ihtiyaç duyulacak bir durumda kasko firmasındaki tanıdıkları sayesinde geriye dönük kasko yapıp dosya açıyorlar... doğru mu anladım...

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
(düzenlendi)
8 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

kasko parasını sizden tahsil edip kasalarında bekletiyor veya o parayı kullanıyorlar, sonra bir kaza veya kaskoya ihtiyaç duyulacak bir durumda kasko firmasındaki tanıdıkları sayesinde geriye dönük kasko yapıp dosya açıyorlar... doğru mu anladım...

yok o şekil değiil bizzat gittim gordüm sistem su aracı galeri şirketi parayı alıyor kaskoyu yaptırıyor ancak öğleden sonra alınan araclarda  yetiştiremeyince ertesi güne kalıyor ancak kesinlikle kaskoyu yapıyorlar  ben öğleden sonra aldığım için  o güne yetişmiyor kasko 

bunu bana kasko şirketi bizzat soyledi  bana gecmişe yonelik kasko yapmaların sebebi benim  aracı aldığım saatlerde kasko teklifi alınmış kayıtlıymış ancak resmiyete dokulmemiş

tarihinde Ramazan Başkan tarafından düzenlendi
hata
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
26 dakika önce, Yücel Meta yazdı:

Sigorta veya kasko yaptırmak bu kadar zormu.

bazen zor oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Olur böyle vakalar. Yetkili kişiler müdürler yetkileri çerçevesinde mağduriyeti engellemeleri gerekir. Ancak Polis burda hatalı davranmış bunu not etmek gerek.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
13 dakika önce, Serkan Aktay yazdı:

Burada daha önemli konu yorgun yola çıkmanız. Sizin kaskonuz yok. 

benim kurtulmam mucizeydi zaten:d cok sükür 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Ramazan Başkan yazdı:

Burada sorum su hatanın büyük oranı benim kaskomu beklemeliydim yola çıkmamalıydım bunu kabul ediyorum. Ancak polisin dediği gibi ben sahtekar mıyım kasko şirketi 33 gün geriye yönelik kasko yapmasında benim yapacağım bir şey var mıydı? Ne yapabilirdim

2 sorumda şöyle  33 günlük geriye yönelik kasko yapılması  gibi vb  başına olay gelen var mı kendi sigortacım böyle bir durumun olması imkânsız diyor

3.sorum kaza yaptığım aracıma 1200 tl ye kasko yaptırmıştım şimdi kaza yaptım pert ödemesi aldım tekrar araç aldım aynı sirket teklif vermez derken 700 tl ye kasko yaptı bu nasıl oluyor

1- Tabi ki sahtekar değilsiniz. Olayda bir sahtekar aranıyorsa, o da parayı almış olmasına rağmen kaskoyu yapmayan bayi olabilir ancak.. Onun da niyeti sahtekarlık değildi bence. Sizin yapabileceğiniz hiç bir şey yoktu.

2- Mümkündür, en canlı siz yaşadınız. 

3- Yapar, kötü müşteri ile kaza yapmış müşteriyi ayırabilmek gerekir. Siz kötü bir müşteri değilsiniz, kaza yaptınız sadece. Her araç pert edeni portföyden çıkarmayız. Ancak kaza yapmayı alışkanlık haline getirenler vardır, örnek, bir poliçe döneminde 3 defa kaza yapmak. Genelde 3. kazada poliçesi iptal edilir. primin arta kalanı iade edilir. Sen bize zarar veriyorsun arkadaş, bir seninle çalışmayalım denir. 

Konuya genel olarak bakınca,  bayi ve sigorta şirketi olması gerektiği gibi davranmış, bir mağduriyeti gidermiştir. 

Bayi o kaskoyu neden yapamamış ona bakılır, onun izahı istenir, teknik olarak olmasa da parayı ödemiş olmak hukuken kasko sürecini başlatır. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
23 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

1- Tabi ki sahtekar değilsiniz. Olayda bir sahtekar aranıyorsa, o da parayı almış olmasına rağmen kaskoyu yapmayan bayi olabilir ancak.. Onun da niyeti sahtekarlık değildi bence. Sizin yapabileceğiniz hiç bir şey yoktu.

2- Mümkündür, en canlı siz yaşadınız. 

3- Yapar, kötü müşteri ile kaza yapmış müşteriyi ayırabilmek gerekir. Siz kötü bir müşteri değilsiniz, kaza yaptınız sadece. Her araç pert edeni portföyden çıkarmayız. Ancak kaza yapmayı alışkanlık haline getirenler vardır, örnek, bir poliçe döneminde 3 defa kaza yapmak. Genelde 3. kazada poliçesi iptal edilir. primin arta kalanı iade edilir. Sen bize zarar veriyorsun arkadaş, bir seninle çalışmayalım denir. 

Konuya genel olarak bakınca,  bayi ve sigorta şirketi olması gerektiği gibi davranmış, bir mağduriyeti gidermiştir. 

Bayi o kaskoyu neden yapamamış ona bakılır, onun izahı istenir, teknik olarak olmasa da parayı ödemiş olmak hukuken kasko sürecini başlatır. 

bilgilendirme için sagolun

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Burada sizi kurtaran arabayı aldığınız gün sistemde kasko poliçe teklifinin oluşturulması olmuş. Aksi durumda hiçbir sigorta firmasının böyle davranacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
4 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Burada sizi kurtaran arabayı aldığınız gün sistemde kasko poliçe teklifinin oluşturulması olmuş. Aksi durumda hiçbir sigorta firmasının böyle davranacağını sanmıyorum.

kasko sirketinin araştırmacına durumu anlattım  inanmadı olurmu oyle şey dedi sonra genel müdürlüğü aradı yanımda ordan oyle demişler kasko teklifi aldığı ıcın kasko yapıldı demişler

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arabamı bursa'dan aldın. Emmi'yi aradım, "abi ruhsat kopyasını gönderdim sana, acil kasko yapalım, yola çıkacağım" dedim. 10dk bekledim, 10dk sonra aradı "gönül rahatlığı ile gidebilirsin" dedi.

Aldım arabayı geldim. Ödeme-yok, belge-yok. Emmi var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kaskonun tanzim tarihi sizi yanıltmasın. 33 gün sonra tanzim edilmesi, olayın araştırılma - sonuçlanma sürecidir. Size aracı aldığınızın ikinci günü kasko yapıldı gibi düşünün, yani kaza yaptım diye (sigorta şirketine) başvurduğunuz tarih. Ben bir dolandırıcılık, sahtekarlık durumu olduğunu sanmıyorum, satıcı firmanın ihmali olabilir. Size "kaskonu biz yapıcaz" dediklerine göre, sigorta şirketiyle sıkı çalışıyorlardır, durumun izahı yapılınca ortada kötü niyet olmadığı anlaşılmıştır. Tanzim tarihine kadar geçen süre işin resmi boyutunun çözülmesidir bence. Sizi madur etmemeleri güzel. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
38 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bazen sistemsel sorunlar olur, o gibi durumlarda da, ya bekle derim, ya da sistemsel sorun yaşamayan bir şirketten başlatırım kaskoyu ve o şekilde çıkartırım yola. 

Hepimizin başına her şey gelebiliyor.. 

Bir anım vardır buna benzer bir olayla ilgili.. 

Bir gün bir müşterim aradı, telefonla kasko teklifi aldı, poliçede mutabık kaldık.. Ancak belge gerekiyordu, ruhsatı gönderiver de başlatalım kaskonu dedim, aman kim uğraşacak geliyorum ben dedi. hem belgeyi getiriyorum hem poliçemi alırım dedi. Gelirken benim sokağa dönen kavşakta kaza yaptı. 

Kazadır bu, tanımı, ani ve beklenmedik olaylardır. Ne zaman olacağını bilemezsin. risk almamak gerekir. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
14 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Gelirken benim sokağa dönen kavşakta kaza yaptı. 

Kem gözlü :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Arabamı bursa'dan aldın. Emmi'yi aradım, "abi ruhsat kopyasını gönderdim sana, acil kasko yapalım, yola çıkacağım" dedim. 10dk bekledim, 10dk sonra aradı "gönül rahatlığı ile gidebilirsin" dedi.

O donem benim emmim yoktu madur oldum:-) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

www.emmim.net    

kuralım alternatif sigortam.net'e

Keçi de lazım olacak... 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

www.emmim.net    

kuralım alternatif sigortam.net'e

53 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Keçi de lazım olacak... 

tescil edelim hemen... @Servet Aydın abi reklamda oynar (Kadir İnanır olarak yanlış anlaşılmasın) :fiuw:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...