İçeriğe Yönlendir

Golf 4 - Su Eksiltme

Murat Sürmeli

Recommended Posts

Murat Sürmeli

Selam,

Araç 2 yılı geçkin süredir bende. Su eksiltme yapmaktaydı ancak ayda 1 yarım litreden az su ekliyordum. Tüplü olduğundan normal diyorlardı. Yağa karışma vb yoktu. 2 gün önce havalar soğuk olduğundan antifriz konuldu. Bugün baktım su azalmış epeyce (1 ayda olan kadar eksilme 2 günde olmuş). Bir yerlerde kaçak mı vardır, kireç vb çözülüp sızdırıyor mudur, yoksa büyük bir arızanın habercisi midir? Araç duman atmamakla birlikte çok soğuk havalarda sanki diğer araçlardan çok az daha fazla buhar olmakta. Kaygusuz oto dışında başka bir öneriniz olur mu bu işe baktırmak adına?

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Antifiriz kireçlenmeyi çözmüş muhtemelen, bu yüzden sıvı kaçağı artmış gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Hocam bizim Marea'da da bu şekilde eksiltme vardı.

Blok tapaları paslanmış oradan sızdırıyormuş meğer. Kontrol edilebilir ama bakmak için trigeri sökmek gerekiyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben olsam.. biraz daha antifriz ekler, sorunun büyüyüp belirginleşmesini sağlardım.. 

Belli ki kaçak var bir yerden.. Silindire dolup, oradan egzoza geçtiğini sanmıyorum.. Kesin kaçak var.. sızdığı için farkedemiyorsunuz.

Görünen su yolları dışında, görünmeyen motor gövdesindeki tıpalara falan bakılmalı.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin

Aynı durum başıma geldi 1 ay olmadı, önce genleşme kabını değiştirdim, sonra radyatör değişti sorun düzeldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

kroniktir 3lü su flansı var bloga baglı onun arasından kacırıyordur muhtemelen.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Yaz boyunca fiestamda su eksiltme mevcuttu bu su eksiltme sorunu lpg bağlantısı için kalorifer hortumundan aldıkları T bağlantı parçasından geldiği belliydi. Üstten bakıldığında belli olmuyordu su aşağı yönde aktığından hortumda korezyon oluşturmuş oradan anladım. Yaz boyunca ne motorcu çözüm buldu ne lpg firması. Çözümü kendim buldum ve kendim yaptım. Tornacı da borunun iç çaplarına uygun T parça hazırlattım ve kendim bağladım çok şükür o gün bugün daha bir damla bile eksiltme yok. Kafam rahat artık. Bu işlem öncesinde antifiriz eklememiştim daha fazla kaçıracağından. Siz de lpg başğlantı hortumlarını bir kontrol edin bence.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 saat önce, Okay Kaygusuz yazdı:

kroniktir 3lü su flansı var bloga baglı onun arasından kacırıyordur muhtemelen.

Okay'ın dediğini dinleyin. Kronik bir problemdir. Maliyeti çok değil. Aldığınız riske değmez.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Araç kaygusuz otoda şuan. Boruların değişmesi gerekiyormuş. Bakalım başka masraf açacak mı göreceğiz

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
35 dakika önce, Murat Sürücü yazdı:

Araç kaygusuz otoda şuan. Boruların değişmesi gerekiyormuş. Bakalım başka masraf açacak mı göreceğiz

necati abiye selamlar. kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Selamınızı ilettim. İşi yoğun olduğundan mı bilemedim usta çok ilgilenmedi sanki. Yada bana öyle gelmiştir.
Plastik borular değişti. Sorun çözüldü çok şükür

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Basta Kaygusuz oto disinda dediniz sonra Kaygusuz otoda tamir oldu. Olayi anlayamadim. Neden oldugunu anlatabilir misiniz :) Ilk etapta konuyi gordum Necati ustayi da bizzat tanirim.

Necati usta amcasiyla birlikte calisir. Sari sacli genc olan Necati ustadir. Ustaligina kefilim gereksiz masraf acmaz idare edecek parcayi degistirmez hayati bir parca olmadigi surece. Emin olmadigi isi yapmaz. Ilgilenmeme olmaz ama mizaci biraz degisik gelebilir.

Necati usta disinda Yahya usta vsr Aydogdu servis. Ikis de biribirlerini taniyan kaliteli ustalardir.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Kaygusuz otoyu zaten siz önermiştiniz başka konuda, onun dışında ilave önerisi olan var mı diye öyle yazmıştım :) 

Amcası halletti benim aracın işini, Necati usta meşgul idi :) 

Sorunu hızlı ve doğru çözsün de gerisi sorun değil zaten, çok şükür hallettiler sorunu da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
17 saat önce, Murat Sürücü yazdı:

Selamınızı ilettim. İşi yoğun olduğundan mı bilemedim usta çok ilgilenmedi sanki. Yada bana öyle gelmiştir.
Plastik borular değişti. Sorun çözüldü çok şükür

hayırlısı olsun sorun çözülmüşşe dayı biraz öyledir ya biz muhabbete caya gideriz necatı abinin yanına dayı bizi dükkandan kovar işiniz yoksa bekleme yapmayın der :)

necati usta metinin dediği gibi şu parca neden orda duruyor dediginde onun acıklmasını yapar diger ustalar gibi öyle işte deyip gecmiyor herseyi aydınlatıcı bir sekilde anlatması benimde cok hosuma gidiyor. 2 hafta önce ben kendim değiştirmiştim sizin o parcaları. konumda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...