İçeriğe Yönlendir

YouTube Otomobil Fenomenleri Gerçekten Otomobilden Anlıyor mu?

Mehmet Ali Aslan

Recommended Posts

Mehmet Ali Aslan

Gün geçtikçe otomobil konusunda  bilir kişi gibi hareket eden insanlar türedi. Özellikle yotube'da kanal açarak bir kaç arabayı test ediyorum diye videolar yüklüyorlar sonrasında da ciddi takipçi kazanıyorlar. Buraya kadar güzel ama otomobil test edenler gerçekten işin hakkını verebiliyor mu? ne kadar otomobilden anlıyor? filim burada kopuyor. yerden yere vurdukları hiç bir marka model yok. hepsi iyi neden acaba? ne kronik arızalar nede performans sorunları hiç birşeye değinmeden hepsi güzel demenin anlamı ne? aslında bu soruların cevabını sizde biliyorsunuz. Kanal sahipleri para kazanmak için markalarla anlaşıp tanıtım yapıyor diyorsunuz... bende böyle düşünmekteyim. Mesela Halit Bolkan gibi otomobilin üstadı denebilecek kişiler neden kanal açmaz? insanları gerçek bilgi ile neden bilgilendirmez? piyasa bir kaç genç ve birkaç jargon bilene mi kaldı? otomobilin abisi, amcası, teyzesi mi olur? bir iki videoda bulduğum halit bolkan röportajını sizinle paylaşmak isterim değindiğim bu konulardaki yorumunu izleyin lütfen. Halit Bolkan Röpotajı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hemen anlatayım Mehmet Ali, ülkenin çoğunda sıfır almaya parası olan yok büyük bölümümüz ikinci el araba alıyoruz, araç seçerken gidip test sürüşü vs yapma imkanımız yok adam parasına göre araba bakıyor bilgi edinmek için bu tip videoları aratıyor. Bizim niteliksiz gençlerimiz de sadece araba kullanmasını bilmeleri yettiği için çkıp yorum yapıyorlar. 'hızlanması fena diil, koltukları raat' gibi son derece teknik yorumlar ile bizlere bilgi veriyor ve bu talebi dolduruyor.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bi de hatalı 0-100 testi. Tamamdır.

Bilgi içermeyen video görürsem. Ne takip ediyor. Ne de ikinci videoyu izliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bazıları o kadar saçma ki. Aynı şekilde bende çok fazla video izledim araç alma aşamasında. Çoğunu yarım bıraktım. Fabrika verisinin altında 0_100 yapan var
[emoji23]
Ben kullanıcı yorumu için genelde izlerim. Teknik veri çok fazla benim için şart değil onu zaten aracın kendi sitesinde inceliyorum. Muhtemelen bir kısmı takipçi kazanmak belki bir kısmı reklam alarak para kazanmak amaçlı. Bunları da haklı görebilirim ama yalan yanlış tanıtmak sıkıntı orada işte artık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
8 saat önce, Mehmet Ali Aslan yazdı:

Gün geçtikçe otomobil konusunda  bilir kişi gibi hareket eden insanlar türedi. Özellikle yotube'da kanal açarak bir kaç arabayı test ediyorum diye videolar yüklüyorlar sonrasında da ciddi takipçi kazanıyorlar. Buraya kadar güzel ama otomobil test edenler gerçekten işin hakkını verebiliyor mu? ne kadar otomobilden anlıyor? filim burada kopuyor. yerden yere vurdukları hiç bir marka model yok. hepsi iyi neden acaba? ne kronik arızalar nede performans sorunları hiç birşeye değinmeden hepsi güzel demenin anlamı ne? aslında bu soruların cevabını sizde biliyorsunuz. Kanal sahipleri para kazanmak için markalarla anlaşıp tanıtım yapıyor diyorsunuz... bende böyle düşünmekteyim. Mesela Halit Bolkan gibi otomobilin üstadı denebilecek kişiler neden kanal açmaz? insanları gerçek bilgi ile neden bilgilendirmez? piyasa bir kaç genç ve birkaç jargon bilene mi kaldı? otomobilin abisi, amcası, teyzesi mi olur? bir iki videoda bulduğum halit bolkan röportajını sizinle paylaşmak isterim değindiğim bu konulardaki yorumunu izleyin lütfen. Halit Bolkan Röpotajı

Saffet de öyle yapıyor..

öyle yapmayan nadir program var. orijinal topgear ancak.

olayın aslı bilgi bilgi bilgi. ve saygı saygı saygı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Saffet 'in bilgi birikimi elbette vardır, sonuçta ciddi bir kanalda program yapıyor. Buna rağmen hiç izlemem. Programı varsa kanal değiştiririm. Anlattıkları otomobil kataloğu olur bence. Reklam sunar gibi konuşmuyor mu? Bana mı öyle geliyor. Bir önceki model ile olan 1 cm lik uzunluk farkı benim ne işime yarar ki. Varsa bir faydası bunu da söylesin.

Halit Bolkan 'ı TRT 'deki programda tanıdık. Kasap önlüğü olmasaydı daha çok talep edilebilirdi belki. Anlattıklarına katılmamak elde değil.

Hepsi de değerli ve saygı değer ustalar olabilir. Günümüzde bir çok kullanıcı sonuca bakıyor. Hal böyle olunca, ne veririm, verdiğim karşısında ne alırım, uzun vadede ne zararım olur diye düşünenlerin yanında, beklentilerini karşılayamacak otomobili alıp, yerin dibine sokanlar da var.

Örneğin 1.33 Corolla 'yı al diyeni görmedim. Kullandık ve motorunun beklentilerimizi karşıladığını gördük. Bizi tatmin etmeyen 1 ile 5. vites arasına 6 yı koymaları oldu. Benim Fiesta 'da 5. vites ve 110 ile 3000 devir çeviriyor Corolla 1.33 'te 6. vites 110 ile 3000 devir çeviriyor. Bunu hiçbir incelemede göremedim. Hal bu ki 6. vitesten 110 ve en fazla 2500 devir beklerdim ki uzun yolda kafa şişirmesin ve daha çok tasarruflu olsun.

Sonuç olarak, son kullanıcı tarafından gördüklerim için şunu söyleyebilirim. Sıfır araç için "eski" otopark, ikinci el araç için otomobil günlüklerimi takip ediyorum. Otopark 'ın i10 incelemesi ile yakın zaman Hyundai incelemelerini kıyaslayınca "eski" dememin farkı çok net anlaşılıyor. Aynı marka için verebileceğim aklımda kalan örnek bu. Otomobil Günlüklerim 'in Broadway incelemesi var mesela. Broadway alacak kişinin bütçesi ve amacı bellidir. Bu çerçevede alsam mı almasam mı diyene gayet güzel anlatmış.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
(düzenlendi)

Youtube daki videoların çoğu artık ticari. Hepsi işi ticarete dökmüş durumda. 

8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bi de hatalı 0-100 testi. Tamamdır.

Bilgi içermeyen video görürsem. Ne takip ediyor. Ne de ikinci videoyu izliyorum.

0-100 testi istiyorsan yapıyım, launch control de istermisin abim :)

tarihinde Erdem Dertsiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Biraz zorlayinca onden kayiyor deyip cop muamelesi yapmazlar mi bir de ;)

saffet birikimi var belki ama yuzeysel. Ya da yuzeysel gidiyor. Temelden bazi seyleri kaciriyor.

dediklerinizin tamamina katiliyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bir videoya bakarım video mu diye, bir de anlatana bakarım bilen mi diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

izlediğim 2 kanal var otopark ve bazende otomobil dünyam diğerlerinin yorumlarına inanmıyorum hepsi taraflı 

Yorum bağlantısı
Ergün Kol

Daha önceden kullandığım ya da bildiğim araçların tanıtım videolarını izleyince bende bu test videolarını izlemeyi bıraktım. Yumuşacık süspansiyonlu araca sert süspansiyonlu ve konforsuz, taş gibi süspansiyonu olan araca yumuşak süspansiyonlu ve konforlu diyorlar. Bu videoları çekenlerin ya araç bilgileri sıfır ya da maddi çıkarları nedeniyle bu kadar saçmalıyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yapmış olmak için yapıyorlar.
Ben kendi aracıma konu açarken 15 gün araştırıyorum. Bunlar tanımadıkları araçları bile hiç araştırmıyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Gerçekçi yorum yapanlarda yok değil şimdi   

Fluance çarpışma testi yok iken 5 yıldız aldı diyen video gördüydüm. Lakin elektriklisi 4 yıldız aldı normalininde hiç test yoktu sonradan çekildiyse bilmiorum

Yorum bağlantısı
Emre Candan

Çoğu firmalardan para alıyor ve ona göre değerlendirme yapıyor. 

şimdiye kadar hem şöförlük, hem teknik bilgi, hem de anlatım ve içerik kalitesi sebebiyle en iyi iki kanal ve adam var bana göre. 

Otopark Sinan ve Doğan Kabak

Otopark and varken rezaletti, o gidince Sinan tek başına kurtardı kanalı. 

Yorum bağlantısı
Adnan Ziyangül

- CARVİSER

- OTOPARK

- BENZİN TV

- DOĞAN KABAK

- DRİVEN 34 

Kaliteli iş yapan adamlar belli :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla
(düzenlendi)

Hemen hemen çoğu otomobil kanalını bilirim, google amcanın nefesi ensemizden ayrılmadığı için gezip baktığımız videoları sağolsun inceleyerek algoritma olarak bana boyna araba videosu çıkartıyor. Neyse, kanallara gelirsek otopark, otomobil günlüklerim oğuzhan, aziz ve noyan'a aboneyim.

Otomobil Dünyamdaki düşman bakışlı zat önce konuşmayı öğrensin ve telaffuzunu geliştirsin. Kelimeleri yutarak konuşuyor dediklerinin büyük kısmı anlaşılmıyor, anlaşılan kısmıyla da zaten markaları pohpohluyor.

Carviser ise evlere şenlik. Narsist amcam saçını düzeltmeden duramıyor. Bir arabanın kötü yanını söylediğine şahit olmadım. Hastası olduğum sözleri ise "beklentileri karşılayacak düzeyde ile referans teşkil etmese de" sözü olup yüzeyselliğin, yumuşak geçişin yuvarlak ifadelerin kitabını yazmış.

Bir de arabanın resmini çekip üzerine seslendirme yapan kanallar var orası apayrı.

Saffet baba ise markalarla nahoş olmamak için elinden gelenir yapar, anlatımı güzel ve akıcı olduğu için herkes izler. Ekmeğini kesmesinler diye hiçbir arabanın kötü yönüne değinmez.

Eskiden tv kanallarının yaptığı tanıtımları artık youtube kanal sahipleri yapıyor, youtube da milleti aptallaştıran milyon izlenen oyun videoları haricindeki kanallar çok düşük ödeme yaptığı için otomobil kanalı açan youtube'çu arkadaşlar markalarla anlaşma yapıp inceleme başına veya proje bazlı ücretlerle anlaşıyorlar. Böyle olunca da etliye sütlüye karışmıyorlar.

Yanı anlaşılan ticari kaygı güden araba markalarına fatura kesen kanallardan dürüstlük beklemeyin. Gerçek samimiye küçük kanallarda. Otopark vardı doğruya doğru diyen ama superb videosunu izleyip gidip superB aldım ve kullandıkça arabayı eksik anlattıklarını gördüm. Entel kadıköy çocuğu and gidince sinan daha iyi oldu kanal için.

Ayrıca otomobil kanalları hep 40 yanak araba kullanıyorlar herhalde konforun ne olduğunu ya unutmuşlar ya da bilmiyorlar.

tarihinde Erdem Çağla tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Otopark, Benzin TV,  Doğan Kabak  bu adamlar arabadan anlıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici
22 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Saffet 'in bilgi birikimi elbette vardır, sonuçta ciddi bir kanalda program yapıyor. Buna rağmen hiç izlemem. Programı varsa kanal değiştiririm. Anlattıkları otomobil kataloğu olur bence. Reklam sunar gibi konuşmuyor mu? Bana mı öyle geliyor. Bir önceki model ile olan 1 cm lik uzunluk farkı benim ne işime yarar ki. Varsa bir faydası bunu da söylesin.

Halit Bolkan 'ı TRT 'deki programda tanıdık. Kasap önlüğü olmasaydı daha çok talep edilebilirdi belki. Anlattıklarına katılmamak elde değil.

Hepsi de değerli ve saygı değer ustalar olabilir. Günümüzde bir çok kullanıcı sonuca bakıyor. Hal böyle olunca, ne veririm, verdiğim karşısında ne alırım, uzun vadede ne zararım olur diye düşünenlerin yanında, beklentilerini karşılayamacak otomobili alıp, yerin dibine sokanlar da var.

Örneğin 1.33 Corolla 'yı al diyeni görmedim. Kullandık ve motorunun beklentilerimizi karşıladığını gördük. Bizi tatmin etmeyen 1 ile 5. vites arasına 6 yı koymaları oldu. Benim Fiesta 'da 5. vites ve 110 ile 3000 devir çeviriyor Corolla 1.33 'te 6. vites 110 ile 3000 devir çeviriyor. Bunu hiçbir incelemede göremedim. Hal bu ki 6. vitesten 110 ve en fazla 2500 devir beklerdim ki uzun yolda kafa şişirmesin ve daha çok tasarruflu olsun.

Sonuç olarak, son kullanıcı tarafından gördüklerim için şunu söyleyebilirim. Sıfır araç için "eski" otopark, ikinci el araç için otomobil günlüklerimi takip ediyorum. Otopark 'ın i10 incelemesi ile yakın zaman Hyundai incelemelerini kıyaslayınca "eski" dememin farkı çok net anlaşılıyor. Aynı marka için verebileceğim aklımda kalan örnek bu. Otomobil Günlüklerim 'in Broadway incelemesi var mesela. Broadway alacak kişinin bütçesi ve amacı bellidir. Bu çerçevede alsam mı almasam mı diyene gayet güzel anlatmış.

Halit Bolkan şuan Otohaber dergisinde müdür ve anlattıklarıyla aracın arasında dağlar kadar fark var.Kurumsal olduktan sonra araçlar hakkında anlattıklarının çoğu reklam ve markayı güzelleme,Eskiden Youtube kanalında beğenirdim biraz anlattıklarıyla örtüşürdü şuanda alakası yok...

İşin içine kurumsallık girdimi hepten bitiyor Otopark.com da olduğu gibi.Eskiden a dan z ye kadar çok güzel anlatırlardı şuan malesef hiçbir eksisi anlatılmıyor.

Kullandığım araçlarla kıyas yapıyorum,kanallarda anlatılanla benim kullandıklarım sanki bambaşka araçlar ki bunu sadece ben de söylemiyorum..

Bana göre şuanda Doğan Kabak,Aziz Kancar ve Burak Ertem(Benzin Tv) diğer kanallardan çok daha iyiler en azından diğerlerine nazaran ne var ne yok söylüyorlar,Bir de Muharrem Gökçe vardı onun da izleyiciye aktarması çok başarılıydı.

İşin içine kurumsallık girdiği zaman realiteden uzaklaşıyorlar,onlara da hak vermek lazım markalar araçların eksilerini söyledikleri zaman araç vermiyorlar,Yazık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Daha önce fenomen olmuş bir kaçını takip ediyordum. İzlediğim videolarda herkesin dikkatini çeken kusur söylememe benim de dikkatimi  çekmişti.  Bundan dolayı takibi bıraktım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ne kadar uzman olsa da, başka birinin kullandığı aracın yol tutuşu, hızlanması, konforu vs. konularda yaptığı yorumlar bana kişiden kişiye değişen yorumlar gibi geliyor.

Keşke teknik veriler ve sürüş dinamikleri haricinde arabaları ince detaylara kadar kurcalasalar. Bagaja birkaç bavul koysunlar mesela. Aracın içindeki saklama gözlerini açıp gösterseler. Multimedya sistemi detaylarına kadar inceleseler. 5 kişi binip deneseler.

Bu incelemeler kişisel yorumdan çok, görsel değerlendirmeye açık olduğundan bana göre daha değerliler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Herkes And’ı kötülemiş ancak bana Focus 3 aldıran adamdır kendisi ? Arkadaş Focus 3 testinde neresi olduğunu bilmediğim köy yolunda şiirsel bir viraj sürüşü yapınca hemen dedim Focus almalıyım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...