İçeriğe Yönlendir

Astra J Bixenon Mercek Montajı

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal
(düzenlendi)

Sa arkadaslar. Uzun bir sure sonra parcalar elimde bekleyipte ise koyulmama ragmen montaj kismi Temmuzda, paylasim kismi da simdi kismet oldu.

Eski aracim Bora da bixenon fari 3 yil kullanmistim.

11df5b08fe689a53870ea3f96537c44a.jpg

Astra J nin halojen aydinlatmasi her ne kadar Bora nin halojen aydinlatmasindan iyi olsa da bixenon a alisan bir kisi icin malesef yeterli olmuyor. Led ampullerin de aydinlatmayi iyilestirdigine yaptigim kucuk bir test sonucu da inanmayinca tekrar bu aracima da bixenon yapmaya karar verdim.

Sikintimiz Astra J nin farlari keserek aciliyor ve tekrar kapatmadan sonra yagista falan su alma ihtimali cok fazla. Ama bixenon icin bu riske deger acikcasi.

Kullanilan malzemeler Hella bixenon mercek Mitsubishi marka Audi D3S oem balast ve Osram D3S 4300K ampul.

Spiral ile far birlesim noktalarindan hafif hafif dokunarak kestik. Farlari actik. Bazi kisimlarin fotolari telefon degisikligi yaptigim icin kayip.

Mercek montaji asamalari. Ilk etapta h7 uyumlu xenona donusum aparati ile d2s ampul dusunuyorduk. Sonra elimize bir firsat gecti ve D3S oem kit ile calismayi degistirdik.

9031dcd5ae2aa7c54a69baf6318eb5e6.jpg78a96958f594dfe36c2e80bb34284605.jpg

Kapak tercihinde Hyundai I30, Fiesta ve Tiguan arasinda kaldiktan sonra tercihimizi Tiguan dan yana kullandik.

c0ad93b540be45d0e3d3d9c1295badd4.jpg

ae90d16bacb1734b750d42cb19484861.jpg

3fce013824ba067d72be1018d062e613.jpg

85d48aa775e79525e42de7b5f04548c3.jpg

Halojen reflektorlu gunduz farini iptal ettik oem kazali aractan cikma Hella led gunduz farlarini cama yapistirmak suretiyle ekledik. Bu fotolar temsilidir.

993d7dd1a3f6eacccbcf87a7414dfa04.jpg

021438f4bc104ff67fd0a72aa90fa4d8.jpg

Son testler.

74db681a0cd05fdd50ba3bff239a0760.jpg

26ca81f6e233a7eb2296a4beb344485c.jpg

Araca montaj asamalari.

bd60b9cc671fde413b7a25931cd6a8ab.jpgc6ac446e709c4d4f8eb1e3fb67c7c97b.jpg

Arac uzerinden.

f5bbca23d9865604e8ba8e315a180d0c.jpg

bbbe59242d62ce5edae56e24f364d3bd.jpg

0e51b854616e8ee3d2d9e5c493d8301f.jpg

594bf61bd5f1c9756cce8a042faf82aa.jpg

711df11e02db50d8b9a92104262d06b2.jpg

38ab17bb751aa10b7f533259b9eca3d8.jpg

Aydinlatma cizgimiz.

f0d0c0ab6e838b4c0bed00cbf0cce5c5.jpg

Lutfen ama lutfen masallah larinizi eksik etmeyiniz nazara gercekten inaniyorum bu tur paylasmlar yaptiktan sonra ya benim ya arabamin basina birseyler geliyor :)

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
  • Beğen 18
Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Maşallah abicim ellerine emeğine sağlık çok güzel olmuş. Bixenona alışınca başka bir şey kesmiyor maalesef insanı.Bende focus 2.5 farı üzerinde çalışmayı planlıyorum soket bağlantı kısımlarında yardımlarınızı beklerim.

:nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Maşallah. Keşke benim de olsa [emoji3] 

Olur niye olmasin :)

Maşallah abicim ellerine emeğine sağlık çok güzel olmuş. Bixenona alışınca başka bir şey kesmiyor maalesef insanı.Bende focus 2.5 farı üzerinde çalışmayı planlıyorum soket bağlantı kısımlarında yardımlarınızı beklerim.
:nazar:

Soket baglanti kismi en kolayi :) Tesekkur ederim.

41 kere maşallah. 

Tesekkur ederim :)

Maşallah kardeşime. Eline sağlık.

Tesekkur ederim abi :)
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Maşallah nazar değmesin... 

Hocam sökmüşken keşke gündüz farlarının olduğu yere kayan sinyal tarzı bir şeyde yapsaydınız nasıl olurdu ? :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
22 dakika önce, Erkut Uysal yazdı:

Maşallah nazar değmesin... 

Hocam sökmüşken keşke gündüz farlarının olduğu yere kayan sinyal tarzı bir şeyde yapsaydınız nasıl olurdu ? :) 

Teşekkür ederim. Led işi sıkıntılı iş. Hazır satılanlar güneş ışığında belli bile olmuyor. EL yapımı da çok yer kaplıyor ve malesef ki Astra J elektronik anlamda sıkıntılı. Kayan sinyal olması için gündüz farını iptal edecek röle pic devre vs bu seferde arıza ışığı yakıyor. Aslında değişken renkli şeytan göz yapacaktım hatta herşeyler hazırdı ama sonra led değişimi gerekirse tekrardan farı sökmek dağıtmak gerek bende riske girmedim açıkcası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Teşekkür ederim. Led işi sıkıntılı iş. Hazır satılanlar güneş ışığında belli bile olmuyor. EL yapımı da çok yer kaplıyor ve malesef ki Astra J elektronik anlamda sıkıntılı. Kayan sinyal olması için gündüz farını iptal edecek röle pic devre vs bu seferde arıza ışığı yakıyor. Aslında değişken renkli şeytan göz yapacaktım hatta herşeyler hazırdı ama sonra led değişimi gerekirse tekrardan farı sökmek dağıtmak gerek bende riske girmedim açıkcası.

Gerçi bizim araçlar için elektrik aksamı büyük sıkıntı... Direk arıza lambası yanıyor... AFL için kaç kere servise gittim bende bilmiyorum... :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
3 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

Gerçi bizim araçlar için elektrik aksamı büyük sıkıntı... Direk arıza lambası yanıyor... AFL için kaç kere servise gittim bende bilmiyorum... :) 

Ben mesela şu an kısa far arıza yazısına bir türlü engel olamıyorum :D

2 saat önce, Ahmet Ertugay yazdı:

Elinize sağlık, gülle güle kullanın. :nazar:

Teşekkür ederim :)

2 saat önce, Akan Belen yazdı:

Maasallah. Çok güzel olmuş

Teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
28 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

İki direnç bi röle ile hataya son :)

Direnç olmadı, kapasitör olmadı, kapasitörle röle deneyeyim olmadı :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
45 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Doğru direnci bulmak gerek :)

Çok direniyorlar :)

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Plakanız ne güzel aydınlatması nasıl? :))) Bir gün bir çift far isteyeceğim senden. Birde ben kayan sinyal demiş Erkut bey. Bu vag grubunda A3 sedan da olan sinyal mi? Maşallah .. Maşallah.. Maşallah..:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kaç ohm kullandın ve kaç voltu referans aldın?

8c0b0b0cb202c9ce6dec5b5409a1ae33.jpg

Abi bildigimiz tas direnc 50 watt ohm hatirlamiyorum hepsi buradadan almistim.

Plakanız ne güzel aydınlatması nasıl? [emoji4])) Bir gün bir çift far isteyeceğim senden. Birde ben kayan sinyal demiş Erkut bey. Bu vag grubunda A3 sedan da olan sinyal mi? Maşallah .. Maşallah.. Maşallah..[emoji4])

Plakam sekil [emoji4] Kismet olursa ayar cekeriz insallah. Ilker in eski Mondeodan simsek yemedin mi hic [emoji4] Tesekkur ettim patron foto attim sen karar ver [emoji4] Kayan sinyal yeni Mondeo, Audi A8, Yeni Golf tekinden. A3 te var mi bilmiyorum.

4f78b5060e54406f4cff3c931de501aa.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

İlker hep önüme düştü. A3 te var  çok hoşuma gitti..  Sanki Tv'de görüntü geçer gibi idi. 

Belki de ilk kez gördüğümden de güzel gelebilir.:)

Burada ki değil mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
54 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Abi bildigimiz tas direnc 50 watt ohm hatirlamiyorum hepsi buradadan almistim.

Far başına 3.2 ohm olmalı

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
10 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Ben mesela şu an kısa far arıza yazısına bir türlü engel olamıyorum :D

K kasa Astralarda sinyal verildiginde gunduz ledi sinyale donusuyor belki gormussunuzdur hocam... J kasalara da icten dışa dogru kayan sinyal muazzam olurdu ama dediginiz gibi elektronik aksam bi sure sonra yoruyor adami... Plaka lambalarimi led yapmak istemiyorum bu yuzden... Fakat ic aydinlatmalari lede cevirdigimde hic sorun yasamamistim...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İlker hep önüme düştü. A3 te var  çok hoşuma gitti..  Sanki Tv'de görüntü geçer gibi idi. 
Belki de ilk kez gördüğümden de güzel gelebilir.:)
Burada ki değil mi?

Aynen bu. Guzel olmayi guzel de guzel birseyler cikarabilmek icin guzelde calismak gerekiyor :)
Far başına 3.2 ohm olmalı

Abi sanki 3.2 idi foto attigim.
K kasa Astralarda sinyal verildiginde gunduz ledi sinyale donusuyor belki gormussunuzdur hocam... J kasalara da icten dışa dogru kayan sinyal muazzam olurdu ama dediginiz gibi elektronik aksam bi sure sonra yoruyor adami... Plaka lambalarimi led yapmak istemiyorum bu yuzden... Fakat ic aydinlatmalari lede cevirdigimde hic sorun yasamamistim...
Evet gordum aslinda ilk planladigim oydu ama ledi yansitmak buyuk mesele gunduz belli olmayacakti birde calisma alani kisitliydi. Ic aksam benim de led ic kisim sikinti yaratmiyor da dis kisim sikinti.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...