İçeriğe Yönlendir

Astra - Geri Vites Mandalı

Alpay Sumer

Recommended Posts

Alpay Sumer

Geri vites mandali geri vitese takarken yukari cekildikten sonra tekrar 1. vitese takma esnasinda yukarida takili kaliyor...hizli manevra gerektiren durumlarda yanlislikla tekrar 1 yerine geri vitese otomatik olarak gecebiliyor...benzer sorunla karsilasan yada cozumunun ne oldugunu bilen var mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Söküp dağıtılabilecek bir yapısı vardı diye hatırlıyorum.
Ya açınmış bir yeri vardır. Sürtünmesi artmıştır. Ya kirlenmiştir. Yada yay zayıfladı.
İllaki sökülüp tespit yapılacak.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Söküp dağıtılabilecek bir yapısı vardı diye hatırlıyorum.
Ya açınmış bir yeri vardır. Sürtünmesi artmıştır. Ya kirlenmiştir. Yada yay zayıfladı.
İllaki sökülüp tespit yapılacak.

ben vitesin mandalını yanlışlıkla kırdım sonra slikonla yapıştırdım yaylar takılı değil boşta kaldı  Mehmet abi bir sıkıntı olur mu aklıma takıldı ne zamandır yeri gelmişken sorayım dedim :):) DSG olunca herşeyden korkar oldum

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

@Emre Öğüt iyiki Opel forumunda yazdin VAG konularina yazma gulerler bak nasil kirdin diye [emoji23]

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Alpay Sumer

Kismen guncelleyelim... bu mandalin takilma durumu soguk gunlerde oluyor ve kismen kronik bi sorunmus... Bi ustaya goturdum acti bakti koruk kismindan bunda ariza yok saglam ama kasma yapmis zimpara yaparim duzelir dedi... isin gercegi havalar iyi gidince takilmamaya basladi onedenle simdilik yaptirmadim. tekrarlarsa yaptirip bilgilendirecegim...

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Konuyu Hallettim güncellemis olayim..

Soguk havalarda artan takilma olayina iyice takinca cozum amacli bir ustadan destek aldim..

Malzemeler ondan fikir ve islemler benden yaptik.Vites topuzunu zorlayarak cikardik.

Deri körügü siyirarak alttaki fiber yapiya ulastik.

Topuzu sagli sollu hareketlerle cok zor olsa da cikardik..

Mandalin gectigi beyaz plastik tirnagi mengenede kistirarak actik.

mekanizma dagildi mandalin oturdugu ray benzeri yapiyi eğe yardimiyla güzelce inceltip Gerekli yağlamayi yapip yayini az da olsa esnetip islemleri ters sekilde yaparak topladik..

Önemli Uyarı Aracima kiyamadigim icin genelde sert, zorlama gerektiren islemleri usta, ince isleri ben yaptim.

Biraz narin bir yapida bir plastigi var el yatkin degilse elde kalma, kırılma ihtimali cok yuksek.Stresten fotograflamak aklıma bile gelmedi...

(Fiyatı 2000 lira civari söylediler 😁 )

Servet aydin a ve fikirlerini aldigim arkadaslara tesekkurler..

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...