İçeriğe Yönlendir

Explorer - Silecek Hareket Kolu Plastik (Bushing) Bağlantı Parçası Hakkında

Emin Burak Yurdakul

Recommended Posts

Emin Burak Yurdakul
(düzenlendi)

Herkese merhabalar,

Bu araçları tanıyan  insanların bulunduğu bir forumda olmak güven veriyor ,ben de 1996 model bir Limited sahibiyim.

Kocaeli'de ikamet ediyorum. Dün sürücü tarafı silecek çalışmaz oldu,üst ızgarayı söküp inceledim ve motora bağlı hareket  kolunun ,silecek silgisi bağlantı parçasına montajlandığı plastik bir bağlantı elemanının deforme olduğunu gördüm. Küre şeklinde bir metal topuz bu plastik parçanın içine sıkı geçiyor. İngilizcesi "wiper linkage shaft bushing" şeklinde..

Ebay 'ı inceledim fakat aracımdaki plastik parçanın benzerini bulamadım. Bu parçalar birçok amerikan araçlarında silecek kol bağlantılarında kullanılıyor.

Konu ile ilgili tecrübesi veya bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

selamlar..

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emin Burak Yurdakul

Anlaşılan herkes sileceklerinden memnun :) peki yönlendirebileceğiniz bir parçacı ya da usta var mı.sanayide tornalama ile bu işi çözüyorlar ama orjinal parça ilk etapta tercihim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok öyle değil :)

Explorer çok az.. Fikrimiz yok :)

Hayal bile edemedim ben tarif ettiğiniz yeri. 

Resim yükleseydiniz keşke. 

Yorum bağlantısı
Emin Burak Yurdakul

Merhaba , doğrudur Mehmet Bey tarifte ben de zorlandım. :). yüklemeye çalışacağım.  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu tip parça arızalarında kafası kırık bir tornacıda numuneden yeniden imalat yapılır genelde

Yorum bağlantısı
Emin Burak Yurdakul

:D aynen Çağlar Bey bizim sanayide de  bunu önerdi ustalardan biri  , kendim söküp götüreceğim  dediğiniz gibi fakat zamanım yok maalesef ,sonunda olacağı o ama ..

Var aslında Ebay da muadil parçalar Dorman markaydı sanırım 6$ civarı..,. sanayide kafası kırık olmayan bu işlerle uğraşmıyor zaten..Normalde bu parçalar belirli sürede bir yenileniyor ,mengene ile sıkıştırıp oturtuyorlar yenisini lama deliğine ,sonra da iki lamayı birbirine sıkı geçiriyorlar. Haftasonuna bıraktım parçanın resmini ekleyeceğim de  nasıl yapacağım onu anlamaya çalışıyorum.. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emin Burak Yurdakul

Merhabalar,

Sorunu çözdük.

Plastik ızgaraları tornavida ile yumuşak hareketlerle söktükten sonra sileceklere hareket ileten lamaları silecek motorundan ayırdım (1 adet klips tutuyor hepsini silecek mili üzerinde).

Bilyaya kaynak attık ve çapını biraz büyüttük.tekrar yuva içine geçirdik.Tekrar tüm seti montajladım,sorunsuz çalışıyor.

selamlar..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...