İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Elektrik Arızası

Uğur Topal

Recommended Posts

Uğur Topal
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar videodaki arızanın sebebi nedir nasıl giderebilirim. Yardımcı olabilir mısınız?

Video için tıklayın.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

fren hidrolik seviyesine  baktınmı, sanki kritik seviyeye inmişte tam yandım yanacağım gibi davranıyor, araç dururken yanmayıp hareket halinde yansaydı o zaman sebeb başka derdim, önce fren hidroliğine bir bak istersen...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Topal
(düzenlendi)
26 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

fren hidrolik seviyesine  baktınmı, sanki kritik seviyeye inmişte tam yandım yanacağım gibi davranıyor, araç dururken yanmayıp hareket halinde yansaydı o zaman sebeb başka derdim, önce fren hidroliğine bir bak istersen...

Hareket halindeyken de ayağımı gazdan çekince yapıyor. Bazen uzun fara bastığımda yapıyor ve çat diye bir ses geliyor. Fren hidroliğini kontrol ettirmedim. En kısa zamanda onu da denerim.

9 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Akü ve şarj dinamosu kontrol edilecek. Akünüz kaç yıllık ?

Aküdendir diye sıfır akü aldım ama değişmedi. Şarj dinamosunu bilmiyorum araç yaşıyla aynı sanırım.

Şarj dinamosunu da kontrol ettirmek istiyorum ancak ustalar arıza kodu yok deyip ilgilenmediler nedense.

Abs çalışıyor. Anlam veremedim. Youtube da benzer sorunlar var ancak çözüm yok maaalesef. Umarım beyinde sorun yoktur. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

tarihinde Uğur Topal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kontak kapalıyken yol bilgisayarı tuşuna yoksa km sıfırlama tuşuna basılı tutup kontağı açın 3 saniye sonra düğmeyi bırakın. Gizli menüye girmiş olursunuz. Orada sırayla tuşa bastığınızda değerler göreceksiniz araç voltajını takip edin. Bu arızayı yaptığında kaç çıkıyor. Gizli menü için  Gauge menü diye aratın forumda nasıl girileceği detaylı anlatılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Topal
16 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Kontak kapalıyken yol bilgisayarı tuşuna yoksa km sıfırlama tuşuna basılı tutup kontağı açın 3 saniye sonra düğmeyi bırakın. Gizli menüye girmiş olursunuz. Orada sırayla tuşa bastığınızda değerler göreceksiniz araç voltajını takip edin. Bu arızayı yaptığında kaç çıkıyor. Gizli menü için  Gauge menü diye aratın forumda nasıl girileceği detaylı anlatılıyor.

Deneyeceğim sağolun. Bir de motor soğukken yapıyor. Isınınca yapmıyor. En ilginç olanı da bu aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dinamonuz muhtemelen aküyü şarj edemiyor ya da yeni akünüz arızalı.

Diğer bir ihtimal, hata verirken kadrana doğru üstten hafif baskı uygular mısınız? BElki soketleri oynamıştır.

Bi de videoda ABS ışığı ile beraber sanki röle sesi mi geliyor?

Şimdi gördüm, ibreler sona gidip geliyor. Kesinlikle akünüz bitik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Topal
44 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Dinamonuz muhtemelen aküyü şarj edemiyor ya da yeni akünüz arızalı.

Diğer bir ihtimal, hata verirken kadrana doğru üstten hafif baskı uygular mısınız? BElki soketleri oynamıştır.

Bi de videoda ABS ışığı ile beraber sanki röle sesi mi geliyor?

Şimdi gördüm, ibreler sona gidip geliyor. Kesinlikle akünüz bitik.

Hocam önceki aküde yapıyor diye sıfır akü takmıştım. 60amper tesisat falan da yok. 60amper az ise 75lik ile denerim. Ama akü arızalı ise garantisi var değiştireyim. Motor ısınınca düzelmesi normal mi Peki? Bir de akü hiç boşalmıyor acaba diyorum şarj dinomosuna giden tarafta oksitlenme olabilir mi. Voltaj testini yaptım. 13.5 altına düşmüyor ama sinyal yandığında 15in üzerine çıkıyor. Çok ilginç. Km göstergesi ---- olmaya başladı şimdi de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
47 dakika önce, Uğur Topal yazdı:

Hocam önceki aküde yapıyor diye sıfır akü takmıştım. 60amper tesisat falan da yok. 60amper az ise 75lik ile denerim. Ama akü arızalı ise garantisi var değiştireyim. Motor ısınınca düzelmesi normal mi Peki? Bir de akü hiç boşalmıyor acaba diyorum şarj dinomosuna giden tarafta oksitlenme olabilir mi. Voltaj testini yaptım. 13.5 altına düşmüyor ama sinyal yandığında 15in üzerine çıkıyor. Çok ilginç. Km göstergesi ---- olmaya başladı şimdi de.

15'in üstüne çıkmaması gerekiyor. Marş basarken kaç volt onu ölçebilir misiniz?

13-14 arasında şarj olmalı bu arada akü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Topal
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

15'in üstüne çıkmaması gerekiyor. Marş basarken kaç volt onu ölçebilir misiniz?

13-14 arasında şarj olmalı bu arada akü.

Ampermetre olsa denerdim ama haftasonu serviste ölçerim. Yüksek çıkar ise aküden midir? 

Yanıtlar için herkese teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Harici ve düzgün bir cihazla ölçümü tekrarlayın. Çok anlamsız bu sonuçlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Topal
(düzenlendi)

Üstadlar, elektrikçiye götürdüm aracı ancak yoğunum haftaiçi gel dedi. Bugün de araç hiç çalışmama yaptı şöyle ki yarım kontakta sıkıntı olmadı ancak tam kontak yaparken çıtetti ve kaldı. Daha kötüsü göstergeler komple gitti elektriği kesti araç. Kaputu açıp kapatınca düzeldi ama yine olayı tekrar etti 3.'ye marş aldı ama motor ışığı yaktı. Odb cihazı ile kontrol ettiğimde p1934 p504 arızları verdi. Acaba dinomaya giden kabloda kısa devre olabilir mi? Yağmurdan sonra gerçekleşti bu olay.

tarihinde Uğur Topal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

P1934

• 1Kam mili Konum Sensörü devresi zayıf elektrik bağlantısı
  • Tıkalı veya hatalı yakıt enjektör (ler) i
  • Hasarlı VCT fazer
  • Hava yakıt oranı (A / F) Sensör 1 Bank 1 kablo demeti açık veya kısa devre

p0504

fren pedalının arkasındaki sviç arızası, yada ona bağlı hatalı sinyal

yağmur sonrası olayı altrenatörden olur genelde, öncelikle ona baktır, o hata verdiyse üstteki kodları hatalı verir, düşük amperden sebebli sanırım

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erol Okcu

iyi günler  arkadaşlar

Sebebini anlayamadığım yorumlayamadığım  bir durumla karşı karşıyayım yardımcı olursanız sevinirim

Aracıma ilk binişimden sonra kontağı açıyorum çalıştırıyorum ve rölantide beklerken akşamları farları yada kısa park farlarını açınca, farkettim ki farlar dalgalı şekilde bir yükselip bir azalıyor yanı enerji bakımından hani kısılıyor daha da aydınlatıcı oluyor sebebi ne olabilir bu durum normal klima kalorifer fanı çalıştırınca da meydana geliyor fan bir yükseliyor bir düşüyor rölantide iken  Not : Akü yü yeni aldım mutlu akü 1 sene olmadı .   sorun ne olabilir akü de olabilir fakat daha başka bir sorun varmı dır  ? daha önce hiç olmadı bu durum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 saat önce, Erol Okcu yazdı:

iyi günler  arkadaşlar

Sebebini anlayamadığım yorumlayamadığım  bir durumla karşı karşıyayım yardımcı olursanız sevinirim

Aracıma ilk binişimden sonra kontağı açıyorum çalıştırıyorum ve rölantide beklerken akşamları farları yada kısa park farlarını açınca, farkettim ki farlar dalgalı şekilde bir yükselip bir azalıyor yanı enerji bakımından hani kısılıyor daha da aydınlatıcı oluyor sebebi ne olabilir bu durum normal klima kalorifer fanı çalıştırınca da meydana geliyor fan bir yükseliyor bir düşüyor rölantide iken  Not : Akü yü yeni aldım mutlu akü 1 sene olmadı .   sorun ne olabilir akü de olabilir fakat daha başka bir sorun varmı dır  ? daha önce hiç olmadı bu durum.

Dinamo yeterli şarj yapamıyor olabilir. Soğuk havalarda aslında normal bir durum, çünkü aşırı soğuk havada marş bile sıkıntı. Margarin kıvamında motor ve şanzuman yağı marş motorunun aşırı akım çekmesine sebep oluyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Okcu
16 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Dinamo yeterli şarj yapamıyor olabilir. Soğuk havalarda aslında normal bir durum, çünkü aşırı soğuk havada marş bile sıkıntı. Margarin kıvamında motor ve şanzuman yağı marş motorunun aşırı akım çekmesine sebep oluyor..

Yani demek istediğiniz bir problem durumu söz konusu değil mi ? fakat geçiş sene de soğuk havalar yaşandı ama böyle bir durumla karşılaşmadım bu bir iki hafta dır oluyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Erol Okcu yazdı:

Yani demek istediğiniz bir problem durumu söz konusu değil mi ? fakat geçiş sene de soğuk havalar yaşandı ama böyle bir durumla karşılaşmadım bu bir iki hafta dır oluyor.

Geçen sene akü daha yeniydi sanırım, akülerin ömrü 3-4 seneye falan düştü. Bunu da düşünmek lazım.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erol Okcu
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Dinamo yeterli şarjı üretemiyor olabilir. Bir voltaj ölçümü iyi olacaktır.

Aksi durumlarda ne gibi sorun çıkabilir bilginiz varmı peki ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
27 dakika önce, Erol Okcu yazdı:

Aksi durumlarda ne gibi sorun çıkabilir bilginiz varmı peki ?

Akünüz şarj olmayabilir. Dinamo yüksek voltaj üretiyorsa elektrikli donanımlar zarar görebilir.

Çok düşük voltajda ECU yakan üyemiz de vardı bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Şarj yeterli olmazsa akü biter en basiti. Yaşadığınız dalgalanma muhtemel şarj dinamosu arızası gibi duruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Anladım bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.  Şarj Dinamo fiyatları hakkında bilginiz varmı peki :D ?

2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Akünüz şarj olmayabilir. Dinamo yüksek voltaj üretiyorsa elektrikli donanımlar zarar görebilir.

Çok düşük voltajda ECU yakan üyemiz de vardı bu arada.

Anladım bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.  Şarj Dinamo fiyatları hakkında bilginiz varmı peki :D ?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Direk değiştirmeye gerek yok. İçindeki ömrü biten parçalar değişiyor. Oto elektrikçiye gidin tamir ederler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...